tóth gabi
Beszédes az európai számok összehasonlítása.
„Húsz éve nem volt Magyarországon kínai államelnök, tehát most már nagyon »kijárt« Magyarországnak egy ilyen látogatás, különösen azért, mert az EU-ban Magyarország ápolja a legbarátibb kapcsolatot Kínával” – nyilatkozta a hirado.hu-nak Salát Gergely sinológus. A szakértőt Hszi Csin-ping magyarországi látogatása kapcsán kérdeztük, aki szerdán érkezett meg Budapestre.
Az egyetemi docens szerint mindez Magyarország kiemelt szerepét jelzi Kína számára az EU-n belül, és ez lehetőséget jelent a kínaiaknak arra, hogy ne csak az amúgy remek iramban fejlődő, minden területre kiterjedő kínai kapcsolatoknak adjanak új lendületet, de a találkozón az európai uniós ügyekben az együttműködésről, az EU–Kína kapcsolatokról is eszmét tudjanak cserélni a vezetők.
Salát Gergely hangsúlyozta, hogy
A szakember szerint a látogatás látványosabb része az, amikor ünnepélyesen aláírják azokat a szerződéseket, megállapodásokat, amiket a közelmúltban már letárgyaltak.
„Ennél azonban fontosabb, hogy a két állam vezetői várhatóan olyan beruházásokról, együttműködésekről, befektetésekről is megállapodnak, amelyek a következő időszakban válhatnak megvalósuló projektekké” – világított rá Salát Gergely.
Ezek a jövőre vonatkozó megállapodások teszik igazán fontossá a mostani találkozót a sinológus szerint.
Salát Gergely Kína-szakértő (Fotó: MTI/Lakatos Péter).
Arra a kérdésre, hogy Magyarország valójában mennyire jelentős üzleti partnere Kínának, a szakértő azt válaszolta: azt lehet mondani, hogy az általános súlyához képest jelentősebb.
„Például a magyar–német befektetési kapcsolatokat nem éri el a magyar–kínai forgalom. Azonban a debreceni CATL-gyár vagy a szegedi BYD-gyár Kínából is látható projektek” – tette hozzá.
Salát Gergely rámutatott, hogy a BYD Kínában nemzeti büszkeség, és Magyarországon lesz a gyár első külföldi üzeme. A CATL a világ akkumulátortermelésének a 37 százalékát dominálja, tehát egy nagyon fontos szereplője ennek az iparnak – magyarázta a szakértő.
Kiemelte, hogy az elmúlt években a nagy európai hármas – Franciaország, Németország és Nagy-Britannia – után
Salát Gergely arról is beszélt lapunknak, hogy a kétoldalú viszony Magyarország és Kína között már bő egy évtizede nagyon stabilan, nagyon pozitívan fejlődik.
Emlékeztetett: a két vezetőnek most ez lesz a hetedik találkozója, tehát nem idegenekként ülnek le tárgyalni. A Kína-szakértő szerint Hszi Csin-ping magyarországi látogatása inkább az eddigi irányt fogja megerősíteni.
Hszi Csin-ping jelenlegi európai körútján mindenhol az együttműködésre helyezi a hangsúlyt, és várhatóan ezt szorgalmazza Magyarországon is. És itt értő fülekre talál, vagyis a következő jó néhány évre ez pályára fogja állítani a kínai–magyar kapcsolatokat – emelte ki Salát Gergely.
A kínai és a magyar álláspont pedig azért van még közelebb egymáshoz – tette hozzá –, mert a jelenleg is gyorsan változó nemzetközi környezetben mindkét ország szeretne jó pozíciót fogni. Ez Kína számára azt jelenti, hogy felméri, kik lehetnek továbbra is stabil és megbízható partnerei Európában, ezért Magyarországnak is hajlandó az eddiginél több teret adni; Magyarországnak pedig azt, hogy nem szeretne egyik nagy blokknak sem a perifériája lenni, hanem önállóan, a Kelet és a Nyugat közötti híd szerepét betöltve próbál érvényesülni.
annál, mintha csak alárendelt tagja lennénk valamelyik nagy blokknak. A konkrétumokról szólva hozzátette, a már eddig is széles körű gazdasági, tudományos és oktatási együttműködés a kínai elnök most kezdődő látogatásának eredményeként minden bizonnyal még tovább bővül majd; így mindkét fél bizakodó lehet a kétoldalú kapcsolatok jövőjét illetően.
„A két ország immár hetvenöt éve kitartó, szívvel-lélekkel elkötelezett barátja egymásnak. A diplomáciai kapcsolatok felvételének eredeti szellemében a két fél mindig tiszteletben tartotta és támogatta a másik fél önállóan választott fejlődési útját, kölcsönösen megértettük és támogattuk egymás alapvető érdekeit és aggodalmait, és mindig örömmel üdvözöltük egymás fejlődésben és nemzeti fellendülésében elért eredményeit” – írta magyarországi látogatása kapcsán Hszi Csin-ping kínai elnök, aki személyes hangvételű levélben köszöntötte a magyar népet.
Hszi Csin-ping kínai elnök levelét változtatás nélkül közöljük.
„Májusban, amikor az Alföldön a virágok és a fű illata betölti a levegőt, Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök meghívására állami látogatást teszek Magyarországon. Tizenöt év alatt másodszor látogatok el a gyönyörű országba.
Hszi Csin-ping kínai elnök (j) fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt (b) Pekingben 2023. október 17-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
Az elmúlt tizenöt év során számos alkalommal találkoztam a Kínába látogató magyar vezetőkkel, és mély barátságot kötöttünk. Nagyon várom, hogy visszatérjek az önök országába, és a magyar barátaimmal megoszthassuk gondolatainkat barátságunkról és együttműködésünkről, és megtervezhessük az újkori kínai–magyar kapcsolatok fejlesztését.
Magyarország híres csodálatos tájairól és a neki dicsőséget hozó, kiváló szülötteiről. Gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik. A költő-hazafi Petőfi versei széles körben ismertek, csakúgy, mint a »zongora királyaként« emlegetett Liszt szenvedélyes zenéje. A magyar nép szorgalmas, elmés, nyitott és elfogadó. Mer új utakon járni, és innovatív készségekben gazdag. Találmányai mindegyike – így a golyóstoll, a hologram vagy a Rubik-kocka – az emberiség fejlődésének egy-egy meghatározó pontja.
Kína és Magyarország 75 évvel ezelőtt vette fel egymással a diplomáciai kapcsolatokat. Azóta a két ország kapcsolatai kiegyensúlyozottan és egészségesen fejlődnek, és komoly eredményeket értek el. A kölcsönös tisztelet, az egyenlő bánásmód, a kölcsönös előnyök és a mindenki számára előnyös helyzet elvéhez ragaszkodva kiemelt partnerként tekintünk egymásra. A folyamatosan változó nemzetközi környezetben a nehézségekkel dacolva, erőszak által meg nem félemlítve léptünk a szuverén országok független és autonóm baráti külkapcsolatainak helyes útjára.
A két ország immár 75 éve kitartó, szívvel-lélekkel elkötelezett barátja egymásnak. A diplomáciai kapcsolatok felvételének eredeti szellemében a két fél mindig tiszteletben tartotta és támogatta a másik fél önállóan választott fejlődési útját, kölcsönösen megértettük és támogattuk egymás alapvető érdekeit és aggodalmait, és mindig örömmel üdvözöltük egymás fejlődésben és nemzeti fellendülésében elért eredményeit.
Kína és Magyarország immáron 75 éve kitart amellett, hogy egymásnak jó partnere legyen a kölcsönösen előnyös együttműködésben. Most az »Egy övezet, egy út« színvonalas kiépítésére, a két ország stratégiáinak szorosabb összehangolására összpontosítunk, valamint arra, hogy a pragmatikus együttműködéseket elmélyítsük többek között a beruházások, az infrastruktúra-építés, a pénzügyek, az alternatív energia és a kommunikációs technológia területén, ezáltal közös impulzust adjunk a világgazdaság fellendülésének.
A két ország immár 75 éve kitartó jó barát, amelyek kölcsönösen tanulnak egymástól. A pekingi Magyar Kulturális Központ több éve eredményesen működik, és a budapesti Kínai Kulturális Központ is hamarosan megkezdi tevékenységét. Számos kínai felsőoktatási intézmény indított magyar nyelvű képzést. A Konfuciusz Intézetek és Konfuciusz tantermek népszerűek Magyarországon, a budapesti Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium pedig számos olyan fiatalt nevelt ki, akik át tudják venni a kínai–magyar barátság stafétáját. Az önkormányzati cserekapcsolatok aktívak, a bennünket összekötő közvetlen légi járatok száma már meghaladja az egy tucatot, és az emberek közötti cserekapcsolatokat elősegítő intézkedések is újabb és újabb eredményeket érnek el.
Mind Kína, mind pedig Magyarország fejlődésének fontos szakaszában jár. Kína arra törekszik, hogy előmozdítsa a színvonalas fejlődést és a külföld felé való nagyfokú nyitottságot, valamint arra, hogy a kínai típusú modernizációval átfogóan előmozdítsa az erős nemzet kiépítését és a nemzeti fellendülés nagy ügyét. Magyarország is azon fáradozik, hogy sikeressé váljon, nagyobb fejlődést érjen el.
Ehhez arra van szükség, hogy folytassuk a hagyományos barátságot, és megerősítsük a kétoldalú kapcsolatok politikai alapjait. A magas szintű kölcsönös politikai bizalom a kínai–magyar kapcsolatok fontos alappillére. Kína kész arra, hogy figyelemmel a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulójára, a magyar féllel együttműködve a kétoldalú kapcsolatokat stratégiailag és hosszú távra magas szinten megtervezze, a magas szintű eszmecserék pozitív lendületét megszilárdítsa, támogassa a rendszeres kormányközi, törvényhozási és pártközi eszmecsere és szakpolitikai kommunikáció fenntartását, fenntartsa egymás alapvető érdekeinek határozott és kölcsönös támogatását, ezáltal szilárd politikai biztosítékot nyújtson a kínai–magyar kapcsolatok magas szintű fejlesztéséhez.
Kész támogatni egymás nyelvének oktatását, jól hasznosítani a kölcsönösen létrehozott kulturális központjaink adta lehetőségeket, ösztönözni mindenkit és minden intézményt, hogy erősítse a kölcsönös kapcsolatokat és interakciót. Kína kész továbbá együttműködni Magyarországgal a további kölcsönös vízumkönnyítés, a két ország közötti közvetlen légijárat-bővítés, valamint a két ország közötti közlekedés kedvezőbb feltételeinek megteremtése érdekében.
Kína és az EU egymás átfogó stratégiai partnerei, közös érdekeik skálája széles, az együttműködésük nagyobb, mint a versengésük, és több az egyetértés, mint a nézeteltérés. Mindkét fél közös felelőssége, hogy a világ nagyobb stabilitásának megteremtése érdekében együttműködjön, és nagyobb lendületet adjon a globális fejlődésnek.
Kína és Magyarország hasonló nézeteket és egymáshoz közel álló álláspontot képvisel a nemzetközi és regionális kérdésekben. Ki kell tartanunk az összefogás és az együttműködés mellett, erőteljesen támogatnunk kell az emberiség közös értékeit, így a békét, a fejlődést, a méltányosságot, az igazságosságot, a demokráciát és a szabadságot.
Egy ősi kínai mondás szerint: »a hasonló gondolkodásúak között a hegyek és vizek adta távolság nem jelent akadályt«. Ezzel összecseng a magyar közmondás, miszerint »a jó barát drágább az aranynál«.
A kínai elnök levelét a Magyar Nemzet közölte.