POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.04.14.

Készpénzben vitték el a közpénzt, másfél milliárdot!

A hivatali jelentés cáfolja Karácsonyt.

Közpénzből készpénzt csináltak a hídpénzbotrány szereplői – így összegezte a Mandiner a kormányzati Ellenőrzési Hivatal pénteken közzétett részjelentését. Ebben egyebek mellett az áll, hogy a Lánchíd felújítására szánt pénzből több mint egymilliárd forint került két jogászhoz, akik az átutalt óriási összegeket rövid időn belül készpénzben felvették.

„Fájhat Karácsony feje: közpénzből készpénzt csináltak a hídpénzbotrány szereplői” – idézték a Mandiner cikkét az M1 Híradóban szombaton. A portál azt írja: hiába próbálta Karácsony Gergely és köre eltolni magától a hídpénzbotrányt, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal pénteken közzétett részjelentése lerántotta a leplet a baloldal egyik legnagyobb korrupciós botrányáról. A hivatal jelentéséből ugyanis kiderült, milyen úton vándorolhatott a főváros pénze két ügyvéd letéti számlájára.

A BKK-tól az A-Híd Zrt-hez, onnan egy kft-n keresztül két ügyvédi letéti számlára, onnan pedig készpénzben ismeretlen helyre – így vándoroltak a pénzek a Lánchíd felújítása kapcsán a KEHI részjelentése szerint.

Ebben az áll: a hídpénzbotrányban érintett két ügyvéd több alkalommal is nem sokkal azután vettek fel többtízmillió forintnyi készpénzt saját számláikról, miután a fővárosi fenntartású Budapesti Közlekedési Központtól megérkeztek az összegek a hídfelújításon kivitelezőként dolgozó A-Hídhoz.

Hitelből finanszírozták

Az ellenőrzési hivatal egyik fontos megállapítása az is, hogy bár az A-Hídhoz a BKK-tól érkeztek a pénzek, a BKK az összegeket továbbszámlázta a Fővárosi Önkormányzatnak, amit a Karácsony Gergely vezette Városháza az Európai Beruházási Banktól felvett hiteléből fedezett.

Vagyis ezek szerint lényegében Karácsonyék hitelt vettek fel a főváros terhére, majd abból csaknem másfél milliárd forintot magánszámlákra játszottak át.

Karácsony Gegrelyt év elején egy brüsszeli útján kérdezték arról, hogy mi az álláspontja azzal a másfél milliárd forinttal kapcsolatban, aminek lába kélt a Lánchíd felújítása során. A főpolgármester először azt mondta, hogy semmit sem tud a lánchídbotrányról, majd később arról beszélt, hogy nincs összefüggés a fővárosi utalások és a készpénzfelvételek között.

Csakhogy Karácsony Gergely magyarázatát  most a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálata megcáfolta.

A részjelentésben ugyanis az áll: már a közbeszerzési eljárás ideje alatt, később pedig a folyamatban lévő beruházás idején több mint másfél milliárd forint vándorolt az A-Híd zrt bevételeiből a két ügyvéd letéti számlájára. Onnan pedig vagy még az utalások napján vagy néhány napon belül készpénzben fel is vették az összegeket.

Az említett kft-hez köthető ex-jogász tavaly novemberben egy nav razzia után került letartóztatásba. Ez után robbant ki az elmúlt évek legnagyobb korrupciós botránya. Az adóhatóság nyomozói az ügyben már összesen 33 fővárosi helyszínen tartottak házkutatást.

Újratenderezték

A Lánchíd felújítása – az eredeti tervekhez képest – több milliárd forinttal többe került. Tarlós István idején, 2019-ben már kiírtak egy közbeszerzést a híd felújítására. A végül nyertes A-híd Zrt. akkor 21,8 mrd forintért vállalta a munkát.

Karácsony Gergelyék azonban egy új közbeszerzést írtak ki, amely során a cég már több mint 5 mrd forinttal drágábban, és kevesebb műszaki tartalommal vállalta a munkát. Sőt, a baloldali városvezetés a drágulás mellett a hatvanszorosára, 4,2 milliárd forintra emelte a cégnek járó előleget is, miközben a kötbért megfelezték.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) pénteken nyilvánosságra hozta a Lánchíd felújításának ellenőrzéséről készített részjelentését, amely alapján további bűncselekmények gyanúja is felmerülhet.

Az MTI-hez eljuttatott, Gaál Szabolcs Barna Kehi-elnök által jegyzett részjelentés a fővárosi önkormányzat által az Európai Beruházási Banktól (EBB) felvett hitelből finanszírozott Lánchíd-felújítás ellenőrzése során feltárt pénzmozgásokról szól.

A tájékoztatás szerint a vizsgálathoz a Kehi adatokat kért be a hitelfelvevő fővárosi önkormányzat, a megvalósító Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. és a fővállalkozó A-Híd Építő Zrt. mellett a lebonyolítói és műszaki ellenőri feladatokat ellátó Budapest Közút Zrt.-től, valamint a kivitelezésben részt vevő további 37 gazdasági társaságtól.

A hivatal emellett a lefolytatott, illetve folyamatban lévő hatósági eljárásokkal kapcsolatban megkereste a Közbeszerzési Hatóságot, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt is, továbbá helyszíni egyeztetést is tartott a beruházás tervezőjével.

A részjelentés szerint a BKK Zrt. a fővárosi önkormányzattal kötött megvalósítási megállapodás alapján 2020. augusztus 4-én tárgyalásos közbeszerzési eljárást indított a Lánchíd felújításának kivitelezési munkáira.

A részvételre jelentkező szervezetek valamennyien érintettek voltak abban a 2016-ban összejátszás gyanúja miatt indult versenyfelügyeleti eljárásban, amely az M4-es autópálya építése kapcsán indult, és ahol a túlárazás gyanúja is felmerült – tették hozzá.

A BKK Zrt. a közbeszerzési eljárás eredményeként 2021. február 2-án az A-Híd Építő Zrt.-vel kötött fővállalkozási szerződést, amelyben vállalkozási díjként tartalékkeret nélkül nettó 18 721 210 427 forint szerepelt. Ez a Kehi megállapítása szerint csaknem két és félszerese a hídfelújítás 2018-ban becsült költségének.

A felek a fővállalkozási szerződést később két alkalommal módosították, amelyek eredményeként a vállalkozási díj nettó 18 742 591 093 forintra növekedett – áll a jelentésben. Megjegyezték: az A-Híd Építő Zrt. a beruházást 2023. május 15-én jelentette készre, a műszaki átadás-átvétel 2023. július 13-án fejeződött be.

A BKK Zrt. a Lánchíd felújításával összefüggésben – az időközben megrendelt pótmunkákkal együtt – nettó 19 328 775 252 forintot fizetett ki az A-Híd Építő Zrt.-nek, és a vállalkozási díjról kiállított részszámlákat a BKK Zrt. a fővárosi önkormányzatnak továbbszámlázta. A vállalkozási díj végső forrásaként a fővárosi önkormányzat által az EBB-től felvett hitel szolgált.

A részjelentésben közöltek szerint a Kehi a fővállalkozási szerződés megkötésének 2021. február 2-ai időpontjától kezdődően lekérte az A-Híd Építő Zrt. kifizetési adatait, amelynek eredményeként megállapította, hogy 1 330 119 759 forintot utaltak át a Sunstrike Hungary Kft.-nek, amely cég ügyleteivel kapcsolatban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozást folytat.

Kiemelték: az A-Híd Építő Zrt. három alkalommal – 2020. november 4-én, 2020. december 9-én és 2021. január 19-én – már a fővállalkozási szerződés megkötését megelőzően is teljesített átutalásokat a Sunstrike Hungary Kft.-nek, de már az első átutalás is időben összefügg a közbeszerzési eljárás folyamatával.

Az A-Híd Építő Zrt. ugyanis első alkalommal a Lánchíd-projekt kapcsán kiírt közbeszerzési eljárás során beérkezett ajánlatok 2020. október 28-ai bontását követő egy héttel teljesített átutalást a Sunstrike Hungary Kft.-nek 71 648 320 forint összegben. A társaságnak ezután összesen 1 545 064 719 forintot utaltak át – jelezték.

Hozzátették:

a Sunstrike Hungary Kft. a bevételeiből összesen 1 509 716 000 forintot utalt tovább két ügyvédnek, akik egyike vele azonos épületben rendelkezett irodával.

Az átutalt összegből – a tranzakciók időpontja és összege alapján beazonosítható módon – 1 343 174 000 forintot 39 alkalommal, jellemzően az átutalás napján vagy azt követő néhány napon belül készpénzben felvettek.

Az utalások és a készpénzfelvételek sorrendje, illetve a beruházóhoz érkező kifizetések között időbeli összefüggés fedezhető fel – állapította meg a Kehi, mellékelve egy táblázatot a pénzmozgásokról.

Közölték: a Kehi részjelentésében szereplő ügyletekkel kapcsolatban már nyomozás van folyamatban, azonban a hivatal megállapításai alapján további bűncselekmények gyanúja is felmerülhet.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) pénteken közzétett jelentése alapján komoly pénzügyi visszaélés gyanúja merült fel a Lánchíd Budapest által elvégzett felújítása kapcsán – közölte pénteki fővárosi sajtótájékoztatóján Hidvéghi Balázs, a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltjének kampányfőnöke.

Szentkirályi Alexandra kampányfőnöke emlékeztetett arra, hogy a Lánchíd felújítását a Városháza hitelből finanszírozta, ennek felhasználását ellenőrizte a Kehi.

Elmondása szerint a Városháza az előző főpolgármester, Tarlós István által letárgyalt, kedvezőbb szerződés helyett egy csökkentett műszaki tartalmú, de 5,5 milliárd forinttal drágább megállapodást kötött az A-Híd Zrt.-vel a Lánchíd felújítására.

Az új szerződésben például a felvehető előleget ötvenszeresére emelték a korábbi megállapodáshoz képest

– jegyezte meg.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy az A-Híd Zrt. rendszeresen utalt pénzeket a Sunstrike Hungary Kft.-nek, amelynek vezetője, Vig Mór ma már előzetes letartóztatásban van. A Kehi-jelentés világosan kimondja: az utalások és a készpénzfelvételek sorrendje, illetve a Városházától a beruházóhoz érkezett kifizetések között időbeli összefüggés fedezhető fel – hangsúlyozta.

Amikor az A-Híd Zrt. a Sunstrike Hungary Kft.-nek összegeket utalt át – összesen 1,5 milliárd forintot, a Lánchíd felújítását közvetlenül megelőzően, illetve a beruházás alatt –, akkor ezeket az átutalásokat szinte azonnal felvették készpénzben – közölte.

Hidvéghi Balázs szerint jogosan merül fel tehát a kérdés: miért került egy csökkentett műszaki tartalmú megállapodás többe,

miért volt szükség ilyen óriási összeg átutalására a Sunstrike Hungary Kft. számára, miért kellett ezeket a pénzeket azonnal felvenni, és mi lett velük, hol van a pénz?

Jogos az az igény, hogy Karácsony Gergely főpolgármester álljon ki és adjon világos választ ezekre a kérdésekre – szorgalmazta Szentkirályi Alexandra kampányfőnöke.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek