kulcsár edina
Mert békét akarunk.
Azért erősítjük a honvédséget, mert békét akarunk, van mit megvédenünk: van családunk, hazánk, otthonunk, nemzetünk – mondta a honvédelmi miniszter a Konzervatív Politikai Akció Konferencia (CPAC Magyarország) rendezvényt lezáró beszédében pénteken Budapesten.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a híres római mondást idézte, „ha békét akarsz, készülj a háborúra”, és kiemelte, a magyar kormány mindig a haza védelme szemszögéből közelíti meg a tennivalókat.
Magyarország élén olyan kormány van, amely békét akar, mások „rohannak bele a háborúba” – tette hozzá a honvédelmi miniszter.
Azt mondta, konzervatív politikára van szükség, hogy békét lehessen teremteni.
– jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A honvédelmi miniszter úgy fogalmazott, „örökösök és örökhagyók vagyunk”, „a jó katona nem azt nézi”, ki van előtte, hanem azt, hogy ki van mögötte, kit kell megvédenie; egy konzervatív kormányzat ezért fejleszti a honvédséget.
Ezzel szemben véleménye szerint a woke – a kommunizmus új formája – minden identitást tagad és támad, Istent, a hazát, a nemzetet, a családot és a teremtett nemi kettősséget, de az államot, a hadsereget is. Amikor azonban hatalomra jut – tette hozzá -, az ideológiáért kell háborúznia. Ez történelmi tapasztalat Közép-Európában – jegyezte meg.
Figyelmeztetett arra, hogy Amerikában a fiataloknak arról beszélnek, milyen szörnyű emberek voltak a gyarmatosító őseik, ezért egyre kevesebben jelentkeznek katonának. A németeknek pedig egy felmérés szerint csak egyharmada érzi úgy, hogy fegyverrel is megvédené a hazáját.
– mondta, hozzáfűzve, a „woke-vezérelt” Európa valójában nincs felkészülve a háborúra, mert figyelmen kívül hagyják a történelmet, „nem értik, hogy az atomháborútól senki nem lehet elég távol a bolygón”.
A szuverén magyar kormány viszont „a ránk hagyományozott értékekre alapozva” 21. századi kihívásoknak megfelelő honvédséget épít – hangsúlyozta a miniszter.
Szólt arról is, hogy a honvédségnek a high-tech eszközökön kívül szüksége van az identitás megőrzésére is, ezért neveztek ki katonai identitásért felelős miniszteri biztost.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf idézte az Egri csillagok egy mondatát, amely szerint „a falak ereje nem a kőben vagyon, hanem a védők lelkében”.
„Ha meg akarunk maradni magyarnak, megőrizni személyes szabadságunkat és a nemzeti függetlenségünket, akkor hinnünk kell abban az erőben, amely a falak erejét adja: a védők lelkében” – fejtette ki.
Magyarország békét akar, ezért megteremti az ehhez szükséges erőt – hangoztatta a honvédelmi miniszter.
A béke a legfontosabb! - hangsúlyozta a honvédelmi miniszter pénteken egy másik rendezvényen is, hozzátéve: sajnos az egész világ, de Európa biztosan, „furcsa módon háborús lázban ég”.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a védelmi ipari kiállítással egybekötött Budapest Security Dialogue (BSD) konferenciát megnyitó beszédében úgy fogalmazott: „mindenki a háborúról beszél, miközben a béke a legfontosabb kincsünk”. Meg kell őrizni, és meg kell ragadni minden lehetséges alkalmat a béke fontosságának hangsúlyozására – tette hozzá a miniszter. Ilyen volt a tegnapi Bálna Honvédelmi központban a Közép-európai Védelmi Együttműködés (CEDC) 5 közép-európai és 6 nyugat-balkáni ország részvételével megtartott miniszteri szintű találkozója is.
A miniszter kiemelte, a BSD konferencia az európai védelem szükségességére hívja fel a figyelmet, és ebben a rendkívül fontos kérdésben hallatni kell Közép-Európa és a Nyugat-Balkán hangját.
A térségben egy nagy családnak kell tekinteni magunkat. A mi felelősségünk az, hogy „mi legyünk a béke védelmezői” – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A politikus beszélt arról, hogy a világban újra és újra nagyhatalmak rivalizálását tapasztalni. A gazdasági hatalom Nyugatról Keletre tolódik, nagy országok vannak feltörekvőben, és ez feszültségekhez vezet. Mindezek a folyamatok fenyegetéseket is hordoznak magukban, mégpedig, hogy új blokkok alakulnak majd ki – mondta.
A miniszter hangsúlyozta: az előbbi nem áll Magyarország érdekében, „ hazánk abban érdekelt, hogy egyfajta biztonsági párbeszéd ”motorja„ legyen, amely egyúttal folyamatos információáramlást is biztosít.
Az ukrajnai háborúról szólva azt mondta: az folyamatosan magában hordozza az ”eszkaláció lehetőségét„. Szerinte a háború kritikus ponthoz érkezett: a Nyugat úgy döntött, hogy globalizáljuk ezt a konfliktust, amely gazdaságilag a világ minden szegletébe eljutott. Továbbá az orosz agresszor olyan mértékben kiépítette a katonai gépezetét, hogy már nem tudjuk, ki az, aki meg tudná állítani – mondta a honvédelmi miniszter. Megismételte, minden pillanatban, miközben egy nyílt konfliktus zajlik körülöttünk, szembe kell néznünk az eszkaláció lehetőségével.
Csak egy azonnali tűzszünet és béketárgyalás lehet megoldás erre a helyzetre – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Az izraeli-palesztin konfliktusról szólva arról beszélt, nagyon oda kell figyelnünk és felelősségteljesen kell lépnünk, mert az a világkereskedelem biztonságát is fenyegeti.
Továbbá a terrorizmus és a bevándorlás szintén a biztonság hiányából, a bizonytalanságból, a háborúból ered – mondta a miniszter.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte: Magyarország nem engedheti meg magának, hogy ne legyen erős. A NATO tagjai vagyunk, ez a végső biztonsági garanciánk, de nem számíthatunk kizárólag külső segítségre, ezért nagyon erős katonai fejlesztési programot kellett kidolgozni – mutatott rá.
A miniszter elmondta, a 2010-es évektől fogva elkezdték a szovjet felépítésű hadsereg átalakítását egy NATO kompatibilis, high-tech felszereléssel. Egy nagyon erős és ellenálló védelmi rendszert alakítottunk ki – tette hozzá.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf kifejtette, nemcsak arra törekszenek, hogy beszerezzék a megfelelő eszközöket és átalakítsák a hadsereg felszerelését, hanem arra is, hogy egy stabil védelmi ipart alakítsanak ki. Ez ”a magyar gazdaság motorjának egy új hengereként működhet” – fogalmazott.
A politikus szólt arról is, hogy a konferencia Európát szeretné erősíteni, és az ukrajnai háború megmutatta, hogy a NATO-nak egyértelmű létjogosultsága van, ugyanakkor Európa nem hagyatkozhat csupán a NATO-ra, amelyet az Egyesült Államok dominál. Európának a saját biztonsága érdekében többet kell tennie – hangsúlyozta.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf közölte azt is, Magyarország elkötelezett a különböző missziókban, világszerte mind ezer katonánk szolgál.
A miniszter a beszédében azt is kiemelte: az Európai Unió bővítése a lehető legjobb módja annak, hogy növeljék a biztonságot a Nyugat-Balkánon.
Palkovics László, az N7 Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Holding Zrt. vezérigazgatója közölte, a Budapest Security Dialogue konferenciát először rendezték meg annak érdekében, hogy a helyi és a nemzetközi felek közötti együttműködést erősítsék a védelmi ipar területén.
A védelmi ipar szerepének erősítése kapcsán arról beszélt, Magyarország nagyon fontos szereplővé vált a régióban ezen a területen. A helyi védelmi ipar garantálja a nemzeti biztonsági feltételeket is – mondta Palkovics László, fontosnak nevezve, hogy Magyarország építse ezeket a kapacitásait, belépjen a nemzetközi piacra és beépüljön a beszállítási láncokba.
Robert Kalinák szlovák miniszterelnök-helyettes, védelmi miniszter a déli régió kapcsán szintén azt hangsúlyozta, hogy az európai integráció nagyon fontos a béke és a stabilitás szempontjából. Ugyanakkor – mint mondta – nem halad megfelelő sebességgel a Nyugat-Balkán uniós integrációja.
Megjegyezte, köztudott, hogy Ausztria, Csehország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia mennyire támogatják a Nyugat-Balkán uniós integrációját.
A Európai Unió 2003-ban ígéretet tett a Nyugat-Balkán országainak, hogy csatlakozhatnak majd, de ez a mai napig csak Horvátország számára vált valósággá – mondta a miniszter, aki jó hírnek nevezte, hogy a bővítés újra napirenden van.
Robert Kalinák szólt arról is, Magyarország és Szlovákia között ma a legjobb az együttműködés, és a siker kulcsa az, hogy csak azokra a témákra összpontosítottak, amelyekben egyetértettek.