POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.05.02.

Jelentősen nőtt Magyarországon az ázsiai befektetések száma

Erről Nagy Márton beszélt.

Magyarországnak versenyképessége javítása érdekében szüksége van a kínai kapcsolatokra, a két ország közötti együttműködés erősítésére - mondta a nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Budapesten, a Kína-Magyarország Övezet és Út Pragmatikus Együttműködés Tematikus Fórumon.

  • Nagy Márton: Jelentősen nőtt Magyarországon az ázsiai országok közvetlen befektetéseinek aránya

Nagy Márton szerint az együttműködésben kiemelt helyet foglal el az infrastukturális fejlesztések közös finanszírozása. A közúti, vasúti és logisztikai infrastruktúra fejlesztését Kína is érdekének tekinti, mert ezen keresztül juttathatja el áruit Magyarországról a nyugati és északi országokba. A magyar-kínai kapcsolatok fontos területe a jövőben a digitalizáció lehet, hiszen Kína ebben is a világ vezető hatalmainak egyike, a magyar vállalkozásoknak pedig szükségük van technológiai fejlesztésekre. A kormány ezért is támogatja a 4iG és a Huawei együttműködésének erősítését.

Nagy Márton fontosnak tekinti a pénzügyi kapcsolatok erősítést, ezért üdvözölte, hogy a legnagyobb kínai bankok már megjelentek Magyarországon. A Bank of China, a China Construction Bank és a China Developement Bank után hamarosan az ICBC is megjelenhet, így Magyarország pénzügyi téren is Kína kiemelt régiós partnere lehet - tette hozzá. A tárcavezető megjegyezte, hogy a kormány a nemzetközi kapcsolatokat diverzifikálása érdekében hirdette meg a keleti nyitás politikáját, és kezdetektől fogva arra törekedett, hogy Magyarország a keleti és nyugati világ találkozási pontja legyen, itt találkozzon a tőke és a csúcstechnológia.

A kormány a továbbiakban azt szeretné elérni, hogy újabb belföldi projektek kerüljenek a társfinanszírozású beruházások listájára. A Budapest-Belgrád vasútvonal jövő nyárra elkészülhet, a fejlesztések 5 logisztikai, vasúti és töltőhálózat-fejlesztéssel folytatódhatnak, ennek részleteiről hamarosan a miniszterelnök tájékoztat - közölte. Nagy Márton hangsúlyozta, hogy Kína megbízható partnerként számíthat Magyarországra, hiszen a kormány kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre törekszik, és elutasít minden törekvést, amely protekcionista módon kizárná a kínai termékeket az európai piacról, hiszen "Európának nem bezárkóznia kell", hanem a világgal együtt fejlődnie. Kína megkerülhetetlen tényező a világgazdaságban, Magyarország számára pedig kiemelten fontos a távol-keleti ország, ugyanis ma tőlük érkezik a legtöbb külföldi tőke az elektromos autózáshoz kapcsolódóan, és a 9. legnagyobb kereskedelmi partnerként a magyar külkereskedelemből 4 százalékkal részesednek.

A miniszter kiemelte, a globális gazdaság súlya egyre inkább Ázsiába helyeződik át, Magyarországon pedig az ázsiai országok közvetlen befektetéseinek aránya 2014-hez képest

19 százalékról 34 százalékra emelkedett, Kína ötszörösére emelte közvetlen befektetéseinek arányát. Kína Magyarország 10. legnagyobb tőkebefektetője. Magyarországon épít gyárat többek közt a csúcstechnológiát képviselő CATL és a BYD - tette hozzá.

Kína magyarországi nagykövetségének miniszteri tanácsosa üdvözölte, hogy Kína Egy övezet, egy út programja összekötődött a magyar kormány keleti nyitásával. Liu Bu szerint a kapcsolatok erősítése, a fejlődés előmozdítása, a közös sikerek mindkét országnak egyformán fontosak.

Magyarország ma már a kínai áruk egyik elosztó központja Európában, és a magyar áruk is egyre nagyobb mennyiségben jutnak el a távol-keleti piacra. Az együttműködésnek kedvez a közlekedési összeköttetések bővülése, valamint a márciusban bejelentett vízummentesség, amely Auszrtia, Belgium, Írország, Luxemburg és Svájc mellett Magyarországra is kiterjed - tette hozzá. A szervezők nevében a Hszinhua kínai állami hírügynökség vezetője - aki az eseményt megelőzően személyesen találkozott Nagy Mártonnal - méltatta a kapcsolatok fejlődését.

Fu Hua üdvözölte, hogy a magyar kormány a kezdetek óta aktívan, más európai országoknak példaként szolgálva vesz részt az Egy övezet, egy út programban.

A két ország vezetői a megosztott előnyök elvét követve elkötelezettek a közös építkezés iránt, amelynek eddigi sikerét az infrastruktúraberuházások, a technológiai fejlesztések, a kulturális központok megnyitása is jelzi - mondta.

A barátság a nagy távolság ellenére is közel hozza az embereket, amit az is jelez, hogy a kínainak nagyra értékelik a magyar kultúrát, egyre többen el is látogatnak Magyarországra, és a magyarok is egyre nagyobb számban tanulnak kínaiul. A magyar-kínai együttműködés ígéretes jövő előtt áll, a kapcsolatépítés eseményeit a kínai média kiemelt figyelemmel követi - hangsúlyozta Fu Hua.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Index kérdéseire külön értékelte a kedden megjelent legfrissebb GDP-adatokat. A tárcavezető szerint a kormány stratégiája helyes, és most már jól látható, hogy a gazdaság helyreáll. Továbbá az üzemanyagárakkal kapcsolatban kiemelte: örül annak, hogy minden piaci szereplő megértette, mit szeretne a kormány.

„A 2,5 százalékos növekedés az idei évre továbbra is reális, az első negyedév a várakozásaimnak megfelelően alakult, és kifejezetten örülök, hogy a 0,8 százalékos negyedéves adat egyes elemzői várakozásoknál erősebb” – így összegezte az Index kérdéseire kedden Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azt, hogy a Központi Statisztikai Hivatal publikálta a legfrissebb GDP-adatokat. Ez alapján idén 

AZ ELŐZŐ NEGYEDÉVHEZ KÉPEST A GAZDASÁG TELJESÍTMÉNYE 0,8 SZÁZALÉKKAL BŐVÜLT.

Nagy Márton az Index kérdéseire kifejtette, hogy jól látható, a gazdaság újraindult. „És a növekedés gyorsuló ütemet mutat majd negyedévről negyedévre” – húzta alá. A tárcavezető szerint öt tényező befolyásolja a növekedést, ebből négy teljesül:

  1. A fogyasztás helyreáll, ezt tükrözi a kiskereskedelmi forgalom: 13 hónap után ismét növekedést ért el az idei első két hónapban. „Ezen belül főként az élelmiszer- és turisztikai szektor mutat élénkülést.”
  2. Nagy Márton szerint a beruházások is dinamikusabbá válnak,
  3. illetve a munkaerőpiaci aktivitás is növekszik: „A tartalékokat szabadítjuk ki, pedig mindenki mosolygott és azt mondta, nem lesz több foglalkoztatott. De kérem szépen: lesz. Hatvanezer fő lett inaktívból aktív státuszú.”
  4. A hitelezés is szépen pörög Nagy Márton szerint: „a hitel által támogatott gazdasági növekedés valósul majd meg, ami nagyon fontos tényező” – összegezte. 

Nagy Márton elégedett

A nemzetgazdasági miniszter szerint egyedül az exportpiacok jelentenek jelenleg kihívást. Ez szerinte Németország és az Európai Unió versenyképességének kérdéseivel függ össze. „Kitettek vagyunk azzal kapcsolatban, hogy mi történik majd Németországban. Ott tavaly recesszió volt látható, és idén is nulla körüli növekedés várható. A német gazdaságban nincs stratégia arra vonatkozóan, hogyan húzzák vissza a gazdaságukat magasabb növekedéshez” – emelte ki Nagy Márton, majd hozzátette:

Nagy Márton szerint ha az exportaktivitás Magyarországon helyreáll, visszapattan, akkor a jövő évben 4 százalékos növekedés érhető el. „Ennek még egy feltétele van, az, hogy a háború véget ér” – Nagy Márton szerint ráadásul az ilyen jó évkezdet hozzájárul ahhoz, hogy az óvatossági motívum tovább oldódjon.

Mindenki megértette, mit szeretne a kormány?

Arra a kérdésünkre, hogy mit üzen azoknak, akik szerint a bázishatások miatt, illetve az olyan kormányzati ösztönzések miatt lett jobb GDP-adat, aminek később komoly következménye lehet, a tárcavezető leszögezte: „Lehet arra fogni, hogy süt a nap, de ezek az emberek sosem mondták, hogy mi legyen a stratégia. A mi stratégiánk helyes, a magasnyomású gazdaság ideális. A vállalatok hatékonysága növekszik, és versenyképességi stratégiát is publikáltunk.”

Persze mindenkit lehet kritizálni, de alternatívát nem nyújtanak, pedig szívesen vitatkozom. Az Armageddon-közgazdászoknak most sem lesz igazuk, a kormány stratégiája helyes, a gazdaság helyre áll.

A piaci hírek szerint hétfőn a Mol-csoport az összes töltőállomásán 10 forinttal csökkentette az üzemanyagok árát. Az ATV-nek erre vonatkozó kérdésére Nagy Márton leszögezte:

Nagyon örülök, hogy megértette mindenki, mit szeretne a kormány. Mindenki a kooperációt választotta az ellenállás helyett. Ez jó dolog. Szokták rólam azt mondani, hogy kemény vagyok, csapok, és aztán kérdezek, ugyanakkor én is azt szeretem, ha kooperációban sikerül valamit elérni.

Nagy Márton szerint ez a döntés a benzinkutaktól óriási lépés, ugyanakkor az, hogy ez elegendő vagy nem, azt a kabinet a jövő héten szerdán mérlegeli.

A tárcavezető szerint mérlegelik, hogy a régiós árak helyett a szomszédos országok árait kell vizsgálni a referenciaárhoz. „Szerintem ez megfontolandó, nem véletlen, hogy múlt péntek óta a KSH már a szomszédos árakat is publikálja. Ez jó felvetés.”

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek