kulcsár edina
A Közép-európai Védelmi Együttműködés miniszterei Budapesten.
Napjainkban, amikor a világ számos országa háborús lázban ég, Magyarország számára a legfontosabb a béke – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Budapesten, miután megbeszélést folyatott a CEDC (Közép-európai Védelmi Együttműködés) védelmi minisztereivel.
A miniszter az ukrajnai háborúval kapcsolatban hangsúlyozta: Magyarország álláspontja világos, azonnali tűzszünetre és békére van szükség. Hozzátette: most, amikor az eszkaláció veszélye nő, különösen fontos, hogy ezt a szemléletet Magyarország minden fórumon képviselje.
A CEDC-vel kapcsolatban Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte: a CEDC-ben résztvevő országoknak közös a történelme, közösek a gyökereik, a földrajzi helyzetük, ezért fontos, hogy egymással a lehető legnyíltabb és legőszintébb párbeszédet folytassák a régió kiemelt kérdéseiről.
Hozzátette: Magyarország abban érdekelt, hogy a dialógus fennmaradjon, és a régió megtartsa meghatározó szerepét, amit a történelem során mindig betöltött. Most is szükség van Közép-Európa hangjára, véleményére – jegyezte meg. A 2010-ben létrejött CEDC célja, hogy hozzájáruljon a regionális biztonság megerősítéséhez.
AZ EGYÜTTMŰKÖDÉST AUSZTRIA HÍVTA ÉLETRE, A CEDC-BEN AUSZTRIA, CSEHORSZÁG, HORVÁTORSZÁG, MAGYARORSZÁG, SZLOVÁKIA, SZLOVÉNIA VESZ RÉSZT. AZ ÉVENKÉNTI ROTÁCIÓBAN BEÖLTÖTT ELNÖKSÉGET EBBEN AZ ÉVBEN MAGYARORSZÁG LÁTJA EL.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta: a budapesti megbeszélésre 11 ország védelmi miniszterét hívták meg, a hat alapító mellett a nyugat-balkáni országok védelmi miniszterei is csatlakoznak a megbeszéléshez. A miniszter szerint a nyugat-balkáni országokat törékeny biztonság jellemzi, ezért fontos támogatni ezeknek az országoknak az európai integrációs törekvéseit.
Emlékeztetett rá: Magyarország 20 éve tagja az Európai Uniónak és 25 éve a NATO-nak, így tudjuk, milyen nagy jelentősége van a tagságnak, annak, hogy ezek a nemzetközi szervezetek hozzájárulnak az ország biztonságához és prosperitásához.
Ezt a stabilitást és biztonságot kívánjuk elősegíteni a nyugat-balkáni országok esetében is
– mondta.
A miniszter felidézte: katonai missziók is jelen vannak a nyugat-balkáni országokban, így Koszovóban a NATO KFOR-missziója, Bosznia-Hercegovinában pedig az EU Althea-missziója, ennek parancsnokságát januártól Sticz László vezérőrnagy vette át. A miniszter szólt arról is, hogy tart a nyugat-balkáni országok katonai képzésére vonatkozó, Ausztria által kezdeményezett akadémia előkészítése, és ABV (atom, biológiai, vegyi) szenzorokkal rendelkező drónok fejlesztése.
A sajtótájékoztatón Klaudia Tanner osztrák védelmi miniszter hangsúlyozta: európai szinten kell támogatni a nyugat-balkáni országokat, mert az EU nem teljes a délkelet-európai országok nélkül. Gratulált Bosznia-Hercegovinának, hogy megkezdődhetett a csatlakozási tárgyalása az EU-val.
Az osztrák védelmi miniszter kiemelte: Ausztria számára fontos a regionális együttműködés és a katonai-politikai párbeszéd, ez elengedhetetlen a sikerhez. Hozzátette: az európai béke érdekében az EU erős partner kell, hogy legyen a nyugat-balkáni országoknak.
A CEDC következő elnöki tisztségét jövőre Szlovákia fogja betölteni. Martin Vojtasovic szlovák védemiminiszter-helyettes a sajtótájékoztatón arról beszélt, nagyra értékelik a Visegrádi együttműködést (V4) és a CEDC-t, és abban érdekeltek, hogy az együttműködés folytatódjon.
Nem az a lényeges, hogy mindannyian egyformán gondolkodó politikai táborból legyünk, hanem a közös erőfeszítések, a lehetőségek, amiket egyedül nem tudnánk megvalósítani
– fogalmazott.
Jelezte: támogatják a nyugat-balkáni országok európai integrációját. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a biztonság „több fronton” veszélyben van, ezért elengedhetetlen az elemzés, együttműködés, koordináció, információcsere, amire a CEDC lehetőséget teremt.