kulcsár edina
Hiába prüszkölnek Gyurcsányék.
Ősszel folytatódik harmadfokon a Gyurcsány-párti országgyűlési képviselő, Varju László büntetőpere, aki ellen választás rendje elleni bűntett, súlyos testi sértés bűntette és garázdaság vétsége miatt emeltek vádat még 2020 áprilisában – számolt be a Mandiner. A Kúria még nem tűzte ki a tárgyalás időpontját, Polt Péter hivatala viszont közölte: a másodfokú ítélettel szemben a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a vádlott terhére, büntetésének súlyosítása érdekében, míg a vádlott és védője felmentés érdekében jelentett be fellebbezést. Az iratok áprilisban érkeztek meg a Fővárosi Ítélőtáblától a Legfőbb Ügyészségre, azokat május közepén továbbították nyilatkozatukkal a Kúria felé. A nyilatkozatban – az ügyészi másodfellebbezéssel egyezően – a másodfokú ítélet megváltoztatására, és Varjú Lászlóval szemben felfüggesztett szabadságvesztés kiszabására tettek indítványt.
Ismert, az egyik vádpont szerint Varju, a DK képviselőjelöltjeként, a 2018-as országgyűlési választások előtt,
győzelmi esélyeinek növelése érdekében, visszalépésre akart bírni egy független képviselőt, akinek ezért anyagi ellenszolgáltatást ígért.
A másik két vádpont az ellenzék 2018 decemberi, MTVA székháznál okozott botrányához kapcsolódik, amikor is Varju politikustársaival együtt randalírozott az épületben, összetűzésbe kerülve az ottani biztonsági szolgálattal. A képviselő a vád szerint egy biztonsági őrnek nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozott. A képviselőt első fokon a Fővárosi Törvényszék garázdaság vétsége és választás rendje elleni bűntettben mondta ki bűnösnek, és összesen 900 ezer forint pénzbüntetésre ítélte.
Varju nehezen viselte az ítéletet, amelyet „a putyinizálódó orbáni Magyarország legsúlyosabb kordokumentumának” nevezett. Gyurcsány Ferenc fenyegető hangnemű Facebook-bejegyzésben védte meg képviselőjét, amire rátett még egy lapáttal a másodfokú eljárás előtt. A fellebbezések után a DK képviselőjének pere a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódott idén januárban, az ítélethirdetés napján a DK keménymagja is megjelent a bíróságon, a pártelnökkel az élen.
A táblabíróság végül részben megváltoztatta az elsőfokú ítéletet és
nem csak választás rendje elleni bűntettben és garázdaságban, hanem testi sértésben is bűnösnek találta Varjut.
Az első fokon kiszabott 900 ezer forintos pénzbírságot nem változtatták meg.
A képviselő a tárgyalás után, a sajtónak nyilatkozva ismételten törvénysértőnek nevezte az ítéletet. Mivel Varjut egy olyan vádpontban is bűnösnek találták, amelyben első fokon nem, az ítélet nem emelkedett jogerőre, a végső szót a harmadfokon eljáró Kúriának kell majd kimondania.
Törvénysértő határozat, törvénysértő döntés született – így értékelte Varju László, hogy másodfokon bűnösnek mondták ki garázdaságban, testi sértésben és a választás rendjének megsértésében. A DK országgyűlési képviselője 2018-ban a túlóratörvény elleni tiltakozások idején behatolt az MTVA székházába, majd be akarta olvastatni az ellenzék követeléseit. Ezalatt dulakodni kezdett a biztonsági őrökkel, az MTVA egyik munkatársának pedig a bokáját is kirántotta. A biztonsági személyzet embere elesett, és nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szerzett. A bíróság garázdaság vétségében helyben hagyta az első fokú ítéletet és bűnösnek mondtaa ki a DK politikusát.
Sőt testi sértés vádjában első fokon nem, másodfokon azonban már ebben is bűnösnek mondták ki Varju Lászlót.
A politikust emelett a másodfokon szintén bűnösnek találták a választás rendjének megsértése miatt. Varju László ugyanis 2018-ban Horváth Imrének anyagi előnyöket ajánlott azért, hogy lépjen vissza, és ne induljon vele szemben az országgyűlési választásokon.
A tárgyaláson jelen volt Gyurcsány Ferenc is, aki korábban burkoltan megfenyegette a független magyar bíróságot. Azt írta egy posztjában, hogy jegyezzék meg az ügyészek és bírók nevét. A Magyar Nemzet stábjának egyetlen kérdésre sem volt hajlandó válaszolni a DK elnöke.
– Ahelyett, hogy Varju László és Fekete-Győr András bocsánatot kérne és a választói szemébe nézne, képtelen módon a kormányra mutogat és áldozatpózba helyezkedve próbálja eljátszani a mártír szerepét – mutatott rá a Magyar Nemzetnek a Századvég alkotmányjogásza.
Ifj. Lomnici Zoltán a Demokratikus Koalíció (DK) elnökének fenyegetése mellett sem tudott elmenni szó nélkül: szavai szerint az, hogy Gyurcsány nyíltan megfenyegette az igazságszolgáltatásban dolgozó bírákat és ügyészeket,
egy angolszász minimum a bíróság megsértéséért felelne, de ennél akár súlyosabb következményekkel is szembe kellene néznie.
A botrányba keveredett két politikus lemondása az országgyűlési képviselői helyről sokak szerint arányos lépés lenne – vélekedett az alkotmányjogász, majd kiemelte: a DK képviselőjének esetében ráadásul a másodfokú ítélet által a választás rendje elleni bűntett és a gazdaság vétsége jogerősen megállapításra került, ami az ő esetében még inkább indokolná a lépést.