tóth gabi
Így látja a szakpszichológus.
– A narcisztikus személyiség megjelenési képe többféle módon megmutatkozhat: jellemzően két fő vonulata van, az egyikről minden lepereg, kevéssé sebezhetőek, vagyis a régi, szokásos kifejezéssel élve vastagbőrűek, és vannak az úgynevezett vékonybőrű típusok, akik pedig mindenen megsértődnek, érzékenyek, nem tűrik a kritikát és a szétesés veszélye fenyegeti őket” – fogalmazott Hal Melinda klinikai szakpszichológus a Magyar Nemzetnek, aki szerint csak idő kérdése, hogy mikor omlik össze mentálisan egy olyan közszereplő, aki nem készült fel kellően szerepére vagy az azzal járó stresszre.
A Tisza Párt elnökének sem lehet könnyű ezekben a napokban: miután volt barátnője, Vogel Evelin részletesen beszámolt kapcsolatuk árnyoldalairól, Polt Péter legfőbb ügyész is lépett a diszkóbotrányból lopásig fajult ügyében, és indítványt tett az Európai Parlament elnökénél a politikus mentelmi jogának felfüggesztéséért. De vajon meddig bírja újabb botrány nélkül a Tisza Párt elnöke?
A szakember kifejtette: a narcisztikus személyeket kevés empátia jellemzi, és az érzelmek is inkább magukról szólnak.
Ha a narcisztikus személyt erőteljes, túlzott stressz vagy kudarcélmények érik, az egy időzített bomba, amit a közvetlen környezetén vezet majd le.
Ezekre az emberekre jellemző, hogy amennyiben hiányzik a kielégülést nyújtó tárgy – személy, aki áhítatot és feltétlen odaadást érez iránta –, úgy még sebezhetőbbé és instabilabbá válhatnak. Emiatt folyton újabb személyek után kell kutatniuk, akik kielégítik eme szükségletüket.
Hal Melinda megjegyezte, az ilyen típusba tartozó személyekkel nehéz egészséges párkapcsolatot kialakítani, mert arra használják a nőket, hogy az, az önbizalmukat erősítsék vagy legyen kin levezetniük a feszültséget.
Ezeknél az embereknél gyakori az áldozatszerep felvétele is, vagyis mindig más a hibás, mindig másokat tesz felelőssé a körülötte zajló negatív eseményekért, és átfordítja a problémákat, nehézségeket, mintha a másik követte volna el a cselekményt. A pszichológiában ez az úgynevezett gázlángolás, vagyis érzelmi bántalmazás, amely során az áldozat elbizonytalanodik saját készségeiben, képességeiben, akár identitásában.
– Egy narcisztikus elhiteti, hogy nélküle a másik fél egy senki, életképtelen, vagy mondjuk nem tudja eltartani magát – tette hozzá ki a klinikai szakpszichológus.
Hal Melinda arra is kitért, hogy a narcisztikus, de sebezhető, sértődékeny típusú személyek kommunikációja csak ideig-óráig képes elfedni a belső konfliktusokat és töréseket, főként, ha nem társul mellé megfelelő, gyermekkorban tanult szocializáció. Ilyenkor gyakorta megjelenik a szintén gyermekkorra emlékeztető dühöngés.
– Szakemberként azt szoktam mondani, ha valami nagyon betalál és felhúz minket, vagy megsértődünk valamin, akkor azon érdemes elgondolkodni, mert bizony van dolgunk vele mentálisan. Minden közszereplőnek ezt javaslom! – tanácsolta a klinikai szakpszichológus.
Arra a kérdésre, hogy vajon mi lehet az oka annak, hogy Magyar Péter rendszeresen kiborul és elveszíti a kontrollt, ha nem az általa elképzelt forgatókönyv szerint alakulnak a dolgok, a szakértő kifejti:
– Aki közéleti pályára lép, annak hosszú évek munkája szükséges, hogy bírja a szerepével járó nyomást. A világ politikai életében felkészült és kevésbé alkalmas személyeket is láthatunk. Embereket vezetni azonban óriási felelősség, amelyhez a stabilitás elengedhetetlen.
Magyar Péter ennek a bizonyos stabilitásnak viszont igencsak híján van: noha elégedetten teszi közzé közösségi oldalán az újabb és újabb bejegyzéseket mondjuk arról, hogy a köztévé vendége volt, a felvétel láttán sokakban kongatta meg a vészharangot, hogy valami nincs rendben. Kaltenbach Jenő baloldali jogtudós egyenesen úgy fogalmazott:
„Olvasom a neten, hogy Magyar Péter a tv-ben »zseniális« volt. Amit én láttam, az egy végtelenül agresszív, önimádó ember volt, aki nem interjút adott, hanem betegesen öntelt monológot.”
Véleménye szerint Magyar Péter szereplései egy újabb bizonyíték arra, hogy az emberi elmének milyen bonyolult viszonya van a valósághoz, amely miatt a valóság értelmezése igen bonyolulttá tud válni.
Ennek azonban beláthatatlan következménye szokott lenni
– hívta fel a figyelmet a jogtudós.
Vogel Evelin kitáltal a Magyar Péterrel való kapcsolatáról Forrás: Index, képernyőfotó
„Az emberekben mindig felmerül a kérdés, hogy vajon az, ami egy ilyen interjúban elhangzik, abból mi igaz? Hogy amit elmondott, az valójában objektív állítás vagy szubjektív megélés? Szakemberként azt gondolom, az, amit és ahogyan megosztott a nyilvánossággal Vogel Evelin, nem betanult szerep, nem elgyakorolt színjáték, hanem a bántalmazó kapcsolatból való szabadulás első lépése” – reagált Hal Melinda klinikai szakpszichológus, miután Vogel Evelin az Indexnek adott interjúban hosszasan beszélt a Magyar Péterrel való kapcsolatáról.
Vogel Evelin az interjúban arról beszélt, bele sem mer gondolni, mire számíthat majd, ha az interjú nyilvánosságra kerül, és csak remélni tudja, hogy Magyar Péter nem bántja a családját. A Tisza Párt elnökének volt barátnője arra a kérdésre, hogy ki valójában Magyar Péter, azt felelte: „Erre a kérdésre nem is merek válaszolni”.
„Magyar Péter volt barátnőjének abból lehetett volna nyeresége, ha ezekről mélyen hallgat. Mégsem tette. Az elmúlt években tanúsított edukáció kezd beérni, a társadalom ébredezik, sokkal hamarabb ismerik fel a helyzetüket és lépnek ki egy bántalmazásból, egy manipulatív kapcsolatból vagy egy narcisztikus társ mellől. Azt látjuk, hogy az emberek érzékenyebbek, mióta Varga Judit vallott arról, milyen egy bántalmazó kapcsolatban élni hosszú éveken át, családban, gyerekekkel” – idézte fel Hal Melinda, majd megjegyezte:
Akik azt gondolják, hogy Magyar Péter áldozatainak vallomásai betanult történetek, elárulom: ezt nem lehet betanulni.
A klinikai szakpszichológus felidézte: Varga Judit után színre lépett egy másik nő is, Laura, aki alkalmi szexuális kapcsolatba bonyolódott a Tisza Párt elnökével, és amiből végül bírósági ügy lett, szexuális bántalmazás és lelki terror miatt, most pedig Vogel Evelin állt ki a fényre és döntött úgy, hogy a nyilvánossághoz fordul menedékért.
„Három különböző nő, akik máshonnan jöttek, de ugyanazon mentek keresztül” – húzta alá Hal Melinda, aki szerint az, hogy Vogel nem válaszolt minden kérdésre a vele készült interjúban, teljesen természetes reakció egy bántalmazás után, és az sem ritka, amikor az áldozat a nyilvánosságot választja menedékül.
„A bántalmazás egyik legjobb ellenszere, hogy az áldozat a kétszemélyes helyzetből kikerül: ha egy barátnak, közeli hozzátartozónak valaki el tudja mondani, mi történik vele, sok esetben erőt ad az érintetteknek és könnyebben ki tudnak lépni bántalmazójuk mellől. Magyar Péter áldozatainak viszont a nyilvánosságon kívül nem maradt más, hiszen közszereplőként sokat szerepeltek, ismerik őket, és ezáltal nagyobb védelmet kaphatnak bántalmazójuk elől” – jelezte.
A klinikai szakpszichológus egyben emlékeztet:
Mindenki, aki valamilyen bántalmazásban érintett hazánkban, kérhet és kaphat is segítséget, az Áldozatsegítő Központokban, valamint a pszichiátriai, pszichológiai ellátásban is segítőkre találhatnak.