Magyar Péter ámokfutása büdös szavazóktól, nők, nyugdíjasok folyamatos gyalázásáig

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.09.26.

Elsősorban Zelenszkij érdeke a háború folytatása

Egész pályafutása ettől függ.

Oroszországot békére kell kényszeríteni, hangoztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Kijev az anyagi támogatás mellett nagy hatótávolságú rakétarendszerekért és az azokat jelenleg tiltó korlátozások feloldásáért könyörög. Ukrajna még inkább fokozná a háborút.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólal az ENSZ Biztonsági Tanácsának az ukrajnai béke és biztonság fenntartásáról szóló ülésén az ENSZ New York-i székházában 2024. szeptember 24-én
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólal az ENSZ Biztonsági Tanácsának az ukrajnai béke és biztonság fenntartásáról szóló ülésén az ENSZ New York-i székházában 2024. szeptember 24-én (Fotó: AFP/Bryan R. Smith)

Az orosz Föderációs Tanács első elnökhelyettese tegnap Zelenszkij terveire így reagált:

„Nemrég még azt állította, hogy már idénre tervei voltak a győzelemre, most ezt jövőre halasztja. […] Mindezek a tervek a béketeremtésről és mindenféle békecsúcsok csupán Zelenszkij fantáziavilágából származnak.”

Forrás: Facebook/Nógrádi György

Zelenszkij a héten megint ellátogatott az Egyesült Államokba, felszólalt az ENSZ Közgyűlésén és a Biztonsági Tanács ülésén is, ahol elmondta a saját béketervét, ami keresztülvihetetlen

– mondta el a Magyar Nemzetnek Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.

Amellett, hogy egy akkora atomhatalmat, mint Oroszország békére kényszeríteni nem lehet, Zelenszkij terve olyan kivitelezhetetlen elemeket tartalmaz – mutat rá a szakértő –, mint például, hogy Putyin mondjon le, Moszkva fizessen 700 milliárd eurós jóvátételt, emellett vonuljon ki a Donbászból és adja vissza a Krímet.

Ez nem más, mint utópia – hangsúlyozta Nógrádi György. – A nyugati fegyverek felhasználása Oroszország mélységi területei ellen pedig ma nyilvánvaló orosz válaszreakciót váltana ki – tette hozzá. 

Az Egyesült Államok lehet a béketeremtő

– Ma már a két amerikai elnökjelölt vitájában az látszik, hogy az orosz–ukrán háború fontos ugyan, de nem létkérdés. A legutolsó felmérések szerint az Egyesült Államokban a lakosság kevesebb mint egy százalékát érdekli az orosz–ukrán háború. Zelenszkij elment újra, hogy az amerikai döntéshozókat és a világot meggyőzze, de a kulcskérdés az az, hogy ki lesz a következő elnök – folytatta a szakértő.

Trump közölte, hogy elnökként azonnal leállítja a háború amerikai finanszírozását és békét teremt.

Donald Trump volt amerikai elnök felszólal egy kampánygyűlésen a Johnny Mercer Színházban 2024. szeptember 24-én Savannah-ban, Georgia államban
Donald Trump volt amerikai elnök felszólal egy kampánygyűlésen a Johnny Mercer Színházban 2024. szeptember 24-én Savannah-ban, Georgia államban (Fotó: Getty Images/AFP/Brandon Bell)

A biztonságpolitikai szakértő szerint Ukrajna pénzügyi helyzete kulcskérdés, hiszen ha Ukrajna nem kap pénzt, akkor nem tudja finanszírozni a háborút és az ország működését sem.

Ukrajna nyugati légzőkészüléken

Zelenszkij minden nyugati szövetségesét próbálja zsarolni, mondta a biztonságpolitikai szakértő.

Ha megnézzük, hogy mennyi pénzt kap rendszeresen a legfontosabb támogatóitól, a balti államoktól, Németországtól – akitől eddig 35 milliárd eurónyi forrást kapott Kijev –, Japántól 12 milliárdot, akkor látható, hogy ezek az óriási pénzek soha nem fognak megtérülni. De azt is megnézhetnénk, hogy a Von der Leyen vezette EU mennyi támogatást ad Ukrajnának és mennyit például az árvíztől sújtott kelet-közép-európai országoknak, akkor az látható, hogy nagyon sok minden nem stimmel ez ügyben

– mutatott rá a Nógrádi György.

Zelenszkij ma a nyugati országok jelentős részének – akik azt vallják, hogy Oroszországot bármi áron meg kell állítani – támogatását élvezi, de ezt a világ döntő részében nem fogadják el. Ezt jól mutatja a brazil–kínai béketerv, amelyet napok alatt 110 ország támogatott, míg Zelenszkij békeformulája elfogadhatatlan, mondta a szakértő.

Zelenszkij elnöksége is a háborútól függ

Volodimir Zelenszkij elnöki mandátuma májusban lejárt, a választásokat a háború miatt nem írták ki, de a legutolsó felmérések szerint hazájában Zelenszkij népszerűsége 17 százalékra zuhant. 

Elnökként Zelenszkij amíg lehet, hatalmon akar maradni, ez számára óriási lehetőség, nem is csak politikailag, de anyagi értelemben is, érzékeltette Nógrádi György.

Ha megnézzük, hogy Volodimir Zelenszkijnek mekkora ma a vagyona, és hol tartja ezt a vagyont, milyen ingatlanjai vannak, akkor rájöhetünk arra, hogy ez a fizetéséből nem volt lehetséges

– összegezte a szakértő.

Kétpárti amerikai törvényhozási küldöttséggel találkozott New Yorkban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Fotó: AFP

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kétpárti amerikai kongresszusi küldöttséggel, köztük Ben Cardin és Chris Murphy demokrata, valamint Dan Sullivan republikánus szenátorokkal, illetve Gregory Meeks demokrata képviselővel, találkozott New Yorkban − írja az Origó.

Az ukrán államfő köszönetet mondott az amerikai törvényhozás támogatásáért, illetve tájékoztatta a küldöttséget Ukrajna jelenlegi biztonsági helyzetéről és a jövő évre várt kihívásokról – írja a The Kyiv Independent ukrán hírportál.

„A mostani határozott fellépés felgyorsíthatja a háború igazságos befejezését” – hangsúlyozta Zelenszkij, hozzátéve, hogy Ukrajna győzelmi terve a béke megteremtését célozza.

Ezzel azonban nem mindenki ért egyet. David Sacks amerikai befektető szerint nem hogy nem békéhez, de egyenesen a harmadik világháborúhoz vezetne, ha Zelenszkij terve zöld jelzést kapna.

Mit tartalmaz a tervezet? Azonnali NATO-tagságot és nagy hatótávolságú rakétatámadásokat. Más szavakkal a harmadik világháborút

– fogalmazott Sacks.

Zelenszkij ennek ellenére mostani amerikai látogatása során  Joe Biden amerikai elnöknek, valamint a két elnökjelöltnek, Donald Trumpnak és Kamala Harrisnek is bemutatja tervét. 

Joe Biden amerikai elnök az Ukrajnának szánt biztonsági támogatás növelésére adott utasítást – közölte a Fehér Ház helyi idő szerint szerdán. A közlemény szerint a katonai segítség növeléséről Joe Biden személyesen tájékoztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt New Yorkban, amikor a két politikus az ENSZ Közgyűlése keretében rövid megbeszélést folytatott.

Az elnöki hivatal szerint a támogatás fokozásának részleteit Biden csütörtökön jelenti be, amikor Washingtonban hivatalosan is fogadja az ukrán államfőt. A Fehér Ház közleménye annyit tartalmaz, hogy a biztonsági támogatás segíteni fogja Ukrajnát a győzelemben. A New Yorkban tartott rövid találkozón Volodimir Zelenszkij nagy vonalakban ismertette az általa képviselt ukrán „győzelmi tervet”, amelynek részleteit a Fehér Ház közleménye szerint szintén a csütörtöki megbeszélésen fejti ki majd ki az ukrán elnök Joe Biden előtt.

Ezzel egy időben szerdán az amerikai külügyminisztérium új katonai csomagot jelentett be 375 millió dollár értékben az ukrán haderő számára. A közlemény szerint a szállítások tartalmaznak kritikus fontosságú, 105 és 155 milliméteres lövedékeket, valamint mobil rakétarendszerekbe való eszközöket, taktikai járműveket, járőrhajókat, Javelin rakétákat, páncéltörő eszközöket és kis fegyvereket.

A 375 millió dollár értékű új katonai szállítmány az elnök felhatalmazása alapján az amerikai hadsereg készleteiből azonnal lehívható.

Az ENSZ Közgyűlésének eseményeire összegyűlt mintegy 30 ország vezetője szerdán nyilatkozatot fogadott el, amelyben kötelezettséget vállal Ukrajna újjáépítésére, valamint rövid és hosszú távú pénzügyi szükségleteinek biztosítására. A négy pontból álló nyilatkozat a többi között tartalmaz egy nagy összegű hitelcsomagot, amelynek eredményeként Ukrajna 50 milliárd dollárhoz juthat. A nyilatkozat szerint az ukrajnai pénzügyi segítség előteremtésére a nyugati joghatóság alatt álló, lefoglalt orosz vagyonokat szintén felhasználhatják, és fegyvertámogatásra is fordíthatják.

Az aláírók azt is kifejezték a nemzetközi jogra hivatkozva, hogy Oroszországnak kell felelősséget vállalnia és fizetnie az általa okozott háborús károkért.

A 30 ország csatlakozásával elfogadott dokumentumban ugyanakkor Ukrajna feladatául szabtak többi között gazdasági, igazságszolgáltatási reformokat, korrupcióellenes intézkedéseket, és hangsúlyozták, hogy a reformlépések szükségesek Ukrajna talpra állításához és újjáépítésének hosszú távú finanszírozásához.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek