tóth gabi
Hogyan fordulhatott mindez elő?
A felelősök elszámoltatását és elbocsátását követelték szenátorok a Donald Trump republikánus elnökjelölt ellen elkövetett sikertelen merényletkísérlet vizsgálatának keretében kedden Washingtonban tartott szenátusi meghallgatáson.
Az amerikai Kongresszus felsőháza belbiztonsági bizottságának tagjai a hivatalban lévő és a volt elnökök védelmét ellátó Titkosszolgálat (Secret Service) és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatóhelyettesét kérdezték a július 13-án történtekkel kapcsolatban.
Richard Blumenthal demokrata párti és Lindsey Graham republikánus szenátor egybehangzóan úgy nyilatkozott, hogy azok, akik az esemény biztonságáért feleltek, az általuk mutatott hozzá nem értés és elkövetett hibák révén nem csak a korábbi elnök és a közönség tagjainak életét kockáztatták, hanem saját munkatársaik épségét is. A politikusok egyben elszámoltatást és elbocsátást mondtak szükségesnek.
A július 13-án történtekkel kapcsolatban Ronald Rowe, a Titkosszolgálat megbízott igazgatója elismerte a hibákat, és elmondta, hogy
A kiemelt személyek biztonságáért felelős szolgálat vezetője arra hivatkozott, hogy úgy tudták, a gyanús személy ügyével a helyi hatóságok foglalkoznak.
Ronald Rowe azt ígérte, hogy a felelősségre vonás megtörténik, de nem akar elsietett módon ítéletet mondani, amire reagálva Josh Hawley republikánus szenátor éles hangon bírálta a szolgálat eljárását, rámutatva: a felelősség első látásra megállapítható, hiszen a volt elnököt meglőtték.
A meghallgatáson a szenátorok megkérdezték azt is, hogy miért engedték fel Donald Tumpot a színpadra több mint negyed órával azt követően, hogy több forrásból is gyanús személyről érkezett bejelentés, amire a titkosszolgálati vezető megismételte, hogy gyanúról volt szó, arról, hogy fegyver is van az illetőnél, senki nem beszélt.
A Titkosszolgálat vezetője arra a felvetésre miszerint a jelentések szerint Donald Trump választási gyűlése előtt a hatóság technikai problémák miatt nem tudta üzembe állítani a terület ellenőrzésére szolgáló drónt, azt mondta, hogy nincs rá magyarázata, ahogy azzal kapcsolatban is értetlenségét fejezte ki, hogy a volt elnököt védő mesterlövészeket miért nem úgy helyezték el, hogy rálátásuk legyen arra az épületre, ahonnan a lövések eldördültek.
A támadás pontos indítékát a nyomozás eddig nem állapította meg, de az kiderült, hogy Thomas Matthew Crooks 2023 tavasza óta 2024 első felének végéig 25 alkalommal vásárolt fegyvert, töltényeket, vagy robbanóeszköz készítéséhez szükséges anyagot, minden egyes alkalommal álnéven. A nyomozás megerősítette azt is, hogy a támadó a légkondicionáló-berendezés dobozán felmászva jutott fel az üzemi épületegyüttes tetejére, majd több összekapcsolódó tetőn átmászva foglalta el végső helyét, ahonnan tüzet nyitott, és ahol a merényletet követően egy mesterlövész egyetlen lövéssel végzett vele.
Paul Abbate, az FBI igazgatóhelyettese a szenátusi meghallgatáson elmondta, hogy azonosítottak egy közösségi médiafiókot, amely a feltételezés szerint a támadóhoz köthető, és amelyről 2019 és 2020 között több mint 700 bejegyzést adtak ki, köztük antiszemita és egyéb szélsőséges tartalommal. Hozzátette, hogy a médiafiók továbbra is nyomozás tárgya.
A Donald Trump ellen július 13-án, a Pennsylvania állambeli Butler-ben elkövetett sikertelen merénylet eddigi egyetlen személyi következménye a Titkosszolgálat igazgatójának lemondása volt. Kimberly Cheatle, a republikánus és demokrata párt felől érkező felszólítások nyomán a múlt héten jelentette be, hogy megválik pozíciójától. Az ő helyét foglalta el megbízott igazgatóként korábbi helyettese, Ronald Rowe, aki a keddi szenátusi meghallgatáson is részt vett.
A merényletkísérlet során Donald Trump a fülén sérült meg. A választási gyűlés egyik résztvevője, Corey Comperatore életét vesztette, míg két másik ember életveszélyes sebesüléseket szenvedett. Július végén mindkettőjüket kiengedték a kórházból.
Lemondott az amerikai Secret Service (Titkosszolgálat) igazgatója, miután a szervezet nem tudta megakadályozni a Donald Trump elleni merényletkísérletet – a döntést a múlt héten jelentette be maga az igazgató, Kimberley Cheatley.
A hivatalos személyek védelméért felelős szövetségi szervezet igazgatóját a Pennsylvania állambeli Butlerben történtekkel kapcsolatban hallgatta meg a Kongresszus alsóházának felügyeleti bizottsága, ahol éles bírálatokat kapott a választási gyűlés biztosításának előkészítésével és annak lebonyolításával kapcsolatban.
Kimberly Cheatley azt mondta, hogy felelősnek tartja magát a Donald Trump választási gyűlésén történtek miatt és elismerte, hogy a Secret Service kudarcot vallott, ugyanakkor azt mondta, hogy saját magát alkalmasnak tartja a szervezet irányítására.
A meghallgatást követően James Comer, a képviselőház felügyeleti bizottságának republikánus elnöke és Jamie Raskin, a bizottság vezető demokrata tagja közösen írásban szólította fel lemondásra Kimberly Cheatley-t.
Az igazgató kedden a szolgálat állományához intézett levélben jelentette be lemondását. Eszerint a közelmúlt eseményeinek fényében nehéz szívvel hozta meg a döntést és utalt arra, hogy 29 éven át szolgált, és ebből 27 éven keresztül dolgozott különleges ügynökként.
Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter a Secret Service eddigi igazgatóhelyettesét, Ronald Rowe-t nevezte ki megbízott igazgatóvá.
Ezzel egy időben kétpárti kezdeményezésre a szenátus elé terjesztettek egy törvényjavaslatot a Secret Service jövőbeli vezetőinek kinevezési szabályairól, amely szerint az adminisztráció kinevezettjét a Kongresszus felsőházának is jóvá kellene hagynia, a megbízatás pedig egyszeri, 10 éves időtartamra szólna.
A Kongresszus alsóházában, a képviselőházban kedden kétpárti kezdeményezésre alakult munkacsoport, amely a Donald Trump elleni merényletkísérlet körülményeit és a biztosítás körüli hiányosságokat hivatott feltárni.
Donald Trump a közösségi oldalán reagált a lemondásra:
Joe Biden elnök közleményben a súlyos hibák ellenére megköszönte a titkosszolgálat vezetőjének a munkáját, és azt ígérte, hamarosan kinevezi a Secret Service új igazgatóját.
A Robert Fico szlovák kormányfő elleni támadást is tanulmányozta Thomas Matthew Crooks, aki merényletet követett el Donald Trump korábbi amerikai elnök kampánygyűlésén július 13-án – közölte a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) egyik különleges ügynöke.
A nyomozóhatóság pittsburghi irodájának illetékese újságírók előtt elmondta: az eddigi nyomozás megállapította, hogy a 20 éves férfi a támadásra való felkészülés során tanulmányozott tömeges áldozatokkal járó lövöldözéseket, valamint utánanézett távirányítású robbanóeszközöknek is.
Arról is beszámolt, hogy az eddigi 450 meghallgatás nyomán körvonalazódik a merénylő személyiségrajza, ami szerint Thomas Matthew Crooks magas intelligenciaszinttel rendelkezett, de társas kapcsolatai szinte kizárólag családjára korlátozódtak, és egész életében kevés barátja vagy ismerőse volt. Az elkövető szülei teljes mértékben együttműködőnek bizonyultak a vizsgálat során – tette hozzá az ügynök.
Az FBI (Federal Bureau of Investigation) illetékese közölte: Donald Trump beleegyezett abba, hogy a nyomozók meghallgassák. Hangsúlyozta, hogy bármely vizsgálat során rutineljárás az áldozat meghallgatása, az incidens során tett megfigyeléseinek rögzítése.
Hétfőn az amerikai média nyilvánosságra hozott több üzenetváltást, ami a Donald Trump elleni támadást megelőzően Butler városában, a választási gyűlés területét biztosító rendőrök között történt. Ezekből többi között kiderül, hogy a rendőrök és a biztonsági személyzet tisztában volt a későbbi támadó jelenlétével, és figyelték őt. Az egyik üzenetből kiderül, hogy javasolták a Donald Trump közvetlen védelmét ellátó titkosszolgálat mesterlövészeinek értesítését.
Donald Trump a hétvégén bejelentette, hogy szeretne visszatérni a Pennsylvania állambeli Butlerbe, többi között azért, hogy tisztelettel adózzon az ellene elkövetett támadásban meghalt Corey Comparatore, volt önkéntes tűzoltó emlékének. A republikánus elnökjelölt szerdán Pennsylvania államban, Harrisburg városában egy rendezvénycsarnokban tart választási nagygyűlést.