kulcsár edina
Péntektől utalja az áprilisi nyugdíjakat az államkincstár.
Az eddigi inflációs adatok alapján az látszik, hogy a januári 6 százalékos nyugdíjemelésnél kisebb lesz az éves infláció, és az úgynevezett "nyugdíjas infláció" még ennél is alacsonyabb lesz. Mindez nem pusztán játék a számokkal, hanem az is kiszámítható, hogy mennyivel ér többet a nyugdíjasok pénze.
Ahogy a Ripost is megírta, januártól 6 százalékkal emelte a havonta fizetendő nyugdíjakat a kormány, és a 13. havi februárban esedékes értéke is 6 százalékkal nőtt. A KSH adatai szerint az emeléssel 230 700 forintra nőtt az átlagnyugdíj. A kormány már januárban jelezte, hogy az éves infláció vélhetően alacsonyabb lesz 6 százaléknál, azóta kiderült, hogy az első három hónapban a vártnál is alacsonyabb volt a pénzromlás mértéke.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a KSH adatai alapján azt közölte, hogy az infláció összeomlott és lent is maradt. A januári 3,8 százalék, majd a februári 3,7 százalék után 3,6 százalékra csökkent az infláció üteme. Az áremelkedés előző hónaphoz viszonyított alakulása gyakorlatilag az év eleje óta stagnál, a januári és februári 0,7 százalékos mértéket követően márciusban 0,8 százalékot tett ki.
Számításaink szerint az év első hónapjában az átlagos nyugdíj három havi reálértéke közel 16 ezer forinttal nőtt. Még nehéz megbecsülni, hogy a kedvező folyamatok milyen mértékben maradnak így az év folyamán, de elemzői konszenzus szerint 4,5 százalék lehet az éves infláció. Ez 230 700 forintos átlagos nyugdíj esetében egész évre 42 ezer forintos reálérték-növekedést jelent.
Az is kedvező a nyugdíjasok számára, hogy az élelmiszerárak - a házon kívüli étkezés kiszűrésével - 1,7 százalékkal csökkentek márciusban, ezen belül pedig jelentősen kevesebb pénzt kellett kiadni az olyan alapvető élelmiszerekért, mint a tej, a tojás, a sajt, a kenyér vagy a liszt.