Fanatikus Ukrajna-párti merénylő akarta megölni Donald Trumpot

KÜLFÖLD
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.07.13.

Szögesdróttal veszik körbe a Tiszát az ukránok

Egyre többen szöknének a sorozás elől.

Több százezer hadkötelest köröznek már Ukrajnában. Ők azok, akik nem jelentkeztek a sorozóközpontokban, vagy nem adták meg adataikat a hadseregnek. Rájuk hamarosan teljes vagyonelkobzás vár. Egyre többen döntenek úgy, hogy elszöknek az országból. A Tiszánál már szögesdrótot is építettek a hatóságok, hogy ezt megakadályozzák.

A Híradóban bemutatott felvételek az észak-ukrajnai Rivnéven készültek. Két rendőr teper a földre egy hadkötelest. A videót készítő nő azt mondta, tanúskodni fog, hogy

az egyenruhások erőszakkal vitték el a férfit.

A nyugat-ukrajnai Ivano-Frnakivszkban egy futballpályáról edzés közben próbálták elvinni a focistákat, az akcióban hadkiegészítők és rendőrök közösen vettek részt. Az eset dulakodásba torkollott. De hasonló eseteket rögzítettek a Kárpátok pihenőhelyein is, ahol fegyverrel kényszerítették a férfiakat, hogy velük menjenek.

Kárpátalján is brutális méreteket öltött az embervadászat.

„Fojtogattak, eltörték az ujjaimat, kihívtuk a rendőrséget, de azok az ő pártjukat fogták. Ez törvénytelen, semmit sem tesz a rendőrség. Betettek egy autóba, erőszakoskodtak velem, nincs ehhez joguk” – panaszolta egy a férfi.

Nem volt ilyen szerencséjük a toborzóknak a nyugat-ukrajnai Vorohtán, ott ugyanis a lakók tüntetést szerveztek ellenük. A hegyvidéki üdülőövezet lakói azt követelték, hogy számolják fel a település határában felállított ellenőrző pontot, mert rontja a turizmust.

A falu feldühödött lakói az árokba tolták a hadkiegészítők autóját.

Kijev a tiltakozások ellenére az év végéig legalább 200 ezer embert kíván mozgósítani.

„Biztos vagyok benne, ha a jelenlegi tempóban folytatódik a mozgósítás, úgy év végére feltöltjük az összes egységünket. Év végére simán összeszedünk kétszázezer embert” – mondta Roman Kosztenko ukrán parlamenti képviselő, az SZBU ezredese.

Közben már több mint 400 ezer olyan személy ellen adtak ki körözést Ukrajnában, akik nem jelentek meg a területi toborzóközpontokban vagy megszegték a katonai nyilvántartás szabályait.

„Aki nem frissítette az adatait időben a hadkiegészítőknél, arról a bíróság fog dönteni, és ideiglenesen be kell vonni a jogosítványát. Nem számít, kinek a nevén van az autó, míg nem frissíti az adatokat, semmilyen gépjárművet nem használhat”– mondta egy ügyvéd. Hat nap múlva lejár a türelmi idő, amelyet a hadköteles korúak kaptak arra, hogy jelentkezzenek adategyeztetésre, ha ezt nem teszik, megbírságolhatják őket és a vagyonukat is elkobozhatják. Emiatt egyre többen próbálnak elszökni Ukrajnából.

A hatóságok már a Tisza köré is szögesdrótot húztak, hogy ezt megakadályozzák.

Eközben csütörtökön az ukrán határőrszolgálat azt közölte: újabb hadköteles férfi holttestére bukkantak ukrán határőrök a Tiszában. Az idei év eleje óta már tizenhatan fulladtak bele a Tiszába, miközben próbálták a túlpartot úszva elérni.

Összesen eddig mintegy 40 olyan ukrán állampolgárról tudni, akik ilyen körülmények között vesztették életüket.

Újabb hadköteles férfi holttestére bukkantak ukrán határőrök a Tiszában – közölte csütörtökön az ukrán határőrszolgálat a Facebookon.

A tájékoztatás szerint a férfi Romániába akart átszökni, és eközben fulladt bele a folyóba, amelyen át akarta elhagyni Ukrajnát. A holttestet 30 méterre a folyó Ukrajnához tartozó partjától találták meg. A Tisza egy szakaszon Magyarországgal és Romániával is határfolyót képez.

Az ukrán hatóságok felhívták a figyelmet arra, hogy az idei év eleje óta már tizenhatan fulladtak bele a Tiszába, miközben próbálták a túlpartot úszva elérni.

Összesen eddig mintegy 40 olyan ukrán állampolgárról tudni, akik ilyen körülmények között vesztették életüket.

Az Oroszországgal háborúban álló Ukrajnában a hadiállapot kihirdetése óta a 18-60 éves, hadköteles korú férfiaknak csak kivételes esetekben engedélyezik, hogy elhagyják az ország területét.

Ennek ellenére sokan próbálkoznak átjutni a zöldhatáron, mindenekelőtt a környező európai uniós tagországokba. Az ukrán védelmi tárca adatai szerint a háború kitörése óta több mint 400 ezer férfi ellen adtak ki körözést, mert figyelmen kívül hagyták a katonai behívókat.

Huszonhárom hadköteles férfit tartóztatott fel az ukrán határőrség a moldovai határon – közölte  az ukrán hatóság.

A tájékoztatás szerint a csoport egy gabonaszállító teherautóval jutott el a határhoz az Odessza megyei Podilszk járásban, és akkor fogták el őket, amikor gyalogosan próbáltak átjutni a határon a szakadár „Dnyeszter Menti Köztársaság” területére.

A történtekről az ukrán határőrség éjjellátó készülékkel készített felvételt is közzétett. A tájékoztatás szerint a hadköteles férfiak fejenként 4600, illetve 14 800 eurónak megfelelő összeget fizettek kriptovalutában egy embercsempésznek. Az érintetteket szabálysértési eljárás és bírság fenyegeti illegális határátlépés kísérlete miatt, valamint meg kell jelenniük az illetékes hadkiegészítő parancsnokságon is.

Az Oroszországgal háborúban álló Ukrajnában a hadiállapot kihirdetése óta a 18-60 éves, hadköteles korú férfiaknak csak kivételes esetekben engedélyezik, hogy elhagyják az ország területét. Ennek ellenére sokan próbálkoznak átjutni a zöldhatáron, mindenekelőtt a környező európai uniós tagországokba. Az ukrán védelmi tárca adatai szerint a háború kitörése óta több mint 400 ezer férfi ellen adtak ki körözést, mert figyelmen kívül hagyták a katonai behívókat.

Egyre kegyetlenebb a kényszersorozás Ukrajnában, ahol naponta több tucatnyi utcai emberrablást vesznek videóra. Az ukránok a brutális visszaélések miatt Volodimir Zelenszkij államfőt hibáztatják. Közben Kárpátaljára újabb belső-ukrajnai toborzókból álló kommandó érkezett, akik autókat vesznek körbe, kamionsofőröket próbálnak kirángatni a járműveikből – számolt be róla az M1 Híradó.

Az M1-en bemutatott felvételek egy ungvári lakótelep erkélyéről készültek. Egy mikrobuszba fényes nappal, erőszakkal tuszkol be egy férfit egy rendőr és egy hadkiegészítő tiszt. Az illető hiába tiltakozik, esélye sincs elmenekülni. Ha mégis lenne, akkor egy másik utcában nagy valószínűséggel ugyanez történne vele, Kárpátaljára ugyanis újabb toborzó kommandók érkeztek Belső-Ukrajnából.

A fegyveresek mindenütt jelen vannak, ha kell, még az autót is körbeveszik, amíg ki nem száll belőle a sofőr.

 

„Képkiállításra jöttünk az egyik ungvári kultúrházba, azonban közölték velünk, hogy elmarad, mert a megyehatáron, Vereckénél a hadkiegészítők magukkal vitték a művészeket”

– mesélte egy fiatal lány. Egy férfi azt mondta: „A két lányommal és a kutyámmal együtt hurcoltak be a hadkiegészítő parancsnokságra, és nem engednek ki. Ülünk és várunk.”

Kárpátalján nemcsak a városokban gyűjtik a hadköteleseket, hanem a hegyvidéki pihenőhelyeket is ellepték az egyenruhások.

Kőrösmezőn például azt rögzítették, ahogy az egyik toborzó fegyvert fog a hadköteles férfire, Fülöpfalváról pedig kempingezőket vittek el.

A helyzet máshol sem rózsásabb. Odesszában a helyszínre kiérkező mentőket akarták erőszakkal mozgósítani, amiből tömegverekedés lett, de hasonló videókat rögzítettek Kijevben és Harkivban is. A főutakról például a kamionsofőröket próbálták meg kiszedni a gépjárműveikből.

„Ha Zelenszkij elnököt, a 450 parlamenti képviselőt és a házelnököt elküldenénk a frontra, akkor másnap véget érne a háború. Mert ők csak a saját életüket féltik, azon srácokét meg nem, akik a fronton meghalnak. Azoknak nincsenek millióik, védettségük, és az országot sem hagyhatják el. Úgy fogdossák össze őket, mint az állatokat, majd mehetnek a halálba. Ezek meg közben milliókat keresnek” – panaszolta egy férfi.

A kegyetlen bánásmód, többnyire a verés miatt, pedig egyre többen lelik halálukat a hadkiegészítő parancsnokságokon. Vinnyica megyében például feldühödött nők támadták meg a helyi hivatalt a halálesetek miatt. Az ukrán hadsereg szóvivője szerint ki kell vizsgálni az ilyen visszaéléséket.

„Ha a hadkiegészítő túllépte a hatáskörét, akkor a rendőrséghez kell fordulni. Vagy hívják fel a minisztérium forró vonalát” – mondta a szóvivő.

Ukrajnában azonban a rendőrség a toborzók munkáját köteles segíteni, és sok dokumentált esetben, az erőszakos cselekményekben is részt vesz. A hétvégi svájci békecsúcs után a háborús országban szemmel láthatóan felerősödött a kényszersorozás, Kijev ugyanis újabb 110 ezer emberrel kívánja megerősíteni a hadsereget.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek