kulcsár edina
Sok ezren érdeklődnek még.
A két hónapja indított Szeretem, Megvédem! elnevezésű kampány hatására sok ezren érdeklődtek, több ezren jelentkeztek. Kedden pedig átléptük az ezer szerződést kötött területvédelmi katona létszámot – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Facebookon.
A miniszter kiemelte: az önkéntes szervezésű haderő felállítása óta ilyen rövid idő alatt ennyi önkéntes még nem jelentkezett a Magyar Honvédségbe.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf megköszönte azoknak, akik már szerződést kötöttek, majd hozzátette, hogy várnak mindenkit, aki a Magyar Honvédségben önkéntes területvédelmi tartalékosként szeretné szolgálni a hazáját. „A békéhez erő kell, folytatjuk a munkát” – hangsúlyozta a tárcavezető.
Egyre többen jelentkeznek az ország számos pontján területvédelmi tartalékosnak, tovább erősítve a Magyar Honvédség tartalékos állományát – közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter hétfőn Gödöllőn.
A Magyar Honvédség vitéz Reviczky László 1. Területvédelmi Ezred laktanyájában tartott sajtótájékoztatón Szalay-Bobrovniczky Kristóf emlékeztetett, a magyar kormány évekkel ezelőtt haderőfejlesztésbe kezdett, mert Magyarországnak szüksége van olyan erős haderőre, amely képes megvédeni a magyar emberek életét, vagyonát, kultúráját, de erős magyar haderőre van szükség ahhoz is, hogy az ország a NATO-feladataiból fakadó kötelezettségeinek is meg tudjon felelni.
Elmondta: az elmúlt két évben megváltoztatták a toborzás, a figyelemfelkeltés módját, hogy minél több magyar megismerkedhessen a honvédséggel. Felidézte: a hivatásos haderőben az Embert a vasra! elnevezésű kampány tartalma az volt, hogy az újonnan beérkező modern, magas minőségű, sok elemében digitális eszközökhöz speciális képzettségű fiatalokat keressenek hivatásos katonának.
ugyanakkor meg akarják tartani munkájukat, folytatni kívánják tanulmányaikat, összeegyeztetve vállalásukat civil életükkel.
A sajtótájékoztatóval egy időben zajló lőkiképzés-előkészítő foglalkozás is a kiképzés része – jegyezte meg -, amely egy öthetes modul, s amelyet el lehet végezni akár hétvégente is. Jelenleg az ország 21 pontján történik különböző helyszíneken alapkiképzés – közölte, hozzáfűzve, hogy a területvédelmi tartalékosok helyben tudnak majd szolgálatot teljesíteni, alapvetően a hivatásos haderő támogató, kiegészítő funkcióiban.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf beszámolt arról is, hogy jelentős változásokat vezettek be az illetményt érintően.
és ajánlási bónuszt is bevezettek.
Takács Attila altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének területvédelmi helyettese elmondta, hogy a júniusában indult, kifejezetten a tartalékos katonákat megszólítani kívánó „Szeretem, megvédem!” toborzó kampány tapasztalata, hogy a felhívás hatására több ezer fiatal érdeklődött a szolgálati forma után, és mintegy 2700-an már jelentkeztek is.
Az altábornagy szólt arról is, hogy a Magyar Honvédség haderőfejlesztése keretében elindult egy úgynevezett területvédelmi képesség kialakítása, ami arra épül, hogy minden vármegyében létrehoztak egy zászlóaljat, három vármegye pedig egy ezredet alkot. Ebbe az ezredbe azokat a tartalékosokat várják, akiknek van idejük, és van elszántságuk, hogy megkapják a katonai kiképzést.
Területi elven szervezik, és építenek a lokálpatriotizmusra – hangsúlyozta -, hiszen a „szeretem-megvédem” gondolat arról szól, hogy felkészítik a fiatalokat arra, hogy legyenek képesek megvédeni szűkebb hazájukat, környezetüket, ha ez szükséges, vagy egy esetleges krízishelyzetben határozottan és szervezetten tudjanak reagálni az eseményekre.
Molnár Zsolt dandártábornok, a Magyar Honvédség Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár parancsnoka az MTI-nek elmondta: ahogy a mostani Szeretem, megvédem!, területvédelmi tartalékosokat toborzó kampány, úgy az először tavaly meghirdetett Embert a vasra! kampány a honvédség sikereres programja, amivel megszólították a társadalmat és azóta folyamatosan érkeznek a jelentkezők a honvédségbe.
Hozzátette, valamennyi bevonuló azért jelentkezett, hogy szolgálja a hazáját, a hadsereget és a közvetlen vagy tágabb értelemben vett társadalmi környezetét.
A dandártábornok kiemelte: a jelentkezőket megszólította a Lynx (hiúz) harcjármű és az új technikával történő foglalkozás lehetősége, illetve az arra való felkészítése is.
A Magyar Honvédség a lehetőségekhez mérten minden feltételt biztosít a katonáknak: legyen az elhelyezési, élelmezési, kiképzési vagy technikai feltétel – hangsúlyozta a dandártábornok.
A fizikális és mentális terhelés erőteljes lesz, de csapatban dolgozó fiatalokra van szükség, hiszen a kiképzés és a felkészítés úgy van összeállítva, hogy akár a nulláról egy magas szintre is el tudjuk juttatni mind a mentális, mind pedig a fizikai terhelhetőségre képes katonákat – magyarázta Molnár Zsolt dandártábornok.
A Molnár Zsolt dandártábornok hangsúlyozta, hogy a fejlett haditechnikához és a modern kihívások kezelésére olyan katonákra van szükség, akik kezelni tudják a beérkező új haditechnikai eszközöket, köztük a Hódmezővásárhelyen rendszeresített Lynx gyalogsági harcjárműveket. Ennek biztosítására folyamatosan toboroznak és készítenek fel katonákat.
Polgári Zsolt hadnagy, a Lynx 2024-es alapfelkészítés századparancsnoka elmondta: öt ciklusból áll az alapfelkészítés, amelynek első fázisa a kéthetes fizikai alapozó ciklus lesz, ahol a katonák fizikai állapotának terhelésére helyezik a hangsúlyt a fokozatosság elvét követve.
Hozzátette,
A magyar állam és a német Rheinmetall cég 2020-ban arról kötött megállapodást, hogy 218 darab Lynx gyalogsági harcjárművel szerelik fel a Magyar Honvédséget, amelyből 172 darabot Zalaegerszegen gyártanak. Az első, még Németországban készült harcjárművek 2022 őszén érkeztek Magyarországra, a zalaegerszegi gyártósorról pedig júliusban gördült le az első magyarországi gyártású Lynx.
A világ egyik legmodernebb páncélozott gyalogsági harcjárművének számító Lynx szállítása tavaly kezdődött meg az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár kötelékébe, és akkor indult a toborzás is az új harci eszközökhöz.