tóth gabi
A magyar választók kisöpörték őket.
A Fidesz–KDNP ismét mozgósítani tudta szavazóit a választásokon, ennek köszönheti újabb győzelmet, de a magyar választók egyúttal kisöpörték a Momentumot, a Párbeszédet és a Jobbikot az ellenzéki térfélről. A régi baloldal és az új liberálisok veresége után lengyel mintára alakulhat ki új ellenzéki pártstruktúra Magyarországon. Donáth Anna és a Momentum ugyanannak a jelenségnek, a protestszavazatoknak köszönhette a felemelkedését, mint most a bukását, és nem lenne meglepő, ha Tordai Bence a Párbeszéd után a Tisza Pártnál kötne ki. Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója értékelte a hétvégi választások hatásait a hirado.hu-nak.
„A vasárnapi választásokon megmutatkozott egy komoly elégedetlenség az ellenzékkel szemben, amit én ellenzékváltó hangulatnak hívok” – mondta a hirado.hu-nak a Századvég politikai elemzési igazgatója. A Fidesz–KDNP mozgósítani tudta a szavazóit, viszonylag nagy arányban nyert, de a választók egyúttal kisöpörték a Momentumot, a Párbeszédet és a Jobbikot is az ellenzéki oldalról.
A magasabb részvétel miatt a Fidesz–KDNP szempontjából most egy kisebb arányú győzelemről beszélhetünk, mint a korábbi választásokon. Ebben szerepe van annak, hogy a gazdaság a Brüsszelben visszatartott pénzek, illetve a szankciók miatt nincs annyira kedvező helyzetben, mint a koronavírus-járvány vagy az ukrajnai háború előtt volt. De annak is szerepe van benne, hogy a kormányzat ciklus közepén vagyunk – magyarázta Kiszelly Zoltán.
Rendkívül szoros eredményt hozott a főpolgármester-választás, amelyben mindössze 324 szavazat döntött a baloldal jelöltje, Karácsony Gergely és az LMP jelöltje, Vitézy Dávid között, előbbi javára. Kiszelly Zoltán szerint logikus, hogy Vitézy Dávid kedden bejelentette, jogi csapatával együtt kéri a szavazatok újraszámlálását, ennek ugyanis van egy jogi határideje.
„Tapasztalataim szerint ennek van értelme, több okból is logikus döntés. Egyrészt, mert ha Vitézy Dávid nem kéri, ő és a támogatói sohasem fogják megtudni, hogy nyert volna-e” – mutatott rá Kiszelly Zoltán.
„Másrészt ez egy kétélű fegyver. Ha ugyanis az újraszámlálást követően kiderül, hogy kevesebb szavazattal ugyan, de mégis Karácsony Gergely szerzett többséget, azzal legitimálná a jelenlegi főpolgármestert” – tette hozzá.
A Magyar Péter vezette Tisza Párt 29,5 százalékos támogatottságot ért el, ami a politikai elemző szerint szintén az (eddigi) ellenzékkel való elégedetlenség jele. Kiszelly Zoltán szerint a Tisza alelnöke nagyon sok mindent ígért a kampányában, most viszont nehéz dolga lesz, mert szinte semmi konkrétat nem mondott, csak lebegtetett. A politikai elemző szerint ezért kérdéses, hogy
„Mostantól ugyanis az ő vállát nyomja a bizonyítási kényszer, hiszen meg kell magyaráznia például, hogy honnan érkezett a kampányára a pénz, vagy hogy milyen viszonyban van azokkal a Soroshoz köthető emberekkel, akik most bekerültek az EP-be” – magyarázta a szakértő.
A Századvég elemzési igazgatója felhívta a figyelmet: Magyar Péter nem mondhatja sokáig azt, hogy egyedül akar győzni, mert ha a jelenlegi 30 százalék körüli támogatottsága lekopik 20 százalékra, az együttműködés elkerülhetetlenné válik. Vagyis ha a Tisza Párt elkezd veszíteni a népszerűségéből, kénytelen lesz összefogni a baloldal megmaradt pártjaival.
Kiszelly Zoltán szerint a hazai baloldal veresége után valószínűleg új pártstruktúra fog kialakulni az ellenzéki oldalon, hasonlóan Lengyelországhoz. Egyrészt marad a régi baloldal – ide a DK és az MSZP sorolható –, amely nagyjából a szavazatok 8–10 százalékának megszerzésére képes. Ehhez csatlakozik a Harmadik út – Lengyelország 2050, Szymon Holownia pártja, körülbelül ennek felel meg nálunk a Tisza Párt. A képlet harmadik elemét az alacsony támogatottságú liberális pártok – az úgynevezett „kóbor lovagok” – alkotják, mint a Momentum vagy a Párbeszéd. A lengyel választók számszerű többséget képviselő Jog és Igazságosság (PiS) hazai megfelelője a Fidesz, a radikális Konföderációé pedig a Mi Hazánk – véli a Századvég politikai elemzési igazgatója.
Az európai parlamenti választásokat a Fidesz–KDNP nyerte, a kormányzó pártszövetségre leadott több mint kétmillió szavazat 11 mandátumot ér. Mögöttük a Tisza végzett 1,3 millió szavazattal (7 mandátum), majd az MSZP–DK–Párbeszéd (2) és a Mi Hazánk (1) következett.
Donáth Anna hétfőn a közösségi oldalán közölte, hogy lemondott a Momentum elnöki posztjáról a kudarcos választási eredmények után. Szinte ugyanakkor Fekete-Győr András is posztolt, aki bejelentette, hogy a párt soron következő tisztújításán elindul az elnöki tisztségért.
Mint ismert, az ellenzéki párt kiesett az EP-ből és nem jutott be a Fővárosi Közgyűlésbe sem.
„Csináld azt, amiben hiszel, úgy, ahogyan a legjobban tudod, és feküdj le minden este úgy, hogy tiszta a lelkiismereted – ez az én filozófiám. A jövőben is eszerint fogok politizálni. A lelkiismeretem pedig úgy marad tiszta, ha vállalom a felelősséget, és lemondok a pártelnöki pozícióról” – írta Donáth Anna hétfőn a közösségi oldalán.
Donáth posztjával szinte egy időben Fekete-Győr András is bejelentkezett.
„Ma délelőtt bejelentettem a Momentum Mozgalom közösségének, hogy a párt soron következő tisztújításán elindulok az elnöki tisztségért. Teszem ezt azért, mert a tegnapi választási eredmény fényében a Momentumban változás kell, ha a párt ismét sikeres szeretne lenni. A választási eredmény ugyanis összességében drámai mélypontja a Momentum történetének. A Momentum jelenlegi elnökségének tagjai minden bizonnyal levonják majd a következtetést a mostani eredményekből. Innentől mindenkinek a jövővel kell foglalkoznia”– írta hétfőn.
A csütörtöki határidőig kezdeményezni fogják a vasárnapi főpolgármester-választáson leadott szavazatok újraszámlálását – közölte Vitézy Dávid, a voksoláson a második legtöbb szavazatott szerzett főpolgármester-jelölt kedden a Facebook-oldalán.
Vitézy Dávid, aki az LMP-Zöldek és a Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület jelöltjeként indult a választáson, a bejegyzésében úgy fogalmazott: „csütörtökig lehet kezdeményezni a szavazatok újraszámlálását. Ezt meg fogjuk tenni.”
Közölte: 76-szor annyi érvénytelen szavazat született, mint amennyi a „különbség köztünk Karácsony Gergellyel”. Egy demokráciában az a minimum, ha ezután a szavazatokat újraszámolják, főleg, hogy számos rendszerszintű visszásságról kaptunk jelzést az érvénytelenné nyilvánított szavazatok kapcsán. Ezeket be fogjuk mutatni – írta a politikus.
Vitézy Dávid Facebook-bejegyzésében közölte: „Bármi is lesz az erre feljogosított szervek döntése, a jogerős döntést el fogom fogadni. Ha Karácsony Gergely győzelme jogerős lesz, gratulálni fogok neki – persze, ha addigra hajlandó felvenni a telefont, amit két napja nem sikerül, és ha addigra épp nem egy lapáttal akarja szétverni a fejem”.
A politikus kitért arra is, „számtalan hazugságot” terjesztett és mondott róla az elmúlt hetekben Karácsony Gergely főpolgármester.
Hozzátette: „Karácsony Gergely mai interjújában a Telex által lejátszott hangfelvételen azt mondja, hogy lapáttal fogja szétverni a fejem ebben a kampányban. Az erre tett kísérleteit mindvégig éreztem, számtalan hazugságot terjesztett és mondott a főpolgármester rólam az elmúlt hetekben. Ahelyett, hogy bocsánatot kérne emiatt, a szokásos áldozatszerepbe helyezkedett – mint mindig”.