POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.06.01.

Félelmetes bejelentést tett a fehérorosz elnök.

Végleg vége van a békekorszaknak.

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök aláírta azt a rendeletet, amellyel felfüggesztette országa részvételét a hagyományos fegyveres erők európai korlátozásáról szóló szerződésben (Treaty on Conventional Armed Forces - CFE).

A május 24-én aláírt rendeletet szerdán tették közzé az Oroszországgal és Ukrajnával is szomszédos volt szovjet köztársaság hivatalos jogi információs honlapján. Fehéroroszország közvetlenül nem vesz részt az ukrajnai harcokban, de területét az orosz hadsereg rendelkezésére bocsátotta, mielőtt az 2022 februárjában elindította az általa "különleges hadműveletnek" nevezett háborút.

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök aláírta a rendeletet
Fotó: Getty Images

Oroszország már 14 évvel ezelőtt felfüggesztette a maga részéről az 1990-es CFE-szerződés alkalmazását, 2023 májusában pedig kilépett belőle.

A néhai Varsói Szerződés és a NATO képviselői által 34 évvel ezelőtt Párizsban aláírt CFE korlátozza a csapatok és felszerelések - harckocsik, repülőgépek és tüzérségi fegyverek - számát az Atlanti-óceántól az Urálig, valamint információcserét és kölcsönös ellenőrzéseket ír elő.

Moszkva 2007 decemberében azért függesztette fel részvételét a szerződésben, mert anakronisztikusnak ítélte meg, és döntését azzal magyarázta, hogy a részes nyugati országok, különösen a NATO-tagok nem voltak hajlandók ratifikálni annak 1999-ben Isztambulban aláírt új változatát. 

Oroszország szerint a nyugatiak azért nem voltak hajlandók törvénybe iktatni az új verziót, mert annak feltételéül szabták, hogy Oroszország hajtsa végre azokat a külön megállapodásokat, amelyek kötelezik, hogy vonja ki csapatait a moldovai Dnyeszteren túli területről és Georgia szakadár köztársaságaiból, de Moszkva ezt nem tette meg.

Azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 2023 májusában hivatalosan is kivonta Oroszországot a CFE-szerződésből, az Egyesült Államok - a NATO-szövetségesekkel folytatott egyeztetést követően - ugyancsak felfüggesztette részvételét benne.

Washington titokban megengedte Ukrajnának, hogy amerikai fegyverekkel vegyenek célba oroszországi területeket. A Magyar Nemzet beszámolója szerint Joe Biden amerikai elnök azt az utasítást adta, hogy Ukrajna legyen képes amerikai fegyvereket bevetni Harkivban. Elemzők szerint az Egyesült Államok lépése még közelebb hozhatja a harmadik világháborút.

Újabb lépést tett Joe Biden a világháború kitöréséhez vezető úton. Az amerikai elnök eddig is támogatta a háborút, legújabb döntésével azonban sokak szerint tovább szítja a feszültséget. Joe Biden engedélyezte, hogy az ukránok amerikai fegyverekkel támadjanak oroszországi célpontokat – számolt be a Magyar Nemzet. Azt írták: Washington csendben engedélyt adott Ukrajnának, hogy Oroszországon belül is csapást mérjenek az Egyesült Államoktól kapott fegyverekkel. Ezt három amerikai tisztviselő közölte, akik tudtak a lépésről. Ezzel a lap szerint milliméterekre kerültünk a világháborútól.

Szerdán Antony Blinken külügyminiszter volt az első amerikai tisztviselő, aki nyilvánosan utalt arra, hogy Joe Biden irányt válthat és megengedhet ilyen csapásokat.

Minden lépésünknél szükség szerint alkalmazkodtunk, és pontosan ezt fogjuk tenni a továbbiakban is. Mindig meghallgatunk mindenkit, és folyamatosan tanulunk. Így határozzuk meg, mi szükséges ahhoz, hogy Ukrajna továbbra is hatékonyan megvédhesse magát” – mondta az amerikai külügyminiszter.

Nem nyugodnak a kedélyek Németországban sem. A német védelmi miniszter elárulta sorozási tervét – ezt már a Mandiner írja. Boris Pistorius az SPD elnöksége előtt mutatta be a koncepcióját, amely szerint a sorozás részben kötelező, részben önkéntes lenne.

Ukrán katonák egy Gvozgyika önjáró tarackkal lőnek (Fotó: MTI/EPA/Oleh Petraszjuk).

A férfiak és a nők fizikai és egészségi állapotát egyaránt kérdőívek segítségével mérnék fel. A kérdőív visszaküldése a férfiaknak kötelező, a nőknek önkéntes lenne. A tervek szerint a sorkatonaságot ingyenes jogosítványszerzéssel vagy könnyebb egyetemi bejutás ígéretével tennék vonzóvá. Így 181 ezerről 2031-re 203 ezerre növelnék a katonák létszámát.

Ilyen módon változhat az uniós sorkatonai kötelezettség is, amelynek jelenleg még nincs jogalapja az uniós tagállamokban – világított rá a párhuzamra ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász az M1-en.

Az a kérdés, hogy hogyan hajtatják végre egy tagállammal, nyilván hogy ha tagállam megtagadja, indíthatnak vele szemben kötelezettségszegési eljárást, de mi van akkor, hogy ha mondjuk egy tagállam népszavazást tart például a sorkatonaságról és azt elutasítják, hát én azért tornyosuló akadályokat a Manfred Weber-i terv előtt mindenképpen látok” – fogalmazott ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég tanácsadója.

Sajtóhírek szerint

Manfred Weberéknek az a terve, hogy az új Európai Parlament egyik első döntése legyen a teljes Európai Unióra kiterjedő sorkatonai szolgálat bevezetése.

Újabb német politikus sürgeti a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését. Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök a minap azt mondta: a katonai biztonság és a társadalom ellenálló ereje összetartozó fogalmak, azért a katonai szolgálat bevezetéséről beszélni kell. A lakosság azonban nem ért egyet ezzel az elképzeléssel. Európa-szerte aggodalmuknak adnak hangot az emberek. A Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója az M1-en azt mondta: a jövő vasárnapi választások tétje, hogy háborúba megy Európa, vagy béke lesz.

Aggódva beszéltek a járókelők az uniós sorkatonaság bevezetésének ötletéről az Origo videójában. Egyebek mellett azt mondták, hogy ez családokat tenne tönkre,

az orosz–ukrán háború pedig nem Magyarország és nem is Európa háborúja.

Az unió vezető politikusai azonban azt állítják, hogy Európának fel kell lépni Oroszországgal szemben, és már nemcsak fegyverszállításokat emlegetnek, hanem európai szintű sorkatonaságot is – hangzott el az M1 Híradójában.

Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke egy német lapinterjúban azt nyilatkozta, korunk nagy feladata, hogy biztosítsuk Európa cselekvőképességét a biztonságpolitikai kérdésekben, majd úgy fogalmazott, katonai kapacitásokat és képességeket kell teremtenünk.

Nem Manfred Weber az egyetlen vezető német politikus, aki nagyobb szerepet szán Európának az orosz–ukrán háborúban. Boris Pistorius német védelmi miniszter még május elején arról beszélt, hogy

Németországnak szüksége van valamilyen kötelező katonai szolgálatra és sorozásra,

mert véleménye szerint hiba volt, hogy Németország felfüggesztette a sorkatonai szolgálatot.

Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök pedig néhány napja a német alaptörvény kihirdetésének 75. évfordulója alkalmából rendezett állami ünnepségen állt ki a sorkatonaság mellett. Azt mondta, Németország demokráciája nincs garantálva, és nem mások fogják azt megvédeni.

„Oroszország Ukrajna elleni brutális támadásával visszatért Európába a háború, egy cinikus agressziós háború, ami olyan bizonytalanságba taszított minket, amiről azt hittük, hogy már leküzdöttük. A katonai biztonság és a társadalom ellenálló ereje összetartozó fogalmak, ezért nem szabad visszariadnunk a katonai és egyéb közösségi szolgálatok formáiról szóló vitától” – fogalmazott Frank-Walter Steinmeier német elnök.

Az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője az M1-en arról beszélt, hogy a Nyugat támogatása ellenére Ukrajna eddig nem tudott visszafoglalni területeket Oroszországtól. Koskovics Zoltán kiemelte,

az uniós vezetőknek felelősségük van abban, hogy százezrek halnak meg a frontokon.

„Ki vállalja azért a felelősséget, hogy semmilyen terv nem készült, semmilyen hatástanulmány nem készült a szankciós hadviseléssel kapcsolatban? Volt már olyan, hogy ennél nagyobb vagy kisebb bűnökért is súlyos felelősséget kellett vállalniuk politikusoknak. Én azt hiszem, hogy Emmanuel Macron, Ursula von der Leyen és Olaf Sholtz egész egyszerűen nem hajlandó vállalni a politikai felelősséget, azért, mert retteg a személyes felelősségtől” – magyarázta Koskovics Zoltán az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője.

A Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója szerint

világháborús, sőt, atomháborús készülődés zajlik,

az európai parlamenti választások tétje pedig az, hogy háborúba megy Európa, vagy béke lesz. Menczer Tamás kiemelte, a magyar baloldal háborúpárti, és csak Orbán Viktor garantálja Magyarország számára a békét.

„Az óbaloldal és az újbaloldal politikusai és vezetői nem tudják megvédeni Magyarország békéjét, és nem is akarják. Az egyetlen ember, aki a magyar érdeket eredményesen tudja képviselni, és az ország békéjét meg tudja védeni, az Orbán Viktor” – mondta Menczer Tamás.

A politikus hangsúlyozta,

az eddigi legnagyobb békemenetre készülnek,

aminek az a jelentősége, hogy erőt mutassanak, mert, ahogy fogalmazott, a gyengéket bedarálják a háborúpártiak, ezért ki kell állni a béke mellett.


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek