kulcsár edina
Nyilatkozott a külügyminiszter.
A türk államok kritikusan fontos szerepet játszhatnak a globális együttműködéshez való visszatérésben, Magyarország az európai uniós elnöksége idején ezért fontos célnak tartja a kapcsolatok javítását ezen országokkal is – jelentette ki a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton az azerbajdzsáni Susában.
A tárcavezető a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) külügyminiszteri munkaülésén hangsúlyozta, hogy az emberiség válságokkal teli időszakot él, és Magyarország olyan ország, amely már több mint két éve a szomszédban tomboló háború árnyékában kénytelen élni.
Rámutatott, hogy az ukrajnai fegyveres konfliktus egyik fő következménye a kommunikációs csatornák ellehetetlenülése, ami pedig erősen rontja a kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatok, s a fenntartható eurázsiai együttműködés megőrzésének esélyét.
Ennek kapcsán kifejtette, hogy Magyarország az európai uniós elnöksége idején mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy megakadályozza a világ ismételt blokkosodását, hazánk ugyanis továbbra is a konnektivitásban, a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésben érdekelt.
Kiemelte, hogy a globális együttműködéshez való visszatérés szempontjából a türk országok kritikusan fontos pillérnek számítanak, ezért is fontos célja Magyarországnak az együttműködés javítása az EU és a TÁSZ között.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy hazánk új lendület, új dinamizmus forrásaként tekint a türk államokra, amelyek a mai nehéz helyzetben nagyban hozzájárulhatnak az EU versenyképességének erősödéséhez.
Leszögezte, hogy Magyarország a legjobb példa arra, hogy miként lehet lényeges szerepe a térségnek Európa energiabiztonságában.
Rámutatott arra, hogy az ukrajnai háború kirobbanása óta az egyetlen sikeres közvetítési kísérlet még mindig Törökország nevéhez fűződik a gabonaegyezménnyel.
A miniszter kijelentette, hogy a TÁSZ-államok megerősödése abszolút egybevág Magyarország nemzeti érdekeivel. Ennek további előmozdítása kapcsán négy fő pontot említett. Az első, hogy százmillió dollárral nemrég lezárult Magyarország csatlakozása a türk beruházási alaphoz, ami nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a hazai cégek jelentősebb hozzáférést kapjanak az érintett országok piacaihoz, és ezáltal a mostaninál is többet tudjanak profitálni a térség gazdasági növekedéséből.
Tájékoztatása szerint ehhez igen jó alapot nyújt, hogy a kereskedelmi forgalom ezen országokkal tavaly 27 százalékkal bővült, így elérve az ötmilliárd dollárt, ami újabb rekordnak számít.
Emellett igen fontosnak nevezte Vásári István kinevezésének jóváhagyását a TÁSZ európai, budapesti székhelyének az élére.
Majd pedig arról is beszámolt, hogy az Aszálymegelőzési Intézet első két projektje Üzbegisztánban és Kirgizisztánban zajlik, ami helyzetbe hozhatja a fejlett magyar vízgazdálkodási technológiákat itt is.
Végül kifejtette, hogy a kulturális kapcsolatokra is nagy hangsúlyt fektetnek, amit jól demonstrál, hogy Magyarországra idén 1585 diák érkezett tanulni ösztöndíjjal a türk államokól.
A baloldal máris támadja a magyar EU-elnökséget
Az EU-nak azóta van problémája Magyarországgal, amióta nemzeti kormánya van. Az Európai Bizottság mellett most éppen Daniel Freundon van a sor, hogy támadja Magyarországot – erről beszélt Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője a Kossuth Rádióban. A német zöldpárti politikus online konferencián támadta ismét a soros magyar elnökséget, valamint az új konzervatív frakciót.
Online konferencián szidta a soros uniós magyar elnökséget és az új konzervatív frakciót a Magyarországgal szemben mindig szélsőségesen kritikus Daniel Freund. Ő az a német zöldpárti EP-képviselő, aki például azért lobbizik, hogy az összes uniós forrást vegyék el Magyarországtól – hangzott el az M1 Híradó című műsorában, csütörtökön.
Freund azt mondta, Orbán Viktor most Brüsszelt szeretné elfoglalni, és azon sajnálkozott, hogy Magyarország vette át a soros EU-elnökséget. A konferencián Dobrev Klára, a DK-nak mindösszesen két európai parlamenti helyet szerző EP-listavezető is a magyar elnökséggel riogatott.
A Magyar Nemzet szerint azt mondta: Orbán Viktor nem gyakorlati, hanem szimbolikus kárt fog okozni a következő hat hónapban, amennyiben nem korlátozzák a mozgásterét.
Szerinte a jó választási eredménynek köszönhetően a magyar kormány még agresszívebben fog viselkedni az unióban, a Patrióták Európáért nevű politikai szövetséget pedig igyekezett jelentéktelennek beállítani.
Dobrev Klára az európai jobboldali erők előretörését lekicsinylően azt mondta, hogy a populisták ereje kevés, ha az Európai Néppárttal nem működnek együtt, akkor nem tudják érvényesíteni akaratukat az Európai Parlamentben – olvasható a cikkben.
„Az európai emberek három dolgot akarnak: békét, rendet és fejlődést” – fogalmazott a magyar kormányfő a pártszövetség megalapításáról szóló sajtótájékoztatón. Orbán Viktor akkor azt mondta: új korszak kezdődik, és ennek az új korszaknak első, döntő jelentőségű pillanata az új európai politikai tömörülés létrejötte, amely meg fogja változtatni az európai politikát.
Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője a Kossuth Rádióban pedig arról beszélt, hogy az EU-nak azóta van problémája Magyarországgal, amióta nemzeti kormánya van. Az Európai Bizottság mellett most éppen Daniel Freundon van a sor, hogy támadja Magyarországot.
Dobrev Kláráról szólva kiemelte:
Az elemző szerint ez magától értetődő, hiszen Magyarországnak az az érdeke, hogy az EU-ban minél nagyobb legyen a jólét, és a magyar elnökség ebben a fél évben azon fog dolgozni, hogy az európai versenyképesség javuljon.