kulcsár edina
Az ukránok a Krímben vágtak vissza.
Ukrán és orosz területeken is folytatódtak csütörtökön a kölcsönös támadások. Közben a brüsszeli uniós csúcson a német kancellár újabb légvédelmi rendszert ígért Kijevnek, az olaszországi G-7 találkozón pedig az amerikai külügyminiszter fejezte ki elkötelezettségét Ukrajna mellett. A Kreml szóvivője szerint a fronthelyzeten nem változtatna a nyugati támogatás.
Túlélők után kutattak az észak-ukrajnai Csernyihivben. Szerdán három orosz rakéta csapódott a városba, sokan meghaltak, több mint hetvenen megsebesültek.
„Folytatjuk a kutatást, a törmelékek alatt még lehetnek emberek. Nem adjuk fel” – mondta a mentőkutya-kiképzők vezetője.
Az orosz rakétacsapások csütörtökön folytatódtak: hajnalban a Donyeck megyei Szelidovét érte találat, halálos áldozata is volt a támadásnak. Egy ház összedőlt, 11 másik megrongálódott.
Rakétavetőket, radarállomásokat és más eszközöket rongált meg az ukrán támadás az Oroszország által megszállt félsziget egyik fontos katonai repülőterén. A felvételt az ukrán hadsereg tette közzé, és a Telegramon többen is óriási robbanásokról számoltak be. Az ukrán elnök szerda éjjeli beszédében köszönetet mondott a műveletért.
„Köszönöm az ukrán fegyveres erőknek, akik pontos csapást mértek az orosz hadseregre a dzsankoji repülőtéren. A megszállónak veszítenie kell!” – fogalmazott Volodimir Zelenszkij, aki a szerdán Brüsszelben kezdődött EU-csúcson elmondott videóüzenetében további légvédelmi támogatást kért.
„Németország eddig két Patriot-rendszert küldött Ukrajnának, és úgy döntött, egy harmadikat is szállít. Nemcsak azért, mert ez közvetlenül hasznos, hanem azért is, hogy ezzel más országokat ösztönözzön a segítségnyújtásra” – nyilatkozott Olaf Scholz.
Az olaszországi Capri szigetén a G7-országok külügyminiszterei gyűltek össze, hogy a közel-keleti konfliktus mellett Ukrajna helyzetéről tárgyaljanak. Az amerikai külügyminiszter szerint fontos lenne, hogy a képviselőház még a hétvége előtt elfogadja az Ukrajnának szánt 61 milliárd dolláros, átszámítva több mint 22 ezer milliárd forintos csomagot.
„Jóvá kell hagyni az elnök által benyújtott költségvetési kérelmet, amely reményeink szerint a hétvégén a képviselőház elé kerül. Az Egyesült Államok számára komoly a tétje Ukrajna sikerének. Ha Putyin büntetlenül folytathatja, nem fog megállni Ukrajnánál, és megjósolhatjuk, hogy agressziója folytatódni fog” – mondta Antony Blinken.
„Az amerikai pártellentétek miatt Washington újabb utakat keres, hogy Kijevet támogathassa. Akárhogy is, ez sehogy sem befolyásolja a fronthelyzetet. Szabad szemmel is láthatja már mindenki, hogy a harcok állása nem kedvez Ukrajnának” – nyilatkozott Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, aki szerint az amerikai segélycsomagok csak profitot garantálnak az Egyesült Államok számára.
A brüsszeli vezetők a saját háborújuknak tekintik az orosz–ukrán háborút – jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Orbán Viktor azt mondta, a magyar ember számára ez nem egy olyan háború, amiben mi is benne vagyunk. Amikor a brüsszeli vezetőket hallgatom – folytatta –, ők úgy beszélnek erről a háborúról, mint a saját háborújukról, ők benne vannak.
Elmondta, azzal kezdték, hogy küldenek sisakot, majd fegyvereket, harckocsikat, aztán jönnek a repülők, aztán most már arról beszélnek, miután vesztésre állnak az ő háborújukban, hogy előbb-utóbb katonákat is kell küldeni.
A miniszterelnök úgy fogalmazott: nehéz a helyzet, Európában háborúpárti kormányok vannak, Magyarország egyedül van, csak a Vatikán van még a béke álláspontján.
Orbán Viktor szerint Magyarországnak ki kell tartania, mert arra számít, hogy repedezni fog a háborúpárti európai gondolkodás.
Legalább nyolc ember meghalt és huszonöt megsebesült az orosz erők légicsapásában csütörtök este a közép-ukrajnai Dnyipropetrovszk térségében – közölték a helyi hatóságok.
Ihor Klimenko ukrán belügyminiszter a Telegram üzenetküldő alkalmazáson azt közölte, hogy két ember Dnyipróban és hat a régió Szinelnikovi körzetében halt meg.
„Dnyipróban egy ötemeletes épület lángokban áll, részben megsemmisült. A romok alatt emberek lehetnek” – írta Telegramon Szerhij Liszak, Dnyipropetrovszk megye kormányzója, aki a Dnyiprótól délnyugatra fekvő Krivij Rih körzetben is károkról számolt be. Hozzátette, a légvédelem a régiót támadó 16 rakétából 11-et, 10 drónból pedig kilencet lelőtt.
Az ukrán légierő azt közölte, hogy 15 rakétát – köztük két Kh-22-es cirkálórakétát – és 14 drónt lőtt le az országot ért támadások során.
Mikola Lukasuk, a Dnyipropetrovszk megyei tanács elnöke azt közölte: két ember meghalt és tizenöt megsebesült a csapásban, amely a Dnyipro központjában található épület két legfelső emeletét rombolta le.
A Dnyiprótól délkeletre fekvő Szinelnikovi körzetben Klimenko közlése szerint tucatnyinál több ház megrongálódott.
A Dnyiprótól délnyugatra fekvő Krivij Rihben három ember – két férfi és egy nő – sebesült meg a város egyik infrastruktúrája elleni csapásban – közölte a helyi katonai közigazgatás vezetője, Olekszandr Vilkul a Telegramon. A helyszínen mentőcsapatok dolgoznak. Az infrastruktúrában keletkezett károkról nem álltak azonnal rendelkezésre részletek.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a légvédelem megerősítésére szólított fel a Dnyipropetrovszki területre mért orosz csapást követően. „Oroszországot felelősségre kell vonni a terrorért, és minden rakétát, minden Sahidot le kell lőni” – mondta. „A világ ezt garantálni tudja, és partnereink rendelkeznek a szükséges képességekkel” – tette hozzá.
Egy amerikai televíziónak nyilatkozva elismerte az ukrán elnök, hogy az Egyesült Államok támogatása nélkül nincs esélyük a győzelemre. Volodimir Zelenszkij ezzel magyarázta, hogy országának miért van szüksége a pénzügyi segítségnyújtásra. A republikánus többségű amerikai képviselőház szombaton szavaz az Ukrajnának szánt 60 milliárd dolláros támogatásról.
Eljött a nap: szombaton voksol az ukrajnai segélyről az amerikai képviselőház – ezzel a címmel közölt cikket a Mandiner. A lap úgy fogalmaz: röviden szólva eldőlhet Ukrajna sorsa.
A Mandiner arra utalt, hogy bár az Egyesült Államok demokrata többségű szenátusa februárban 60 milliárd dollár értékű katonai és pénzügyi támogatást hagyott jóvá Ukrajnának, a jobboldali többségű képviselőház mindeddig nem bólintott rá a segélycsomagra.
– így foglalta össze a támogatás fontosságát az amerikai PBS televíziónak az ukrán elnök.
Volodimir Zelenszkij a NATO szerepvállalása kapcsán párhuzamot vont azzal, hogy Izrael légvédelmi rendszere elhárította Irán támadását.
„Feltennék önnek egy kérdést. Izrael tagja a NATO-nak? Izrael nem NATO-tagország, de a szövetségesek mégis megvédték. Megmutatták Iránnak, hogy Izrael nincs egyedül. Ez a válaszom azoknak, akik azt mondják, hogy Ukrajnát óvatosan kell kezelni, és nem szabad bevonni NATO-tagországokat a háborúba” – hangsúlyozta az ukrán elnök.
Hasonlóan nyíltan fogalmazott az ukrán miniszterelnök is, aki a BBC-nek azt mondta, ha Ukrajna veszít, az a harmadik világháborúhoz vezethet.
„Ha Ukrajna veszít, a globális biztonság jelenlegi rendszere véget ér. Újabb konfliktusok alakulnak ki, ami a harmadik világháborúhoz vezethet. Szeretnénk, ha Európa hosszú távon biztonságban lenne, ehhez viszont le kell győzni Oroszországot” – emelte ki Denisz Smihal.
Hétfőn az Origo hívta fel a figyelmet arra, hogy
A lap szerint Emmanuel Macron francia elnök – aki először beszélt nyugati katonák Ukrajnába küldéséről – arra akarta rávenni Joe Biden amerikai elnököt, hogy alkalmazza a stratégiai bizonytalanság taktikáját, és az Egyesült Államok, illetve a NATO küldjön félreérthető üzeneteket Moszkvának, hogy az oroszok ne tudják eldönteni, mi lesz a NATO következő lépése.
„Egyre többen emlegetik a harmadik világháború kitörésének eshetőségét” – ezt már a miniszterelnök politikai igazgatója mondta a brüsszeli uniós csúcstalálkozón. Orbán Balázs szerint az uniós vezetők többsége továbbra is abban hisz, hogy még több fegyverre és még nagyobb katonai támogatásra van szükség, ám
„Minél előbb a tárgyalóasztalok mellé tudunk ülni, annál több életet tudnánk megmenteni és annál előbb tudnánk lezárni a harmadik világháború kitörésének kockázatát, és amíg ez a stratégiai irányváltás nem történik meg a többi ország részéről, addig is számunkra az első és legfontosabb prioritás az Magyarország békéjének és biztonságának garantálása” – szögezte le Orbán Balázs.
A tanácsadó szerint ezt azzal lehet garantálni, hogy Magyarország kimarad a háborús készülődésből, és továbbra sem vesz részt a fegyverszállításokban.