tóth gabi
Salvini összegezte budapesti látogatását.
Az olasz és a magyar kormány között teljes az összhang a biztonság, a munkateremtés, az emberkereskedelemmel szembeni fellépés és a béke szorgalmazása kérdésében – jelentette ki Matteo Salvini, a Liga párt vezetője, aki a vele szembeni vádemelésről és budapesti látogatásáról is nyilatkozott a RAI közmédiának péntek este.
Matteo Salvini a RAI1 televíziócsatorna Cinque Minuti (Öt perc) című politikai műsorában válaszolt a kérdésekre.
A Liga párt vezetője, aki egyben miniszterelnök-helyettes, mindenekelőtt az ellene indított per pénteki ülését kommentálta, amelyen az Open Arms spanyol civil szervezet (NGO) és az általa Olaszországba szállított bevándorlók képviselői egymillió euró kártérítést követeltek Matteo Salvinitől, mivel a vád szerint „embertelen magatartást” tanúsított, valamint megsértette a migránsok méltóságát.
– hangoztatta a jobboldali politikus, aki „rossz viccnek” nevezte a követelést.
Arra a kérdésre, hogy helyesnek tartja-e, hogy 147 bevándorlót több mint két hétig nem engedett partra szállni, Matteo Salvini kijelentette: „Teljes mértékben helyesnek tartom. Erre kötelezett a törvény, és ezt diktálta a lelkiismeretem is. Családapaként kötelességemnek tartom az emberéletek mentését tengeren és szárazföldön egyaránt, de nincsen olyan szabály, amely arra kötelezhet, hogy tárjam ki hazám határait illegális bevándorlók előtt, akik külföldi hajókon érkeznek”.
Megjegyezte, a hajón tartózkodók teljes körű ellátást kaptak.
Hozzátette, nem kér aranyérmet, de nem érdemel hat év börtönt. Azzal számol, hogy nem ítélik el mivel,
Matteo Salvinire, aki 2018 és 2019 között az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Liga kormánya belügyminisztere volt, a szicíliai Palermo ügyészcsoportja egy héttel ezelőtt hat év börtönbüntetést kért emberrablás és hivatali hatalommal való visszaélés vádja miatt.
Az eljárás azért indult, mivel nem engedélyezte az Open Arms hajója kikötését Lampedusán 147 bevándorlóval a fedélzetén.
Salvini elmondta, hogy az utóbbi napokban több ezer szolidaritási megnyilvánulást kapott közösségi oldalakon, más internetes csatornákon és az utcákon is. Még azok is azt üzenték, hogy ne adjam fel, akik nem a Ligára szoktak szavazni – hangoztatta.
– jelentette ki.
Kijelentette, ha első fokon elítélik, fellebbez, és az utolsó jogi fórumig elviszi az ügyet: „nem tudom, miért kellene bármibe is beletörődnöm, vagy miért kellene lemondanom (..) a francia hajók menjenek Franciaországba, a spanyolok Spanyolországba, a németek Németországba”.
Az Olasz Testvérek (Fratelli, d’Italia, FdI) kormánypárt európai biztosjelöltével, Raffaele Fittóval kapcsolatban Matteo Salvini hangsúlyozta, hogy a Liga az Európai Parlamentben támogatni fogja Fittót, mert „Olaszország érdeke megelőzi a pártérdekeket”.
– mondta Salvini.
Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor miniszterelnök eltávolodott-e az olasz kormánytól, melynek miniszterelnöke, Giorgia Meloni az FdI élén az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) vezetője, miközben Matteo Salvini a Ligával a Patrióták Európáért új pártcsaládhoz csatlakozott, Salvini úgy válaszolt: „egyáltalán nem, az olasz és a magyar kormány között teljes az összhang a biztonság, a munkateremtés, az emberkereskedelemmel szembeni fellépés és a béke szorgalmazása kérdésében”.
Megerősítette, hogy október 18-án, amikor a szicíliai bíróságon Salvini védőügyvédje szólal fel, a Patrióták Európáért pártjai is képviseltetik magukat.
Matteo Salvini bejelentette, hogy a mostani és a következő hétvégén a Liga több mint ezer olaszországi téren gyűjt aláírást Salvini mellett.
Matteo Salvini az olasz parlament alsóházában szerdán arról beszélt, hogy büszke arra, hogy belügyminiszterként megvédte az ország határait
Salvini kijelentette, bűnösnek vallja magát, de kizárólag abban, hogy megvédte Olaszországot és az olaszokat. Hozzátette: büszke arra a munkára, melyet korábban belügyminiszterként végzett.
„Semmilyen módon nem sértettem meg az alkotmányt és a törvényeket, soha nem fogok ilyesmit tenni, és senkit nem kényszerítettem erre” – tette hozzá.
Rámutatott, hogy belügyminisztersége idején csaknem 8700-an kötöttek ki az olaszországi partokon, miközben egy évvel korábban, amikor a baloldali Demokrata Párt (PD) irányította a belügyminisztériumot, 42 ezer volt a migránsok száma, 2020-ban pedig, szintén baloldali kormányzás idején, visszaugrott 21 ezerre.
„Tökéletesen értem, hogy egyeseknek a bevétel számít, az anyagi nyereség, főleg ha azok arabul beszélnek, számomra a hazám iránti elkötelezettség, a büszkeség és a méltóság számít” – jelentette ki Matteo Salvini az emberkereskedő szervezetekre utalva.
A Liga vezetője, aki egyben a jelenlegi jobbközép kormány miniszterelnök-helyettese is, a képviselőházban interpellációkra válaszolt. Infrastrukturális és közlekedési miniszterként szólalt fel, de kitért az ellene emelt vádra is. A szicíliai Palermo ügyészcsoportja szombaton hat év börtönbüntetést kért rá emberrablás és hivatali hatalommal való visszaélés vádja miatt.
Az eljárás azért indult három évvel ezelőtt az illetékes szicíliai bíróságon a Liga párt vezetője ellen, mert 2019-ben – belügyminiszterként – nem engedélyezte az Open Arms spanyol civil hajó kikötését Lampedusán 147 emberrel a fedélzetén.
A képviselőházban az ellenzéki Élő Olaszország (IV) frakcióvezetője Davide Faraone azt vetette fel Matteo Salvininek, hogy „csalóka propagandát” folytat, azt akarja elhitetni az olaszokkal, hogy 147 „szegény szerencsétlen bevándorló veszélyeztette az ország határait”.
Úgy reagált, a magát jogi szakértőnek képzelő ellenzék ügyészségként lép fel ellene, mintha a parlament bíróság lenne. Megjegyezte, hogy a 2018 és 2019 közötti migránsokat szállító hajók feltartóztatásáért kizárólag őt állították bíróság elé, és ő soha nem hárította a felelősséget másra – tette hozzá.
Salvini a szombati vádemelés óta folyamatosan nyilatkozik az olasz médiában és közösségi oldalán is. Legutóbb hangsúlyozta, nem tart attól, hogy elítélik, de ha mégis bekövetkezne, és jogerőre emelkedik az ítélet, a hat évből kettőt kellene börtönben töltenie. „Többet mint ahány évre a súlyosabb bűncselekményeket elkövetőket ítélik” – mondta.
Hozzátette, az év vége előtt várható első fokú ítéletnek szerinte nem lesz politikai következménye rá nézve, de „veszélyes precedenst” teremt. Hangoztatta, az ügyészség és a mögötte felsorakozott, migránsbarát baloldal „nem Salvini, hanem Olaszország ellen folytat politikai pert”.
Úgy vélte, a baloldal szégyellje magát: „egy dolog önkormányzati vagy tartományi politikában versengeni egymással, és teljesen más börtönbe küldeni csak azért, mert nem tudnak legyőzni, és mert az olaszok bennem bíznak”.