tóth gabi
Rendőrök sebesültek meg Berlinben.
Négy rendőr megsebesült egy palesztinpárti megmozduláson szombat este Berlinben – közölte a német rendőrség egyik szóvivője.
Mint arról beszámolt, a hatóságok 49 „szabadságmegvonással járó intézkedést” tettek, illetve 39 büntetőeljárás indult.
A megmozduláson, amelyet a német főváros Neukölln és Kreuzberg kerületeiben tartottak meg, mintegy 1500 aktivista vett részt. Ismét palesztinpárti jelszavakat skandáltak, illetve antiszemita megjegyzések is elhangzottak egy hangosbemondóval felszerelt járműből.
– tették hozzá a hatóságok.
A rendőrség szerint eljártás indult egyebek között a gyülekezés szabadságáról rendelkező törvény rendelkezéseinek megsértése, valamint hatósági személy elleni erőszak és fogvatartottak kiszabadításának kísérlete címén.
Szombaton Hamburgban mintegy 2300-an tüntettek a Muslim Interaktiv nevű iszlamista szervezet megmozdulásán, amelyet a hatóságok csak szigorú feltételek és fokozott rendőri jelenlét mellett engedélyeztek.
A Hamász palesztin terrorszervezet tavaly október 7-i összehangolt, Izrael elleni támadása és Izrael gázai hadművelete hatására Berlinben folyamatosan utcára vonulnak aktivisták. A tüntetéseken gyakran van rendbontás is.
Mintegy 2300 demonstráló vett részt szombaton Hamburgban a Muslim Interaktiv nevű iszlamista szervezet megmozdulásán, amelyet a hatóságok csak szigorú feltételek és fokozott rendőri jelenlét mellett engedélyeztek.
A Németországban szélsőséges csoportként számon tartott Muslim Interaktiv április végén is szervezett Hamburgban egy megmozdulást, amelyen nagyjából ezren voltak jelen, és egy kalifátus kikiáltását szorgalmazták. Bár a demonstráció akkor békésen zajlott le, országszerte nagy felháborodást váltott ki, hogy többen „A kalifátus a megoldás” feliratú plakátokkal vonultak fel.
A szombati tüntetés megtartását a hatóságok már szigorú feltételekhez kötötték, amelyeket a rendezvény elején hangosan felolvastak a résztvevőknek németül és arabul. Pénteken a rendőrség kikötötte, hogy izraeli zászlókat tilos lesz megrongálni vagy elégetni, és a felszólalók nem kérdőjelezhetik meg Izrael Állam létezéshez való jogát. Megtiltották azt is, hogy szóban, képen vagy írásban bármiféle utalást tegyenek egy kalifátus kikiáltására. A demonstrációt továbbá csak a város egy pontján engedélyezték, a résztvevők nem vonulhattak fel az utcákon.
A dpa hírügynökség helyszíni jelentése szerint többségében férfiak vettek részt a tüntetésen. A hatóságok jelezték, hogy egy nagyjából százfős ellentüntetést is tartottak a városban.
Az amszterdami önkormányzat sürgős tanácskozást tartottaz Amszterdami Egyetemen (UvA) a hét eleje óta zajló palesztinpárti tüntetésekről – írta az NlTimes hírportál.
A múlt hétfőn az UvA campusát palesztinpárti diákok foglalták el, felszólítva az egyetem vezetőségét, hogy szakítsa meg kapcsolatait az izraeli felsőoktatási intézményekkel a Gázai övezetben zajló háború miatt. A tiltakozók tábort vertek az egyetem udvarán, eltorlaszolták az épület bejáratához vezető utakat.
– közölte a rendőrség.
Kedd délután a tüntetők elfoglalták az UvA egyik fő székházát, de a hatóságok nem léptek közbe. A rendőrség szerint az UvA a hétfői naptól eltérően nem tett feljelentést birtokháborítás miatt, és a tüntetők pedig nem zavarták meg közrendet az éjszaka folyamán. Az interneten látható felvételeken az látható, hogy a tüntetők felástak egy udvart, bútorokat törtek össze a barikádok építéséhez, és számos épületet festékszóróval fújtak le.
Robbert Dijkgraaf ügyvivő oktatási miniszter felszólította az egyetemek vezetőit, hogy szabjanak „világos határokat” a tüntetőknek. Arra is hivatkozott, hogy az egyetemen tanuló zsidó diákok nem érzik magukat biztonságban a campuson. A miniszter szerint az nem kifogásolható, hogy a diákok kritikusan gondolkoznak, és véleményüket kinyilváníthatják, de felhívta a figyelmet, hogy nem szabad más embereket megfélemlíteniük, és megzavarni az oktatás menetét. Arra buzdította a tüntetőket, hogy cselekedeteik során törekjenek arra, hogy megtalálják „finom egyensúlyt”.
A Dutchnews hírportál beszámolója szerint,
Néhányan nem voltak hajlandók távozni, és nem sokkal éjfél után mintegy 50 embert vettek őrizetbe.
A szomszédos Belgiumban, a Brüsszeli Szabadegyetem (ULB) campuszán is zajlanak tiltakozások, a tiltakozó diákok kedd reggel elfoglalták az intézmény egyik épületét. Az RTBF közmédia beszámolója szerint, incidensek voltak a tüntetők és zsidó diákok egy csoportja között, akik közül az egyiket állítólag inzultáltak és bántalmaztak. Az ULB rektora bejelentette, hogy jogi lépéseket tesznek az ügyben.
A tiltakozók felszólították az egyetem vezetőségét, hogy „azonnali hatállyal szakítsák meg az együttműködés minden formáját a cionista tudományos intézményekkel és vállalatokkal, amelyek részt vesznek a palesztin nép szisztematikus elnyomásában”. A tüntetők szerint aggályos az ULB együttműködése a Technion izraeli kutatóintézettel, amely katonai technológiák fejlesztésében vesz részt. Emellett a jeruzsálemi Héber Egyetemmel és a Weizmann Tudományos Intézettel való kutatási partnerség a palesztinpárti diákok szerint „a gyarmatosítás struktúráinak közvetlen megerősítése”.
Az egyetem közölte, hogy megvizsgálja az egyes izraeli egyetemekkel kötött megállapodásokat. „Ezek közül néhány egyáltalán nem megkérdőjelezhető, és csak egyet függesztettek fel” – tudatta az ULB rektora.
A bolognai egyetem után a római és a nápolyi egyetemen is sátrat vertek a palesztinokért és Izrael ellen tüntető csoportok tagjai, miközben Torinóban többezres megmozdulás követelte, hogy szakítsák meg az izraeli oktatási intézményekkel való együttműködést kedden.
A torinói műszaki egyetemként ismert Politecnico hallgatói először az egyetem termeiben és folyosóin rendeztek demonstrációt, majd egy nem messzi irodaházhoz vonultak, ahol az egyetemi oktatói tanács ülése zajlott.
A fiatalok kezében tartott olasz és angol nyelvű transzparenseken a „Szabad Palesztina!”, „Állítsák le Rafah megszállását!”, „Ki Izraellel, ki a háborúval az egyetemekről!” feliratok szerepeltek.
A Politecnico hallgatói csoportjai áprilisban is több megmozdulást rendeztek. Azt akarják elérni, hogy a műszaki egyetem szakítsa meg együttműködését az izraeli felsőoktatási és kutatási intézményekkel. A diákok úgy vélik, nem kizárt, hogy a közreműködés katonai célokat is szolgálhat.
Az olaszországi egyetemeken tavaly október óta palesztinbarát demonstrációk zajlanak. Az Egyesült Államok egyetemein tüntető hallgatók példáját követve a bolognai egyetem diákjai voltak az elsők, akik az egyetemi városrész területén sátrakat állítottak fel hétfőn.
Az árkádokkal övezett téren vitabeszélgetések, koncertek zajlanak, a program szerint szerdán Patrick Zaki lesz a vendég. Az egyiptomi fiatalember, emberjogi aktivista, a bolognai egyetem hallgatója volt. 2020-ban hazájában nemzetbiztonság elleni tevékenységért letartóztatták, 2023-ban három évre ítélték, majd azonnali elnöki kegyelemben részesült.
A közel-keleti konfliktus kezdete óta Zaki a palesztinbarát olasz csoportok egyik jelképes szószólójává vált.
Kedden a La Sapienza római egyetem campusán és a II. Frigyesről elnevezett nápolyi egyetem egyik udvarán is sátrakat állítottak fel.
Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter a Terrorizmus ellenes stratégiai elemzőközpont (Casa) legutolsó ülésén elmondta, hogy a tárca adatai szerint a Hamász palesztin terrorszervezet októberi Izrael ellenes támadása óta Olaszországban közel 1400 tüntetést tartottak a közel-keleti konfliktus miatt: közülük több mint 1100-at a palesztin nép mellett.
Diego Parente, a Casa elnöke hangoztatta, hogy az egyetemeken már „gyökeret vert” palesztinbarát csoportok mögött palesztin szervezetek és parlamenten kívüli politikai formációk állnak.
Hozzátette: egyre gyakoribb, hogy a gimnáziumok hallgatói önkormányzataiba is „beszivárognak”, kiskorúakat „toborozva” a tüntetésekre.
Diego Parente elmondta, a nyugati fiatalok által rendezett palesztinbarát megmozdulásokból hiányzik a vallási indíttatás, sokkal erősebb a szélsőséges, kormányellenes tüntetési vágy, amely nem számít kevésbé veszélyesnek, mivel dzsihadista tartalommal vegyül.
Több ezren vettek részt szombaton egy palesztinpárti tüntetésen Madridban, a demonstrálók azt hangoztatták, hogy tűzszünetet kell kötni a Gázai övezetben, illetve követelték a Spanyolország és Izrael közötti kapcsolatok megszakítását.
A hatóságok közlése szerint mintegy 4 ezren vehettek részt a megmozduláson, amelyet az Izrael állam megalapításának – a palesztinok számára a „nakba”, azaz „nagy katasztrófa” napjának – közelgő 76. évfordulója alkalmából tartottak nagyjából 30 szervezet közös kezdeményezésére.
A „nakba” kifejezéssel a palesztinok az Izrael 1948. május 15-i kikiáltását követő, a zsidó állam számára sikeres függetlenségi háborút jelölik, amelynek hatására akkor több százezer palesztin menekült el a földjéről, mára több mint ötmilliós népességgé gyarapodva a világ különböző részein.
Az utóbbi napokban Madrid, Barcelona és Valencia egyetemein több diák békés palesztinpárti demonstrációt tartott, ezzel csatlakozva több amerikai és európai egyetem hasonló megmozdulásaihoz. A spanyolországi rektori konferencia a héten közleményt adott ki, amelyben jelezték: „felülvizsgálják és szükség esetén felfüggesztik az együttműködési megállapodásaikat azokkal az izraeli egyetemekkel és kutatóintézetekkel, amelyek nem álltak ki határozottan a béke és a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartása mellett”.
Spanyolország az egyik leghangosabb bírálója Izraelnek az Európai Unión belül, és más tagállamokat is igyekszik meggyőzni arról, hogy ismerjék el a palesztin államot. Március végén a spanyol, az ír, a máltai és a szlovén miniszterelnök nyilatkozatot írt alá, amelyben kijelentették: készek elismerni a palesztin államot, ha a lépés „pozitív hozzájárulást jelent és a körülmények is megfelelőek”.
Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője nemrég azt mondta: Dublin és Madrid május 21-én jelentheti be a palesztin állam közös elismerését.