kulcsár edina
Az észtek javaslatára.
A 92. dandárhoz tartozó Achilles zászlóalj egyik ukrán katonája egy öngyilkos drónt készül indítani orosz célpontok felé a kelet-ukrajnai Harkiv megyében 2024. május 12-én. (Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka)
A liberális politikus visszautasította azokat az aggályokat, miszerint mindez az orosz–ukrán háború elmérgesedéséhez vezethez. – Már vannak olyan országok, amelyek saját kockázatra helyben képezik ki az ukrán erőket – magyarázta. A kormányfő annak ellenére jelentette ezt ki, hogy Vlagyimir Putyin és az orosz vezérkar többször is leszögezte, ha nyugati katonák jelennek meg Ukrajnában az orosz–ukrán háborúban, az egyenlő lenne egy világháború kirobbanásával.
Kaja Kallas azt is megpróbálta elhitetni az emberekkel, hogy nem váltja ki automatikusan az észak-atlanti szövetség alapokmánya 5. cikkelyében szabályozott kollektív védelmi helyzetet, ha orosz csapatok nyugati kiképzőket támadnának meg.
Ha valaki az embereit küldi, hogy az ukránoknak segítsen, akkor tudja, hogy az ország háborúban áll, és veszélyzónába mennek. Tehát az ember vállalja ezt a kockázatot
– fogalmazott. Emmanuel Macron francia elnök felvetésére, hogy nyugati országok esetleg csapatokat küldhetnének Ukrajnába, az észt kormányfő úgy reagált, hogy egy ilyen lépésről a tallinni törvényhozásnak kellene döntenie.
Ez egy nyilvános vita, úgy gondolom, nem szabad kizárnunk semmit
– hangoztatta és bírálta, hogy a NATO-partnerek között nincs egység a hosszú távú célokat illetően. – Ez aggodalommal tölti el – mondta. Kijelentette: egyes országok, így Észtország is egyértelműen Ukrajna győzelme mellett foglalnak állást, mások pedig csak annyit mondanak, hogy Ukrajna nem veszíthet. Hangsúlyozta: ez a két dolog nem ugyanaz.
Az elmúlt napokban több cikk is megjelent a nemzetközi sajtóban arra vonatkozóan, hogy Észtország katonákat küldhet Ukrajnába. Az EU-tagország, s vele együtt a NATO ezáltal belekeveredhet az orosz–ukrán háborúba. Tallinn tervei között szerepel, hogy nem harci tevékenységet átvéve kiváltsanak ukrán erőket, akik így a frontra mehetnek. Észtország vezetése arról tárgyal, hogy csapatokat küldjön Ukrajna nyugati részébe, hogy átvegyék az ukrán erőktől a nem közvetlen harci feladatokat. Ezzel lehetőséget adnának Kijevnek, hogy még több saját katonát küldjön a frontra – mondta a Breaking Defense-nek az észt elnök nemzetbiztonsági tanácsadója.
A nem stratégiai nukleáris fegyverek kezelőit is felkészítik egy válaszcsapásra Forrás: Oroszországi Föderáció Védelmi Minisztériuma
A nem stratégiai nukleáris fegyverek előkészítésének és alkalmazásának gyakorlati kiképzésével megkezdték a gyakorlat első szakaszát az Oroszországi Föderáció Fegyveres Erői Legfelsőbb Főparancsnokának utasításaival összhangban – áll az Oroszországi Föderáció Védelmi Minisztériumának közleményében.
Ennek a szakasznak a részeként a Déli Katonai Körzet rakétaalakulatainak személyzete az Iszkander műveleti-taktikai rakétarendszerhez szükséges speciális lőszerek beszerzésének, a hordozórakéták felszerelésének és a rakétaindítás előkészítése céljából a kijelölt helyzeti területre történő rejtett mozgatását gyakorolja.
A gyakorlatban részt vevő személyzet a légi megsemmisítő fegyverek speciális robbanófejekkel való felszerelését gyakorolja, beleértve a Kinzsal hiperszonikus aeroballisztikus rakétákat, és a kijelölt őrjáratozási területekre való repülést.
Amint arról az orosz védelmi minisztérium korábban beszámolt, a gyakorlat célja a nem stratégiai nukleáris fegyverek harci alkalmazására alkalmas egységek személyi és technikai felkészültségének fenntartása, válaszul egyes nyugati tisztviselők provokatív kijelentéseire és fenyegetéseire.
A napokban számoltunk be arról, hogy Nagy-Britannia mellett Franciaország és az Egyesült Államok is engedélyezi Ukrajnának, hogy a fegyvereiket oroszországi célpontok ellen vessék be.
Emellett Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke is arra készül, hogy az európai parlamenti választások után bevezessék az egységes európai sorkatonai szolgálatot minden 18. életévét betöltő férfi esetében. A néhány hónapos alapkiképzés után a katonákat azonnal a frontra is küldhetnék. Egyébként ez összhangban van Emmanuel Macron tervével, hogy mihamarabb európai katonai alakulatokat küldene Ukrajnába. A háborúpárti politikus nincs egyedül ezzel a tervével, mert ebben vezető amerikai és európai politikusok is osztoznak.