tóth gabi
Két férfit, egy nőt vettek őrizetbe.
Őrizetbe vettek a német hatóságok három embert, akiről azt gyanítják, hogy a kínai titkosszolgálat javára kémkedett – jelentette be a múlt héten Karlsruhéban a német szövetségi ügyészség.
A szövetségi bűnügyi hivatal két férfit és egy nőt vett őrizetbe Düsseldorfban és Bad Homburgban, munkahelyüket és otthonukat a hatóságok átkutatták. A gyanúsítottak legkésőbb 2022 júniusa óta dolgozhattak a kínai hírszerzésnek. A hatóságok szerint katonai technológiákkal kapcsolatos információkat adhattak át Kínának.
– állt az ügyészség közleményében.
Az egyik elfogott férfiről azt lehet tudni, hogy katonai innovációkhoz köthető adatokat adott át a kínai titkosszolgálat egy munkatársának, aki Kínában tartózkodott. Ehhez használta fel a férfi a szintén őrizetbe vett házaspár düsseldorfi vállalatát, amelyen keresztül kapcsolatokat építettek ki és folytattak együttműködést német tudósokkal és kutatókkal.
Nancy Faeser német belügyminiszter közleményében hangsúlyozta: nagy figyelemmel követi a berlini kormány a kínai kémkedés jelentette fenyegetést és kockázatot az üzleti és tudományos területeken. A német kormány egyik szóvivője azt mondta, hogy a három őrizetbe vett német állampolgár esetét alaposan megvizsgálják, és megteszik a szükséges válaszlépéseket.
Szintén a múlt héten őrizetbe vették az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt európai parlamenti (EP-) listavezetőjének egy munkatársát, akit azzal gyanúsítanak, hogy Kína javára kémkedett Németországban – jelentette be a német ügyészség.
Az ügyészségi közleményben Jian G.-ként azonosított férfit azzal vádolják, hogy az Európai Parlamentben folytatott tárgyalásokról információkat osztott meg a kínai hírszerzéssel, illetve Németországban tartózkodó kínai ellenzékiekről kémkedett Peking megbízásából.
A német ügyészség szerint a német állampolgárságú gyanúsított „a kínai titkosszolgálat alkalmazottja”. Januárban több alkalommal is átadott információkat az összekötőjének az Európai Parlamentben folytatott egyeztetésekkel és határozatokkal kapcsolatban.
A férfit őrizetbe vették Drezdában, otthonát a hatóságok átkutatták. Michael Pfalzgraf, az AfD szóvivője „nagyon nyugtalanítónak” nevezte az ügyet.
Nancy Faeser belügyminiszter alapos vizsgálatot sürgetett, és „nagyon komolynak” nevezte az AfD-politikus munkatársával kapcsolatban megfogalmazott vádakat.
– jelentette ki Faeser.
A Zöldek EP-képviselőcsoportja az eset kapcsán azt követelte, hogy az Európai Parlament gyorsított vizsgálatot folytasson arról, történik-e külföldi befolyásolás az intézményben.
„Még a júniusi választások előtt látni akarjuk az előzetes eredményeket” – közölte Terry Reintke, az Európai Zöld Párt kampányát irányító EP-képviselő, hozzátéve, hogy „önkényuralmi rendszerek – mint például Kína és Oroszország – aktívan igyekeznek aláásni a demokráciát Európában”.
– reagált a letartóztatásra Pekingben a kínai külügyminisztérium szóvivője, aki „a Kína és Európa közötti együttműködés légkörének lerombolását célzó rágalomnak” nevezte a Jian G-t illető vádakat.
Bettina Stark-Watzinger német oktatási miniszter arra szólította fel egy vasárnap megjelent interjúban az ország egyetemeit, hogy vizsgáljanak felül minden közös projektet Kínával a nemrég történt kémkedési ügy miatt.
A kémkedés gyanúja miatt letartóztatott három német állampolgár esete ismét világossá tette, hogy nem szabad naivnak lennünk Kínával szemben – mondta a WirtschaftsWoche című német gazdasági hírmagazinnak Stark-Watzinger.
„Még alaposabban kell mérlegelnünk az együttműködés kockázatait és előnyeit, különösen a tudomány és az egyetemek területén. Ez magában foglalja a meglévő együttműködési kapcsolatok felülvizsgálatát is” – tette hozzá.
Egy hete a német szövetségi bűnügyi hivatal őrizetbe vett Düsseldorfban, illetve Bad Homburgban két férfit és egy nőt, mert a gyanú szerint legkésőbb 2022 júniusa óta dolgozhattak a kínai hírszerzésnek. A hatóságok szerint katonai technológiákkal kapcsolatos információkat adhattak át Kínának.
Őrizetbe vételük idején éppen olyan kutatási projektekkel kapcsolatban folytattak tárgyalásokat, amelyek a kínai tengeri harci képességek bővítéséhez lehettek hasznosak Peking számára. Az egyik elfogott férfiról azt lehet tudni, hogy katonai innovációkhoz köthető adatokat adott át a kínai titkosszolgálat egy munkatársának.
Stark-Watzinger azt is elmondta, hogy csak olyan projekteket szabad támogatni, amelyek egyértelmű hozzáadott értékkel bírnak Németország és Európa számára.
Ugyanakkor kijelentette, hogy Berlin továbbra is támogatni fogja a független kínai szakértelem fejlődését.
Kína visszautasította azokat az állításokat, miszerint a kínai titkosszolgálat kémkedési műveleteket folytat Németországban, és rágalomnak minősítette az állításokat.
„A híresztelés mögött álló szándék teljesen nyilvánvaló: nevezetesen Kína megrágalmazása és elnyomása, valamint a Kína és Európa közötti együttműködés légkörének aláásása” – mondta pekingi sajtótájékoztatóján a kínai külügyminisztérium szóvivője.
„Kína mindig is ragaszkodott a kölcsönös tisztelet és a más államok belügyeibe való bele nem avatkozás elvéhez” – hangsúlyozta a szóvivő.
„Németországnak túl kell lépnie a hidegháborús mentalitáson” – mondta.
A szóvivő azt követően reagált, hogy hétfőn Karlsruhéban a német szövetségi ügyészség jelentése szerint a német hatóságok három embert vettek őrizetbe a kínai titkosszolgálat javára végzett kémkedés gyanújával.