POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.07.22.

Kamala Harris lesz az új demokrata elnökjelölt?

Biden őt támogatja.

Joe Biden amerikai elnök visszalépett az elnökjelöltségtől, és alelnöke, Kamala Harris elnökjelöltségét támogatja. Donald Trump a közösségi médiaoldalán azzal reagált eddigi versenytársa visszalépésére, hogy Joe Biden nem volt alkalmas az indulásra az elnökségért.

Joe Biden az X közösségi oldalon vasárnap közzétett levelében úgy fogalmazott, hogy „úgy hiszem, a pártom és az ország legjobb érdeke azt szolgálja, hogy visszalépjek és kizárólag kötelezettségeim teljesítésére fókuszáljak elnöki időszakom hátralévő idejében”.

Egyben azt ígérte, hogy döntésének részleteit a héten a nemzethez intézet beszédében fejti majd ki.

A demokrata párti elnök egy másik, a közösségi médiában közzétett üzenetben azt is közölte, hogy teljes mértékben támogatja Kamala Harris alelnök jelöltségét, valamint Donald Trump legyőzése érdekében a Demokrata Párt egységét sürgette.

Kamala Harris közleményében megtiszteltetésnek nevezte Joe Biden támogatását, és azt ígérte, hogy a jelölést kiérdemli és elnyeri majd.

A demokrata párti szabályok szerint Joe Biden nem ruházhatja át hivatalosan az elnökjelötséget, hanem arról az elnökjelölő kongresszuson a delegáltak szavazatai döntenek, ott kell elnyerni a többséget. A Demokrata Párt augusztus 19. és 22. között Chicagóban tartja az elnökjelölő országos gyűlését.

Joe Biden visszalépésére reagált Barack Obama korábbi elnök, aki méltatta a hivatalban lévő elnök döntését, valamint azt írta, hogy rendkívüli mértékben meg van győződve arról, hogy pártja képes lesz kidolgozni az elnökjelöltség átruházásának folyamatát, aminek során kiváló jelöltjük lesz.

A 2009 és 2017 között amerikai elnökként dolgozó Obama, – akinek Biden alelnöke volt – megállapította, hogy „a következő napokban járatlan vizeken kell navigálnunk”, ugyanakkor egyelőre nem állt be Kamala Harris elnökjelöltsége mögé.

Egy másik korábbi demokrata elnök és elnökjelölt, Bill Clinton, illetve felesége, Hillary Clinton – Barack Obama külügyminisztere -, vasárnap támogatásáról biztosította Kamala Harris elnökjelöltségét.

Chuck Schumer, a szenátusi demokrata többség vezetője méltatta Joe Biden elnöki és korábbi törvényhozási munkáját, valamint azt írta, hogy a döntés nem volt könnyű, de a hivatalban lévő elnök az országot, a pártot és a jövőt helyezte előtérbe.

A Joe Biden visszalépését megelőző napokban demokrata párti források arról számoltak be, hogy Schumer és Obama is visszalépésre ösztönözte az elnököt, mert úgy értékelték, hogy vele kicsi a valószínűsége egy demokrata győzelemnek a novemberi választáson.

Donald Trump a közösségi médiaoldalán azzal reagált eddigi versenytársa visszalépésére, hogy Joe Biden nem volt alkalmas az indulásra az elnökségért, mint ahogy soha nem volt alkalmas az elnöki feladatok ellátására.

Joe Biden kampányának vezetése az utolsó órákig kitartott a versenyben maradás mellett. Cedric Richmond, a Biden-kampányszervezet társigazgatója vasárnap reggel a CBS televízió Face the Nation című politikai magazinműsorának nyilatkozva azt mondta, hogy Joe Biden hallotta a jelöltségével kapcsolatos aggályokat a demokrata törvényhozók és tisztségviselők részéről, és döntést hozott, ami úgy hangzott, hogy ő lesz a jelölt.

Joe Bidenre június 27-e, a számára sikertelen televíziós elnökjelölti vita óta egyre nagyobb nyomás helyeződött pártja részéről, választott kongresszusi tagok, valamint korábbi tisztségviselők és a Demokrata Párt anyagi támogatói felől, hogy lépjen vissza a jelöltségtől.

Az amerikai politikában évtizedek óta nem fordult elő, hogy hivatalban lévő elnök elállt az újraválasztási szándékától. Legutóbb, 1968-ben Lyndon Johnson volt az az elnök, aki bejelentette visszalépését.

Szélsőbaloldali megnyilvánulások, antiszemita kijelentések és hibák sora jellemzi az amerikai alelnököt - írta a Magyar Nemzet.

 

 

Fotó: Anadolu via AFP

Joe Biden amerikai elnök átadta a stafétabotot Kamala Harris alelnöknek, és vasárnap kiszállt az elnökjelöltségért folyó versenyből. Harris felbukkanása a vezető jelöltként hetekkel az augusztus 19-i demokrata nemzeti konvenció előtt kinyitotta az ajtót a választók, a küldöttek és a párttagok előtt, akiknek most el kell dönteniük, hogy az alelnök a legerősebb ellenfél-e Trump volt elnökkel szemben. Csakhogy Kamala Harris az egyik legelutasítottabb demokrata politikus az Egyesült Államokban – okkal.

Kamala Devi Harris 1964. október 10-én született a kaliforniai Oaklandben, Shymala Gopalan és Donald Harris gyermekeként. 

Szülei ötéves korában elváltak, és elsősorban hindu, egyedülálló édesanyja, Shyamala Gopalan Harris, rákkutató és polgárjogi aktivista nevelte.

 

A jelenlegi alelnök 1986-ban végzett a Howard Egyetemen, jogi diplomáját pedig a Kaliforniai Egyetem Hastings College of Law-on szerezte 1989-ben.

Pályafutását az Alameda megyei kerületi ügyészségen kezdte, majd 2003-ban San Francisco kerületi ügyésze lett, mielőtt az első nőként és az első feketeként megválasztották Kalifornia főügyészévé, azaz Amerika legnépesebb államának legfőbb jogászává és bűnüldöző tisztviselőjévé.

Alig öt évvel ezelőtt Harris volt Kalifornia szenátora, aki remélte, hogy a demokraták elnökjelöltje lehet majd. A Demokrata Párt egyik feltörekvő csillagaként szerzett magának hírnevet, és ezt a lendületet felhasználva 2017-ben Kalifornia ifjabb amerikai szenátorává választotta. Elnöki céljai azonban 2020-ban nem jártak sikerrel. Kampánya kevesebb mint egy év alatt elhalt, és végül Joe Biden volt az, aki most az 59 éves politikust visszahelyezte az országos reflektorfénybe.

 

Hibát hibára halmozott Joe Biden és Kamala Harris

A Fehér Házban töltött ideje alatt számos elnöki ügy élére állt. Joe Biden később például megbízta, hogy vezesse azt az akciótervet, ami elvileg az illegális migrációs krízist enyhítette volna az ország déli határán – látva a mai állapotokat, ennek inkább az ellenkezője sikerült.

Amióta ugyanis a Biden–Harris páros elkezdte a közös munkát, illegális bevándorlók milliói jutott be az ország területére, a legtöbb migráns semmilyen akadályba nem ütközött az átkelés során. Ezután hibás döntések sorával tovább súlyosbították a helyzetet, és kiderült, hogy iszlamista terroristák is beszivárogtak az országba, akiknek hamar nyoma veszett. Azon túl, hogy az illegális bevándorlók rengeteg olyan betegséget behurcoltak az Egyesült Államokba, amelyeket évtizedek óta nem láttak, még az ember-és kábítószer-kereskedelmet is sikerült fellendíteniük. 

Harris egy alkalommal egy baltimore-i egyetemen mondott beszédet a klímavédelemről, amelybe belekerült egy igen nyugtalanító mondat is: 

Ha befektetünk a tiszta energiába, az elektromos autókba, és visszanyessük a népességet, akkor több gyermekünk jut majd tiszta levegőhöz és tiszta vízhez.

Kamala Harris több alkalommal is antiszemita, Izrael-ellenes kijelentéseket tett. Az alelnöktől egy egyetemi rendezvényen kérdezhettek a hallgatók, amikor az egyik diák kritizálta az Egyesült Államok kormányzatát, amiért az légvédelmi rakétákat ad el Izraelnek. A lány elmondta, szerinte Izraelben etnikai alapú népirtás folyik, és kitelepítések történnek, amelyek miatt megszakad a szíve. A felvételen mindeközben jól látható, hogy Harris bólogat, és azt mondja, büszke, hogy a lány felvetette ezt a kérdést. Az alelnök hozzátette: a lány igazát nem szabad elnyomni.

Egy másik alkalommal a The Nation című baloldali lapnak adott interjújában Harris dicsérte a terroristák túlélését követelő tömegeket, és támogatta az Izrael elpusztítására és a zsidók elleni terrorizmusra való felhívásaikat.

Néhány ügyefogyott mondattal próbált elhatárolódni azoktól az Izrael-gyűlölőktől, akik elfoglalták az egyetemeket, utcákat és hidakat zártak le, valamint zsidó üzletek és zsinagógák előtt tüntetnek. Ettől függetlenül úgy tűnik, Harris azt gondolja, hogy azok, akik „a folyótól a tengerig” antiszemita rigmusokat skandálnak és ennek szellemében cselekednek is – nagyon is rendes emberek.

 

Egy egész világ nevet az alelnökön

Kamala Harris amerikai alelnök minden kétséget kizáróan ismert politikus lett, azonban nem olyan értelemben, amilyenben egy politikus azt szeretné. Hetente többször is hivatalos programokon vesz részt, ám ezeken az eseményeken sokszor legalább annyira kínos helyzetekbe kergeti magát, mint Joe Biden elnök. Többek kötött a Fox News amerikai hírhálózat is igyekezett megfejteni, miért csinálja ezt Kamala Harris, aki még a legkomolyabb helyzetekben is képes arra, hogy hisztérikus vihogásba kezdjen.

Az alelnök egyfajta mém lett az internet népe számára, az YouTube-on még egy tízórás verzió is fellelhető a legidegtépőbb nevetései összevágásából.

Még akkor is képes nevetni, amikor arról van szó, hogy az embereknek milyen nehézségei akadnak.

Arról a V4NA nemzetközi hírügynökség számolt be, hogy az alelnök korábban nem zárkózott el attól sem, hogy egy interjú során az elektromos iskolabuszokról áradozzon, illetve arról, hogy mennyire imádja ezeket a járműveket. Azt nem árulta el, hogy miért, azonban majdnem egy percen keresztül sikerült ódákat zengenie egy egyenlőre elég kevéssé elterjedt járműről. Emellett pedig egy szívmelengető történetet is megosztott, a közönségével, amelyben elárulta, hogy ő maga is iskolabusszal járt napi szinten iskolába.

Az elektromos iskolabusz program ugyanakkor valószinűleg nem fog az alelnök sikeres projektjei közé tartozni, ugyanis az ilyen járműveket gyártó vállalat nemrég a nehéz piaci körülményekre hivatkozva csődvédelmet kért – számolt be róla a V4NA. A hírügynökség azt is írja, hogy Harris nem csak az iskolabuszokért rajong. Elkötelezett híve a Venn-diagramoknak is. Ez abból is látszik, hogy amikor tudja, szóba hozza őket, legtöbbször akkor is, hogyha egyáltalán nem vágnak a témába. Rendszerint miközben a diagramtípusról beszél, Kamala Harris kéjes mosollyal az arcán a kezével köröket is leír, ezzel bemutatva, hogy milyen is egy Venn-diagram.


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek