kulcsár edina
Elemzések a Tranzit fesztiválon.
A magyar oktatást nem lebecsülni, hanem megbecsülni kell, és le kell szokni arról, hogy aki jót mer mondani az oktatásra, azt megvetik – jelentette ki a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára szombaton a Tranzit fesztiválon Tihanyban.
Rétvári Bence a Porosz vagy finn – Mi váltja meg az oktatásügyet? című beszélgetésen kiemelte: a gyerekeink oktatása, biztonsága, környezete, iskolája a legfontosabb dolog az életben. Hozzátette, ahogyan a gyerekeket nevelik a családban, majd utána az iskolában, olyan lesz a jövő.
Az államtitkár kitért arra, hogy a magyar közbeszéd sajnos lehúzza az iskolákat, majd felhívta a figyelmet arra: le kell szokni arról a divatról, hogy aki dicsér valamit a magyar oktatásban, aki jót mer mondani, azt megvetik.
Rétvári Bence előadásában megemlítette a telefonok betiltását is az iskolákban. Mint mondta, ezzel azt akarják elérni, hogy a gyerekek az oktatási intézményekben minél jobb teljesítményt nyújtsanak. Hozzátette,
Szólt arról is, hogy az oktatás fontos feladata többek között a társadalmi különbségek csökkentése, de nem lehet minden iskolán kívüli társadalmi probléma megoldását a tanároktól várni.
Rétvári Bence kitért arra, hogy Magyarországon arányaiban 10,8 diák jut egy tanárra, míg az EU-s átlagnál ez a szám 12,1.
Pécsi Rita neveléskutató felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar néphagyomány „nevelőereje” sokat érne az iskolákban, sok kompetenciát fejlesztene. Azt mondta, az oktatás célja, hogy „gyökerekkel rendelkező, boldog, kreatív, kommunikatív embert neveljenek”. Hozzátette, a tanárképzés feladata, hogy egy „hatalmas módszertani kosara” legyen, és abból elő lehessen venni azt, amire szükség van.
A neveléskutató kiemelte, tovább kell fejleszteni azokat az intézményeket, amik a gyerekeket közösségre, családi életre, kommunikációra és érzelmi intelligenciára nevelik. Azt kell megvizsgálni, hogy a magyar oktatás milyen mértékben tudja ezt támogatni – fűzte hozzá.
A modellváltás versenyképességi fordulatot jelent az egyetemek számára – jelentette ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára szombaton Tihanyban, a Tranzit fesztiválon.
Varga-Bajusz Veronika az egyetemek modellváltásával kapcsolatban kifejtette: jelentős változás, hogy az intézmények államháztartási akadályokkal nem szembesülnek, magánjogi szerződéses alapokra helyezték forrásokhoz jutásukat, ami egyben teljesítményfinanszírozást is jelent. Fontosnak nevezte, hogy ezek az egyetemek a hallgatóknak jobb szolgáltatásokat tudnak nyújtani, különösen a vidéki egyetemek esetében pedig a gazdasági szereplőkkel kötött megállapodásaik révén térségük fejlődésének motorjai lehetnek, miközben a hallgatókat a gyors munkához jutásban is segítik.
Az államtitkár elmondta, hogy az elmúlt időszakban jelentősen javult az intézmények nemzetközi szerepvállalása, a hátrányos helyzetű térségekben élők felvétele 50 százalékkal nőtt, a tudományos teljesítményük 30 százalékkal erősödött, és nem mellékesen a munkaerőpiac számára jól képzett szakembereket biztosítanak. Hozzátette:
Varga-Bajusz Veronika kiemelte, hogy
Megjegyezte, hogy a modellváltást egyetlen esetben sem az addigi fenntartó, az állam kezdeményezte, hanem minden esetben az intézmények szorgalmazták azt.
Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki Egyetem rektora az egyik gólyatáboruk kapcsán felröppent hírekre reagálva közölte: évente nyolc gólyatábort szerveznek, egyetlen baleset sem történt az elmúlt 10 évben, illetve hivatalos panasz nem érkezett sem az egyetem, sem a hallgatói önkormányzat felé. Jelezte, hogy az első munkanapon felállítottak egy munkacsoportot, amely kivizsgálja a felmerült eseteket, és minden gólya kapott levelet, de a visszajelzések között ezidáig nem volt egyetlen negatív sem.
Megemlítette, hogy az egyetem házirendjét a 2014-es szomorú események után szigorították, annak felülvizsgálata az idő előrehaladtával indokolt lehet, ezt a hallgatói szervezetek bevonásával meg fogják kezdeni. Kijelentette: megalázás és ehhez hasonló egyéb cselekmények nem megengedhetők egyetlen táborban sem.
Varga-Bajusz Veronika ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a gólyatáborokkal az államtitkárságnak is van feladata, de ezt párbeszédnek kell megelőznie. Hangsúlyozta, hogy
Charaf Hassan kitért a modellváltás kérdésére is, amely a BME esetében is napirenden van. Mint mondta, az intézményt az államháztartás „megfojtja”, az állam nem jó házigazda, míg a modellváltás jó eszköz lehet a jelenlegi helyzetből való kilábalásra, ami nemcsak a pénzről szól, hanem rugalmasságról, gazdálkodásról és tudományos-szakmai kapcsolatokról is. Jelezte, hogy nem a többi egyetemet szeretnék követni, sajátos BME-modellt próbálnak elindítani, mert a Horizont és Erasmus programokra is szükségük lenne.
A Kárpát-medencében a fiatal magyar tehetségek erősek – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter szombaton Tihanyban, a Tranzit fesztiválon a közmédiának nyilatkozva
Hankó Balázs Teo Gertlerrel, a Virtuózok komolyzenei tehetségkutatóban felfedezett hegedűssel, az Euroskills szakmai Európa-bajnokságon aranyérmes Koncsik Zsolttal, valamint Zámbó Gergellyel, a Respray alapítójával beszélgetett a rendezvényen.
A miniszter azt mondta, a panelbeszélgetésből is kiderült, hogy Kárpát-medence szerte vannak olyan példaképeink, akik fiatalok, tehetségesek, kiválót nyújtanak, versenyképesek, identitásuk pedig elkötelezettséget ad nekik a jelenben és a jövőre vonatkozóan is.
– tette hozzá.
Teo Gertler nemcsak művészileg nyújt kimagaslót, de kémiából és matematikából is kiváló tanuló. Kiemelte: ha nincs iskola, napi 10-11 órát, iskola mellett pedig 4-5 órát gyakorol, mert „minden nap bele kell tenni a munkát”.
Kocsik Zsolt, aki Bandúr Tamással informatikai rendszerüzemeltetés terén lett a legjobb az Euroskills versenyen, hangsúlyozta:
Zámbó Gergely, aki Réti Andorral alapította a dezodorok újratöltésében innovatív megoldással jelentkező Respray-t, elmondta: hamarosan országos lefedettségük lesz, és több külföldi országba is terjeszkednének. Hangsúlyozta: Magyarországon tervezi a jövőjét.