tóth gabi
Még nagyobb háború fenyeget.
Az izraeli hadsereg bejelentette szerdán, hogy az északi, libanoni határhoz vezényel két tartalékos gépesített lövész dandárt arra az esetre, ha kiszélesedne a háború a Hezbollah libanoni síita milíciával, valamint ha az izraeli szárazföldi erőknek be kellene lépniük Libanon területére.
A hadsereg azt is közölte, hogy légierejének gépei a Hezbollah mintegy kétszáznyolcvan létesítményét támadták szerdán, köztük azokat a rakétaindító állásokat, amelyekből Cefatot, Naharíját és a Haifától keletre fekvő völgyeket vették célba.
A libanoni egészségügyi minisztérium közlése szerint az izraeli légierő szerdai támadásainak huszonhárom halálos és kilencvenöt sebesült áldozata van.
Az ENSZ humanitárius ügyekkel foglalkozó hivatala (OCHA) szerint csak az elmúlt öt napban, amióta jóval súlyosabbá vált az Izrael és a Hezbollah közötti konfliktus, több mint kilencvenezer libanoni kényszerült elhagyni otthonát. A Hamász palesztin iszlamista szervezet tavaly októberi terrortámadása óta viszont, amely után Izrael hadműveletet indított a Gázai övezetben, majd a Hamász támogatásaként a Hezbollah elkezdte támadni Izraelt, és válaszcsapásokat kapott, mintegy kétszázezren, többségükben dél-libanoniak hagyták el otthonukat.
Szerda este ülést tart az izraeli biztonságpolitikai kabinet, majd csütörtök reggel Benjámin Netanjahu miniszterelnök New Yorkba utazik, és beszédet mond az ENSZ Közgyűlésének ülésszakán, és várhatóan szombat este tér haza.
Az izraeli hadsereg szerdán a reggeli óráktól Libanon déli részén és mélyen az ország belsejében is légitámadásokat intézett a Hezbollah síita fegyveres szervezet ellen, mintegy száz célpontjuk volt egyebek mellett a Balbeek melletti Bekaa-völgyben – jelentette az izraeli katonai szóvivő.
A libanoni egészségügyi minisztérium arról tett bejelentést, hogy az ország déli részén szerdán legkevesebb hatan meghaltak, és huszonketten megsebesültek az izraeli légicsapásokban. Egy korábbi támadás után öt halottról számoltak be. Izrael északi részén, Galileában mintegy negyven libanoni rakétát észleltek délelőtt. Egyikük eltalált Cefat városban egy idősek otthonát, melyet már előzőleg kiürítettek. A rakéta nyomán tűz ütött ki, személyi sérülés nem történt. Egy északi főutat lezártak a forgalom elől az elfogórakéták lezuhanó alkatrészei miatt.
Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője eközben megerősítette Teherán támogatását a Hezbollahnak.
– jelentette ki. „A libanoni Hezbollah Gáza támogatásáért harcol. A merényletek nem fogják megrendíteni a stabil, győztes Hezbollahot. A végső győzelem az ellenállásé és a Hezbollahé” – tette hozzá. Libanonból sokan Szíria felé menekülnek az izraeli légitámadások elől. A libanoni külügyminiszter szerint már közel félmillióan hagyták el otthonukat az országban.
Szerda reggel a Dávid parittyája nevű légvédelmi rendszer elfogott egy, Izrael középső részére irányzott libanoni rakétát – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője szerdán.
A gázai iszlamista Hamász terrorszervezet elleni háború tavaly őszi kitörése óta első alkalommal lőtte Izrael középső részét az Iránból támogatott libanoni síita Hezbollah terrorszervezet. A közepes hatótávolságú föld-föld rakétát a Glilot nevű, az ország középső részén fekvő, hírszerző katonai bázis ellen irányozták – jelentette az al-Arabija nevű hírtelevízió. A rakéta miatt megszólaltak a légvédelmi szirénák az ország középső részein, de a polgári védelem bejelentette, hogy nem változtatták meg a térség civilekre vonatkozó utasításait.
Az izraeli légierő reggel légicsapások újabb hullámát indította el Libanonban válaszul a föld-föld rakétára. „A támadásban katonai épületekből tevékenykedő terroristákat és több tucat lőszerraktárat lőttek, melyekben manőverező robotrepülőgépeket, precíziós rakétaindítókat és a Hezbollah terrorszervezet célpontjait őrizték. A lőszerraktárak elleni támadásokat követően másodlagos robbanásokat észleltek, amelyek arra utalnak, hogy sok fegyver volt a megtámadott raktárakban” – közölte a légierő.
A reggeli izraeli támadásban Dél-Libanon mellett Baalbek környékén, a Bekaa-völgyben csaptak le az izraeli vadászgépek, valamint Bejrút mellett, Szaadijat körül is támadtak egy fegyverraktárat. Az IDF arab nyelven figyelmeztette a korábban elmenekült dél-libanoni civileket, hogy még nem biztonságos visszatérni otthonaikba.
Franciaország külügyminiszterét küldi Libanonba azon igyekezete keretében, hogy megakadályozzon egy teljes körű háborút – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök az ENSZ-közgyűlés 79. ülésszakán mondott beszédében
Macron egyben felszólította Izraelt és a libanoni Hezbollah síita milíciát az ellenségeskedések haladéktalan beszüntetésére.
– fogalmazott. „Határozottan felszólítjuk Izraelt, hogy vessen véget az eszkalációnak Libanonban, a Hezbollahot pedig arra, hogy hagyjon fel az Izrael elleni támadásokkal” – mondta Macron.
A francia elnök bejelentette, hogy frissen kinevezett külügyminisztere, Jean-Noel Barrot a hét végén Libanonba utazik majd. A Gázai övezeti háborúval kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy Izraelnek ugyan jogában áll megvédenie önmagát a Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-i összehangolt támadása nyomán, de a háború már túl sokáig húzódott, és véget kell érnie.
– tette hozzá. Macron kitért arra is, hogy Párizs nem hagy fel a kijevi vezetés fegyverekkel való ellátásával Oroszország inváziójának elhárítására.
– hangsúlyozta.
Minden egyes szereplőnek józan viselkedést kell tanúsítania és meg kell akadályozni, hogy egy fegyveres konfliktus regionális háborúvá terebélyesedjen a Közel-Keleten, hiszen az az egész világ biztonságát alááshatná – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán New Yorkban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a libanoni és a palesztin kollégájával folytatott egyeztetést követően rámutatott, hogy immár közel egy éve tragikus konfliktus zajlik a Közel-Keleten, azóta, hogy a Hamász október 7-én megtámadta Izraelt egy „elfogadhatatlan, ördögi terrortámadás keretében”.
Leszögezte, hogy Magyarország álláspontja egyértelmű, a kormány fontosnak tartja, hogy soha többet senki ellen ne lehessen elkövetni ilyen terrortámadást, követeli a túszok feltétel nélküli hazaengedését, illetve lényegesnek tekinti a civil áldozatok minimalizálását és az eszkaláció elkerülését.
„És úgy látom, hogy most már ezen a negyedik ponton vannak a legnagyobb nehézségek, mert korábban is világos volt, hogy ha ez a fegyveres konfliktus átterjed még egy országra, akkor nagyon nehéz lesz elérni azt, hogy az adott még egy ország határainál aztán megálljon” – figyelmeztetett.
„Ezért különös aggodalommal figyeljük azt, hogy Libanon egyre inkább csúszik bele a konfliktusba, mert ha Libanon belecsúszik (…), akkor ez a konfliktus nagyon nehezen lesz megállítható Libanon határainál” – tette hozzá.
„És ha ez a fegyveres konfliktus regionális háborúvá alakul, akkor ismerve a régió helyzetét, stabilitását, ismerve a világpolitikában játszott szerepét az ott található államoknak, sajnos azzal a veszéllyel nézünk szembe, hogy Ukrajna mellett egy újabb válsággóc pillanatok alatt a teljes globális biztonságot áshatja alá” – folytatta.
Szijjártó Péter kijelentette, hogy hazánk ezért továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy a térségben minden szereplőnek józan, felelősségteljes viselkedést kell tanúsítania, s meg kell előzni azt, hogy ez a fegyveres konfliktus regionális háborúvá terebélyesedjen, meg kell akadályozni az eszkalációt.
Valamint aláhúzta, hogy a libanoni emberek nem tehetnek arról, hogy mi zajlik a Közel-Keleten, ahogy arról sem, hogy a Hezbollah rakétákkal lövi Izraelt.
Ezért azon reményét fejezte ki, hogy az ártatlan embereknek, családoknak, gyerekeknek nem kell majd szenvedniük a terrorszervezetek brutális tevékenysége miatt.
„Ráadásul a libanoni keresztény közösséggel nekünk van egy kifejezetten szoros kapcsolatunk is, s nem szeretnénk, ha a libanoni keresztény közösségnek most újabb nehézséggel kellene szembetalálkoznia” – közölte.
„Folyamatosan kapcsolatban vagyunk a libanoni keresztény közösség vezetőivel, küldtünk is már nekik segítséget annak érdekében, hogy a szükséges egészségügyi ellátást a keresztény közösség bajba került tagjai számára biztosítani tudják” – fűzte hozzá.