POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.08.30.

Sorosék ismét sok milliót "gurítottak" a nagy kedvencnek

Valamiért nagyon kedvelik őket...

Az egykor SZDSZ-esek által alapított cég, amely szeptemberben a Soros-egyetemen Karácsony Gergelynek ácsol pódiumot, tavaly rengeteg pénzt kapott a milliárdos spekuláns alapítványától -írat meg a Magyar Nemzet.

 

Soros György amerikai baloldali oligarcha

Soros György amerikai baloldali oligarcha Fotó: AFP

Az egykor SZDSZ-esek által alapított cég, amely szeptemberben a Soros-egyetemen Karácsony Gergelynek ácsol pódiumot, tavaly rengeteg pénzt kapott a milliárdos spekuláns alapítványától. A Political Capital (PC) elemzőcéget 2002-ben két SZDSZ-es indította útjára, Somogyi Zoltán és Szabados Krisztián. A Gyurcsány- és Bajnai-kormányok alatt a PC vezető think tankké nőtte ki magát. 2006 és 2010 között több mint 430 millió forintnyi kormányzati megbízásnak örülhetett a cég, a kémelhárítást nevetséges PR- és arculati tanácsokkal látták el közel 200 millió forintért.

Az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal számára készített egyik tanulmányhoz ráadásul egy szélsőséges portálon illegálisan fellelhető adatokat is felhasznált a PC. Mindezen túl a kifizetések egy része is meglehetősen szokatlan módon zajlott – nyilvános helyeken és készpénzben. Előfordult, hogy teljesítés előtt fizettek, a tiltakozókat pedig egyszerűen kirúgták. Az elmúlt években számos külföldi szervezet támogatását élvezte az intézet, melyek között a Soros-féle Open Society Foundations nevét is megtalálhatjuk. Soros alapítványától mai árfolyamon több mint 100 millió forintnak megfelelő dollár érkezett a PC-hez 2016 és 2021 között. A PC 2019 óta az amerikaiak emberéhez, Krekó Péterhez tartozik, tengerentúli propagandát terjeszt.

A Soros-hálózat, az Európai Unió, valamint az Amerikai Egyesült Államok kormányzati és titkosszolgálati szervei által is finanszírozott PC a szuverenitásvédelmi törvény kisiklatásával is próbálkozott, a dollárbaloldal számára pedig sajátos szuverenitásvédelmi csomagot készített. Gurultak eurók többek közt az LMBTQ-személyek és a migráns közösségek elleni gyűlöletbeszéd elleni küzdelemre is az intézethez.

A Nemzeti Információs Központ vizsgálata megállapította, hogy a PC egy külföldi támogatású politikai befolyásolási akció keretében aktív szerepet vállalt a magyar közvélemény orosz–ukrán háborúval kapcsolatos álláspontjának formálásában.

Idén augusztus 9-én arról számolt be a Magyar Nemzet, hogy a korábbi évekhez hasonlóan idén ősszel is megrendezik a hazai és a nemzetközi balliberális elit szereplőit tömörítő Budapest Fórumot. A rendezvénynek a Soros-egyetem épülete ad otthont, a szervezők közt nincs változás:

  • a CEU Demokrácia Intézete,
  • a Political Capital nevű balliberális elemzőintézet,
  • valamint a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat szervezi a Budapest Fórum 2024 – Fenntartható demokráciák építése elnevezésű eseményt.

A Budapest Fórum honlapján eddig mindössze néhány személyt tüntettek fel a szeptember 18–19-én megrendezendő konferencia előadói közül: például a főpolgármestert, Krekó Pétert, a Political Capital ügyvezetőjét, valamint a CEU indiai rektorát.

A Political Capital Kft. rosszabb évet zárt tavaly, mint a 2022-es választási évben. A fentiek tükrében ugyanakkor érdekes, hogy a Soros-támogatásokat vizsgálva nem mondható el ugyanez, sőt e tekintetben rekordévről beszélhetünk. Bár a PC különösebben nem részletezte egyéb bevételeinek forrását a beszámolójában, az Open Society Foundations oldaláról kiderül, hogy több mint 100 millió forintnak megfelelő összeggel: 300 ezer dollárral támogatták Krekóékat.

Összességében a cég egyéb bevételei hiába növekedtek 15 százalékkal és haladták meg a 180 millió forintot, a kiadásaik is nőttek – részben a hárommal több foglalkoztatott miatt –, a 43 milliós árbevétel pedig 14 százalékos visszaesést jelentett. A nyereség a 2022-es közel 36 milliós szint után 2023-ban a 10 milliót sem érte el, csaknem negyedére csökkent. Ebből az összegből végül 3,7 milliós osztalékot fizettek ki.

A Political Capital  az Alkotmányvédelmi Hivatal jogelődjének – adott „remek” píár- és marketingtanácsokkal került a címlapokra – írta meg korábban a Mandiner. Mint a cikkből kiderült: többek között azt javasolták, hogy a titkosügynökök az aluljárókban osztogassanak nemzetbiztonsági elemzéseket.

 

 

A Political Capital-tanulmányoknak – amelyeket a cég 2006 és 2009 között készített a kémelhárításért felelős Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) számára – az egyik legérdekesebb elemei a szervezetnek adott kommunikációs, píár- és arculati tanácsok. Ezek egy része már nagyobb figyelmet kapott a sajtóban, egy részük nem. Ezeket tárta fel korábban a Mandiner.

Mint írják, az arculati tanácsok a Somogyi Zoltán és Szabados Krisztián érdekeltségébe tartozó Privy Council Kft.-től érkeztek. A cég napjainkban Splendidea Communications Kft. néven fut, egyik legfontosabb projektjük jelenleg a Nyugati Pályán névre hallgató közösségi oldalak működtetése. A felületeken az USA külügyminisztériumának propagandáját terjesztik az amerikai adófizetők pénzén, 2023 tavaszán például háborúpárti plakátkampányt is indítottak Magyarországon. A Splendidea külön érdekessége, hogy a Gyurcsány-kormányok alatt a Somogyi és Szabados által az NBH-nak legyártott tanulmányokban a Political Capital és a Privy Council (a mostani Splendidea) elemzői még a jobboldal és a szélsőjobboldal oroszellenessége miatt aggódtak. Ma már ők maguk gyártanak ilyen tartalmakat pénzért.

 

Titkosszolgálati píár

A Political Capital szakemberei azt tanácsolták, hogy az NBH nevezzen ki szóvivőt és kommunikációs igazgatót, tartson sajtótájékoztatókat, sajtóreggeliket, tudományos igényű konferenciákat, rendezzen „oktatási turnét középiskolákban”, jelentessen meg kiadványokat, brosúrákat, illetve nyisson egy múzeumot, valamint készítsen imázsfilmet. A PC szerint jó ötlet lehet „nyílt nap” és „épületbejárás” szervezése. Ez utóbbi kapcsán jegyezték meg forrásaink, hogy ez „csodás ötlet”, ami sok lehetőséget tartogatott volna a külföldi hírszerzőknek is. 

A PC tanácsairól részletesen kérdezte a lap egykori NBH-tiszteket, akiknek egyöntetűen lesújtó véleménye volt a Somogyiék által adott javaslatokról. 

Egy szóvivő jó ötletnek tűnhet, de mi van akkor, ha egy szervezet az általánosságokon túl semmilyen konkrétumot nem oszthat meg a nyilvánossággal? Nos, ilyenkor a sajtóesemény kabaréba fullad, ugyanis az újságírók hiába tesznek fel kérdéseket, a válasz mindig ugyanaz lesz: „erről sajnos nem beszélhetek”. Hasonló probléma merül fel a sajtóreggelik kapcsán: hacsak a titkosszolgák nem határozzák el magukat, hogy államtitkokat adnak ki, akkor aligha adhatnak tájékoztatást az újságírókat érdeklő ügyekről. A nyilvános kiadványok, publikációk, turnék és konferenciák mind azzal járnak, hogy az NBH munkatársai beazonosíthatóvá válnak, amit szakmai kötelességük elkerülni. A kémelhárítók már a kiképzésük során is azt tanulták: ha látnak valahol egy fényképezőgépet kattintásra készen, forduljanak el a másik irányba. 

Somogyi Zoltánék elemzések írására is buzdították a nemzetbiztonsági tiszteket, akiknek cikkei a terveik szerint nemcsak újságokban és kiadványokban láttak volna napvilágot, hanem akár hirdetőoszlopokra, buszmegállókra kerülhettek volna. 

 

Imázsfilm az NBH-ról 

Az anyagokban többször is azt javasolták a szakemberek, hogy készíttessen imázsfilmet az NBH. Érvelésük szerint ez jelentősen segítene azon, hogy a nyilvánosság megismerje a tevékenységüket, sokan ugyanis még az állampárti szolgálatokkal azonosítják a hivatalt. 

Amilyen furcsának tűnhet elsőre egy imázsfilm egy titkosszolgálatról, ez mégsem tartozik a leghaszontalanabb tanácsok közé. Somogyiék azt javasolták, hogy a 20-30 perces alkotásban mutassák be – a szakmai titkok felfedése nélkül –, hogy milyen típusú ügyek felderítésével foglalkoznak, hogyan tevékenykednek és miként lehet bekerülni. A javaslatokban rendszeresen előkerül a felvetés, hogy egy fiatal, népszerű rendezőt kérjenek fel. A névsorban Antal Nimród, Herendi Gábor és Gyöngyössy Bence szerepeltek. Amennyiben egy dokumentumfilm-rendezőt kérnének fel, akkor Almási Tamást, Forgács Pétert vagy Mispál Attilát javasolták. 

A narrációt szintén egy nagy névre bízták volna. Meglepő lett volna, hogyha az első helyen nem Stohl András szerepel, a névsor pedig így folytatódik: Fenyő Iván, Kamarás Iván, Szabó Győző. A PC azt javasolta, hogy azt először a YouTube-ra töltsék fel, majd értesítsék róla a médiát és így terjedjen el, ami szintén jó ötletnek tűnik. 

Ha már filmek, akkor amellett sem lehet szó nélkül elmenni, hogy Somogyiék rá voltak csavarodva a James Bond-tematikára. 

Többek között azt javasolták, hogy az NBH főigazgatója tartson sajtóeseményt az új James Bond-film bemutatása előtt, de egy „elemzést” is készíthetett volna a hivatal a „filmtörténet öt leghitelesebb kémfilmjéről”. Az első helyezett a Macskafogó rajzfilm főhőse, Grabowski lett volna. 

Szintén visszatérő ötlet volt Somogyiék részéről egy állandó nemzetbiztonsági kiállítás vagy akár múzeum létrehozása, ám úgy tűnik, ezekre egyik főigazgató sem volt vevő. 

 

Miért volt rá szükség?

Felmerül a kérdés, hogy miért volt szükség arra, hogy a kémelhárítás píár-, marketing- és arculati tanácsokat kapjon. A kétezres évek közepétől számos botrány rázta meg a Nemzetbiztonsági Hivatalt, és a PC által javasolt eszközrendszerrel próbálták volna meg kezelni a helyzetet. Mindez elég kétségbeesett lépésnek tűnhet, ám érdemes felidézni, hogy az igazi botrányok, például a Laborc–Portik-találkozó és más ügyek csak 2010 után derültek ki. A helyzet ekkor olyan súlyossá vált, hogy az NBH megszűnt, feladatait pedig az Alkotmányvédelmi Hivatal vette át. De melyek voltak 2006-ban és 2007-ben azok az ügyek, amelyek indokolhattak egy ilyen szerződéscsomagot a PC-vel? 

2006. szeptember 21-én jelentette be Kövér László, a Fidesz Magyar Polgári Szövetség akkori választmányi elnöke, hogy a szeptember 23-ra tervezett nagygyűlést nem tartja meg a párt, miután Szilvásy György kancelláriaminisztertől és Galambos Lajostól, az NBH főigazgatójától azt az információt kapták, hogy robbantásos merénylet van készülőben a tervezett demonstráción. A későbbiekben rendszeresen előkerült a vád, hogy az NBH politikai utasításra közölte a Fidesszel a merényletek tervét, miközben azok valótlanok voltak. 

 

Kellemetlen incidens

A kémelhárítás másik kellemetlen incidense az volt, amikor 2006 októberében egy olyan közleményt tettek közzé, amelyben arra hívták fel a figyelmet, hogy a tömegzavargásokban való passzív részvétel is minősülhet bűncselekmény-elkövetési magatartásnak. 

Szabó Máté ombusman vizsgálata később megerősítette: az NBH közleménye „megsértette a jogállamiság elvét”, a szervezet ezzel túllépett a hatáskörén. 

2007. május 31-én Galambos Lajos lemondás miatt távozott az NBH vezetői székéből, másnaptól Laborc Sándor vette át a szervezet vezetését előbb megbízott igazgatóként, majd december 17-től Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kinevezte főigazgatóvá. Laborc kinevezéséből azért lett botrány, mert a szovjet rendőrtiszti főiskola állambiztonsági szakán végzett, amelyet gyakran említenek KGB-akadémiaként is. Az ellenzéki pártok szerint a NATO – nem hivatalosan – tiltakozását fejezte ki emiatt. 

Laborc még megbízott igazgatóként, 2007 szeptemberében tisztogatásba kezdett az NBH-ban, a gazdasági igazgatón kívül távozott az összes igazgató és húsz főosztályvezető is. 

A Magyar Nemzet akkori értesülései szerint harmadával csökkent a szervezeti egységek száma, Demeter Ervin, a Fidesz nemzetbiztonsági ügyekkel foglalkozó politikusa pedig egyenesen rombolásnak nevezte a történteket. Az Index akkori cikkeiben arról írt, hogy politikai tisztogatás áll az események hátterében.

Az NBH-nak nem tett jót a korábbi cikkeinkben említett Egymásért Egy-Másért Alapítvány körüli botrány, amely 2007 áprilisában robbant ki, amikor pénzügyőrök a szervezetnél és több budapesti vállalkozásnál házkutatást tartottak, és őrizetbe vették Földesi-Szabó László alapítványi vezetőt, valamint cégvezetőket és vámügyintézőket. Az alapítvány kuratóriumának tagja volt Gyarmati György, az NBH egyik akkori főosztályvezetője és Galambos Lajos főigazgató is, valamint az NBH volt munkatársa, Simon Ibolya pedig a szervezet jogtanácsosa volt. Így az NBH-t kezdettől fogva kellemetlen helyzetbe hozta az Egymásért botránya. Az egymást átfedő ügyek pedig súlyosan kikezdték a szervezet hírnevét, ezt pedig Somogyi Zoltánék a logó- és arculatváltással szerették volna kezelni.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek