kulcsár edina
Erre adott utasítást a szlovák miniszterelnök.
Szlovákia semmilyen formában nem fogja támadni Magyarországot és az Európai Unió Tanácsában betöltött elnökségét – mondta Robert Fico szlovák kormányfő egy videóban.
„Utasítást adtam Szlovákia képviselőinek az uniós testületekben, hogy semmilyen módon vagy formában ne támadják Magyarországot és a magyar uniós elnökséget” – jelentette ki a szlovák kormányfő a közösségi médiában közzétett felvételen.
„Ugyanakkor azon gondolkodom, hogy vajon eljön-e az idő, amikor még nekem is engedélyt kell kérnem az EU-tól, ha külföldi útra szeretnék menni” – mondta Fico válaszul több uniós tagállam azon döntésére, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök közelmúltban tett moszkvai és pekingi útja miatt nem küldenek minisztereket júliusban az EU Tanácsának magyar elnöksége alatt sorra kerülő informális ülésekre.
„Miután az ellenem elkövetett merénylet megakadályozott abban, hogy hivatalos látogatást tegyek Kínában, ősszel készülünk erre az utazásra” – tette hozzá. Kína szerepét nélkülözhetetlennek nevezte az ukrajnai háborúval kapcsolatos béketárgyalások szempontjából, és megjegyezte, hogy ezt a témát pekingi látogatásán is fel fogja vetni.
Robert Fico a videóban kifejtette, hogy az általa vezetett Irány (Smer-SD) párt készen áll a tárgyalásokra az Európai Szocialisták Pártjához (PES) és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségéhez (S&D) való esetleges csatlakozásról az Euróai Parlamentben, bár ennek kikötései is vannak.
„Az egyetlen feltételünk az, hogy nem adjuk el a lelkünket, és fenntartjuk a jogot arra, hogy szuverén álláspontot képviseljünk fontos külügyi kérdésekben” – hangoztatta a miniszterelnök. A Smer-SD öt képviselője jelenleg független.
A szlovák kormányfő arra is utalt, hogy az Európai Parlamentben egy új baloldali frakció alakulhat az Irány és a hasonló nézeteket valló pártok részvételével.
Magyarország agresszív, összehangolt, a valóságot sok esetben teljes mértékben figyelmen kívül hagyó háborúpárti hisztériával került szembe a békemissziója miatt az európai uniós külügyi tanács ülésén – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető sajtóértekezletén közölte, hogy „összehangolt, hisztérikus, sokszor hazugságokra épülő, a valóságot sok esetben teljes mértékben figyelmen kívül hagyó, megcsúfoló támadássorozatra” került sor a magyar békemisszióval, a kormány békepárti politikájával szemben.
Kiemelte, hogy
„Persze lehet a homokba dugni a fejünket, mint azt néhány európai politikustársam meg is tette, és ezt a Kreml propagandájának állították be, de ez az igazság” – fogalmazott.
Leszögezte, hogy ehelyett változtatni kellene a megközelítésen, és békestratégiára lenne szükség, de a sikerhez mindenképp újra kell nyitni a diplomáciai csatornákat.
Emlékeztetett arra, hogy a múlt héten a svájci és az orosz külügyminiszter is találkozott, az amerikai és az orosz védelmi miniszter telefonon tárgyalt, az ukrán elnök pedig Donald Trumppal beszélt.
„Tehát most már mindenki elkezdte használni a diplomáciai csatornákat, egyedül itt, Brüsszelben és az európai fővárosokban állítják, hogy ez illegitim, ezt nem lehet csinálni, és aki a diplomáciai megoldások mellett érvel, az oroszpárti” – mondta.
Szijjártó Péter tájékoztatása szerint az ülésen rámutatott az elhangzott hazugságokra, így például arra, hogy a magyar fél a békemisszió során soha nem állította azt, hogy az EU képviseletében járna el, senki nem próbálta ezt a látszatot kelteni.
A békemisszió első találkozóit követően három javaslat fogalmazódott meg: a diplomáciai csatornák újranyitása Oroszországgal, a politikai konzultáció Kínával és a kommunikáció a globális Déllel – sorolta. Kifejtette, hogy utóbbiról minden EU-s tanácson szó van, és a Kínával való kapcsolattartás fontosságát is sokan hangoztatják.
„Ha megnézzük, hogy az elmúlt időszakban hány európai vezető találkozott a kínai elnökkel, meg majd hányan fognak a közeljövőben, hát hosszú a lista” – jegyezte meg.
Illetve arra is kitért, hogy a diplomáciai csatornák újranyitását illetően vannak nézetkülönbségek, de ez abszolút legitim vitakérdés, és a vita lehetőségének elutasítása nem egy demokratikus hozzáállás.
– sérelmezte, aláhúzva, hogy ez csak még több halottat fog eredményezni és még inkább meghosszabbítja a háborút.
A miniszter arról számolt be, hogy „fantasztikus bosszút ötlöttek ki Brüsszelben”, méghozzá azt, hogy ellehetetlenítenék a Budapesten augusztus végére tervezett informális külügyi tanácsülést. „Egészen gyerekes, és tényleg nem akarok megbántani senkit, de talán óvodás szintű is ez a vita” – vélekedett.
Közölte, hogy az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője dönt arról, hogy hol és mikor, formális vagy informális keretben kerüljön megrendezésre a külügyi tanács ülése, s utóbbi esetben intézményesített szokás, hogy ezt a soros elnökséget adó tagállamban hívják össze.
– emelte ki.
Érintette azt is, hogy jó páran amellett érveltek, hogy meg kell tartani az ülést Magyarországon, mások pedig azt hangoztatták, hogy nem hajlandóak ezen részt venni, sőt még egy olyan „furfangos” javaslat is volt, hogy Ukrajnában kerüljön sor a tanácskozásra, amihez egyhangú határozatra lenne szükség, de a kormány ezt semmiképp nem fogja támogatni.
Végül tudatta, hogy egyedül Szlovákia állt ki Magyarország mellett, ráadásul egyenesen, világosan. „A szlovák külügyminiszter-helyettes, aki itt volt, világosan elmondta, hogy nekik nincsen semmi kifogásuk és kritikájuk a magyar miniszterelnök békemissziójával szemben” – fejtette ki.
A külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán azt írta: a brüsszeli külügyes bürokrácia és egyes EU-tagországok vezetői hetek óta „– frusztráltságból/irigységből/az elhibázott stratégiájuk lelepleződése miatt –” a békemissziónkon köszörülik a nyelvüket. Miért kellett találkozni Vlagyimir Putyinnal, Hszi Csin-pinggel és Donald Trumppal?!
Hozzátette: azóta a svájci külügyminiszter találkozott az orosz külügyminiszterrel, az amerikai és az orosz védelmi miniszter telefonon tárgyalt egymással, Zelenszkij ukrán elnök pedig Trump elnökkel beszélt.
Ehhez képest a brüsszeliektől és európai barátainktól csak egy gyerekes ülésezési bojkottra futja, meg a szájkaratéra – jegyezte meg Szijjártó Péter