tóth gabi
Több tízezer háztartást érinthet.
Több nagy előnye is lesz az új otthonfelújítási programnak az elemzők szerint. Ilyen például, hogy a támogatás hitelrésze kamatmentes lesz, illetve nagyobb támogatáshoz juthatnak az alacsonyabb jövedelműek. A kormány pénteken jelentette be, hogy elindítja az új otthonfelújítási programot. Az egyik fontos előírás lesz, hogy a felújítással 30 százalékkal csökkenteni kell az energiafelhasználást. Pályázni várhatóan június elejétől lehet majd.
Pénteken jelentette be a kormány az új lakásfelújítási program részleteit. A tervek szerint 108 milliárd forintra pályázhatnak az 1990 előtt épült családi házak tulajdonosai otthonuk korszerűsítésére. A támogatás összege legfeljebb 6 millió forint lehet, amelynek egy része vissza nem térítendő támogatás, a másik része pedig kamatmentes kölcsön lesz.
„Az új lakásfelújítási programnak több nagy pozitívuma is van az elsőhöz képest. Az egyik az, hogy ezt olyanok is igénybe vehetik, akik nem nevelnek kisgyermeket, míg az elsőnél ez feltétel volt. Tehát, gyermektelenek, akár olyanok is, akiknek már nagy gyermekük van. A másik nagy pozitívum, hogy az elsőnél ott kedvezményes kamatozású volt a hitelrész, itt viszont teljesen kamatmentes az az összeg, amit hitelbe kapnak az igénylők. A harmadik pedig az, hogy az alacsonyabb jövedelműek, azok nagyobb támogatást kaphatnak” – fogalmazott Tóth Levente, a Bank360 Csoport vezető elemzője.
Az igénylés személyi feltételeiről még nem sokat tudni. Az eddigi támogatásoknak – legyen szó a csok-ról, vagy a csok pluszról, illetve a korábbi otthonfelújítási programról – előírás volt a megfelelő TB jogviszony, a köztartozásmentesség, vagy éppen a büntetlen előélet. A kormány nagyjából 20 ezer igénylésre számít.
108 milliárd forint keretösszegből valósulhat meg az az otthonfelújítási program, ami az 1990 előtt épült családi házak energetikai korszerűsítését célozza. Nemcsak hőszigetelésre, hanem a nyílászárók és gázkazánok cseréjére, valamint a melegvíz-rendszer felújítására is igénybe lehet venni a támogatást, egymillió forintos önerővel. A tervek szerint június elejétől lehet pályázni.
Tavaly október elején már füstöltek a kémények, korán jött a hideg. Sok család azzal csökkentette gázfogyasztását, hogy fával tüzelt.
A következő fűtési szezonban sok családi házban válhat hatékonyabbá a fűtés, a kormány ugyanis otthonfelújítási programot hirdetett az 1990 előtt épült családi házak energetikai korszerűsítésére. Ez nemcsak hőszigetelésre és a nyílászárók cseréjére ad lehetőséget, de a régebbi gázkazánokat is korszerű berendezésekre lehet cserélni.
A programmal az ország energiaszuverenitását növelné a kormány. Bár Magyarország gázellátása folyamatos és biztonságos, az orosz–ukrán háború rávilágított arra, hogy csökkenteni kell a gázfelhasználást.
„1990 előtt épült családi házaknak az energiakorszerűsítésére lehet igénybe venni ezt a támogatási programot. Nagyon fontos, hogy olyan ingatlanokról beszélünk, amelyek a vezetékes földgázhálózathoz vannak csatlakoztatva, és életvitelszerűen a tulajdonos ott lakik, a családi házban viszont lehet egy vagy több lakás is, de az a lényeg, hogy családi ház legyen, ugyanis itt lehet a legnagyobb energiamegtakarításokat elérni” – hangoztatta Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár.
A beruházás teljes költségvetése legfeljebb hétmillió forint lehet. Egymillió forint önerőt kell biztosítani, a fennmaradó hatmillió forint pedig kamatmentes hitelből és vissza nem térítendő támogatásból áll. Ennek az aránya járásonként változhat. Azokban a járásokban, ahol az átlagjövedelem alacsony, ott nagyobb a vissza nem térítendő támogatás összege, vagyis kevesebb hitelt kell felvenni.
A Híradónak nyilatkozó szakértő azt emelte ki, hogy a felújítás után igazolni kell, hogy 30 százalékos energiamegtakarítást értek el.
Sándorfi Balázs, a Bankmonitor ügyvezetője szerint a korábbi felújítási támogatás, támogatott hitel rendkívül széles körben igénybe vehető volt akár kerten belüli rendezéshez, teraszépítéshez, burkoláshoz, a mostani program pedig kifejezetten energiahatékonysági felújításhoz érhető el, és legalább 30 százalékos energiahatékonyság-javulást kell felmutatni az ingatlan tulajdonosának.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége az MTI-hez eljuttatott közleményében azt emelte ki, hogy a program 200 milliárd forint nagyságrendű építési feladatot hoz, ezzel pedig 30 ezer lakás felújítása valósulhat meg.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) azt közölte, hogy – 108 milliárd forintos keretösszegű – támogatási program idén mintegy 30 000 lakás igényes, energiamegtakarítást szolgáló felújítására ad lehetőséget, és mintegy 200 milliárd forint nagyságrendű építési feladatot generál, elsősorban a mikro- és kisvállalkozások számára. Hangsúlyozták, hogy a felújításokhoz szükséges magyarországi gyártású építési termékek és tervezői-kivitelezői kapacitás rendelkezésre áll.
A közleményben Koji László, az ÉVOSZ elnöke kifejtette, hogy
Juhász Attila, az Újház Zrt, és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke az MTI-nek eljutatott kommentárjában rámutatott, a magyar építőipar nagyon várta már ezt a támogatási formát, mert ez teszi teljessé a csok plusz és a napelemprogram kínálatát. Az építőiparban tevékenykedő legtöbb kis- és középvállalkozást pozitívan érintheti a lehetőség, amelyet várhatóan sokan fognak igénybe venni, hiszen a lakosság körében sok az elhalasztott építkezés és felújítás.
A Mapei Kft. az MTI-nek küldött közleményében az új támogatást azért is nevezte előremutatónak, mert az, ahogy írták hosszú távú gazdasági előnyöket kínál a rezsiköltségek jelentős csökkentésével. Az energiamegtakarítás mint támogatási feltétel arra ösztönzi a lakosságot és a szakembereket, hogy minél hatékonyabb megoldásokat válasszanak – jegyezték meg. További pozitívum, hogy a támogatás mértékének a lakóhely és jövedelem szerinti differenciálása lehetővé teszi, hogy az alacsonyabb jövedelmű családok is hozzáférjenek a programhoz – tették hozzá.
A közleményben Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője kifejtette, a támogatással generált kereslet serkenti az ágazat növekedését, és ez lehet az a „lökés”, ami még hiányzott az építőiparnak a bővüléshez.
Az ingatlan.com és a money.hu összeállításában Korponai Levente, a money.hu vezetője kifejtette, a program kamatmentes hitelével 4,8-6,8 millió forint kamat- és hitelvisszafizetést is spórolhatnak az energetikai korszerűsítésben gondolkodó ingatlantulajdonosok a piaci alapú hitelekhez képest. Ráadásul a legalább 30 százalékos energetikai hatékonyság javulás miatti rezsicsökkenéssel akár 10 millió forintot is spórolhatnak egy évtized alatt a tulajdonosok – tette hozzá.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a felújított ingatlanok értékénék emelkedésére hívta fel a figyelmet. Példaként említette, hogy az ingatlan.com adatai alapján a fővárosban idén eladott közepes állapotú és felújítandó házak átlagos négyzetméterára 677 ezer, a felújítottaké 719 ezer forint volt. A vármegyeszékhelyeken pedig a korszerűsítendőkre jellemző 389 ezer forinttal szemben a jó állapotúaknál majdnem 530 ezer forint volt az átlagár.
A VELUX cégcsoport az MTI-nek eljutatott közleményében jelezte, hogy az új otthonfelújítási támogatási program sokakat motiválhat, ugyanis a cégcsoport 971 ember megkérdezésével készített reprezentatív kutatásából kiderült, hogy a magyarok csaknem fele már a következő 12 hónapban korszerűsítené otthonát, 24 százalékuk pedig konkrét tervekkel is rendelkezik a felújításhoz.
A tetőablakgyártó vállalat felmérése szerint a felújítási projekt megkezdésében a magyarok 66 százaléka számára a legnagyobb akadályt az anyagi korlátok jelentik, a válaszadók 23 százaléka pedig attól is tart, hogy a korszerűsítéssel túllépheti a költségvetési keretét. A támogatott hitelek, illetve a hitel egy részének elengedése azonban fontos ösztönző lehet a felújítási munkák megkezdéséhez – írták.
A Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) az MTI-nek pénteken eljuttatott kommentárjában műszaki-beruházási szempontból kedvezőnek tekintik, hogy számos javaslatuk beépült a tervezetbe, például a komplex korszerűsítésre törekvés, a támogatásintenzitások aránya illetve az, hogy legyen elvárt energiafogyasztás-csökkenés a beruházást követően. A tavalyi, az összes hazai építőanyag gyártót érintő jelentős forgalomcsökkenés után nagy szükség van az energetikai felújítási programra, amely számos építési terméket igényel – tette hozzá.
Kosztolánczy György, az Otthon Centrum vezérigazgatója az MTI-nek pénteken küldött kommentárjában jelezte, az új lakossági épületenergetikai korszerűsítést támogató programnak köszönhetően azok a családiházak értékelődnek fel az ingatlanpiacon, amelyek a rezsiválság következtében veszítettek reálértékükből vagy jóval nehezebben voltak értékesíthetőek. Az elmúlt időszakban az érintett ingatlanokat a tulajdonosaik 47 százalékkal olcsóbban tudták csak értékesíteni a korszerűbb, ezredfordulón épült társaiknál.
Kiemelte, a programnak köszönhetően további fellendülésre számít a használt házak piacán, ami az árakra is hatással lehet, elsősorban a nagyvárosi agglomerációkban. Ezzel a lehetőséggel a korszerűtlen ingatlanok ismét piacképessé válhatnak.