Marics Peti
Igazi kutyaszorító.
Fotó: Lakatos Péter
A főpolgármesternek az októberi alakuló üléskor kell egy ajánlatot tennie, várhatóan egy paktumot fog javasolni, amelynek keretében kormányozható marad a főváros, az elkövetkező öt évben – mondta el lapunk kérdésére válaszolva Kiszelly Zoltán. A politológus szerint a most kirajzolódó politikai helyzet leginkább kézenfekvő megoldás az lehet, hogy Karácsony Gergely nyáron előkészít egy paktumot, amelynek segítségével megegyez a nagyobb frakciókkal, és politikai arcvesztés nélkül elfogadtatja velük a város érdekében fontos javaslatokat.
Van egy másik lehetőség is, ami a konszenzuskeresés után jöhet. Ez egy konfliktusos stratégia, ami azon alapul, hogy a Fővárosi Közgyűlésben van két nagy tömb, az egyik a Fideszé, a másik pedig a Tisza pártté, Karácsony Gergely pedig egy különálló pozíciót vesz fel és a terveit a budapestiek érdekeiként próbálja beállítani. Ebben az esetben Karácsony Gergelynek egy kezdeményező szerepet is fel kell vállalnia, és folyamatosan merész ötletekkel kell előrukkolnia.
– emelte ki Kiszelly, aki hozzátette, ezen lehetőségek ellenére Karácsony Gergely továbbra is rendkívül szorult helyzetben van, ugyanis a fővárosi közgyűlés egy mini országgyűléssel ér fel, és egy laboratóriumnak tekinthető, ami 2026-ig mintázhatja az országos politikát.
Ebben van a valósi csapdahelyzete Karácsonynak, ugyanis a közgyűlésben helyet foglaló pártok között elemi ellentétek vannak. A 2026-ig tartó politikai kommunikáció pedig megnehezíti, hogy a közgyűlésben látványos összeborulások vagy állandó szövetségek alakuljanak ki
– fűzte hozzá a Századvég politikai elemzési igazgatója, aki kiemelte, amennyiben Karácsony Gergely képes lesz tető alá hozni egy paktumot akár úgy, hogy egy Tiszás, és egy kormánypárti főpolgármester-helyettesnek is helyet ad, akkor ezzel ő saját magát egy konszenzusos pozícióba helyezné, illetve ellehetetlenítené mindkét pártot, amelyek ezt követően nem lesznek képesek konfliktusos politikát folytatni a fővárosban.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi lehet a szerepe a Tisza pártnak a fővárosi közgyűlésben, Kiszelly Zoltán megjegyezte,
továbbra is kérdéses, hogy a Tisza pártnak milyen lesz a stratégiája, folytatják az egyedül győzni politikát, vagy pedig igyekeznek majd kompromisszumot keresni. Valószínűleg a Tisza párt is egyenlő távolságra törekszik a többi párttól, azonban egy ilyen nagy kompromisszumot elképzelhető, hogy elfogad.
Amint arról már korábban is beszámoltunk, ismét Karácsony Gergelyt hirdették ki a főpolgármester-választás győztesének, a második újraszámlálást követően 293 szavazat a különbség Karácsony és Vitézy Dávid között.
A Nemzeti Választási Bizottság péntek 11 órára összehívott ülésén megállapították, hogy a főpolgármester-választást Karácsony Gergely nyerte, aki 371 538 szavazatot kapott, 293-mal többet, mint Vitézy Dávid, akire 371 245-en voksoltak. Az NVB ülésén kiderült, hogy összesen 781 767 érvényes és 24 548 érvénytelen szavazólap volt.
Mindez azt követően történt, hogy az Alkotmánybíróság (AB) múlt vasárnap megsemmisítette a Kúria végzését, amely helybenhagyta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) főpolgármester-választás eredményét megállapító korábbi határozatát. Ugyanis az AB határozata szerint a Kúria végzésében nem indokolta meg kellően, miért találta alaptalannak az NVB-határozat ellen előterjesztett bírósági felülvizsgálati kérelmet, ami a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog sérelméhez vezetett.
Az ügyben a Kúriának új eljárást kellett lefolytatnia és új döntést hoznia, mely szerint újra kellett számolni Budapest mind a 23 kerületében az összes, korábban már érvényesnek elkönyvelt, a főpolgármester-jelöltekre leadott szavazatot.
Ez volt egyébként a második újraszámlálás, az első eredmények szerint Karácsony Gergely ugyanis 324 szavazattal nyerte meg a június 9-i főpolgármester választást, miközben rekordszámú, 24 592 érvénytelennek nyilvánított szavazat volt.
A szavazókörökből sorban érkeztek a jelzések, hogy miután a Fidesz–KDNP jelöltje, Szentkirályi Alexandra az utolsó pillanatban visszalépett, a szavazólapokon át kellett húzni a nevét, csakhogy ezt sok helyen alig láthatóan tették meg. Márpedig sokan Vitézy mellett Szentkirályi neve mellé is odaírták az ikszet. Vitézyék érvelése az, hogy szerintük több helyen érvénytelennek számolták ezeket a szavazatokat, pedig ez érvényesnek számít, ugyanis jogilag irreleváns, hogy a visszalépett Szentkirályi neve melletti körbe mit írt valaki. Vitézy ezután az érvénytelen szavazatok újraszámlálását kérte, aminek köszönhetően 41 szavazatra csökkent a differencia.
Most viszont az összes leadott szavazatot újraszámolták, így nőtt újra kétszáz szavazat fölé a különbség.
Ugyanakkor az NVB hivatalos közlése sem biztos, hogy a végleges, hiszen a mostani eredmény ellen is lehet majd a Kúriához, majd az Alkotmánybírósághoz fordulni.
Karácsony Gergely főpolgármester. Fotó: Bach Máté/ Magyar Nemzet Fotó: Bach Máté
– Három a magyar igazság: megnyertük egyszer, megnyertük másodszor és ma megnyertük harmadszor is. Nincs már mit újraszámoltatni – fogalmazott Karácsony Gergely, miután a Nemzeti Választási Bizottság mai ülésén megállapították, hogy megnyerte a főpolgármester-választást. A főpolgármester a Facebook-oldalán reagált a NVB határozatára, amely szerint az összes szavazat újraszámlálását követően 293-mal több voksot kapott, mint Vitézy Dávid.
Karácsony a bejegyzésben szokás szerint áldozati pozícióban tüntette fel magát, amikor arról értekezett, hogy öt éven át próbáltak eltaposni.
A főpolgármester újból azt mantrázta, hogy büntetik a várost, majd titkosszolgálati eszközök bevetéséről, politikai megrendelésre végzett házkutatásokról és játszmázásról értekezett, majd hajmeresztő kijelentést tett, amikor politikai komisszároknak nevezte az alkotmánybírákat.
De szerinte a fővárosiak átláttak az ármányon és most azzal van dolga, hogy folytassa annak a programnak a végrehajtását, amire felhatalmazást kapott a budapestiektől. Végül azzal zárta bejegyzését Karácsony, hogy vele csak az nem tud együttműködni, aki nem akar, majd jelezte, hogy a következő hetekben sok egyeztetés következik az új közgyűlés előkészítése érdekében.
Vitézy Dávid a közösségi oldalán elismerte a vereségét és gratulált Karácsony Gergelynek, hozzáfűzte azonban, a Budapest vezetésében rejlő óriási lehetőség és felelősség továbbra is az övé.
Karácsony Gergely kapcsán megjegyzendő, hogy a választás óta eltelt egy hónapban többször is váltogatta a véleményét az újraszámlálás kapcsán, aszerint, hogy éppen mi volt a politikai érdeke. A közelmúltban még teljes mellszélességgel állt ki a Kúria döntése mögött Karácsony Gergely, amikor az a döntés született, hogy nem ismétlik meg a főpolgármester-választást.
Korábban az érvénytelen szavazatok újraszámlálására volt szükség néhány kerületben, miután kiderült, hogy a szavazólapon nem jelezték egységesen és egyértelműen, hogy Szentkirályi Alexandra kormánypárti jelölt visszalépett a főpolgármesteri indulástól. Emellett azért is szükség volt az újraszámlálásra, mert sok érvényes szavazatot egyszerűen érvénytelennek tekintettek. Akkor Vitézy Dávid, az LMP főpolgármester-jelöltje nyújtott be fellebbezést az újraszámlálásért, azonban kijelentette, nem feltételezi, hogy választási csalás történt volna, csupán néhány választókörzetben nem megfelelően értelmezték a szabályokat.
Karácsony Gergely ekkor már inkább a választás megismétlését követelte, azonban a Kúria úgy döntött, erre nincs szükség. A jelenlegi főpolgármester akkor elfogadta a döntést és a Kúria mellett kardoskodott. Csakhogy hiába hangoztatta alig két hete Karácsony Gergely, hogy sosem vitatta és ezután sem fogja vitatni a Kúria döntéseit, a héten páros lábbal szállt bele a testületbe, amikor feltételeket kívánt szabni az újraszámláláshoz.