kulcsár edina
Erről beszélt Szijjártó Péter.
A békemisszió óta erőre kapott a nemzetközi diplomácia – közölte a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a Facebook-oldalán.
Szijjártó Péter azt írta: végre egyre többen beszélnek egymással, és ez jó hír, mert a békéhez tárgyalásokon keresztül vezet az út. Az elmúlt napokban a délkelet-ázsiai országok találkozóján megbeszélést folytatott egymással a kínai és az amerikai külügyminiszter, valamint Oroszország külügyminisztere is egyeztetett dél-koreai kollégájával – ismertette.
Szijjártó Péter értékelése szerint jó lenne, ha mindezt az európaiak is észrevennék, de úgy látszik, „itt a megértés lassabban halad…”. Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter is „marad a provokációnál” – írta, hozzátéve, ehhez persze már hozzászokhatott, hiszen egymás mellett ülnek az EU Külügyek Tanácsában.
Úgy folytatta: most azonban Radosław Sikorski „egy újabb határt átlépve hazudott is”, amikor azt állította, hogy a magyar külgazdasági és külügyminiszter lelkesen támogatta azt a „nonszensz javaslatát”, miszerint Ukrajnában tartsák az európai uniós külügyminiszterek következő informális találkozóját.
Ezzel szemben az igazság az – közölte Szijjártó Péter –, hogy javaslatának megtétele után azonnal tiltakozását fejezte ki az ülésen, nem is lesz a találkozó Ukrajnában.
„Mi pedig tovább dolgozunk olajellátásunk hosszú távú biztonságának helyreállításán” – tudatta, ezért
Szijjártó Péter hangsúlyozta: továbbra is határozottan fenntartja az az álláspontot, mely szerint Ukrajna az EU-val kötött társulási megállapodás ellenében jár el, „amikor veszélyezteti energiaellátásunk biztonságát”.
Ezzel együtt folyamatosan elemzik azokat a lehetséges jogi és műszaki megoldásokat, amelyek „az ukrán tranzittiltástól függetlenül biztosítják olajellátásunk folytonosságát” – írta a külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalán.
Amennyiben a következő napokban nem újul meg az orosz kőolaj Ukrajnán át történő szállítása, a pozsonyi Slovnaft kőolajfinomító leállítja az Ukrajnába történő gázolajkivitelt – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök a közösségi médiában hétfőn közzétett videóbejegyzésében, amelyet a pozsonyi kormányhivatal az MTI-nek is eljuttatott.
A szlovák kormányfő elmondta: az ukrán miniszterelnökkel, Denisz Smihallal folytatott többszöri telefonos egyeztetés, valamint az Ukrajna pozsonyi nagykövetével történt hétfői megbeszélés után be kell jelenteniük, hogy amennyiben Ukrajna nem áll le az orosz kőolaj Szlovákiába és Magyarországra irányuló exportjának korlátozásával, akkor a pozsonyi Slovnaft olajfinomító nem folytatja az Ukrajnába irányuló gázolajexportot, amely az ottani szükségletek 10 százalékát teszi ki.
Robert Fico hangsúlyozta:
Robert Fico arra emlékeztetett: bármennyire is azt próbálja láttatni a fősodratú média, hogy a kőolajszállításból adódó jelenlegi problémáknak Oroszországban van a gyökere, látni kell, hogy a kőolajszállítás korlátozásáról szóló döntést Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hozta meg július 24-én, amikor a Lukoil társaságot szankciós listára tette.
A szlovák miniszterelnök elmondta, hogy a pozsonyi ukrán nagykövettel folytatott beszélgetésében egyértelművé tette: a szlovák közvélemény nagyon rosszul értékeli Kijev exportkorlátozó döntését, és ez a döntés sem változtathatja meg Pozsony békepárti álláspontját az ukrajnai konfliktussal összefüggésben. Hangsúlyozta: a pozsonyi kormány elutasítja, hogy egy új vasfüggöny politikája valósuljon meg az Európai Unió és Oroszország között. Hozzátette, hogy
„Elutasítom, hogy olyan vitákban vegyek részt, amelyek arról szólnak, hogy a tojás vagy a tyúk volt-e először, és arra akarok összpontosítani, ami a lényeg, vagyis, hogy hiányzik a kőolajunk egy része” – jelentette ki Robert Fico, hozzátéve: „a külföldi érdekeket előnyben részesítő liberális és progresszív politikusoktól eltérően a szlovák kormány számára az ország lakosainak érdekei az elsők.”
Szlovákia pénteken közölte, hogy technikai megoldást javasolt Ukrajnának a szlovákiai és magyarországi kőolajfinomítókba irányuló kőolajszállítások helyreállítása érdekében, miután olyan figyelmeztetések hangzottak el, amelyek szerint a részleges leállás már szeptember elején üzemanyaghiányhoz vezethet.
Szlovákiát és Magyarországot érinti a Barátság kőolajvezeték déli ágán át történő olajszállítások Kijev általi leállítása, miután Kijev szankciókat rótt ki a Lukoil orosz kőolajipari cégre.
A szlovák kormányhivatal közölte, hogy Robert Fico miniszterelnök pénteken ukrán partnerével, Denisz Smihallal tárgyalt.
Robert Fico „technikai megoldást javasolt az ukrán partnereknek, amelynek több fázisában Szlovákia is részt venne” – közölte a kabinet, de további részleteket nem árult el.
A szlovák kormány hivatala szerint az alternatív szállítások többe kerülnének, és műszakilag nem megoldhatók a szlovákiai Slovnaft kőolajfinomító számára.
A közeli órákban és napokban intenzív tárgyalások folytak a legmagasabb szinteken – közölte a kormányhivatal.
Az Európai Unió által 2022-ben az orosz olajszállításokra kivetett szankciók alól Szlovákia, Magyarország és Csehország felmentést kapott. A lengyel Orlen tulajdonában lévő cseh kőolajfinomítóknak nem a Lukoil a szállítója, így a vita őket közvetlenül nem érinti.