kulcsár edina
Három éves börtönbüntetés tartanak valószerűnek.
Forrás: Képernyőkép
Garázdaság, rongálás, lopás vagy rablás: ezekért a cselekményekért vonhatják felelősségre Magyar Pétert, aki másfél hete egy szórakozóhelyen randalírozott ittasan. Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint akár háromévnyi börtönbüntetést is kaphat az újdonsült politikus. A kérdés csak az, hogy pontosan milyen bűncselekmények miatt vonják felelősségre Magyar Pétert.
A beszámolók szerint a Tisza Párt alelnöke kötözködött, nőket zaklatott, az egyik vendég kezéből pedig kicsavarta a mobiltelefonját, amit zsebre tett. Az őrjöngő Magyar Pétert végül a biztonsági őrök vezették ki a szórakozóhelyről, fojtófogást alkalmazva – látható a nyilvánosságra került felvételeken. Az Európai Parlamentbe készülő politikus az elvett, vagy elrabolt telefont a Dunába hajította, amit búvárok segítségével talált meg a rendőrség.
Magyar Péter botránya ügyében garázdaság és rongálás miatt, több feljelentést követően már aznap megindult a rendőrségi nyomozás. Mivel a Tisza Párt alelnökének mentelmi joga van, az ügy átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre (KNYF). Lapunk megkereste a vádhatóságot, hogy pontosan milyen bűncselekmények miatt folytatnak eljárást, illetve hogy bárkit kihallgattak-e már gyanúsítottként. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Több szemtanú egybehangzó állítása szerint Magyar nagy mennyiségű szeszes ital elfogyasztása után órákon át agresszívan, garázda módon viselkedett június 21-én, pénteken az Ötkert nevű belvárosi szórakozóhelyen. A Ripost úgy tudja, a politikus több vendégbe is belekötött, nőket zaklatott, többeknek a szemtanúk szerint „visszautasíthatatlan” ajánlatot tett, idővel pedig egyre minősíthetetlenebbül viselkedett. A helyszínen bulizó több hölgy férfipartnere kérte számon Magyar Péteren a szexualitással kapcsolatos agresszív „beszólásait”. A történtekről a jelenlévők több videófelvételt is készítettek, így történt a fentebb már bemutatott eset is: az egyik, mobiljával kamerázó férfi kezéből Magyar kicsavarta a telefont, ami végül a Dunában landolt.
A rablás gyanúja kapcsán a Metropol jogi szakértőket szólaltatott meg, a lap szerint az egyre szaporodó esetek miatt a bíróságok az ilyesfajta bűncselekményeket szigorúan ítélik meg, és számos esetben végrehajtandó szabadságvesztést szabnak ki az elkövetőkre akkor is, ha nem visszaeső bűnözők.
A lap szerint Magyar Péter esetéhez hasonlatos egy 2016-os rablás, amelynek során egy 19 éves tolvaj a buszon erőszakkal elvette egy 14 éves kislány mobiltelefonját. A gyanúsítottat gyorsított eljárásban két év letöltendő szabadságvesztésre ítélték. 2022-ben egy 31 éves férfi lopott telefonokat az 1-es villamoson és a megállók környékén: a tettes Magyar Péterhez hasonlóan kicsavarta a készüléket az áldozatok kezeiből, majd elrohant. A férfit elfogták és szintén letöltendő börtönbüntetést kapott.
Rablás bűntettét követhette el Magyar Péter az ötödik kerületi szórakozóhelyen, ahol másfél héttel ezelőtt ittasan fiatal lányokkal táncolt, kétszer felpofozott egy férfit, majd elvette a telefonját – ezt nyilatkozták jogi szakértők a Metropolnak. A lap arra hívja fel a figyelmet, hogy hasonló esetekben szinte kivétel nélkül többéves börtönbüntetést szabtak ki a bíróságok. Az ügyben már nyomoz a rendőrség.
Jogi szakértők szerint rablás bűntettét követhette el Magyar Péter, amikor két hete egy budapesti szórakozóhelyen erőszakkal elvette egy vendég mobiltelefonját. A Metropol által megkérdezett jogi szakértők egybehangzóan állítják:
A lap ezzel összefüggésben idézi a Btk. 365. paragrafusát, miszerint: „Aki idegen dolgot jogtalan eltulajdonítás végett úgy vesz el mástól, hogy e végből valaki ellen erőszakot alkalmaz, az rablás bűntette miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.” A cikk konkrét eseteket is említ, amikor hasonló bűncselekményt követtek el.
Az egyik eset szerint az elkövető észrevett egy nőt, aki a kezében tartotta a mobilját. A tettes – amikor a megállóhoz ért – odalépett hozzá, és egy hirtelen mozdulattal kikapta azt a kezéből, majd leugrott a villamosról és elmenekült. Egy másik esetben a Gyulai Járási Ügyészség azért emelt vádat és kért végrehajtandó fogházbüntetést egy 17 éves muronyi illetőségű fiúval szemben, mert az erőszakkal vette el egy 15 éves társa mobiltelefonját. De hasonló ügyben jártak el a gyöngyösi rendőrök is, miután egy nő kezéből kicsavarták a telefont és pénzért cserébe sem adták vissza neki.
amikor a botrányos viselkedésének másnapján – június 21-én – közösségi oldalán tett magyarázkodásában azt írta, hogy egy általa provokátornak nevezett személy kezéből kikapta a telefont, aminek fizikai fenyegetés lett a következménye.
A Metropol a hasonló típusú rablásokra utalva megjegyzi: a bíróságok a megelőzés érdekében egyre többször végrehajtabdó szabadságvesztést szabnak ki, még akkor is, ha az elkövető nem visszaeső bűnelkövető. A lapnak nyilatkozó jogi szakértők úgy látják, hogy Magyar Péter esetében – a rendelkezésre álló adatok, videók és tanúvallomások szerint – halmazati büntetésként a rablás, garázdaság és rongálás miatt börtönbüntetés kiszabása valószínűsíthető.
A június 9-i választások után EP-mandátumhoz jutó Magyar Péter a Ripost korábbi beszámolója szerint
több emberbe belekötött, illetve nőket zaklatott. De volt, amikor négykézláb mászott a vendégek lábai között. A botrányt több vendég is rögzítette, köztük az a férfi is, akihez később Magyar Péter odalépett, megütötte, majd sajtóhírek szerint
Magyar Pétert végül a biztonsági őrök távolították el a szórakozóhelyről. Több szemtanú azt állítja: Magyar ezután tántorogva ment le a Dunához, és az elrabolt készüléket bedobta a folyóba. Az Index később azt írta, az ügyben a Dunában megtalált telefon miatt is nyomoz a Budapesti Rendőr-főkapitányság.
Valóban támogatta Magyar Péter törekvéseit Bojár Gábor, aki szerint nem kell szeretni a Tisza Párt alelnökét – írta a Mandiner a Media1 cikke nyomán.
A lap emlékeztet, a HVG-nek írt publicisztikájában Bojár korábban arról értekezett, hogy nem kell szeretni Magyar Pétert, de támogatni kell. Mint fogalmazott „az én világom nem az ő világa, ezért természetesen sok mindenben nem szimpatikus. De támogatom.”
A milliárdos üzletember, aki annak idején korrupcióval alapozta meg a vagyonát, nem először nyújt segítő kezett, korábban a Momentum egyik legnagyobb szponzora volt.
Bojár, akit elmondása szerint a szülei polgári liberális eszmék szerint neveltek, a Magyaréknak nyújtott nagylelkű támogatásról elmondta:
Ezen belül tisztelem a szociáldemokrata (tehát nem a kommunista) értékeket, és természetesen tisztelem az európai értelemben vett konzervatív értékeket is. A Magyar Péter pártjának nyújtott támogatásomat tehát ennek fényében lehet értelmezni.
Az üzletember szerint ugyanis a „magát keresztény-konzervatívnak hazudó kormányzatunk elárulta ezeket az értékeket”. Bojár úgy véli, van néhány párt, amely betölteni igyekszik a keletkezett űrt: például a néppártosodni próbáló Jobbik, a Második Reformkor vagy épp a Márki-Zay Péter féle Mindenki Magyarországa.
Bojár viszont úgy látta, hogy most Magyar Péternek nagyobb esélye van a Fidesz hatalmának megrendítésére, mint bárki másnak, beleértve az értékrendjükben hozzá sokkal közelebb álló pártokat is.
– Ezért vállaltam kérésére az anyagi támogatást, különös tekintettel arra is, hogy eddig még országgyűlési választáson nem indult, és így – ellentétben az összes parlamenti párttal – semmiféle állami támogatásban nem részesül – fogalmazott.