Kiderült: Magyar Péter ezzel a botrányos kijelentéssel akasztotta ki leginkább az embereket

INSIDER
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.08.19.

Az Északi-Áramlat felrobbantásának kivizsgálását követelik a németektől

Oroszország hivatalos panaszt tett.

Tárgyalásokat kezdeményeznek, hogy Berlin teljesítse nemzetközi kötelezettségeit a terrorizmus elleni küzdelem terén – közölte Oleg Tyapkin, a külügyminisztérium európai főosztályának igazgatója a RIA Novosztyinak adott interjújában.

 

A svéd parti őrség egyik repülőgépéről készült 2022. szeptember 28-i kézi felvételen az Északi Áramlat 2 gázvezeték szivárgása látható a Balti-tenger. Az Északi Áramlat gázvezeték 2022-es szabotázsát magas rangú kijevi tisztviselők hagyták jóvá - jelentette egy augusztus 15-i jelentés, amely szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kezdetben támogatásáról biztosította az akciót. Régóta folynak a találgatások arról, hogy ki állt az akció mögött, Ukrajna és Oroszország egyaránt tagadja, hogy bármi köze lenne hozzá. A Wall Street Journal arról számolt be, hogy Ukrajna akkori legfőbb katonai parancsnoka, Valerij Zaluzsnij felügyelte az Oroszország által Európába szállított gázvezetékek felrobbantásának tervét.

A svéd parti őrség egyik repülőgépéről készült 2022. szeptember 28-i kézi felvételen az Északi Áramlat 2 gázvezeték szivárgása látható a Balti-tenger. Az Északi Áramlat gázvezeték 2022-es szabotázsát magas rangú kijevi tisztviselők hagyták jóvá - jelentette egy augusztus 15-i jelentés, amely szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kezdetben támogatásáról biztosította az akciót. Régóta folynak a találgatások arról, hogy ki állt az akció mögött, Ukrajna és Oroszország egyaránt tagadja, hogy bármi köze lenne hozzá. A Wall Street Journal arról számolt be, hogy Ukrajna akkori legfőbb katonai parancsnoka, Valerij Zaluzsnij felügyelte az Oroszország által Európába szállított gázvezetékek felrobbantásának tervét. Fotó: AFP

A diplomata emlékeztetett arra, hogy a német hatóságok körözési listára tették a balti-tengeri terrorcselekmények egyik feltételezett elkövetőjét, aki ukrán állampolgárságú – fogalmaz a RIA Novosztyi.

„Abból ítélve, hogy a német média régóta és módszeresen azt a tézist hirdeti, hogy ezek a személyek semmilyen államhoz nem kötődnek, a német nyomozást is úgy zárják le, hogy nem derül fény a Északi Áramlat aláaknázásának valódi megrendelőire” – mondta.

Oroszország nem szándékozik eltűrni ezt a helyzetet – hangsúlyozta Tyapkin.

„Felvetettük a kérdést, hogy Németország és más érintett országok teljesítik-e az ENSZ terrorizmus elleni egyezményeiből eredő kötelezettségeiket. Az erre vonatkozó követeléseket hivatalosan kétoldalúan, többek között Berlin felé is benyújtottuk” – mondta.

Moszkva – tette hozzá a tárcavezető – a hatályos nemzetközi szabályoknak megfelelő tárgyalásokra törekszik. A további lépések a Nyugat reakciójától függenek – mondta a diplomata.

Kiderült: Zelenszkij hagyta jóvá az Északi Áramlat felrobbantását

„Az egész dolog egy átmulatott éjszaka után és egy maroknyi ember vasszigorú elszántságával született, akiknek volt merszük kockáztatni az életüket a hazájukért” – olvasható a Wall Street Journal cikkében, amelyben az egyik tisztet idézik, aki részt vett az akcióban. Az ukrán csapat a CIA utasításaival szembemenve vitte véghez a támadást.

 

A tenger alatti robbanások az Északi Áramlat 1 és 2 négy csővezetéke közül hármat megrongáltak.

A tenger alatti robbanások az Északi Áramlat 1 és 2 négy csővezetéke közül hármat megrongáltak. Fotó: AFP

2022. szeptember 26-án az Északi Áramlat 1 és az Északi Áramlat 2 vezetékekben visszaesett a nyomás, majdnem nullára három robbanás következtében. A támadásról új részletek kerültek nyilvánosságra a Wall Street Journalnak köszönhetően. Mint kiderült, az elkövetők a németországi Rostock balti-tengeri kikötővárosban béreltek egy Andromeda nevű jachtot. A hajót egy lengyel utazási iroda segítségével bérelték ki, amelyet az ukrán hírszerzés a pénzügyi tranzakciók fedőszerveként hozott létre közel egy évtizeddel ezelőtt.

A legénység egy aktív szolgálatot teljesítő katonatisztből állt, aki a háborúban harcolt, tapasztalt kapitány volt, négyen pedig tapasztalt mélytengeri búvárok voltak. A legénységben civilek is voltak, akik közül az egyik egy harmincas éveiben járó nő volt, aki magánúton képezte ki magát búvárnak. 

A nőt nemcsak a képességei miatt választották ki, hanem azért is, hogy a legénység hihetőbben tudja nyaraló barátoknak álcázni magát.

Az elkövetők búvárfelszereléssel, műholdas navigációval, egy hordozható szonárral és a tengerfenék nyílt forráskódú térképeivel felszerelkezve indultak útnak. A német vizsgálatot ismerő személyek szerint a négy búvár párban dolgozott. A koromsötét, jeges vízben ügyködtek, és egy HMX nevű, erős robbanóanyagot kezeltek, amelyet időzítővel vezérelt detonátorokra kötöttek. A könnyű robbanóanyagból egy kis mennyiség is elegendő volt a nagynyomású csövek felszakításához.

A támadás során a négy vezetékből hármat sikeresen kiiktattak.

 A Wall Street Journal kiderítette, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kezdetben jóváhagyta a tervet, de később, amikor a CIA tudomást szerzett a részletekről, az ukrán elnök elrendelte, hogy állítsák le az előkészületeket.

A Wall Street Journal szerint ezután az akkori vezérkari főnök, Valerij Zaluzsnij szorgalmazta a terv végrehajtását. A lap négy magas rangú ukrán védelmi és biztonsági tisztviselővel beszélt, akik vagy részt vettek az összeesküvésben, vagy közvetlenül tudtak róla. Mindannyian azt nyilatkozták, hogy „a csővezetékek legitim célpontot jelentettek Ukrajna Oroszország elleni védelmi háborújában”.

Zaluzsnij tábornok, aki jelenleg Ukrajna nagykövete az Egyesült Királyságban, egy szövegváltásban azt mondta, hogy nem tud semmiféle ilyen műveletről, és hogy minden ellenkező értelmű felvetés „puszta provokáció”. Hozzátette, az ukrán fegyveres erőknek nincs felhatalmazása tengerentúli missziók végrehajtására, ezért nem is vett volna részt benne.

Beszámolójuk egy része megegyezett a támadással kapcsolatos, közel két éve tartó német rendőrségi nyomozás eredményeivel is. A vizsgálat során bizonyítékokat szereztek, többek között e-maileket, mobil- és műholdas telefonok kommunikációját, valamint ujjlenyomatokat és DNS-mintákat gyűjtöttek a szabotőröktől. A németországi nyomozás nem hozta Zelenszkijt közvetlenül kapcsolatba a titkos művelettel.

Az elkövetők egy különleges műveletekben jártas, hivatalban lévő tábornok felügyeletére bízták a missziót, akinek közvetlenül Zaluzsnijnak kellett jelentenie. A tervet ismerő négy személy szerint Zelenszkij napokon belül jóváhagyta azt. Minden megállapodás szóban történt, írásos nyom nem maradt.

A következő hónapban azonban a holland katonai hírszerző ügynökség, a MIVD tudomást szerzett a tervről, és figyelmeztette a CIA-t – állítja több, a holland jelentést ismerő személy. Az amerikai és német tisztviselők szerint az amerikai tisztviselők ezután azonnal értesítették Németországot.

Ezt követően a CIA figyelmeztette Zelenszkij irodáját, hogy állítsa le az akciót – mondták amerikai tisztviselők. A beszélgetést ismerő ukrán tisztek és tisztviselők, valamint nyugati hírszerzési tisztviselők szerint az ukrán elnök ezután utasította Zaluzsnijt, hogy állítsa le a műveletet. A tábornok azonban figyelmen kívül hagyta a parancsot. 

Napokkal a támadás után, 2022 októberében a német külügyi titkosszolgálat egy második fülest kapott az ukrán összeesküvésről a CIA-tól, amely ismét továbbította a holland katonai hírszerzés, a MIVD jelentését. A német és holland tisztviselők szerint ez részletes beszámolót nyújtott a történtekről, beleértve a használt hajó típusát és az elkövetők által bejárt útvonalat.

A német nyomozók több tucat potenciális tanút hallgattak ki, átvizsgálták a tengerfeneket a robbanások környékén, és adatok tömkelegét szűrték át, beleértve a digitális kommunikációt, az utazási nyilvántartásokat és a pénzügyi tranzakciókat. 

Most már az is elég valószínű, hogy ehhez az eseményhez vezethető vissza Zaluzsnij és Zelenszkij kapcsolatának megromlása is, amely a tábornok leváltásához vezetett. 

Sahra Wagenknecht a német kormánykoalíciót vádolta meg azzal, hogy visszatart információkat az Északi Áramlat elleni merénylet kapcsán.

„Németországnak be kellene fejeznie a fegyverszállításokat Ukrajnának, ha bebizonyosodik, hogy Kijev részt vett az Északi Áramlat 1 és az Északi Áramlat 2 gázvezetékek aláaknázásában” – jelentette ki Sarah Wagenknecht, az új német baloldali párt, a BSW vezetője. „Felháborító, hogy a szövetségi kormány nem tesz semmit az ügy tisztázásra, sőt, információkat tart vissza” – írja a Magyar Nemzet a politikus közösségi médiás bejegyzését idézve.


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek