Ilyet még nem látott: Magyar Péter rászólt egy árvízi önkéntesre, hogy ne lapátoljon

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.08.16.

Az idén is nagyot szól majd a tűzijáték Magyarország születésnapján

Öt kilométer hosszú "látványtér".

Monumentális látványban lehet részük mindazoknak, akik a budapesti tűzijátékkal koronázzák meg a Szent István-napot. A Petőfi hídtól a Margitsziget alsó harmadáig terjedő, közel öt kilométer hosszú látványtéren több mint negyvenötezer különálló pirotechnikai effekt jelenik meg. A lélegzetelállító hatáshoz az elmaradhatatlan drónshow és fényfestés is hozzájárul.

Tűzmozsár, kartács, római gyertya, görögtűz, szikraszökőkút és lángeffektek teszik igazán varázslatossá az idei Szent István-napi tűzijátékot. A több mint huszonkilencezer pirotechnikai terméket mintegy ötszáz indítási pontról – köztük 9 folyami uszályról, 65 pontonról, a Szabadság, az Erzsébet és a Margit hídról – lövik a magasba a szakemberek, akik hat hónapja készülnek erre a jelentőségteljes eseményre.

A tervezők kiemelten ügyeltek arra, hogy a minden korábbinál szélesebb, csaknem öt kilométernyi látványtéren, a Duna-part bármely pontján állva közel azonos vizuális élményben részesüljenek a vendégek. Mindez igaz a tűzijátékot kiegészítő drónshow-ra is, amelyben összesen 1300 pilóta nélküli repülőeszköz jeleníti meg a magyar történelem legmeghatározóbb jelképeit.

A Tűz és fények játéka az idén is egy, a nemzeti mesehagyományból jól ismert karakter szemszögén keresztül meséli el a magyarság történetének legfontosabb eseményeit: a Csodaszarvas, Attila, Csaba királyfi, a honfoglalás és államalapító Szent István királyunk történetét. Az öreg pásztor által felvillantott mondabéli és történelmi epizódok adják a narrációval ellátott tűzijáték-show hat tételét, amit az Elek Norbert által megálmodott zenei kompozíció tesz teljessé. A zenei aláfestésben a magyar népdalhagyomány ismert darabjai mellett a legnagyobb zeneszerzőink, Liszt Ferenc és Kodály Zoltán darabjai is felsejlenek.

Európa legnagyobb tűzijátékát ezúttal is olyan ismert szakemberek álmodták meg és celebrálják, mint a montreali tűzijáték-világverseny díjazottja, Seres Anikó, a fényfestésért és látványtervezésért felelős Besnyő Dániel, valamint a művészeti koncepciót előkészítő Iványi Árpád és Réti Barnabás.

Az alkotókkal készített exkluzív videó itt tekinthető meg:

 

A Szent István Nap programjaival kapcsolatos részletes információk elérhetők a rendezvénysorozat folyamatosan frissülő honlapján, a szentistvannap.hu címen, valamint a Szent István Nap mobilapplikációban. 

 

A klasszikus zenei élmények sem maradhatnak el az államalapítás ünnepén (videó)

A Magyarország születésnapját ünneplő rendezvénysorozat keretében, három napon át a komolyzene hangjai járják be a Filozófusok kertjét. A Gellért-hegy ikonikus helyszínén olyan ismert zenekarok lépnek fel, mint a Danubia Szimfonikus Zenekar, a Szent István Király Szakgimnázium Fúvószenekara, a Modern Art Orchestra és Dés László. A programokat a Panorama Classical zenei szerkesztője, Gőz László ismertette a Szent István Nap nagykövetével, Szente Vajkkal.

A Panorama Classical évek óta a Szent István Nap látogatóinak kedvence, hiszen mesteri módon ötvözi a komolyzenei élményeket a természetközeli piknikek idilli hangulatával. A szervezők  idén is változatos programokkal igyekeznek a közönség kedvében járni. Ezúttal egy retrospektív filmzenei utazásra invitálnak, amelynek köszönhetően a némafilm időszakából származó dallamok mellett kevésbé ismert kompozíciók és filmes világslágerek is felcsendülnek. 

A rendezvénysorozat augusztus 18-án a Szent István Király Szakgimnázium Fúvószenekarának előadásával veszi kezdetét, az est fénypontja pedig a Modern Art Orchestra fellépése lesz, Dés László világhírű zeneszerző vendégszereplésével, aki a jazz által ihletett filmzenéivel varázsolja el a közönséget. Másnap a Danubia Szimfonikus Zenekar a klasszikus filmzenék világába kalauzolja a hallgatóságot: műsorukban olyan ismert dallamok is szerepelnek, mint az 80 nap alatt a Föld körül főcímdala vagy a Star Trek alaptémája. Ez a nap különleges élményt kínál mindazoknak, akik az élőzene által szeretnék újra élni a filmek nyújtotta varázst.

Augusztus 20-án, Magyarország születésnapján a komolyzenei produkciók mellett interaktív programok is várják a vendégeket. A foglalkozások keretében a gyerekek és a felnőttek is megismerkedhetnek a fúvószenekarok történetével, régi hangszerekkel, sőt, kipróbálhatják azt is, hogyan kell hangszert építeni. A napot a Magyar Honvédség Zenekarának koncertje zárja, amely a nemzeti ünnephez méltó hangulatot teremt.

Gőz László, a Budapest Music Center vezetője és a Panorama Classical zenei szerkesztője elmondta: a Szent István Nap páratlan lehetőséget biztosít arra, hogy a közönség meghallgathassa hazánk legkiválóbb komolyzenei és filmzenei előadóit, ráadásul teljesen ingyen. „A magyar zenei élet csúcsteljesítményeit hozzuk el a közönségnek, olyan produkciókkal, amelyek nemcsak a zeneértőket, hanem mindenkit lenyűgöznek majd. A Filozófusok kertje különleges atmoszférával bír, amely tovább fokozza ezt a zenei élményt” – fejtette ki.

Gőz László és Szente Vajk, a Szent István Nap nagykövetének beszélgetése itt tekinthető meg:

 

Ünnepeljük együtt az államalapítás ünnepét, Magyarország születésnapján! Részletes információk az ünnepségsorozat folyamatosan frissülő honlapján (szentistvannap.hu) és a Szent István Nap hivatalos mobilalkalmazásában érhetők el.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek