Magyar Péter trágár szavakkal gyalázta a gyermekotthon vezetőjét

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.06.29.

A háborús koalíciót nem érdekli az emberek akarata

A Néppárt a baloldal szolgálatába állt.

Pártalapon hozták létre a megállapodást, nem a programok, az eddigi teljesítmény vagy a jövendőbeli tervek alapján. Kifejezetten hatalmi osztozkodás valósult meg. Az Európai Néppárt, a szocialisták és a liberálisok megállapodását szégyenteljesnek kell minősítenem – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. A Magyar Nemzet úgy fogalmazott, hogy Brüsszelben háborúpárti koalíció alakult, az Európai Néppárt pedig nem jobbra, hanem balra nyitott.

Az Európai Unió vezetői a német Ursula von der Leyent választották második ciklusra az Európai Bizottság elnökévé. A brüsszeli találkozón az országok vezetői a portugál António Costát és az észt Kaja Kallast is megválasztották az Európai Tanács elnökének, illetve a kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek. Magyarország nem támogatta Von der Leyen újabb mandátumát. A Magyar Nemzet úgy fogalmazott, hogy a brüsszeli háborúpárti elit azonban ezt nem vette figyelembe. Az Európai Néppárt koalíciót kötött a baloldallal és a liberálisokkal. Az uniós pozíciókból pedig hatalmi osztozkodás lett.

A posztok kiosztásáról egy szűk elit döntött.

Kedden a három fő európai centrista politikai csoport hat tárgyalója Von der Leyent, Costát és Kallast hagyta jóvá ezekre a szerepekre. Csütörtökön pedig már a többi európai vezető jelentős része is támogatta ezeket a döntéseket.

A hét elején Giorgia Meloni olasz miniszterelnök világossá tette kollégái előtt, hogy dühös amiatt, hogy kimaradt a legmagasabb posztokról szóló tárgyalásokból. Az olasz politikus csütörtök este tartózkodott Von der Leyen második ciklusának támogatásától, és Costa és Kallas ellen szavazott – írja a Politico brüsszeli hírportál. Később az X-en arról írt, hogy nem támogatja a három posztra javasolt személyt: „Úgy döntöttem, hogy nem támogatom, a polgárok iránti tiszteletből és a polgároktól a választások során kapott jelzések miatt. Továbbra is azon dolgozunk, hogy Olaszország végre megkapja azt a súlyt, amelyet megérdemel Európában.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök pedig úgy fogalmazott: „Magyarország nem tudja támogatni az Európai Bizottság elnök asszonya mandátumának meghosszabbítását, mert a jogállamiság eszközét, ami egy fontos európai érték, pártalapon és politikai alapon használta és használja Magyarországgal szemben.

A magyar kormányfő a kétnapos EU-csúcsra érkezve az Európai Bizottság következő elnökének kiválasztásával kapcsolatban közölte: „Amikor Lengyelországban kormányváltás volt, amit a jogállamiság eszközeivel Brüsszelből mindig is támogattak, és számos, minimum kétséges változást megcsináltak, akkor az Európai Bizottság egy szót sem szólt. Amikor egy levélben megkérdeztem, hogy amit az új lengyel kormány megtett Lengyelországban, azt szabad-e nekünk, magyaroknak is megtennünk, még válaszra sem méltattak. Tehát a mi felfogásunk szerint egy ilyen bizottság elnöke nem maradhat a helyén” – fogalmazott Orbán Viktor. Közölte továbbá: az Európai Néppárt, a szocialisták és a liberálisok koalíciót hoztak létre az Európai Unió intézményei következő vezetőinek kinevezéséről, ami – szavai szerint – „a hazugságnak és a becsapásnak a pártkoalíciója”.

Orbán Viktor szerint „a megállapodást pártalapon hozták létre, nem programok, nem az eddigi teljesítmény, nem a jövendőbeli tervek alapján. Kifejezetten hatalmi osztozkodás valósult meg”. A néppárt, a szocialisták és a liberálisok megállapodását „szégyenteljesnek kell minősítenem” – mondta.

„A néppárt begyűjtötte a jobboldali szavazatok egy részét, majd elvitte balra, és így becsapták az európai választókat” – hívta fel a figyelmet.

Hozzátette: „Ez pimaszság az európai választókkal szemben, akik többségükben a jobboldalra szavaztak, és szerettek volna egy jobboldali európai vezetést látni. Nincs semmi okunk arra, hogy mi ezt a hatalommal való visszaélést támogassuk” – húzta alá.

Magyarország nem támogatja, hogy Ursula von der Leyent ismét az Európai Bizottság elnökévé válasszák – közölte Orbán Viktor Brüsszelben. A miniszterelnök kiemelte: az unió csúcsvezetői pozícióinak jelöltjeiről az Európai Néppárt, a szocialisták és a liberálisok a választói akarat figyelmen kívül hagyásával és azzal szembemenve állapodtak meg. Orbán Viktor azt mondta: ez szégyenteljes.

Kétnapos uniós csúcsot tartanak Brüsszelben. A találkozóra kora délután érkeztek meg a 27 tagország vezetői. A témák között egyebek mellett Ukrajna támogatása szerepel, de várhatóan pénteken megszületik a döntés is az EU legfontosabb vezetői pozícióit betöltő személyekről.

Az Európai Néppárt az Európai Bizottság eddigi elnökét, Ursula von der Leyent jelölte ismét a tisztségre.

 

António Costa lehet az Európai Tanács elnöke, miután a szocialisták a korábbi portugál miniszterelnököt javasolták.

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét pedig a liberálisok jelöltek az észt miniszterelnök, Kaja Kallas személyében.

„Nekem, mint miniszterelnöknek Ursula von der Leyen egy jó jelölt a bizottság elnökének. Kaja Kallas pedig nagyon jó lesz külügyi vezetőnek, mert meg kell védenünk a külügyi kapcsolatainkat. Ahogy a biztonság védelme is fontos, és Európának egységesnek kell maradnia, és ezért lesz jó kompromisszum António Costa” – fogalmazott a liberális Evika Silina lett miniszterelnök.

Az új vezetők megválasztásánál az EP-választások eredményét kellene figyelembe venni. A mostani jelölteket viszont egy hárompárti koalíció választotta ki a színfalak mögötti egyezkedéseken, a jelölési folyamatba egyetlen másik pártot sem vontak be.

„Elég világos üzeneteket kaptunk a választásokon, és most gondoskodunk arról, hogy a politikai üzenetet beépítsük a programunkba, ami azt jelenti, hogy újra a versenyképességre, a biztonságra és a védelemre kell összpontosítanunk, valamint arra, hogy a digitális és a zöldátmenet során senki ne maradjon le” – közölte Roberta Metsola, az EP elnöke, aki az Európai Néppárt támogatásával szintén újabb mandátumot kaphat.

Szégyenteljes megállapodást kötött a néppárt, a szocialisták és a liberálisok, Magyarországnak pedig nincs oka ezt támogatni

– közölte Orbán Viktor Brüsszelben. A miniszterelnök kiemelte: a megállapodást nem az eddigi teljesítmény vagy programok mentén, hanem pártalapon és a hatalmi osztozkodás jegyében hozták meg.

„Pimaszság az európai választókkal szemben, akik többségükben a jobboldalra szavaztak és szerettek volna egy jobboldali európai vezetést látni. De a néppárt begyűjtötte a jobboldali szavazatok egy részét, majd elvitte balra, és így

becsapták az európai választókat. Ez a most létrejött koalíció az a hazugság és a becsapás pártkoalíciója,

amely se az elmúlt öt év rossz teljesítményét nem veszi figyelembe, se a következő szakaszra szóló programokról nem szól, csak hatalmi osztozkodásról” – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök.

Orbán Viktor kiemelte: Magyarország Ursula von der Leyent azért sem tudja támogatni, mert a bizottság elnöke a jogállamiság eszközét párt- és politikai alapon használta Magyarországgal szemben.

Az M1-et Brüsszelből tudósító Baraczka Eszter elmondta, hogy a védelem és biztonságpolitika kérdése van terítéken az uniós csúcson, Ukrajnával kezdték, és ezután még külpolitikai témák lesznek napirenden, és ez után következik az a napirendi pont, amely nagyon heves vitákat váltott ki, hogy kik kerüljenek az uniós intézmények élére.

Baraczka Eszter emlékeztetett rá, hogy

kedden született egy szűk körű alku, amely heves bírálatokat váltott ki.

Az olasz miniszterelnök például nagyon hangosan és temperamentumosan tiltakozott. Ez valamennyire hatott a vezetőkre, legalábbis a nyilatkozataik ezt tükrözik, hiszen az osztrák kancellár azt mondta, Melonit is be kell vonni az egyeztetésekbe, mert neki általában vannak jó ötletei, és Olaszország egyébként is nagyon fontos partnere Ausztriának. A görög miniszterelnök, aki a néppárt fő tárgyalója volt, pedig azt mondta, hogy nem akarták megbántani Melonit, senkit sem akarnak kizárni semmiből, ám hozzátette azt, hogy a hárompárti javaslat szerinte tükrözi a többség akaratát.

A német kancellár, aki a szocialisták egyik tárgyalója volt, azt mondta, politikai megegyezésre jutottak, de ez csak egy álláspont, a döntést a 27 tagállam vezetője fogja meghozni, hiszen valamennyi tagállam egyformán fontos. A másik néppárti tárgyaló, a lengyel miniszterelnök is kiemelte, hogy csak azért állapodtak meg előre, hogy elősegítsék a döntéshozatalt, ám a döntés itt fog megszületni majd a 27 vezető között.

A szavak szintjén megbánás tapasztalható, de ettől függetlenül mindenki úgy tudja, hogy ez a három név lesz a befutó

– mondta Baraczka Eszter.


 

 


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek