tóth gabi
Brüsszelben is megerősítették.
Megerősítették pénteken Brüsszelben, hogy Magyarország kimarad a NATO ukrajnai szerepvállalásából – erről beszélt egy videóban Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. Hozzátette: Magyarország sem pénzt, sem fegyvert, sem katonát nem ad ehhez a programhoz. Tegnap ugyanis bejelentették, hogy a NATO fogja felügyelni az ukrán katonák kiképzését, és koordinálni fogja a Kijevnek küldött pénzügyi és katonai támogatásokat. Elemzők szerint ez tovább növeli a világháborús veszélyt. Közben a Magyar Nemzet arról írt, hogy nyugaton a sorkatonaság új neve: terv a fiataloknak.
Tizenkilenc csoportos csapást hajtott végre az orosz hadsereg Ukrajnában az elmúlt napokban – közölte pénteken az orosz védelmi minisztérium. A földön, a levegőből és drónokkal is támadtak; főként az ukrán hadiipari komplexumokra. Közben több mint 250 ukrán katona holttestét szállították haza.
A veszteségek egyre nagyobbak. A harcokat azonban egyelőre mindkét fél folytatja. Volodimir Zelenszkij folyamatosan kéri a nyugati vezetőket, hogy adjanak neki még több támogatást.
Az európai politikusok többsége továbbra is Ukrajna támogatásától várja a megoldást, a legtöbben fegyvereket küldenek. De Emmanuel Macron francia elnök felvetette már azt is, hogy nyugati katonák mehetnének Ukrajnába.
A NATO-nak is komoly tervei vannak. A szövetség védelmi miniszterei két napon át tárgyaltak Brüsszelben. A fő téma Ukrajna pénzügyi és katonai támogatása volt.
A NATO főtitkára közölte: egy koordinációs és kiképzési központot hoznak létre a németországi Wiesbaden amerikai katonai bázisán, ezt magas rangú tábornokok irányítják majd.
„A NATO felügyeli az ukrán fegyveres erők kiképzését a szövetséges országokban található kiképzőlétesítményekben, támogatja Kijevet az adományok tervezésével és koordinálásával” – közölte Jens Stoltenberg, aki szerint ezek a lépések nem teszik a NATO-t a konfliktus részesévé.
Hazánk ezt máshogy látja.
– erősítette meg a honvédelmi miniszter a közösségi oldalára feltöltött videójában. Szalay-Bobrovniczky Kristóf emlékeztetett: fontos, hogy a NATO megőrizze védelmi jellegét.
„Magyarország sem pénzt, sem fegyvert, sem katonát nem ad ehhez az együttműködéshez azonban nem is blokkolja azt. A védelmi miniszterek értekezletén megerősítettem, hogy Magyarország elkötelezett, lojális, szövetségese a NATO-nak. Tavaly már elértük, idén pedig fenntartjuk és a jövőben is fenntartani óhajtjuk a nemzeti költségvetés 2 százalékos szintjét a védelmi kiadásokra vonatkozóan” – szögezte le Szalay-Bobrovniczky Kristóf, honvédelmi miniszter.
Németországban már hosszú ideje téma a sorkatonaság ismételt bevezetése. A védelmi miniszter a héten mutatta be tervét. Azt mondta: a cél az, hogy megerősítsék az ország védelmét.
„Minden 18 éves férfinak, azaz mintegy 400 ezer embernek, ki kell töltenie egy kérdőívet. A kitöltők közül negyvenezer főt küldenének orvosi vizsgálatra, tízezret pedig később alapkiképzésre” – mondta Boris Pistorius német védelmi miniszter, hozzátéve, hogy a kérdőíveket a nők is megkapják majd, de nekik választható lesz a kitöltése.
A tervre vegyes reakciók érkeztek. A fiatalok közül sokan nem akarnak csatlakozni a sereghez.
„Jobban szeretném, ha ez önkéntes lenne. Senkit sem szabad rákényszeríteni, hogy csatlakozzon a sereghez” – mondta egy 22 éves egyetemista.
Németországnak azonban arra is van terve, hogy tüntesse fel jobb színben az ötletet.
A sorkatonaság új neve a Nyugaton, terv a fiataloknak – ezt már a Magyar Nemzet írja. A lap rámutatott: Németországban érzékenyítik a lakosságot, és felkészítik az embereket arra, hogy ha megtámadják az országot, akkor harcolni kell. Azért pedig, hogy elfogadtassák az emberekkel a sorkatonaságot, már úgy beszélnek róla, mint a fiataloknak szóló tervről.
A Magyar Nemzet emlékeztetett: nem először fordul elő a nyugati politikában, hogy átneveznek vagy szófordulatokat találnak ki egyes ötletekre, hogy az eladhatóbb legyen. Az osztrák vezetők évekkel ezelőtt a migrációs válság kezdetén úgy fogalmaztak, hogy nem kerítést építenének a határra, hanem „kaput szárnyakkal”.
A szövetséges országok megállapodtak, hogy tervet készítenek, amely meghatározza, hogy a NATO miként fogja irányítani az Ukrajnának nyújtott biztonsági segítség és katonai kiképzés (NSATU) koordinálását, ez lehetővé teszi, hogy a júliusi washingtoni csúcson a tagállamok vezetői elindítsák ezt a programot – jelentette be Jens Stoltenberg pénteken Brüsszelben.
A NATO tagállamok védelmi minisztereinek kétnapos tanácskozását lezáró sajtótájékoztatón a főtitkár kifejtette: a koordinációs és kiképzési központot a németországi Wiesbaden amerikai katonai bázisán hozzák létre, és magas rangú tábornokok irányítják majd, akik az európai szövetségesek legfelsőbb parancsnokának tartoznak beszámolási kötelezettséggel. A projektbe várhatóan közel 700 NATO- és partnerországbeli személyt vonnak majd be.
A NATO felügyeli az ukrán fegyveres erők kiképzését a szövetséges országokban található kiképzőlétesítményekben, támogatja Kijevet az adományok tervezésével és koordinálásával; irányítja a felszerelések átadását és javítását, támogatást nyújt Ukrajna fegyveres erőinek hosszú távú fejlesztéséhez – tette hozzá.
– húzta alá.
Elmondta továbbá, hogy a miniszterek megvitatták az Oroszország által a szövetségesek ellen elkövetett ellenséges cselekmények számának megnövekedését.
„Az elmúlt hetekben megnövekedett szabotázsakciókat, kibertámadásokat, a migráció eszközként való felhasználását és más ellenséges cselekményeket tapasztaltunk Oroszország részéről. Nyugodtan és megfontoltan fogunk reagálni az orosz provokációkra, ugyanakkor fel fogjuk hívni a figyelmet Oroszország tetteire, és költségeket fogunk felszámolni” – jelentette ki.
Mint mondta,
Hozzátette, hogy a tavalyi vilniusi csúcstalálkozó megállapodásainak értelmében a NATO jelentősen növelte elrettentő kapacitásait: mintegy félmillió katona áll a szövetség területén magas fokú készenlétben, megduplázódott a keleti szárnyon állomásozó harccsoportok száma is, és idén Steadfast Defender 24 gyakorlat keretében mintegy 90 ezer katonát mozgósítottak.
A következő öt évben például a NATO-szövetségesek Európa-szerte és Kanadában több ezer légvédelmi és tüzérségi rendszer, 850 modern repülőgép, főként 5. generációs F-35-ösök, valamint számos nagy teljesítményű képesség beszerzését tervezik – tette hozzá.
Stoltenberg szerint a júliusi csúcstalálkozón a szövetségesek várhatóan jóváhagyják az új védelmiipari kötelezettségvállalást, amely az ipar számára fenntartható keresletet biztosít.
A főtitkár újságírói kérdésre válaszolva arra is kitért, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tárgyalási javaslata, miszerint Oroszország kivonul Ukrajnából, ha Kijev feladja az oroszok által megszállt területeket, és lemond a NATO-tagságról, nem békekezdeményezés, nem is „jóhiszemű ajánlat” és még több agresszióhoz vezet majd.
– mondta.
Lloyd Austin amerikai védelmi államtitkár a pénteki sajtótájékoztatón ezzel kapcsolatban kijelentette: „Putyin nincs abban a helyzetben, hogy megszabja Ukrajnának, mit kell tennie a béke érdekében”.
„Ez pontosan az a fajta viselkedés, amelyről nem akarunk hallani” – tette hozzá.
Felhívta a figyelmet, hogy a NATO-Ukrajna partnerséget továbbra is mélyíteni kell, és a washingtoni csúcstalálkozó lépéseket tesz majd az Ukrajna esetleges tagsága felé vezető híd megteremtése érdekében.
– erősítette meg.
Hozzátette, hogy az amerikai kormány elkötelezettsége a kollektív védelem mellett továbbra is „sziklaszilárd”.
Mint mondta, nem szabad elfelejteni, hogy a putyini háború nem a NATO-bővítés következménye, hanem oka annak, ami azt eredményezte, hogy Svédország és Finnország csatlakozásával a szövetség megtorlóbb és ütőképesebb, mint valaha volt.
Szerinte képességei fejlesztése terén a NATO legutóbbi években hatalmas előrelépéseket tett, de továbbra is nagyon fontos az, hogy minden szövetséges állam teljesítse azt a közös kötelezettségvállalást, hogy a GDP-je legalább 2 százalékát védelemre költse. „Most a védelmiipari bázisainkba is be kell fektetnünk a kritikus lőszerek szabványosítása és a NATO interoperabilitásának javítása érdekében” – tette hozzá.