tóth gabi
Lassan összeáll az ijesztő kép.
Karácsony Gergely (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)
Javában zajlik annak az információs csomagnak a feldolgozása, amelyet ismeretlen forrás juttatott el Mediaworks-höz Karácsony Gergelyék és a baloldal belső működéséről. Feltehetően a főpolgármester közvetlen bizalmi köréből szivárogtathatta ki valaki azt a nagy mennyiségű dokumentumot, belső levelezést és egyéb más adatokat, amelyekből annyi már most látható, hogy 2019-ben a Mindenki Budapestért Egyesületen (Mibu) keresztül, külföldről finanszírozták Karácsony Gergely főpolgármesteri kampányát. A tűpontosan felrajzolható működési modell kísértetiesen hasonlít a 2021-ben Karácsony előválasztási kampányának lebonyolítására alakult 99 Mozgalomnál már megismert struktúrához.
Papírozás, taktikázás és Tordai Csaba
A kiszivárogtatott e-mailekből, feljegyzésekből kiderül, hogyan épül fel és kik a kulcsszereplői annak a struktúrának, amellyel Karácsonyék a külföldről érkező kampányfinanszírozást igyekeztek lepapírozni. Itt is felbukkant Tordai Csaba, a főpolgármester jogi főtanácsadója, aki régi baloldali káder, hiszen a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára volt Gyurcsány Ferenc, majd Bajnai Gordon kormányzása idején.
Az információs csomag egyéb részeiből Karácsony és kollégái ellenzéki taktikázásáról és egyezkedéséről, a baloldali összefogáson belüli helyezkedésükről, a főpolgármester kampányainak külföldi finanszírozásról, és az önkormányzati, illetve az európai parlamenti választásokra való felkészülésükről ismerhetünk meg részleteket.
Egyszer már lebukott Karácsony
Emlékezetes, a 99 Mozgalom kétes finanszírozási ügye abban a nemzetbiztonsági jelentésben látott napvilágot, amely a 2022-es országgyűlési választások külföldi befolyásolásáról szólt. Mint kiderült: a mozgalom pénzügyeit intéző Perjés Gábor 2021 augusztusa és 2022 szeptembere között összesen tizenkilenc alkalommal készpénzben fizetett be 506 millió forintnyi összeget a szervezet számlájára, döntően euróban és angol fontban. Karácsonyék állítása szerint a félmilliárd forint kis összegű adományokból, úgynevezett adománygyűjtő ládákban gyűlt össze. A pénz eredete azonban a mai napig nem ismert.
A 99 Mozgalom számlavezetője, az OTP Bank feljelentése után nyomozás indult a gyanús befizetések ügyében. Házkutatást tartottak és iratokat foglaltak le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyi nyomozói Tordai Csaba ügyvédi irodájában, valamint Perjés Gábornál, akit azóta gyanúsítottként is kihallgattak.
Az is kiderült a Bajnai Gordon nevével fémjelzett DatAdat Professional Kft. számlaforgalmi adatainak vizsgálata alapján, hogy a 99 Mozgalom összesen 616,5 millió forint értékben rendelt meg szolgáltatást a cégtől.
Újra felbukkan a DatAdat
A szerkesztőséghez most eljutott dokumentumokból az is kirajzolódni látszik, hogy a 2019-es főpolgármester-jelölti kampányban milyen támogatást kaphatott Karácsony Gergely a Bajani Gordon-féle DatAdattól.
A birtokukba került nagy mennyiségű belső információ alapján tehát az előttünk álló időszakban lehetőségünk lesz a legapróbb részleteiben is felvázolni, miként működik a baloldal fővárosi gépezete.
Ismeretlen tettes ellen, hamis magánokirat felhasználása miatt feljelentette korábban az OTP Karácsony Gergely mozgalmát. Azóta a NAV is nyomoz pénzmosás és költségvetési csalás miatt.
A Ripost akkoriban egy videóval mutatta meg, hogy amit Karácsony állít, fizikailag lehetetlen.
Az OTP feljelentése szerint Karácsonyék 2021 augusztusa és 2022 szeptembere között tizenkilenc alkalommal összesen 506 millió forintot fizetettek be a 99 Mozgalom számlájára. Karácsony Gergely azóta is állítja, hogy "mikróadományokból", vagyis adakozók kisebb befizetéseiből jött össze a több, mint félmilliárd forint.
Az OTP feljelentése rávilágított a részletekre is. Az adománygyűjtés, Karácsonyék állítása szerint egy kb. 30×30×30 centiméteres nagyságú szabályos adománygyűjtő ládába történt. Azt állítják, hogy ezekbe a ládikákba két-háromezer bankjegyet, egy esetben pedig 3811 bankjegyet préseltek be. Ez azonban fizikailag lehetetlen!
A Ripost vásárolt egy, az előírásoknak megfelelő pénzgyűjtő ládát...
A RIPOST munkatársai lemodellezték, amit az OTP feljelentése állít. A 30x30x30-as láda szűk résén lehetetlen bontatlan bankjegykötegeket átpréselni, de az is fizikai képtelenség, hogy 3-4 ezer bankjegy beleférjen egy ekkora ládába. Erős gyanúra ad okot az is, hogy a kötegekben lévő bankjegyek sorszáma egymás utáni volt, még össze voltak tapadva, mintha frissen a nyomdából érkeztek volna.
Több, mint gyanús az is, - amint az OTP feljelentésében szerepel -, hogy a „forintbankjegyeken kívül kizárólag 50 és 100 eurós címletű bankjegyek voltak a ládában, ráadásul két esetben megegyező darabszámú volt a 100 eurós bankjegyek száma”.
„Egy esetben angol font is volt a bankjegyek közt, abból is kizárólag 50 fontos bankjegyek” – tárta fel a jelentés.
Kérdezték, mennyire életszerű az, hogy kizárólag 50 és 100 eurós, és 50 fontos bankjegyeket adományozzanak Karácsonyéknak a ládába pénzt bedobó adományozók?
Ráadásul bontatlan bankjegykötegekben, egymás utáni sorszámmal.
A bankjegyek többsége – elsősorban az euróbankjegyek – újak voltak, gyűrődésmentesek, több esetben egymás utáni sorszámúak és összetapadtak (mintha a nyomdából kikerülve még egyáltalán nem használták volna azokat).
Az OTP kiszivárgott feljelentésének részletei itt olvashatóak: