tóth gabi
Bob Menendez amerikai szenátor 2024. július 16-án New Yorkban. (Fotó: Adam Gray / GETTY IMAGES ÉSZAK-AMERIKA / Getty Images az AFP-n keresztül) Fotó: Getty Images via AFP
A New Jersey állam szenátoraként dolgozó politikus levélben közölte döntését New Jersey kormányzójával, akinek azt is jelezte, hogy lemondása augusztus 20-tól érvényes. A szintén demokratapárti kormányzónak címzett levélben is megerősítette, hogy fellebbez az ítélet ellen, és ha kell, a Legfelsőbb Bíróságig is elmegy.
Lemondása dátumának indoklásául azt hozta fel, hogy a következő négy hét időt ad stábjának a szenátori tisztség rendezett átadására. Az Associated Press (AP) hírügynökségi jelentése ugyanakkor megjegyzi, hogy augusztus 20-a egyben a szenátori tiszteletdíj átutalásának is napja.
Bob Menendez szenátort New Yorkban kilenc héten keresztül tartott bírósági büntetőtárgyalás nyomán találta bűnösnek az esküdtszék az ellene felhozott 16 vádpontban, amelyek többi között megvesztegetésről, zsarolásról, bűnszervezetről és hivatali hatalommal való visszaélésről szóltak.
Az ügyészség szerint a demokrata politikus készpénzt és aranyrudakat fogadott el üzletemberektől, és az egyiptomi kormány ügynökeként lépett fel szenátusi pozícióját kihasználva. A házkutatás során Bob Menendez ingatlanaiban több százezer dollárnyi készpénzt, valamint aranyrudakat találtak elrejtve.
Az esküdtszék múlt kedden meghozott döntését követően Bob Menendez a bíróság előtt tett nyilatkozatában csalódottságát hangoztatta az ellene született bírósági ítélet miatt, és azt állította, hogy soha nem szegte meg hivatali esküjét, és nem cselekedett külföldi ország ügynökeként sem.
Az ügyben két New Jersey állambeli üzletember, Fred Daibes és Wael Hana is a vádlottak padján ült, akik megvesztegették a törvényhozás felsőházának tagját, az esküdtszék őket is bűnösnek találta. Szintén vádlottként szerepel az ügyben Bob Menendez felesége, akinek esetében betegség miatt felfüggesztették az eljárást.
A bíró az esküdtszék ítéletének kihirdetésekor közölte, hogy a büntetés mértékét október 29-én ismerteti. Az ügyben szereplő bűncselekményekért összesen több mint kétszáz év büntetés szabható ki.
A korrupciónak nemcsak az árnyéka, de konkrét gyanúja is is "rávetül" a demokrata pártra. Maga Joe Biden évek óta következetesen tagadja, hogy bármi köze lett volna a fia korrupciógyanús ügyleteihez, de ezt az állítást a képviselőház bizottsága korábban tényszerűen megcáfolta.
Újabb bizonyítékok láttak napvilágot az amerikai elnök és családja körül kirajzolódó korrupciós hálózatról. Az amerikai képviselőház felügyeleti bizottsága által korábban feltárt információk szerint Joe Biden több száz emailt küldött álnéven a fia, Hunter Biden egyik korábbi üzlettársának. A leveleket Biden 2010 és 2019 között írta, tehát abban az időszakban, amikor alelnök volt a Barack Obama vezette kormányban.
Joe Biden titkos levelezésére az ellene folyó alkotmányos vádeljárás (impeachment) részeként bukkant rá a kongresszusi felügyeleti bizottság. A bemutatott bizonyítékok szerint Joe Biden olyan álneveket használt, mint „robinware456”, „JRBware” és „RobertLPeters”. Ezeken a neveken kommunikált többek közt Eric Schwerinnel, Hunter Biden korábbi üzleti partnerével, akit sokat csak úgy emlegetnek, mint a Bidenék körüli fedőcégháló „építészét”.
Joe Biden összesen 327 emailt küldött álnéven Eric Schwerinnek, aki többek közt Hunter Biden korábbi cégének, a Rosemont Seneca Partnersnek volt az igazgatója és alapító partnere. A cég azóta megszűnt.
Jason Smith republikánus képviselő elmondta: több email abban az időszakban íródott, mikor Biden alelnökként Ukrajnába utazott és a fia az ukrán Burisma igazgatóbizottságának a tagja volt.
- fogalmazott Smith, aki a Joe Biden alkotmányos felelősségre vonásával (impeachment) kapcsolatos vizsgálat egyik vezetője.
A képviselő kijelentésével kapcsolatban fontos elmondani, hogy Hunter Biden évekig volt az ukrán Burisma energetikai holding igen jól fizetett igazgatósági tagja. Az apja pedig alelnökként - saját bevallása szerint is - nyomást gyakorolt az akkori ukrán kormányra, hogy rúgja ki Viktor Sokin főügyész, aki akkoriban épp a Burisma piszkos ügyei után nyomozott.
Ahogy arról a Ripost is beszámolt, az amerikai Képviselőház felügyeleti és elszámoltathatósági bizottsága korábban beidézte kongresszusi meghallgatásra Joe Biden amerikai elnök fiát, Hunter Bident, valamint testvérét, James Bident, hogy eskü alatt tanúskodjanak a család korrupciógyanús ügyleteiről.
Utazzon emeletes motorvonattal a Balatonra
Hirdetés
Rajta kívül a felügyeleti bizottság írásos tanúvallomást kért James Biden feleségétől, Sara Bidentől, Biden elnök menyétől, Hallie Bidentől és nővérétől, Elizabeth Secundy-től, valamint Hunter Biden jelenlegi feleségétől, Melissa Cohentől. Ezt a döntést azzal indokolta a testület, hogy a banki nyilvántartások szerint mindannyian részt vettek a korrupciógyanús pénzek tisztára mosásában.
A felügyeleti és elszámoltathatósági bizottság közlése szerint az idézéseket a Joe Biden ellen folyó alkotmányos vádeljárás részeként adták ki. A republikánusok által vezetett testület lassan egy éve igyekszik részleteiben feltárni az elnök családja körül kirajzolódó korrupciós hálózatot. Az eddig napvilágot látott bizonyítékok szerint a regnáló elnök rokonai - Joe Biden alelnöksége idején (2009-2017) - valós gazdasági tevékenység nélkül, a politikai kapcsolataikkal üzérkedve kötöttek több millió dolláros üzleteket olyan országokban, mint Kína, Ukrajna és Románia, az így megszerzett vagyont pedig fedőcégeken keresztül, valamint egymás között áramoltatva tisztára mosták.
- fogalmazott az idézések kapcsán James Comer, a felügyeleti bizottság elnöke. A republikánus politikus hangsúlyozta, hogy a meghallgatások a Joe Biden elleni alkotmányos vádeljárás elkészítését képezik, és nem az elnök rokonai ellen irányulnak. Hozzátette: a Kongresszus egyedül azt próbálja megállapítani, hogy Biden elnök visszaélt-e hivatalával és követett-e el magasabb szintű, alkotmányellenes bűncselekményeket.