tóth gabi
Erről most Salvini beszélt.
Az Európai Parlamenti választások a béke és a háború közötti választásról szólnak – hangoztatta Matteo Salvini, a Liga olasz jobboldali párt vezetője a külföldi tudósítóknak tartott sajtótájékoztatón, Rómában szerdán.
Matteo Salvini jelentős megmérettetésnek nevezte az EP-választást, hangoztatva, hogy az ukrajnai háború szelei napról napra erősödnek, és a tagállamok sorában „egyre kevesebben maradunk, akik a béke oldalán állunk”. Megjegyezte, hogy az Európai Uniót 27 tagállam alkotja, így nem dönthet két ország mindenki nevében. „Európa nem csak Párizs vagy Berlin” – szögezte le.
„Még jó, hogy nincsen közös európai védelmi politika, nincsen közös európai hadsereg, és az olasz katonákról nem Macron vagy a németek döntenek, máskülönben már a harmadik világháború bejáratánál találnánk magunkat” – mondta Matteo Salvini.
Kifejtette, hogy az urnákhoz járulók feladata lesz a béke vagy a háború között választani. Azt mondta, tudja, hogy kánikulát jósolnak a hétvégére, és az olaszok is a legszívesebben a tengerpartra mennek el, de a „béke sürgető igénye sok olasz családban érezhető, és úgy gondolom, sokan elmennek szavazni nemet mondva a bombázgatni akarókra és a háborút szítókra, mint Macron”.
„Nem engedjük meg, hogy akár csak egy olasz lövedék is Oroszország területén vegyen célba valamit, öljön vagy bombázzon. Nem azért, mert Putyin barátai vagyunk (..) hanem mivel a béke egyetemes érték” – jelentette ki. Reményét fejezte ki, hogy Oroszország és Ukrajna még az év vége előtt tárgyalóasztalhoz tud ülni.
Matteo Salvini emlékeztetett, hogy Olaszország eddig nyolc fegyverszállítmányt küldött Ukrajnába. Hangoztatta: ha a következő szállítmány esetében nem egyértelmű, hogy a fegyverek nem védelmi eszközként szolgálnak majd, hanem Oroszország elleni támadásra, akkor a Liga még egy csúzli küldését sem szavazza meg többé.
Ami az európai pártcsaládok alakulását illeti, az Identitás és Demokrácia (ID) csoporthoz tartózó Liga vezetője azt mondta, „ha valaki úgy gondolja, hogy Marine Le Pen már nem számít ellenségnek, hanem potenciális szövetséges, akkor ez azt jelenti, hogy nekünk volt igazunk, és az Identitás és Demokrácia csoportja, a Liga, Le Pen, az osztrákok, flamandok, hollandok, észak-európaiak és remélem, hogy a portugálok, románok, bolgárok, alapvetők lesznek egy jobbközép szövetséghez”. Matteo Salvini a francia Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője, Marine Le Pen és Giorgia Meloni, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI), valamint az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) közötti közeledésre utalt.
Matteo Salvini az olasz közszolgálati rádiónak a sajtótájékoztató előtti interjúban azt mondta, lehetséges, hogy az EU történetében először sikerül jobbközép többséget alakítani.
A külföldi tudósítókat emlékeztette, hogy a 2019-es EP-választásokon a Liga bizonyult a legnagyobb pártnak Olaszországban, több mint 34 százalékos eredménnyel. A 2022-es olasz választásokon 8,9 százalékot szerzett, mert az olaszok „nem bocsátották meg nekünk az Öt Csillag Mozgalommal közös kormányzást”. Salvini szerint most jók az előrejelzések, és a Liga marad a második legnagyobb jobbközép párt, a Hajrá, Olaszország! nem fogja tudni megelőzni.
Salvini elmondta, hogy telefonon fejezte ki szolidaritását Donald Trump amerikai elnökjelöltnek bírósági ügyei miatt.
A sajtótájékoztatót az úgynevezett Európai Egyesült Államok párt egyik jelöltje zavarta meg, aki a könnyű drogok legalizálását hirdetve kannabisz-levelet akart átadni Matteo Salvininek. A Liga vezetője többször megismételte, hogy a kábítószer halál, és „inkább igyatok egy jó pohár bort, szeretkezzetek, de ne szívjatok” – mondta.
Jens Stoltenberg kérjen bocsánatot vagy mondjon le, ha Ukrajnába akarnak menni harcolni menjen ő vagy Emmanuel Macron – mondta ugyancsak Matteo Salvini olasz helyettes miniszterelnök, a Liga jobboldali párt főtitkára, elfogadhatatlannak nevezve az Oroszország elleni támadás felvetését.
A Liga vezetője szombat este reagált Jens Stoltenberg kijelentéseire, miszerint a NATO-országok enyhíthetnék azokat a korlátozásokat, amelyeket az általuk Ukrajnának szállított fegyverek orosz területen lévő célpontok elleni bevetésére szabtak.
„Őrültség azt gondolni, hogy fiainkat meghalni küldjük Ukrajnába, vagy a mi fegyvereinket használni arra, hogy Oroszországban öljünk” – fogalmazott a római kormány politikusa.
Hozzátette: „ha harcolni akarnak menni Ukrajnába, menjen Stoltenberg, Emmanuel Macron és az összes bombázgató, aki háborút akar. (Stoltenberg) az én nevemben is beszél, mivel a NATO-t képviseli, kérjen bocsánatot vagy mondjon le. Az olasz nép semmilyen mandátummal nem hatalmazta fel arra, hogy Oroszországba menjen lőni”.
Mint mondta, veszélyes az, aki újfajta fegyverekről nyilatkozik, melyekkel egy másik országot kell célba venni és máshol kell embereket megölni. „Kezdettől fogva segítséget nyújtunk Ukrajnának katonai, gazdasági, humanitárius támogatással, befogadva a háború elől menekülő nőket és gyerekeket” – fejtette ki.
Az olasz védelmi miniszter, Guido Crosetto hangsúlyozta, hogy Stoltenberg egy szervezetet vezet, és bármilyen állásfoglaláshoz a NATO-tagállamok vezetőinek szavazata szükséges.
„Stoltenberg véleménye legitim, de jelenleg hibának számít a drámai feszültség fokozása. Segítsünk Ukrajnának védekezni a harmadik világháború kirobbanása elkerülése érdekében, és hagyjunk nyitva lehetőséget a minél előbbi béke megteremtésére” – nyilatkozta Crosetto, a jobboldali kormánypárt Olasz Testvérek (FdI) politikusa.
Antonio Tajani külügyminiszter azt mondta, hogy az Ukrajnába küldött olasz fegyvereket az országon belül kell felhasználni. „A NATO tagjai vagyunk, minden döntést testületileg kell meghozni” – hangsúlyozta Tajani, a kormánypárti Hajrá Olaszország (FI) vezetője.
Az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom elnöke, Giuseppe Conte volt olasz miniszterelnök azt mondta: „Álljatok le! Egyenesen a harmadik világháborúba vezettek minket!”
A baloldali Demokrata Párt (PD) nevében az európai parlamenti jelölt Domenico Tarquinio, a L’Avvenire katolikus napilap volt főszerkesztője kijelentette: nem bízom olyan urakban mint Stoltenberg, nem hiszek neki és nem bízom benne jobban, mint Putyinban.