POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.08.16.

Pénzmosással is gyanúsítják a letartóztatott DK-s polgármestert

Szeptember 16-ig börtönben marad.

Nemcsak korrupcióval, hanem pénzmosással is gyanúsítja az ügyészség a ma két társával együtt letartóztatott Kiss Lászlót – derült ki a bíróság pénteki közleményéből. Az óbudai polgármester a nem végleges végzés értelmében szeptember 16-áig börtönben marad.

 

Forrás: MTI

Közleményt adott ki a Fővárosi Törvényszék azután, hogy a bíróság pénteken harminc napra elrendelte az óbudai polgármester és két társa letartóztatását

Mint írták, a Budai Központi Kerületi Bíróság augusztus 16-i ülésén elrendelte további három személy letartóztatását egy vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt már folyamatban lévő büntetőügyben. Az egyik terheltet (Kiss László polgármestert – a szerk.) vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettének, valamint versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban bűntettének, továbbá jelentős értékre elkövetett pénzmosás bűntettének elkövetésével gyanúsítják – írták.

Rengeteg bizonyíték van a polgármester ellen

A bíróság azt is kiemelte, hogy a személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés elrendelésének általános feltétele, azaz a bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja a bíróság megállapítása szerint mindhárom terhelt vonatkozásában fennáll, azt többek között tanúvallomások, lefoglalt kép- és hangfelvételek, okirati bizonyítékok, gyanúsítotti vallomások is alátámasztják.

Fennáll a bizonyítékok megsemmisítésének veszélye

A bíróság mai ülésén arra a következtetésre jutott, hogy a bűncselekmény jellege, annak szervezett elkövetési módja, a nyomozás állása és iránya, továbbá a gyanúsítottak befolyásolási szándéka és képessége miatt alappal feltehető, hogy enyhébb kényszerintézkedés alkalmazása vagy a terheltek szabadlábon hagyása esetén a gyanúsítottak a még az eljárásba be nem vont személyek jogellenes befolyásolásával, a még fel nem kutatott tárgyi bizonyítási eszközök, adatok megsemmisítésével vagy elrejtésével a bizonyítási eljárást meghiúsíthatnák vagy megnehezíthetnék – áll a közleményben.

Az alapos gyanú szerinti bűncselekmény széles körű társadalmi elítélése és kiemelkedő tárgyi súlya, a nyomozás érdeke, valamint a gyanúsítottak közötti szoros személyi kapcsolatok miatt tehát a bíróság megítélése szerint az eljárási célok kizárólag a legszigorúbb kényszerintézkedés alkalmazásával biztosíthatóak – írta a bíróság. A végzés nem végleges.

Kiss László polgármestert is elérte az óbudai korrupciós botrány, két napja ugyanis a nyomozó ügyészek bilincsben vitték el a DK-s kerületvezetőt. A III. kerületi polgármester őrizetbe vétele azért sem lehet meglepő, hiszen várható volt, hogy a hetekkel ezelőtt letartóztatott, százmilliós vesztegetéssel gyanúsított alpolgármesterénél nem fog megállni az ügy. Ráadásul több vallomás szerint Kissnek is visszaosztottak a kenőpénzekből.

 

Fotó: MTVA/Róka László

 

A korrupciós bűncselekmények miatt nyomozást folytató Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szerda reggel őrizetbe vette Kiss László DK-s óbudai polgármestert, valamint összehangolt akciót tartott a III. kerületi önkormányzatnál. Noha Gyurcsány Ferenc azonnal védelmében vette párttársát és posztjában politikai okokról írt, a hatósági intézkedés az előzmények tükrében teljesen indokoltnak tűnik. 

A botrány szálai P. Gáborhoz, a baloldal fontos háttéremberéhez vezetnek. A férfiról tudható, hogy 2020-ig a Vagyongazdálkodási és Városüzemeltetési Iroda vezetője volt a kispesti önkormányzatnál, ám szerepe jóval túlmutatott ezen, hiszen a kiszivárgott hanganyagokon P. Gábort úgy emlegették, hogy bármit el tud intézni az önkormányzatnál. P. lényegében az MSZP-s Gajda Péter jobbkeze, bizalmasa volt, egy ideig a polgármester kabinetfőnökeként is dolgozott.

Korrupciós pénz az autóban

P. Gáborral kapcsolatban Anonymous több leleplező információt közölt 2021 őszén, például azt a rejtett kamerás felvételt, amin látható, hogy vélhetően korrupciós pénzeket számol egy autóban. A felvételeken jól látható, ahogyan az összegeket papírzacskóba tették. Az álarcos alak tájékoztatása szerint a III. kerületi önkormányzat megbízásaiból visszaosztott pénzről volt szó. 

Márciusban fogták el az első gyanúsítottakat

Az ügyben eljárás indult, az első gyanúsítottakat – köztük P. Gábort – március elején fogták el. Akkor annyit lehetett tudni a gyanúsításról, hogy egy férfi a kft.-jén keresztül szolgáltatások nyújtására, illetve eszközbeszerzésekre fiktív szerződéseket kötött a Budapest Főváros III. Kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzattal, illetve az egyik gyanúsított társa által kijelölt két gazdasági társasággal. A gyanúsítottak a fiktív szerződések ellenértékeként beérkezett pénzösszegeket készpénzben felvették, és korrupciós célokra fordították. 

Az alpolgármester százmilliós korrupcióban lehet érintett

Fontos körülmény, hogy nemrég kiengedték a letartóztatásból D. Róbertet, akit az ügy első gyanúsítottjai között tartanak számon. A férfi szabadulása időben egybeesett Óbuda MSZP-s, minősített vesztegetéssel gyanúsított alpolgármesterének őrizetbe vételével. Az ügy érintettjeinek körében azonnal elterjedt, hogy valaki a szabadulás reményében a gyanúsítottak közül beszélni kezdett és így jutottak el Czeglédyhez.

A Központi Nyomozó Főügyészség azt rója Czeglédy Gergő terhére, hogy százmillió forintnyi kenőpénzt fogadott el azért, hogy biztosítsa egy reklámcég plakátjainak elhelyezését Óbudán. A vesztegetési pénz eredetének és céljának leplezésére fiktív szerződéseket kötöttek.  

A főnöknek is adni kellett

Az sem mellékes, hogy több vallomásban Kiss László DK-s polgármestert is úgy emlegették, mint aki részesült a kenőpénzekből. Kissről az egyik vallomásban úgy beszéltek, hogy ő a „főnök“, neki is vissza kellett osztani a korrupciós pénzből. Kiss-sel kapcsolatban korábban az is napvilágra került, hogy felesége révén is érintett lehet a botrányban, ugyanis a hölgynek és az ügy egyik szereplőjének közös cége volt a vizsgált időszakban. Az ügyben a polgármester lehet a tizenegyedik gyanúsított.

Több önkormányzat is érintett lehet

Visszatérve P. Gáborhoz, az egyik Anonymous-felvételen arról is beszél, hogy napi szinte bejáratos a több bűncselekmény miatt is elítélt, ám lemondani nem hajlandó Varju Lászlóhoz, de szóba kerül az is, hogy P. Gábor, Szaniszló Sándor DK-s polgármester, a helyi alpolgármester, valamint a kerületi vagyonkezelő vezetője számára egy negyvenhat és egy nyolcvanhat lakásos ingatlanból „osztottak vissza” nyolc lakást. 

Anonymous később olyan dokumentumokat hozott nyilvánosságra, amelyek azt igazolhatják, hogy P. Gábor tevékenyen részt vett Karácsony Gergely előválasztási kampányának szervezésében. A párt két akkori társelnöke Karácsony és Szabó Tímea volt, aki a III. kerületben képviselőjelöltként indult a parlamenti választásokon. Szabó kampányával kapcsolatban egy, szintén nyilvánosságra került hanganyagon azt ecsetelik, hogy azt kokainbizniszből származó pénzből is finanszírozhatják. 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek