kulcsár edina
Támogatói nem lehetnek mikroadományozók.
Forrás: Képernyőfotó - Videa
Mint arról több lap is beszámolt, Magyar Péterék egy komolyabb vagyont, több száz millió forintot költöttek el az elmúlt hetekben zajló országjárásra, különösen a két fővárosi és az anyák napi, debreceni demonstráció költségei voltak számottevőek. A Kossuth téri rendezvény kiadásait ugyan közzétették, ám azok köszönőviszonyban sincsenek a piaci árakkal. A kérdés csupán az, kik fizették a számlát.
– Az elmúlt hónapok kampányeseményeinek megszervezése az elképesztő anyagi ráfordítás mellett rengeteg energiát, munkát és szakértelmet kíván – mutatott rá Magyar Péter rendezvényeinek finanszírozása kapcsán a Századvég Intézet alkotmányjogásza. Ifjabb Lomnici Zoltán szerint a Tisza Párt elnöke ezt komoly stáb nélkül nem tudta volna megtenni.
A komoly stáb pedig komoly fizetést igényel, nem beszélve a tárgyi eszközökről és a rengeteg utazásról, ezeket Magyar Péter egészen biztos, hogy nem finanszírozhatta saját maga
– húzta alá.
Emlékezetes, Magyar Péter többször hivatkozott arra, hogy a költségeket tulajdonképpen mikroadományokból teremtik elő. A HVG-nek adott egyik interjúban a Tisza Párt alelnöke azt mondta: „Több tízmillió forint érkezett egyszerű magyar emberektől, több ezer embertől, és nem külföldről, nem dollár, és nem NER-es pénz.” Az alkotmányjogász a kijelentés kapcsán rámutatott:
az „egyszerű magyar emberek” többsége nem rendelkezik olyan komoly likvid tőkével, hogy abból könnyen odaadna egy nagyobb összeget egy frissen megjelent politikusnak, ahogy az sem valószínű, hogy tízezrek adakoznának Magyar Péternek.
– A hazai lakossági attitűdök és politikai kultúra ismeretében is szinte képtelen, hogy kis adományozók tömegei tartsanak el tartósan és folyamatosan egy ilyen kampányt – tette hozzá.
Szerinte Magyar Pétert nyilvánvalóan segítik, a támogatói pedig nem a mikroadományozó magyar átlagpolgárok, hiszen nekik – a munkájuk és a családjuk mellett – sem ennyi idejük, sem ennyi vagyonuk nincs. A Tisza Pártnak mint politikai erőnek és mozgalomnak bizonyosan szüksége volt a nagyobb adományozókra a választási kampányuk kiteljesítéséhez.
Felidézte: már az április 6-i Kossuth téri rendezvénye kampányszagú elszámolása kapcsán – egyes iparági szakértők szerint is – megkérdőjelezhető a közölt számok és tények valóságtartalma. Ha egy politikus átláthatóságot és korrupció elleni fellépést ígér a választások idején, amit még a saját kampánya kapcsán sem tud – legalábbis a transzparens gazdálkodás tekintetében – teljesíteni, az nyilván csalódást fog kelteni az emberekben.
Az ilyen típusú politikusok, akik adott esetben nem tiszta eszközökhöz is folyamodnak, a kérdéses eredetű forrásokat a választók megvezetésére használják fel, ami pedig a beléjük vetett közbizalom elárulását jelenti
– mutatott rá Ifjabb Lomnici Zoltán. Emlékeztetett:
Magyar Péter – többek között az EP-listás jelöltjei által – több szálon kötődik Soros Györgyhöz és hálózatához, így feltételezhetően a források egy része tőle származik.
Felhívta a figyelmet Láng Balázs elszólására, valamint a Tisza Párt egyik EP-listajelöltjének, Weisz Viktornak a múltjára is: korábban a bevándorláspárti Artemisszió Alapítványnál dolgozott, amelyet a Soros Györgyhöz és immár fiához, Alex Soroshoz köthető Nyílt Társadalom Alapítványok finanszíroztak, 2016 és 2022 között hozzávetőlegesen 165 millió forint értékben. Egy másik jelöltje, Dávid Dóra pedig a Save The Children nevű Soros-szervezetnél vállalt munkát, amely nagyságrendileg 540 millió forintot kapott a Nyílt Társadalom Alapítványoktól.
Ifjabb Lomnici Zoltán szerint ezen kampányfinanszírozási módok – megvalósulásuk esetén – súlyosan veszélyeztetik a hazai választási folyamatok tisztaságát, ezért a közelmúltban mind jogalkotói, mind pedig jogalkalmazói szinten indokolt volt tovább erősíteni Magyarország szuverenitásának védelmét.
Emlékeztetett, az ügy kísértetiesen hasonlít a Karácsony Gergely-féle 99 Mozgalom ötszázhatmilliós „mikroadományaival” kapcsolatos botrányra, amelyben költségvetési csalás, pénzmosás és hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt folyik nyomozás.
– Amennyiben a Tisza Párt külföldről kap anyagi támogatást, az tiltott pártfinanszírozásnak minősül, ezzel pedig az elkövetők a választás, népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekményt, valamint a választói akarat tiltott befolyásolása bűntettet is elkövethették – húzta alá Ifjabb Lomnici Zoltán.
Az elmúlt hetekben, hónapokban Magyar Péter intenzív országjárást hajtott végre. Az újdonsült politikus hozzávetőlegesen százhetven településen bukkant fel, tartott beszédet. Arról még nincsenek pontos információk, hogy ez a mindenképpen komoly anyagi, logisztikai hátteret igénylő demonstrációsorozat mennyibe került, de a piaci viszonyokat szem előtt tartva egyértelműen kijelenthető, hogy több száz millió forintról beszélünk. Bár Magyar Péter többször elmondta, hogy nyilvánosságra fogja hozni a vagyonnyilatkozatát, ezt máig nem tette meg. Mellesleg nehezen elképzelhető, hogy a Tisza Párt vezetője a saját pénzéből kampányolna, így ez a dokumentum ebből a szempontból nem is érne sokat.
De vegyük sorra, hogy mi is szükséges egy ilyen hosszú, mozgalmas kampányhoz! A finanszírozók mellett egyrészt szükség van egy bizalmi emberekből álló stábra, amely kijelöli a célállomásokat, a különböző települések adottságait feltérképezve sorvezetőket, felkészítő anyagokat készít, és nem utolsósorban leszervezi a rendezvényeket Magyar Péter számára. Emellett mindenképpen működtetni kell az informatikai hátteret, elő kell teremteni a technikai feltételeket, az áramellátást, valamint gondoskodni kell a rendezvények biztosításáról. Ezenkívül fizetni kell a saját fotóst, videóst, személyi védelmet.
A kisebb településeken a jelenlévők csekélyebb létszáma miatt ez nem is járt komolyabb kihívással, ám a rendezvények mennyisége okán ez sem lehetett elhanyagolható tétel.
A két budapesti – március 15., április 6. –, valamint a debreceni – május 5. – nagygyűlések azonban komoly szervezést igényeltek, és hatalmas volt a költségvonzatuk is.
A technikai háttér biztosításához Magyar Péterék ezekhez az eseményekhez a G-Sound Kft., illetve a Soul Light Kft. szolgáltatásait vették igénybe. Az alaptechnika kiegészítését Debrecenben a Led Box Kft. végezte. Az országjárás során a Tisza Párt-os alakulat rendezvényeit a Partner Security Kft., a Kossuth téri rendezvény esetében pedig a Sheeba Security Kft. biztosította.
Ez utóbbi demonstráció költségeiről Magyarék egyébként nyilvánosságra hoztak egy részletes listát, amelynek végösszege a 30 millió forintot sem érte el.
– Rendezvénytechnika: 24 millió forint,
– biztonsági szolgáltatás: egymillió forint,
– jogdíj: 1,2 millió forint,
– videógyártás: 1,3 millió forint,
– közmű: 700 ezer forint.
A piaci viszonyokat jól ismerők szerint ez az összeg köszönőviszonyban sincs egy ilyen rendezvény valódi költségével. – Ezt nyugodtan megszorozhatjuk hárommal, de inkább néggyel – fogalmazott egy ebben a körben forgó gazdasági társaság vezetője. Felhívta a figyelmet arra, hogy a lajstrom hiányos, példaként említette, hogy szó sincs a kordonok, a takarítás, illetve a fellépők költségéről.
Mindezek fényében nehéz komolyan venni Magyar nyilatkozatait, amelyek arról szólnak, hogy az eddigi politikai tevékenysége egy „one man show”, vagyis egyedül viszi a kampányt, nincsenek mögötte profi szakemberek, anyagi támogatók, lelkes önkéntesekkel és minimális költségvetéssel működnek. Ezt próbálta elhitetni a békemenettel egy időben, június elsején a Partizánnak adott interjúban is, ahol többek között azt mondta, a Tisza Párt még mindig csupán „garázscég”.