tóth gabi
Ezért jobb kimaradni belőle.
A NATO tervezett ukrajnai műveletének az is a veszélye lehet, hogy átcsúszik tényleges hadviselésbe, és ez nem érdeke Magyarországnak – fogalmazott a Mathias Corvinus Collegium geopolitikai műhelyének kutatója, elemzője a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában. Somkuti Bálint szerint ezért van jelentősége annak, hogy Orbán Viktor meg tudott egyezni a NATO-főtitkárral abban, hogy Magyarország kimaradhat egy esetleges ukrajnai katonai misszióból.
Május 10-én nyitottak az orosz erők új frontot Ukrajna második legnagyobb városánál, Harkivnál.
Harkiv két és fél éve állandó támadás alatt áll. Az orosz erők azonban nem tudják elfoglalni a mintegy másfél millió lakosú települést. Egyes elemzők szerint láthatóan a háború gyors befejezésének lehetősége elúszott – hangzott el az M1 Híradójában.
Az ukránok a hatékony védekezéshez a nyugati hadianyag-utánpótlás mellett most újabb támogatást kaphatnak, mégpedig a NATO-tól.
A NATO hónapok óta dolgozik azon a terven, ami az erősebb szerepvállalását hozná magával az orosz-ukrán háborúban. Ez magában foglalná egyebek mellett
„Magyarok nem fognak részt venni ezekben a tevékenységekben, és magyar pénzügyi eszközöket nem használnak fel ezekben a műveletekben” – mondta szerdán Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára Budapesten, miután Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt.
„Magyarország megkapott minden biztosítékot, ami a jelenleg az ukrajnai háború kapcsán fennálló kérdések rendezéséhez szükséges volt” – jelentette ki Orbán Viktor, majd hozzátette: Magyarország világossá tette, hogy
„A múlt vasárnapi választások eredménye szilárd alapot ad a kormánynak, hogy a nemzetközi kapcsolatokban továbbra is a béke üzenetét képviselje” – erről már Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt a Kormányinfón.
„Az Európai Unió diktálni akar minden körülmények között, és le akar tuszkolni a torkunkon olyan dolgokat, amikkel egyértelműen szembeszállunk” – értékelte az MCC geopolitikai műhelyének kutatója Orbán Viktor és a NATO-főtitkár tárgyalását. Somkuti Bálint a Kossuth Rádióban arról beszélt, hogy a NATO-ban ez teljesen másképp működik.
„A NATO-ban egy rendkívül ügyes diplomáciai manőverrel megadták azt, amit kértünk és cserébe megígértük, hogy amennyiben a tagállamok többsége támogat valamilyen műveletet, akkor mi nem fogunk szembe menni ezekkel a kezdeményezésekkel” – mondta Somkuti Bálint.
„Így kellene működnie egy érdek- és értékközösségnek, ahol érdekek ütköznek egymással” – fűzte hozzá a kutató, aki a tervezett NATO-műveletről azt mondta: az arról szól, hogy az eddigi teljesen véletlenszerűen jelentkező ukrán támogatási igényeket a védelmi szervezet fogja majd össze.
Kiemelte: ugyanakkor
A szövetséges országok megállapodtak, hogy tervet készítenek, amely meghatározza, hogy a NATO miként fogja irányítani az Ukrajnának nyújtott biztonsági segítség és katonai kiképzés (NSATU) koordinálását, ez lehetővé teszi, hogy a júliusi washingtoni csúcson a tagállamok vezetői elindítsák ezt a programot – jelentette be Jens Stoltenberg pénteken Brüsszelben.
A NATO tagállamok védelmi minisztereinek kétnapos tanácskozását lezáró sajtótájékoztatón a főtitkár kifejtette: a koordinációs és kiképzési központot a németországi Wiesbaden amerikai katonai bázisán hozzák létre, és magas rangú tábornokok irányítják majd, akik az európai szövetségesek legfelsőbb parancsnokának tartoznak beszámolási kötelezettséggel. A projektbe várhatóan közel 700 NATO- és partnerországbeli személyt vonnak majd be.
A NATO felügyeli az ukrán fegyveres erők kiképzését a szövetséges országokban található kiképzőlétesítményekben, támogatja Kijevet az adományok tervezésével és koordinálásával; irányítja a felszerelések átadását és javítását, támogatást nyújt Ukrajna fegyveres erőinek hosszú távú fejlesztéséhez – tette hozzá.
– húzta alá.
Elmondta továbbá, hogy a miniszterek megvitatták az Oroszország által a szövetségesek ellen elkövetett ellenséges cselekmények számának megnövekedését.
„Az elmúlt hetekben megnövekedett szabotázsakciókat, kibertámadásokat, a migráció eszközként való felhasználását és más ellenséges cselekményeket tapasztaltunk Oroszország részéről. Nyugodtan és megfontoltan fogunk reagálni az orosz provokációkra, ugyanakkor fel fogjuk hívni a figyelmet Oroszország tetteire, és költségeket fogunk felszámolni” – jelentette ki.
Mint mondta,
Hozzátette, hogy a tavalyi vilniusi csúcstalálkozó megállapodásainak értelmében a NATO jelentősen növelte elrettentő kapacitásait: mintegy félmillió katona áll a szövetség területén magas fokú készenlétben, megduplázódott a keleti szárnyon állomásozó harccsoportok száma is, és idén Steadfast Defender 24 gyakorlat keretében mintegy 90 ezer katonát mozgósítottak.
A következő öt évben például a NATO-szövetségesek Európa-szerte és Kanadában több ezer légvédelmi és tüzérségi rendszer, 850 modern repülőgép, főként 5. generációs F-35-ösök, valamint számos nagy teljesítményű képesség beszerzését tervezik – tette hozzá.
Stoltenberg szerint a júliusi csúcstalálkozón a szövetségesek várhatóan jóváhagyják az új védelmiipari kötelezettségvállalást, amely az ipar számára fenntartható keresletet biztosít.
A főtitkár újságírói kérdésre válaszolva arra is kitért, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tárgyalási javaslata, miszerint Oroszország kivonul Ukrajnából, ha Kijev feladja az oroszok által megszállt területeket, és lemond a NATO-tagságról, nem békekezdeményezés, nem is „jóhiszemű ajánlat” és még több agresszióhoz vezet majd.
– mondta.
Lloyd Austin amerikai védelmi államtitkár a pénteki sajtótájékoztatón ezzel kapcsolatban kijelentette: „Putyin nincs abban a helyzetben, hogy megszabja Ukrajnának, mit kell tennie a béke érdekében”.
„Ez pontosan az a fajta viselkedés, amelyről nem akarunk hallani” – tette hozzá.
Felhívta a figyelmet, hogy a NATO-Ukrajna partnerséget továbbra is mélyíteni kell, és a washingtoni csúcstalálkozó lépéseket tesz majd az Ukrajna esetleges tagsága felé vezető híd megteremtése érdekében.
– erősítette meg.
Hozzátette, hogy az amerikai kormány elkötelezettsége a kollektív védelem mellett továbbra is „sziklaszilárd”.
Mint mondta, nem szabad elfelejteni, hogy a putyini háború nem a NATO-bővítés következménye, hanem oka annak, ami azt eredményezte, hogy Svédország és Finnország csatlakozásával a szövetség megtorlóbb és ütőképesebb, mint valaha volt.
Szerinte képességei fejlesztése terén a NATO legutóbbi években hatalmas előrelépéseket tett, de továbbra is nagyon fontos az, hogy minden szövetséges állam teljesítse azt a közös kötelezettségvállalást, hogy a GDP-je legalább 2 százalékát védelemre költse. „Most a védelmiipari bázisainkba is be kell fektetnünk a kritikus lőszerek szabványosítása és a NATO interoperabilitásának javítása érdekében” – tette hozzá.