A Magyar Péter-lufi elkezdett leereszteni

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.09.08.

Magyarországnak törekednie kell a gazdasági semlegességre

Ez tudja megemelni a gazdaságot.

A gazdasági semlegesség politikája az, ami a magyar gazdaságot meg tudja emelni a következő évtizedekben is – közölte a miniszterelnök politikai igazgatója szombaton a Somogy vármegyei Kötcsén az MTI-nek nyilatkozva.

Orbán Balázs jelezte: az idei kötcsei találkozó legfontosabb kérdése az – amiről Orbán Viktor miniszterelnök előadása is szól -, hogy egy világrendszerváltás zajlik, és erre Magyarország hogyan tud reagálni.

„Meggyőződésünk, hogy a világban zajló blokkosodás politikájának ellen kell tartani”, Magyarországnak gazdasági értelemben semlegességre kell törekednie

– jelentette ki a politikai igazgató.

Hozzátette: Nemet mondunk a kialakuló blokkok közötti feszültségekre. Nemet mondunk a háborúskodásra és nemet mondunk a szankciós politikára.

Orbán Balázs úgy fogalmazott: ez a magyar szuverenitás záloga, mert ha ezt „nem tudjuk sikerrel végrehajtani, akkor valamelyik világgazdasági blokk alárendeltségébe fogunk kerülni. Nagy nyomás alatt állunk de ki kell tartani, mert ez az egyetlen olyan politika, amely a magyar gazdaságot fel tudja emelni” – hangsúlyozta a miniszterelnök politikai igazgatója.

Gazdasági sikert a gazdasági semlegesség hoz majd – erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a Somogy vármegyei Kötcsén, a polgári pikniket otthont adó Dobozy-kúria előtt újságíróknak.

A Polgári Magyarországért Alapítvány által évről évre szervezett kötcsei találkozó helyszínén Orbán Viktor azt mondta: új világgazdaság jött létre az elmúlt időszakban, ehhez alkalmazkodni kell, és új gazdaságpolitikára van szükség. A találkozón arról beszél, hogy ez a gazdaságpolitika milyen legyen – tájékoztatta a miniszterelnök az újságírókat.

Ennek a gazdaságpolitikának „a szíve közepe és lényege” a gazdasági semlegesség, mert meggyőződése, hogy gazdasági sikert Magyarországon a gazdasági semlegesség hoz majd – fogalmazott.

Ebben az évben a magyar gazdasági növekedés Európa első harmadában van – jelentette ki Orbán Viktor kérdésre válaszolva. Hozzátette: ezzel nem elégedett, akkor lesz az, ha a magyar növekedés Európában az első lesz. Három-öt százalék közti növekedést szeretnének elérni, ez pedig nem lehetetlen a következő évben – mondta.

Arról is beszélt, hogy a reptér a nemzeti vagyonnak a visszavásárlása. A Vodafone megvásárlása pedig történelmi lépés, hogy Magyarországnak legyen magyar kézben lévő infokommunikációs, telekommunikációs, nagy nemzetközi erejű cége. „Ezek mind fontos, szükséges lépések” – jegyezte meg.

Orbán Viktor kijelentette: „a mostani állapotunk jól mutatja”, hogy időben megéreztük, hogy a blokkosodás helyett inkább egy egységes világgazdaság minden fontos szereplőjével ápolt jó kapcsolat adhat megoldást a magyar gazdaságnak.

A jegybank és a kormány közötti vitákról elmondta: a gazdaságról mindig lesznek viták, mert van, aki egyfajta módon, mások meg másfajta módon képzelik el a jó gazdaságot. A jegybank és a kormány között viszont ne legyen vita. „Ha van vita, annak megvannak az okai, erről Orbán Balázs világosan beszélt” – mondta a politikai igazgató korábbi nyilatkozatára utalva, amely a jegybankelnök és a gazdaságirányításért felelős miniszter személyes jellegű vitájáról szólt.

A magyar egészségügy helyzetéről szóló kérdésre a kormányfő azt válaszolta, hogy 8 ezerrel több orvos van most, mint 2010-ben. Megemelték a béreket, a klimatizált helyiségek száma minden évben nő. „Tehát minden évben megyünk előre az egészségügyben is”, de természetesen nem értünk a munka végére – tette hozzá.

A Fidesz és a polgári jobboldal állapotáról Orbán Viktor felidézte: 45 százalékot kaptak az európai parlamenti választáson, ami a legjobb európai eredmény, ezzel listavezetők. „Mi vagyunk Európa legerősebb politikai szervezete.” Hozzátette: az utánuk következő legerősebb párt 30 százalékot szerzett. „Hol írjam alá ’26-ra ezt?” – tette fel a kérdést, köszönetet mondva a fiataloknak a támogatásért.

Arra a kérdésre, hogy mennyire tartja etikusnak, hogy a vejéhez köthető cégektől vásárolt több mint 500 milliárd forint értékben irodaházat az állam, a kormányfő azt mondta: „az az etikus, hogyha betartjuk a szabályokat; minden szabályt”.

Az európai uniós pénzek kérdésére Orbán Viktor azt válaszolta, hogy „ott van 12 milliárd a számlánkon”. Arról beszélünk, hogy nincsenek EU-s pénzek, „hogy a fészkes fenébe ne lennének?” – tette hozzá. A 12 milliárd euró arra vár, hogy bevonjuk a magyar gazdaságba. „Én meg arra várok, hogy a kiírt pályázatokat a magyar vállalkozók megvalósítsák, a költségvetés kifizesse, és mi utófinanszírozva azt megkapjuk. Tehát ma nem az a helyzet, hogy nincsen pénz, hanem ott van a pénz, csak nem tudjuk elég gyorsan bevonni” – fűzte hozzá. Megjegyezte: a hétéves uniós költségvetésnek a leggyorsabb forrásfelhasználó országa első vagy második helyen a 27-ből éppen Magyarország. „Tehát óvatos lennék még a kritikával is” – mondta Orbán Viktor, megjegyezve: a 12 milliárd euró hosszú évekig ki fog még tartani.

A kiszivárgott béketerve kapcsán Orbán Viktor elmondta: ha az unió akkor elfogadta volna bármelyik elemét a javaslatnak, ma sokkal kevesebb lenne a baj. „Egyébként a békemisszió nem ért véget. Egész nyáron dolgoztam rajta, nemzetközi munkát végzünk, lesznek látványos kezdeményezések, amelyek már szeptember hónapban megjelennek” – tette hozzá.

A külpolitika lényegét a miniszterelnök barátságok és szövetségek építésében látja. Az, hogy két ország egymással nincs jó viszonyban, nem zárja ki, hogy Magyarország mindkettővel jóban legyen.

Magyarországnak az az érdeke, hogy a világgazdaság ne essen szét blokkokra

– emelte ki a kormányfő.

Magyarország egyszerre tud jóban lenni az amerikaiakkal, a kínaiakkal, a japánokkal, az arabokkal, meg az Európai Unióval. Mi egy szuverén ország vagyunk – hangsúlyozta Orbán Viktor.

Arról, hogy a moszkvai HEPA-irodához köthető cég a szankciók kijátszásával rádiótelefonokat vitt volna be Oroszországba, a miniszterelnök azt mondta: a magyar nemzetbiztonság ezzel kapcsolatban semmilyen problémát nem jelzett.

A kormányfő a vasút és a kórházak állapotáról szóló kérdésre válaszolva jelezte: a leghatékonyabb miniszterük felelős a közlekedésért, aki bevezette az országbérletet, az egészségügyért felelős államtitkár pedig korábban maga is kórházigazgató volt.

Arra a kérdésre, hogy fog-e vitázni Magyar Péterrel Strasbourgban, Orbán Viktor azt mondta: ő nem európai parlamenti (EP-) képviselő, viszont eleget fog tenni a soros elnökségből fakadó kötelezettségnek, és az EP minden képviselőjének rendelkezésére fog állni.

A médiának nyilatkozó miniszterelnök beszédét néhány tüntető zavarta meg, akiket az újságírók intettek csendre, hogy Orbán Viktor válaszolhasson a kérdéseikre.

A kötcsei polgári pikniket hagyományosan az őszi politikai szezon kezdetén rendezik meg, és Orbán Viktor miniszterelnök zárt körben tartott politikai helyzetértékelést. Orbán Viktor a 2009-es kötcsei találkozón vázolta fel először centrális erőtér elképzelését, most azonban kialakult egy új belpolitikai struktúra, amelyet újra kell értelmezni.

Korábbi helyzetek

A tavalyi találkozó legfontosabb kérdését az idei európai uniós választások jelentették. Tavalyelőtt a kormányfő előadásában az orosz–ukrán háború és annak Európára gyakorolt hatása kapott kiemelt szerepet. A 2021-es rendezvényen a kormányfő leszögezte, hogy ha szét is esik az EU, „mi ott leszünk az utolsók között, tartjuk az utolsó gerendát”. Négy fő stratégiát fogalmazott meg ebben az évben, amelyekből nem enged: 

  • mindent meg kell tenni a népességnövekedésért; 
  • meg kell őrizni a teljes foglalkoztatottságot és a jövedelmek értékét; 
  • folyamatosan modernizálni kell a gazdaságot;
  • folytatni kell a nemzetegyesítés folyamatát. 

A kötcsei pikniket 2020-ban a járvány miatt nem rendezték meg, a pandémia előtti utolsó kötcsei találkozón, 2019-ben a miniszterelnök sok mindenről beszélt a családpolitika kiemelt szerepétől, a hazai és nemzetközi, döntően európai politikai helyzet értékelésétől kezdve a szomszédságpolitikán és annak gazdasági vetületein át a keresztény szabadság kérdéséig. 

A kormányfő kötcsei beszédében hagyományosan érinteni szokta tehát a magyarság és a nemzet sorskérdéseit, értekezik helyünkről és szerepünkről a világban, emellett rendszeresen bel- és külpolitikai helyzetértékelést ad, valamint meghatározza a kormányzati feladatokat és irányvonalat az elkövetkező időkre. Orbán Viktor kötcsei beszédének témáit mindig az aktuális politikai helyzet szüli meg. Előadásának bizonyos elemei vissza szoktak köszönni az őszi parlamenti ülé­sszak első napján tartott felszólalásában, de a legfontosabb állításokat általában meg is szokta ismerni a közvélemény.

 

NYITRAI Zsolt
Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója  (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

A Fidesszel szemben most egy 25-30 százalékos formáció jött létre, amely a globalista politikai oldalhoz tartozik. Rajta kívül még Gyurcsány Ferenc pártjának, a DK-nak és Toroczkai Lászlóénak, a Mi Hazánk Mozgalomnak van érdemi támogatottsága. Ez a felállás értelemszerűen egy új politikai struktúra, így értelmezésre szorul, hogy ebben hol a helye, illetve mi a szerepe a Fidesznek. A kormánypártok legfőbb feladata a célok meghatározása 2026-ig,  amelyekben lehetővé teszik, hogy 2026-ban is egy győztes politikai erő legyen a Fidesz–KDNP.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek