kulcsár edina
Új stratégia formálódik.
Oroszország a nukleáris stratégiájának megváltoztatásán gondolkodik – közölte Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök azt mondta: olyan folyamatok játszódnak Nyugaton, amelyek indokolnák a döntést. Nemrég ugyanis kiderült, hogy Lengyelország után már Svédország is amerikai nukleáris fegyvereket fogadna a területén. Közben a nyugati fegyverszállítások is folytatódnak, Románia után Hollandia is bejelentette, hogy Patriot rakétákat szállít Kijevnek.
Tavaly márciusban küldött Szlovákia vadászgépeket és légvédelmi rendszereket Ukrajnának. A Mig-29-esek átadásáról a balliberális kormányfő Eduard Heger döntött. Áprilisra Pozsony mind a 13 vadászgépét átadta Kijevnek. Többen már akkor figyelmeztettek:
hiszen nem maradt bevethető vadászgép az országban.
Büntetőeljárás indul a volt szlovák miniszterelnök, illetve a korábbi védelmi miniszter ellen a vadászgépek átadása miatt – számolt be a Politico a szlovák védelmi minisztérium államtitkárára hivatkozva. Igor Melicher azt mondta: meggyőződése, hogy a két korábbi vezető elárulta a hazáját, mert
Amíg Szlovákiában büntetőeljárás indul az Ukrajnának küldött fegyverek miatt, addig más európai országok folytatják a fegyverszállításokat. Románia csütörtökön jelentette be, hogy átadja Ukrajnának az egyik Patriot rendszerét, és most a holland kormány közölte: egy másik országgal közösen szállít Patriot rakétákat Kijevnek. Washington pedig sürgősségi alapon, a más országoknak szánt légvédelmi eszközöket is Ukrajnába szállítja.
Közben tovább puhulnak
Harkiv védelmében a Washington által küldött fegyverekkel. Most pedig a Pentagon szóvivője közölte, Ukrajna az amerikai nagy hatótávolságú rakétákat már nem csak Harkivnál, hanem a front bármely szakaszán használhatja, ha önvédelemből cselekszik. Elemzők viszont figyelmeztetnek, hogy
Akár már augusztusban amerikai atomfegyverek érkezhetnek Svédországba – írta a Magyar Nemzet.
A lap kiemeli: Stockholm megszavazta azt a megállapodást, ami katonai bázisok használatát engedélyezi az amerikai hadseregnek és lehetővé teszi az amerikai atomtöltetek mozgatását és elhelyezését svéd területen. Korábban a lengyel elnök kérte az Egyesült Államokat, hogy tároljanak atomfegyvereket Lengyelországban, néhány napja pedig a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg beszélt arról, hogy elrettentésül
Oroszország a nukleáris stratégiája megváltoztatásán gondolkodik – erről Vlagyimir Putyin beszél. Az orosz elnök azt mondta: még nincs döntés előzetes csapásra, mert egy megtorlással garantáltan elpusztítják az ellenséget.
„Tudjuk, hogy az ellenség a nukleáris fegyverek bevetési küszöbének csökkentésén dolgozik. A nyugati szakértői körökben elképzelések vannak a kisteljesítményű nukleáris eszközök használatáról. Erre oda kell figyelnünk, és ez összefügg a stratégiánk lehetséges megváltoztatásával” – fogalmazott Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Úgy tűnik, az oroszok nem akarnak atomfegyverrel támadni – mondta az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója. Horváth József szerint viszont
„Ha a Nyugat nem tesz le arról, hogy Oroszországot szét akarja verni, az orosz államot fel akarja számolni, akkor – mint egy ultima ratioként – egy utolsó érvként az oroszok hozzányúlhatnak az atomfegyverhez” – mondta Horváth József biztonságpolitikai tanácsadó, Alapjogokért Központ.
Horváth József hozzátette: úgy tűnik, hogy
addig ugyanis Moszkvának és lassan Washingtonnak is elfogadhatatlanná válik a személye.
A NATO-nak láthatóbbá kell tennie nukleáris elrettentő arzenálját az Oroszország és Kína részéről érkező fenyegetés miatt – közölte a szövetség főtitkára. Jens Stoltenberg egy brit lapnak arról beszélt: már folynak a tárgyalások a tagországokkal olyan rakéták készenlétbe helyezéséről, amelyek most még a tárolókban vannak. A Kreml szerint Stoltenberg bejelentése ellentmond a múlt hétvégén Svájcban tartott békekonferencia záródokumentumának, aminek egyik sarokpontja az volt, hogy az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban elfogadhatatlan a fenyegetés a nukleáris fegyverekkel.
„A NATO-nak elrettentésül készenlétbe kell helyeznie és meg kell mutatnia a nukleáris arzenálját, ezért tárgyalásokat folytat az atomfegyverek telepítéséről a tagországokkal” – közölte a NATO főtitkára a The Telegraph napilappal, amiről a Magyar Nemzet írt.
A lap szerint Jens Stoltenberg kiemelte: a NATO-t egy veszélyesebb világra kell felkészíteni, és erőre van szükség válaszul az orosz, illetve a kínai fenyegetésre.
„Amiről Jens Stoltenberg beszél, az nem felel meg a svájci konferencián elfogadottaknak. A közlemény elfogadhatatlannak nevezi az ilyen retorikát. Ez nem más, mint a feszültség újabb fokozása”– mondta Dmitrij Peszkov.
A nukleáris fegyverekkel való fenyegetés vagy azok használata az Ukrajna ellen folyó háborúval összefüggésben elfogadhatatlan – egyebek mellett ez a mondat szerepel a hétvégén Svájcban tartott békekonferencia zárónyilatkozatában. A dokumentumot a 93 résztvevőből 81-en – köztük Magyarország és az Európai Unió – írta alá.
„Fontos, hogy minden résztvevő kiállt Ukrajna területi integritása mellett, és sikerült megtenni az első lépéseket a béke felé” – közölte az ukrán elnök.
„Háborúban állunk, és nincs időnk elhúzódó munkára. A béke felé való elmozdulás gyors cselekvést jelent. Az előkészületek hónapokat vesznek igénybe, nem éveket” – tette hozzá Volodimir Zelenszkij.
Ursula von der Leyen szerint viszont Svájcban nem béketárgyalás volt, mert Vlagyimir Putyin nem gondolja komolyan a háború befejezését.
„A valódi békéhez vezető út türelmet és elszántságot igényel. És mi mindig is azt mondtuk, kedves Volodimir, hogy végső soron Ukrajna fogja meghatározni az igazságos béke feltételeit” – fogalmazott Ursula von der Leyen azon a rendezvényen, amire Oroszországot meg sem hívták.
A svájci külügyminiszter szerint a következő csúcstalálkozón már tárgyalóasztalhoz ülnének a két keleti nagyhatalommal, Oroszországgal és Kínával is. „Elképzelhetőnek tartom, hogy egy ilyen konferenciát még az amerikai választások előtt megszervezzenek. Ez a szervező államok, Ukrajna és a nagyhatalmak hajlandóságától függ” – mondta Ignazio Cassis.
Svájcban a nyugati hatalmak elkezdték kiépíteni azt az alapot, ami mentén később elindulhatnak a béketárgyalások – erről beszélt az Alapjogokért Központ elemzője az M1-en. Koskovics Zoltán szerint nagy kérdés, hogy Kijev hajlandó lesz-e tárgyalni Moszkvával.
„Kedvező béke nincs Ukrajna számára. Ha a valóság talaján maradunk, akkor az a helyzet, hogy Ukrajna ezt a háborút elveszítette. Valamilyen vesztes békét kell majd kötnie. De van nagyon rossz, kevésbé rossz és még kevésbé rossz. Ha a legkevésbé rossz békét akarja Ukrajna megkötni, akkor mindenképpen tárgyalnia kell majd” – fogalmazott az elemző.
Zelenszkij valószínűleg a legjobb üzletkötő minden politikus közül, aki valaha élt. Minden alkalommal, amikor az országunkba jön, 60 milliárd dollárral távozik – reagált Donald Trump. A korábbi elnök azt mondta, ha újraválasztják véget vet ennek.