tóth gabi
Az olaszok ellenállnak.
A genderelmélet szerint a nőn és a férfin kívül még több tucat másfajta “nem” is létezik. De nem ez a baj vele -írja a vasarnap.hu.
A normalitás világából nézve, fel kell tennünk a kérdést, hogy vajon a világ átalakításának „mérnökei” miért is áldoznak erre ennyi pénzt és energiát az általuk birtokolt és befolyásolt liberális sajtón keresztül? A válasz egyszerű, és azonos az ókori rómaiak másokat leigázó elvével: oszd meg és uralkodj!
Ebben az esetben nem egy meghódítandó, szomszédos ország lakóit, hanem a társadalom hagyományos értékei szerint élőket szeretnék megosztani, hogy könnyebben tudjanak rajtuk uralkodni az egész világon.
Jó hír, hogy Olaszország is csatlakozott a hagyományos értékeket valló országok táborába, azzal, hogy az alkotmánybíróságuk kimondta: csak két nem van: nő és férfi. Semmilyen más „verzió” nem ismerhető el jogi szempontból.
Az ítéletet egy transz személy kérelme előzte meg, amit a bolzanói regionális bírósághoz nyújtott be. Egy nő áttért a férfi nemre és ezt rögzíteni szerette volna a születési anyakönyvi kivonatában is. Ez az ügy került az alkotmánybíróság elé, amely most kimondta, hogy ez nem lehetséges. A testület szerint a nem bináris nem (egy harmadik nem megjelenése) jogi elismerése megzavarná az egész olasz jogi és társadalmi rendszert amely összeegyeztethetetlen az alkotmánybíróság vagy bármely bíró hatáskörével.
Antonio Brandi, a Pro Vita e Famiglia országos családvédő szervezet elnöke örömmel reagált az alkotmánybíróság döntésére. Arra figyelmeztetett, hogy már Olaszországban is terjed a különböző genderek divatja, amely a kiskorúak ezreit erősíti meg abban a hitben, hogy „rossz testben születtek”. A szervezet egyébként már 110 olasz városban igyekszik megvédeni a hagyományos családmodellt.
Habár az Olasz Alkotmánybíróság ítélete jelentős pofon a gender ideológia hívei és támogatói számára, ők ebbe valószínűleg nem fognak beletörődni, és majd megindulhat a harc az erre vonatkozó jogszabályok módosításáért
Salviniék pártja a Liga törvénnyel korlátozná az olasz nyelvben terjedő nemi esélyegyenlőséget, a javaslat a politikusokat és a nyelvészeket is megosztja.
A Manfredo Potenti szenátor által benyújtott törvényjavaslat véget akar vetni az utóbbi időben elterjedt gyakorlatnak, miszerint a korábban kizárólag hímnemben használt tisztségeket nőnemben is használják, ha a pozíciót nem férfi, hanem nő tölti be.
A kezdeményezés szerint a hivatali, közigazgatási nyelvezetben, ha például miniszterről, polgármesterről, ügyvédről, egyetemet vezető rektorról van szó, minden esetben hímnemet kell használni. A nem hivatalos dokumentumokra a szabály nem vonatkozik.
A szenátor hangoztatta, hogy
nem az esélyegyenlőség, hanem annak túlzásai ellen kíván fellépni, amelyek sértik az intézményes nyelvhasználatot.
Hangoztatta: az olasz nyelv épségét akarja megőrizni azzal, hogy korlátot szabna annak az iránynak, amely a hivatalos megnevezéseket “a kor (…) érzékenységéhez próbálja igazítani”.
Manfredo Potenti úgy vélte, felesleges hímnemet és nőnemet is használni ugyanarra a hivatali pozícióra, amikor elegendő egyetlen nyelvtani forma. A törvényjavaslat ezertől ötezer euróig terjedő pénzbírságot ír elő a hímnem helyett nőnemet használóknak.
A kérdés évtizedek óta napirenden szerepel Olaszországban: 1986-ban a Craxi-kormány esélyegyenlőségi minisztere, Alma Sabatini vezette be, hogy nők esetében nőnemet kell használni tisztségek megjelölésére. Attól kezdve a hivatalos állást betöltő nők szabadon választhattak, hogy nőnemben vagy hímnemben akarják használni megszólításukat.
Giorgia Meloni 2022 októberében, amikor Olaszország első női kormányfője lett, leszögezte, hogy hímnemben kívánja használni a miniszterelnök megnevezést. Meloni döntését vita kísérte: a világ legrégibb nyelvművelő intézményének számító Accademia della Crusca úgy vélte,
a tisztségek nőnemű használata teljesen szabályos, és aki azt használja, egy folyamatban levő nyelvtörténeti átalakuláshoz csatlakozik. Annak viszont, aki a hagyományos hímnemet választja, joga van azt tenni.
Nem sokkal később a jobboldalhoz közeli Beatrice Venezi karmester közölte, nem akarja, hogy karmesternőnek szólítsák.
Trento város egyeteme viszont márciusban módosította alapszabályzatát, amelyet csupa nőnemben használt szóval írt át. Modena polgármestere az idegenrendészet élére kinevezett nőt a hivatalos dokumentumokban questor-nőként tüntette fel a hagyományos questor helyett.
A Liga javaslata széles vitát indított. Politikusok és nyelvészek, valamint a sajtó is állást foglalt. Aurora Floridia nyelvész, a Zöldek és a Baloldal Szövetsége (AVS) szenátora szerint a jobboldali párt “nőgyűlölete határtalan”.
A politikus a kétszáz fős felsőházban hetvenhat aláírást gyűjtött össze a törvényjavaslat ellen. Debora Serracchiani, a Demokrata Párt (PD) képviselője szerint “a legsötétebb és legelmaradottabb patriarchátus sem tudott volna kitalálni ilyen ostobaságot”. Az Il Giornale jobboldali napilap hétfői véleménycikke szerint nem tiltásra, hanem józan észre van szükség. A baloldali La Repubblica úgy vélte, a javaslat el akarja törölni a nőket.