kulcsár edina
Ukrajna „visszafordíthatatlan útja” a NATO felé?
Justin Trudeau Kanada miniszterelnöke 2024. július 10-én találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel a NATO 75. évfordulós csúcstalálkozója alkalmából. (Fotó: Adrian Wyld / POOL / AFP) Fotó: AFP
Oroszországnak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy Ukrajna „visszafordíthatatlan útja” a NATO felé, amelyre a szövetségnek a washingtoni csúcstalálkozón közölt nyilatkozata is utalt, vagy az ország függetlensége, vagy a katonai tömb, de még jobb, ha mindkettő megszűnésével végződik. Ezt írta Dmitrij Medvegyev, az Oroszországi Föderáció Biztonsági Tanácsának elnökhelyettese a Telegram-csatornáján.
Továbbra is támogatjuk [Ukrajnát] a teljes euro-atlanti integráció felé vezető úton, beleértve a NATO-tagságot is. Ezt mondták tegnap ellenségeink a szövetség washingtoni nyilatkozatában. A következtetés nyilvánvaló. Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy Ukrajna „visszafordíthatatlan útja” a NATO felé akár Ukrajna eltűnésével, akár a NATO eltűnésével végződjön
– áll a bejegyzésében. Medvegyev hozzátette: az lenne a legjobb, ha mindkettő teljesülne.
Mint arról korábban lapunk is beszámolt, Jens Stoltenberg főtitkár szerdán Washingtonban a tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Észak-atlanti Tanács ülése után a szervezet 75. évfordulós csúcstalálkozóján úgy fogalmazott:
Ukrajna útja a NATO-tagság felé visszafordíthatatlan.
Jens Stoltenberg kifejtette, hogy az Ukrajna támogatására hozott döntések nem teszik a szövetséget a konfliktus részesévé, de segítenek Ukrajnának abban, hogy élni tudjon az önvédelem jogával.
Hozzátette, hogy negyvenmilliárd eurós kiindulási összeggel pénzügyi ígéret is született Ukrajna számára, hogy olyan katonai erőt tudjon kiépíteni, amely győzelemre képes és el tudja hárítani az orosz agressziót, valamint elrettentést jelent a jövőben.
Jens Stoltenberg szavai szerint ezek az eszközök arra szolgálnak, hogy a háború lezárható legyen, és úgy fogalmazott, hogy „minél hitelesebb és minél tartósabb a támogatás, Moszkva annál gyorsabban felismeri majd, hogy nem tud bennünket kifárasztani".
A NATO-csúcstalálkozó szerdán nyilvánossá tett nyilatkozata úgy fogalmaz, hogy Ukrajna jövője a NATO-ban van, és a szövetség „folytatja támogatását a teljes euroatlanti integráció felé vezető visszafordíthatatlan úton, ide értve a NATO-tagságot is”. A NATO-ba való hivatalos meghívóval kapcsolatban a közleményben az olvasható, hogy az akkor történhet meg, amikor a szövetségesek között erről egyetértés születik és Ukrajna teljesíti a feltételeket.
NATO-csúcs Washingtonban Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Közösségi oldalán osztott meg fényképeket a NATO washingtoni csúcstalálkozójáról Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök a bejegyzésében úgy fogalmazott:
A NATO-nak nem a körülötte zajló háborúkat, hanem a békét kell megnyernie!
A NATO 75 évvel ezelőtt azzal a céllal indult, hogy megvédje a tagjai biztonságát. Mára azonban elmozdulni látszik az eredeti céljától, egyre inkább háborús szervezetként viselkedik
– mutatott rá egy korábbi videójában a kormányfő.
Ukrajna, 2024. június 27. Az orosz védelmi minisztérium által 2024. június 24-én közreadott képen orosz Szu-25-ös csatarepülõgépek ukrajnai bevetésen. MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium Fotó: -
Varsó nem lő le orosz rakétákat Ukrajna felett a NATO döntése nélkül – erről ír az ukrán sajtó. Lengyelország nem tesz eleget Kijev azon kérésének, hogy a Nyugat-Ukrajna felé tartó orosz rakétákat a teljes katonai szövetség döntése nélkül lőjék le – jelentette ki Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az év elején a Reutersnek adott interjúban jelentette ki, hogy a nyugati szövetségesek, köztük Lengyelország, közvetlenebbül is beavatkozhatnak Ukrajna védelmébe, például az orosz rakéták lelövésével.
A lengyel védelmi miniszter válaszul a lengyel rádiónak azt mondta, hogy Lengyelország egyedül nem hozhat döntést ebben az ügyben, és ezt a döntést az egész NATO-nak jóvá kell hagynia. A politikus utalt az Egyesült Államok álláspontjára is, miszerint nem akarják kiélezni a konfliktust Oroszországgal.
Lengyelország a minap kétoldalú biztonsági megállapodást írt alá Ukrajnával – jelentette be hétfőn Donald Tusk lengyel kormányfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel közösen tartott varsói sajtóértekezletén.
Ebben a dokumentumban minden szó jelent valamit, és ezeknek a szavaknak gyakorlati következményei lesznek
– mondta a háborúpárti Tusk. Volodimir Zelenszkij a megállapodás tartalmáról elmondta: a dokumentum többek között a stratégiai infrastruktúra védelméről, a polgári védelemről, a hírszerzésről, a kibervédelmi együttműködésről és az orosz dezinformáció elleni küzdelemről szól. Megállapodtak egy ukrán önkéntes légió lengyelországi kiképzéséről is, amely lehetővé tenné a Lengyelországban tartózkodó ukrán állampolgároknak, hogy részt vegyenek hazájuk védelmében – számolt be az ukrán elnök.
Fontosnak nevezte a megállapodás azon előírásait, amelyek az Ukrajna ellen irányuló, Lengyelországra is veszélyt jelenthető orosz légitámadások elhárításáról szólnak.
Ennek megvalósítási mechanizmusain szakértők dolgoznak
– jegyezte meg Zelenszkij.
Tusk ebben a vonatkozásban elmondta: ezeket a mechanizmusokat jóvá kellene hagynia a nemzetközi közösségnek és a NATO-nak, amiről egyeztetni fog a szövetségesekkel.
Mint arról korábban beszámoltunk, Lengyelország emellett felszólítja az ukrán férfiakat, hogy térjenek haza és harcoljanak.
Varsó ugyanis beleegyezett: segíti Kijev mozgósítási erőfeszítéseit azzal, hogy felszólít minden Lengyelországban tartózkodó hadköteleskorú ukrán férfit, térjen haza és csatlakozzon az Oroszország elleni harchoz.
A Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Tusk lengyel miniszterelnök által hétfőn aláírt kétoldalú biztonsági szerződés értelmében Varsó ösztönözni fogja az ukrán állampolgárokat, hogy térjenek vissza hazájukba a szolgálatra a fegyveres erőkben és más biztonsági és védelmi erőkben.