kulcsár edina
Már hatan vannak!
A Dán Néppárt (DK) is csatlakozik a Patrióták Európáért nevű pártcsoporthoz az Európai Parlamentben – jelentette be szombaton az X-en Anders Vistisen, a párt végrehajtó bizottságának tagja és egyetlen európai parlamenti képviselője.
A DK eddig az EP-ben az Identitás és Demokrácia (ID) csoport tagja volt.
„Örömmel tekintünk az elé, hogy együtt dolgozhatunk régi szövetségeseinkkel az ID-ből, valamint új barátainkkal Spanyolországból, Csehországból és Magyarországról.
– írta Vistisen a közösségi portálon.
Orbán Viktor, Herbert Kickl és Andrej Babis, a Fidesz, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a cseh ANO elnöke múlt vasárnap jelentették be, hogy új pártcsaládot hoznak létre Patrióták Európáért néven.
Pénteken a novemberi hollandiai választásokon győztes Szabadságpárt (PVV) vezetője, Geert Wilders jelentette be, hogy pártja csatlakozik a pártcsoporthoz. Hétfőn a portugál Chega párt jelezte, hogy belépne a frakcióba, majd a spanyol Vox nyilatkozott úgy, hogy csatlakozna a Patrióták Európáért pártcsaládhoz, az olasz Liga párt vezetője, Matteo Salvini pedig a csatlakozásról azt mondta, hogy „dolgoznak rajta”.
Alig száradt meg a tinta a Patrióta-kiáltványon, az európai baloldal máris támadja a jobboldali pártszövetséget. A Magyar Nemzet szerint a német zöldpárti Daniel Freund egy online konferencián riogatott a magyar kormányfő törekvéseivel. De Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára is bírálta a frakciószövetséget. A Magyar Nemzet úgy fogalmaz: összehangolt támadás indult a magyar soros elnökség és a Patrióták Európáért szövetség ellen Brüsszelben.
„Egy olyan politikai formációt hozunk létre, amely meggyőződésem szerint hasítani fog, és nagyon gyorsan az európai jobboldal legnagyobb frakciója lesz” – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök.
Alig telt el három nap azóta, hogy Orbán Viktor Bécsben Herbert Kickllel és Andrej Babissal bejelentette: Patrióták Európáért néven új képviselőcsoportot alakítottak az Európai Parlementben,
A Magyarországot folyamatosan kritizáló német zöldpárti képviselő, Daniel Freund online konferenciát szervezett, ahol hevesen támadta a soros magyar EU elnökséget, és az EP új hazafias politikai formációját.
A Magyar Nemzet azt írta: Daniel Freund szerint a magyar elnökség mottója, a Make Europe Great Again, azaz a Tegyük újra naggyá Európát aggasztóan hangzik, mert attól a Trumptól ered, aki ezzel hergelte követőit a Capitolium elfoglalására. Freund azt mondta, Orbán Viktor most Brüsszelt szeretné elfoglalni, és azon sajnálkozott, hogy Magyarország vette át a soros EU-elnökséget.
Daniel Freundnak magyar segítsége is akadt: az európai parlamenti választáson csúnyán leszereplő, és mindössze két helyet szerző
A Magyar Nemzet szerint Dobrev Klára azt mondta: Orbán Viktor nem gyakorlati, hanem szimbolikus kárt fog okozni a következő hat hónapban, ha nem korlátozzák a mozgásterét. Gyurcsány Ferenc felesége arról is beszélt, hogy egy konfliktusokkal teli fél év elé nézünk, amelyben számos szimbolikus vitája lesz Orbán Viktornak a többi tagállammal. Dobrev Klára szerint a magyar kormány még agresszívebben fog viselkedni az unióban.
Ezután került szóba a lap cikke szerint a Patrióták Európáért frakció. Dobrev Klára európai jobboldali erők előretörését lekicsinyelve kijelentette, a populisták ereje kevés, ha az Európai Néppárttal nem működnek együtt, akkor nem tudják érvényesíteni akaratukat az Európai Parlamentben – olvasható a Magyar Nemzet cikkében.
– erről az Alapjogokért Központ elemzője beszélt az M1-en. Lajkó Fanni hozzátette: a frakciószövetség egyértelművé tette, mik azok az értékek, amelyekért kiáll: a béke, a rend és a fejlődés.
„Azt láthatjuk, hogy háború dúl Magyarország szomszédságában, és közben a nyugati vezetők folyamatosan egy háborús retorikát képviselnek. Nagyon fontos egy olyan pártcsaládnak a léte, amelyik kiáll a béke mellett, és Orbán Viktor ebben nagyon nagy szóvivő tud lenni” – magyarázta Lajkó Fanni.
Az elemző úgy látja, fontos, hogy Orbán Viktor a nemzeti érdekérvényesítés sikere után a nemzetközi színtérre is tudja vinni a béketeremtési szándékát.
„Nagyon jelentős jelzés”, hogy a Vox spanyol párt csatlakozik a Patrióták Európáért csoporthoz – hangoztatta a Liga olasz jobboldali párt közleményben pénteken.
A Matteo Salvini vezette párt hozzátette: „nő az Európában változást akarók frontja, amely elkötelezett arra, hogy nemet mondjon (az Európai Bizottság elnökére, Ursula) von der Leyenre és a szocialistákra”.
A kormánykoalícióhoz tartozó Liga új európai parlamenti képviselői (EP-) csütörtökön tartották meg első ülésüket. A találkozón Matteo Salvini azt mondta, „kötelességünk meghatározónak lenni az előttünk álló öt évben, már a következő hetektől kezdve”.
A portugál Chega párt is jelezte, hogy az ID-ből az új pártcsaládhoz csatlakozik.
Matteo Salvini korábban üdvözölte a Patrióták Európáért megalakulását, ami pedig a Liga esetleges csatlakozását illeti, azt mondta, hogy „dolgoznak rajta”.
Patrióta kiáltványt fogadott el az európai jövőért Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke a múlt vasárnap délelőtt Bécsben Herbert Kickl-lel, az Osztrák Szabadságpárt elnökével valamint Andrej Babis korábbi cseh kormányfővel, az ANO párt elnökével közösen vasárnap délelőtt – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke, aki az aláírt dokumentumot is rendelkezésre bocsátotta.
A Patrióta kiáltvány szövege szerint Európa nemzetei történelmi fordulóponthoz érkeztek. Az Európai Unió – ami egykor a megbékélés vágyában gyökerező álomprojekt volt a két világháború és több évtizednyi megosztottság által okozott pusztítást követően – az európaiak ellen fordult, és most olyan érdekeket képvisel, amelyek ellentétesek a nemzetek, a térségek és az európai hazánkat alkotó kis közösségek akaratával.
Az európai polgárok számára ismeretlen és tőlük távol álló intézmények – olyan erős globalista erőkkel, senki által meg nem választott bürokratákkal, lobbi- és érdekcsoportokkal együtt, akik és amelyek semmibe veszik a többség hangját és a szélesebb népi demokráciát – terveznek a nemzetek helyébe lépni. És mi ehhez az eszközük? Egy európai központi állam – írja a kiáltvány. A legutóbbi júniusi európai parlamenti választásoknak ezért egyszerre volt generációs és egzisztenciális jelentősége – folytatódik a manifesztum. A politikai törésvonal immár nem konzervatívok és liberálisok vagy a jobboldal és a baloldal között húzódik meg, hanem a centristák – akik egy új európai „szuperállam” hírnökei – és a patrióták, illetve szuverenisták között, „akik az általunk nagy becsben tartott európai nemzetek megőrzéséért és megerősítéséért harcolnak. Csak a kontinens patrióta és szuverenista pártjainak győzelme és együttműködése révén garantálhatjuk a gyermekeink örökségét” – fogalmaz a dokumentum, amely ezek után rátér arra, milyen Európában hisznek az aláírói.
Azt írják:
olyan nemzetekből, amelyek szabadon dönthetnek az egymással egyetértésben való együttélésről és együttműködésről; olyan Európában hisznek, amely a nemzetekben gyökerező intézmények révén működik együtt; olyan intézmények révén, amelyek Európa népei megbízásából tevékenykednek és feléjük felelősséggel tartoznak. Olyan Európában, ami szuverén, és eltántoríthatatlanul képviseli érdekeit minden olyan függőségtől mentesen, amely akadályozza a nemzeti közösségei akaratának végrehajtását – akár belföldön, akár külföldön.
Nagy becsben tartja a nemzeteiben rejlő sokszínűséget, azok történelmét és életformáját, és egyben ellenáll az olyan ultimátumoknak, amelyek célja annak az éppen divatos trendek szerinti megváltoztatása. A manifesztum megalkotói szerint Európa a valódi szabadságjogok, alapvető jogok és az emberi méltóság védelmezője, és ugyanakkor erőteljesen ellenáll minden olyan kísérletnek, amelynek célja ezeknek a szabadságjogoknak a korlátozása vagy átértelmezése; versenyképes, produktív, hatékony és büszke szellemi, tudományos és gazdasági eredményeire az innováció, a kiválóság és a haladás kontinenseként. Hitük szerint Európa elszánt a határai megvédése, az illegális migráció megállítása és kulturális identitása megőrzése mellett, követve az európai polgárok túlnyomó többségének az akaratát; olyan nemzetekből áll, amelyek készek megvédeni népeiket bármely és minden potenciális veszéllyel szemben, legyen az politikai, gazdasági, vallási vagy kulturális természetű.
Európa tiszteletben tartja saját megbízatását és szabályait, nem lép túl kompetenciáin, betartja a szubszidiaritás és az arányosság elvét, illetve a továbbiakban nem igazolja a nemzeti szuverenitás elleni támadásait az európai költségvetésen keresztüli nyomásgyakorlással – írják, hozzátéve:
Az aláírók hite szerinti Európa a diplomáciát a tagállamok szuverenitása alapvető elemeként ismeri el, illetve olyan kérdésként, amelyről minden nemzet szabadon dönthet anélkül, hogy a többieket ugyanarra a döntésre kényszerítené. Végezetül az európai patrióta erők a dokumentumban azt ígérik, hogy a kontinens jövőjét visszaadják az európai embereknek.
– zárul a Bécsben múlt vasárnap elfogadott dokumentum.