tóth gabi
Harkiv körül összepontosítják erőiket.
Az orosz megszálló erők jelentősen növelték támadásaikat a kelet-ukrajnai Harkiv megyében, ahol heves harcok folynak, főként a régió északi, orosz határ menti része van veszélyben – közölte Oleh Szinyehubov, a megye kormányzója pénteken a Telegramon.
Szavai szerint a megszállók fokozták az ágyúzásokat északi irányból, és főként Vovcsanszk városát lövik. „Az ukrán fegyveres erők magabiztosan tartják állásaikat és egyetlen métert sem veszítettek. Az ellenséges csapatok nem jelentenek veszélyt a megye székhelyére, Harkivra” – tette hozzá a kormányzó.
Később közölte, hogy a régiónak az orosz határhoz közeli részét az orosz hadsereg erőteljesen ágyúzza, eddig egy civil halálos áldozatról és két sérültről érkezett jelentés.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Zuzana Caputová szlovák államfővel tartott kijevi sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy az orosz csapatok újból támadási hullámot indítottak Harkiv megyében. Hozzátette, hogy heves tüzérségi csata zajlik a térségben. Nem zárta ki, hogy Oroszország további erőket csoportosít át ebbe az irányba.
A katonai műveletek interaktív térképét közreadó, Deep State projekt Telegram-csatornáján azt írta, hogy az orosz erők elektronikus hadviselési rendszereket és drónokat is aktívan vetnek be a térségben, az államhatár mentén számos településre próbálnak benyomulni.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál nem megnevezett ukrán katonai forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az oroszok megszálltak négy harkivi falut az orosz határ mentén – Sztrilecse, Kraszne, Pilna és Boriszivka településeket –, és Vovcsanszk felé nyomulnak.
Mikola Olescsuk, az ukrán légierő parancsnoka bejelentette, hogy Csehország átadta az egyik taktikai repülődandárnak az első F-16-os vadászszimulátort, annak fő modulját már tesztelik és működésre készítik fel ukrán szakemberek. Légierőnél hozzáfűzték, hogy nem egy egyszerű szimulátorról van szó, hanem egy teljes értékű repülési szimulátorral valódi F-16-os pilótafülkével.
Az ukrán katonai hírszerzésnél elmondták az Ukrajinszka Pravdának, hogy péntekre virradó éjjel dróntámadást hajtottak végre egy olajfinomító ellen az oroszországi Kaluga térségében.
Szerhij Liszak, a keleti országrészben lévő Dnyipropetrovszk megye kormányzója arról tájékoztatott, hogy az orosz erők drónokkal támadták Nyikopol városát a régióban, aminek következtében két magánvállalkozás és egy üzlet épülete megrongálódott, egy autó pedig kigyulladt, de személyi sérülés nem történt.
Az ukrán vezérkar pénteki összesítése szerint az orosz hadsereg ukrajnai embervesztesége hozzávetőleg megközelítette a 480 ezret. Az ukrán erők előző nap megsemmisítettek egyebek mellett öt orosz harckocsit, 47 tüzérségi és két légvédelmi rendszert, valamint 51 drónt.
Az Egyesült Államok 400 millió dollár (mintegy 170 milliárd forint) értékű újabb fegyverszállítmányt és katonai felszerelést küld az ukrán hadsereg számára, közvetlenül a hadszíntérre.
Az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint sürgősen szükséges katonai képességekről van szó, amelyek az amerikai hadsereg készleteiből jutnak el rövid időn belül az ukrajnai harctérre.
A biztonsági segítségnyújtás keretében Patriot-rendszerekben használatos rakéták, Stinger légvédelmi rakéták is szerepelnek. Ezek mellett 105 és 155 milliméteres tüzérségi lövedékek, precíziós, romboló- és kézifegyver-lőszerek, páncélozott csapatszállító járművek, járőrhajók és különböző pótalkatrészek is eljutnak Ukrajnába.
Az illetékes washingtoni idő szerint péntek délután egy sajtóbeszélgetésen elmondta, hogy az április végén bejelentett, 1 milliárd dollárról szóló katonai segélycsomag egyes elemei már eljutottak az ukrajnai harctérre, és ukrán katonák kezébe.
Megjegyezte: Lloyd Austin védelmi miniszter azon dolgozik, hogy a többi katonai eszköz is a lehető leggyorsabban eljusson rendeltetési helyére, valamint a védelmi tárca azon van, hogy a most bejelentett csomag is minél előbb hozzáférhetővé váljon az ukrán hadsereg számára, amely fontos a Donbasz régiót érintő, valamint Harkiv környékét is elért orosz offenzívával szembeni védekezéshez.
és lehetségesnek tartotta, hogy az orosz erők a város elleni nagyszabású támadáshoz készülődnek.
Hozzátette, ennek fényében van jelentősége annak, hogy a Kongresszus elfogadta a 60 milliárd dolláros ukrajnai támogatási keretet, és ez teszi indokolttá a támogatások sürgős eljuttatását az ukránoknak a hadszíntérre.
Emlékeztetett arra, hogy a háború kezdetén az orosz erők kétségbeesett erőfeszítéseket tettek Harkiv elfoglalására, és ennek kudarca vezetett oda, hogy az orosz elnök a csapatok visszavonásáról döntött, Ukrajna északi részét elhagyták, és kizárólag Kelet-Ukrajnára összepontosítottak.
A „különleges hadművelet” részvevőinek támogatása marad az új orosz kormány legfontosabb feladata – jelentette ki Mihail Misusztyin miniszterelnök-jelölt pénteken az orosz parlament plenáris ülésén.
A kormányfői posztra Misusztyint Vlagyimir Putyin orosz elnök terjesztette be ismét a parlament alsóházához, amely ezt pénteken 375 szavazattal támogatásáról biztosította. 57 képviselő – az előzetes bejelentés alapján a kommunista frakció – tartózkodott, ellenszavazat nem volt. Az új miniszterelnök kinevezését az államfő ezt követően aláírta.
„A legfontosabb feladat továbbra is a különleges hadműveletben részt vevő védelmezőink támogatása. Továbbra is biztosítani fogunk számukra mindent, amire szükségük van – a haditechnikát, a fegyvert, a védőeszközöket, az orvosi felszereléskészleteket, katonai felszerelést. Segíteni fogjuk a harcosokat és hozzátartozóikat a szociális kérdések megoldásában” – mondta a felállítandó kabinetje programját ismertetve a miniszterelnök-jelölt, aki egyúttal ügyvezető kormányfő is volt.
„A jövő másik prioritása az új régiók teljes integrációja. Az, hogy ott elérjék a társadalmi-gazdasági fejlődés összoroszországi szintjét. Erre továbbra is különös figyelmet fogunk fordítani” – tette hozzá.
Ennek hat területe az orosz gazdaság megerősítése, a technológiai szuverenitás biztosítása, a digitális átalakulás, a népességnövekedés és a gyermekes családok támogatása, a jólét növelése, valamint a régiók és az infrastruktúra kiegyensúlyozott fejlesztése.
Álláspontja szerint a gazdasági növekedés új modelljét kell kialakítani, aminek érdekében tovább kell fejleszteni a kínálati gazdaságot és feltételeket kell teremteni új vállalkozások megnyitásához.
Mint mondta, az ipari termelés volumenét több tucat százalékkal, a nem nyersanyagalapú, nem energetikai termékek exportját legalább kétharmadával, az agráripari termékek kínálatát pedig másfélszeresére kell megnövelni.
Leszögezte, hogy a kormány nem kívánja korlátozni az orosz vállalatok külpiaci működését, a fő hangsúlyt a baráti országokkal való együttműködés kedvező feltételeinek megteremtésére helyezi. Azt ígérte, hogy nem lesznek korlátozások azon külföldi vállalkozók számára sem, akik továbbra is Oroszországban akarnak dolgozni.
A technológiai szuverenitást a kormány a rádióelektronika, a szerszámgépek, az orvosi berendezések és technológia, a mikroléptékű kémia, a pilóta nélküli repülőgéprendszerek, a világűr, az atom, az új energiatechnológiák, az élelmezésbiztonság terén kívánja megteremteni. Misusztyin azt mondta, hogy az ilyen projekteknek köszönhetően hat év alatt másfélszeresére nő majd az orosz saját fejlesztésű csúcstechnológiai termékek és szolgáltatások aránya.
A digitális átalakulásról szólva a biztonság szavatolása előfeltételének nevezte áttörő eredmények elérését a hazai távközlési infrastruktúrában, valamint a saját elektronikus platformok kifejlesztését a kulcsfontosságú ágazatokban és a közigazgatásban.
Közölte, hogy a kormány az adatgazdaság megteremtésére fog összpontosítani és hogy tovább nőnek majd az orosz informatikai megoldásokba történő beruházások, legalább kétszer akkora mértékben, mint amekkora a gazdaság növekedése.
Bejelentette, hogy a kormány elindítja a Család nemzeti projektet, amelynek keretében az évtized végéig meghosszabbítják a népszerűvé vált „anyasági tőke programot”, megkönnyítik az állami szociális támogatás igénylését és további hat évvel meghosszabbítják a családi jelzáloghitel-programot.
A jólét növeléséről szólva azt mondta, hogy még inkább személyre szabottak lesznek az állampolgárokat támogató intézkedések. Ennek a fő eszköze Misusztyin szerint a foglalkoztatás fejlesztése és a bérek növelése lesz. Új, méltó bérezési modell kidolgozását helyezte kilátásba a közszféra alkalmazottjai számára.
Azt mondta, hogy a kormány felül fogja vizsgálni az egyetemekre való felvétel mechanizmusát, hogy a kiképzett diplomások megfeleljenek a vállalatok, a régiók és a gazdaság egésze követelményeinek. Kijelentette, hogy egymillió szakmunkást kell kiképezni, és hogy a Priorityet 2030 program keretében folytatódik a fejlett mérnöki iskolák és a modern egyetemi kampuszok létrehozása.
Misusztyin azt ígérte, hogy a kormány hat évvel meghosszabbítja az alacsonyabb társadalmi-gazdasági fejlettségű régiókra vonatkozó fejlesztési programokat.
A hatóságok kétezer település számára fognak integrált fejlesztési programokat, több mint 200 város számára pedig mestertervet kidolgozni. Az infrastrukturális költségvetési hitelek nagysága évente legalább 250 milliárd rubellel növekszik majd (a rubel jelenleg mintegy 4 forintot ér).
Bejelentette, hogy a kormány elengedi a régióknak a szövetségi hitelekből keletkezett adósságaik kétharmadát, az így felszabaduló eszközöket további fejlesztésekre kell fordítani.
A lakás- és közüzemi szektor korszerűsítésére 4500 milliárd rubel értékű programot fognak kidolgozni, mely 40 millió orosz számára javítja majd a szolgáltatások minőségét. Misusztyin kijelentette, hogy folytatódik az utak javítása és építése, és hogy legkevesebb 75 repülőteret fognak felújítani a régiókban.