tóth gabi
"A nap jó híre: ő meg fogja oldani!”
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök este – békemissziója következő állomásaként – tárgyalást folytatott Donald Trumppal, az Egyesült Államok korábbi elnökével – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A floridai Mar-a-Lagoban lezajlott megbeszélésen a béke lehetőségeiről volt szó – áll a közleményben.
A találkozóról Orbán Viktor is posztolt közösségi oldalán: megosztott egy közös fotót Donald Trumppal, és azt írta: „Tárgyalás Trump elnök úrral a békéről. A nap jó híre: ő meg fogja oldani!”
A találkozóról később a kormányfő egy videót is megosztott a Facebookon.
Mint ismert Magyarország július 1-én vette át az EU soros elnökségét. Orbán Viktor miniszterelnök ezután békemisszióba kezdett. Ennek során Kijevben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, pár nappal később Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz államfővel tárgyalt.
Ezután Pekingbe utazott, ahol Hszi Csin-ping kínai elnökkel folytatott megbeszélést. Innen Washingtonba a NATO-csúcsra utazott, ahol Recep Tayyip Erdogan török államfővel találkozott.
Az amerikai fővárosból pedig – a békemisszió ötödik állomásaként – Donald Trump birtokára vezetett az útja.
Orbán Viktor miniszterelnök Washingtonban tárgyalást folytatott Recep Tayyip Erdogan török államfővel a magyar békemisszióról – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A tárgyaláson megvitatták az orosz-ukrán háború ügyét.
Orbán Viktor a magyar békemisszió támogatását kérte arra tekintettel, hogy a konfliktusban Törökország volt az eddigi egyetlen sikeres közvetítő – olvasható a közleményben.
Mint a magyar miniszterelnök Facebebook oldalán írta:
„Erdogan elnök fontos partner a békemissziónkban. Törökország a Fekete-tengeri térség meghatározó regionális hatalma, és az egyetlen szereplő, amely sikeresen közvetített a háborúzó felek között az orosz-ukrán konfliktusban.”
Orbán Viktor miniszterelnök az európai uniós elnökség kezdetén békemissziót indított.
A kormányfő múlt heti, kijevi és moszkvai tárgyalásai után utazott Kínába, ahonnan az Egyesült Államokba repült. Itt részt vesz a háromnapos NATO-csúcstalálkozón, ahol szintén a háború a fő téma.
„A magyarok egy békeszerető nép” – hangsúlyozta korábban Orbán Viktor. A miniszterelnök azt mondta: a magyarok békére, egyensúlyra és harmóniára törekvő nép, ezért mindig a béke oldalán állnak, és sohasem a háború oldalán.
Orbán Viktor miniszterelnök számos nyugati politikussal ellentétben pontosan tudja, hogy békét csak a két háborús fél tárgyalóasztalhoz ültetésével lehet elérni – fejtette ki a hirado.hu-nak Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője, akit a kormányfő békemissziója kapcsán kérdeztünk. Orbán Viktor az elmúlt egy hétben Kijevben, Moszkvában és Pekingben tárgyalt az ukrán az orosz és a kínai elnökkel, kedden pedig Washingtonba a NATO-csúcsra érkezett, ahol Recep Tayyip Erdogan török államfővel találkozott.
– Orbán Viktor kormányfő az utóbbi időben sorra kereste fel az orosz–ukrán háború érintett feleit. A kormányfő ezek során hangsúlyozta, hogy hazánk a békében érdekelt. Ön szerint mennyire lehet sikeres a magyar miniszterelnök békemissziója?
– A június 9-i európai parlamenti választások kérdése a háború és a béke volt, a magyar kormánypártok pedig egyértelműen a békét tűzték ki célul. Miután az öt évvel ezelőtti eredményüket meghaladó győzelmet arattak, az egyik legnagyobb legitimációval bíró európai párttá váltak. Magyarország folyamatosan a béke előmozdítását szorgalmazza, ennek számos példáját láttuk az elmúlt időszakban is. Az első és talán az egyik legfontosabb lépés az volt, amikor a miniszterelnök Jens Stoltenberg akkori NATO-főtitkárral tárgyalt, és sikerült olyan megállapodást kötni, amelynek értelmében hazánk kimarad a háborúból. A NATO-val való megállapodás után a magyar kormány nemzetközi szinten is szeretné segíteni a békefolyamatot. Ezen kezdett el dolgozni a miniszterelnök, és ezért látogat el több vezető nagyhatalomhoz.
Lajkó Fanni szerint Magyarország folyamatosan a béke előmozdítását szorgalmazza, ennek számos példáját láttuk az elmúlt időszakban is (Fotó: Facebook)
– Magyarország az Európai Unió soros elnökeként nagyobb erővel tud fellépni a béke mellett?
– Fontos, hogy július elseje óta Magyarország az Európai Unió soros elnöke, és a kormányfő első útja Kijevbe vezetett. Orbán Viktor van abban az erős vezetői pozícióban, hogy le tudja ültetni egy tárgyalóasztalhoz az európai vezetőket is. Pont ezért van szükség arra, hogy minél több nagyhatalommal tárgyaljanak, ezért is vezetett a következő útja Kijev után Moszkvába, ahol Putyin elnökkel is tárgyalt. Ez azért is lényeges, mert a magyar miniszterelnök néhány napon belül le tudott ülni a két háborús fél vezetőivel.
– Milyen jelentőséggel bírhat ez a nemzetközi színtéren?
– Számos nyugati politikus nem látja be a tárgyalás fontosságát, gondolhatunk a svájci békekonferenciára, ahol az egyik háborús felet, nevezetesen Oroszországot el sem hívták. Tehát itt egyértelműen nem látszódott a valódi szándék a béke elérésére. Ezzel szemben a magyar miniszterelnök egyértelműen látja, hogy mindkét fél bevonása szükséges ahhoz, hogy a béke létrejöjjön, és ehhez a nagyhatalmakra is szükség van. Ezért tárgyalt Kínában, és ezért tárgyal az Egyesült Államokban is.