tóth gabi
Április 15 a határidő.
A zöld nemzeti konzultáció tétje, hogy Magyarország valóban részt vegyen a világban zajló energetikai fordulatban, a 13 kérdésből álló kérdőívet április 15-ig lehet kitölteni a zöldenergia.kormany.hu oldalon – mondta György László kormánybiztos kedden győri sajtótájékoztatóján.
A politikus hozzátette, a nemzetközi elemzőházak szerint Magyarország rendelkezik majd 2030-ra a világban a negyedik legnagyobb zöldenergia tárolására alkalmas gyártókapacitással Kína, az Egyesült Államok és Németország után.
A zöldenergiához kapcsolódó beruházások a következő évtizedekben megalapozzák Magyarország gazdasági növekedését és jól fizető munkahelyeit. Az ehhez kapcsolódó ágazatokon keresztül pedig több millió magyarnak nyújtanak majd biztos megélhetést – emelte ki a kormánybiztos.
Ez fontos eleme annak a célkitűzésnek, hogy 2030-ra a villamos energia 90 százalékának előállítása ne járjon szén-dioxid kibocsátásával.
A zöldenergiára való átállás érdekében a kormány 75 milliárd forintos keretösszegben napenergia plusz programot indított, 30 milliárd forintból elektromos autóvásárlási programot kezdeményezett a vállalkozások számára és ösztönözte, hogy a 25 ezer főnél népesebb települések támogatottan már csak elektromos buszokat vásárolhassanak – sorolta a kormánybiztos.
Kara Ákos, Győr térségének fideszes országgyűlési képviselője elmondta, az elmúlt ciklusban Dézsi Csaba András polgármester vezetésével tudatos és átgondolt stratégia mentén valósítottak meg energiakorszerűsítési beruházásokat.
Győrben a közintézmények voltak a fókuszban, számos iskola mellett az egyetem is megújult energetikailag. A környékbeli kistelepüléseken pedig jellemzően az egészségügyi alapellátás intézményeit korszerűsítették – emelte ki a képviselő.
Kara Ákos szólt arról is, hogy a városi buszközlekedés terén is sikerült előre lépni az elektromos buszok megjelenésével.
„Ha a következő időszakban az emberek a Fidesz-KDNP önkormányzati többséget támogatják, hogy Dézsi Csaba András legyen a polgármester … az itt élők jövője szempontjából fontos fejlesztéseket tudunk majd megvalósítani” – mondta az országgyűlési képviselő.
Büszkék lehetünk rá, hogy Magyarország a globális zöld energetikai fordulatnak nem követője, hanem éllovasa – mondta a gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért felelős kormánybiztos csütörtökön Rétságon sajtótájékoztatón.
Hozzátette: azért fontos ez, mert a zöld gazdaság családok százezreinek fog biztos megélhetést biztosítani jól fizető munkahelyeken keresztül nemcsak az előttünk álló években, de évtizedekben is. Ezen túlmenően pedig garantálja, hogy az unokáink és az ő gyermekeik, unokáik is biztonságos, fenntartható, környezetbarát módon élhessenek.
A kormány által nemrég elindított zöldenergetikai konzultációhoz kapcsolódó tájékoztatón a kormánybiztos kifejtette: a zöldenergia négy területet jelent – előállítás, tárolás, felhasználás és körforgásos gazdaság –, és nagyon fontos, hogy Magyarország valamennyiben éllovasa legyen a globális átalakulásnak.
Ismertetése szerint ez a leggyorsabban fejlődő gazdasági terület ma a világban:
A piac 2050-re a nyolcszorosára bővül az előrejelzések szerint.
György László emlékeztetett: a magyar kormány 2020-ban meghirdette a klíma- és természetvédelmi akciótervet, amelyben célul tűzte ki, hogy 2030-ra a villamos energiát 90 százalékban szén-dioxid kibocsátása nélkül tudjuk megtermelni, és a 2030-ra tervezett naperőművi kapacitást már 2024-re elérte Magyarország.
Kitért rá, hogy 2030-ra Magyarország a negyedik legnagyobb energiatároló berendezésgyártó kapacitással fog rendelkezni. „Mondjuk ki: a negyedik legnagyobb akkumulátorgyártó kapacitással fog rendelkezni Kína, az Egyesült Államok és Németország után. Tehát nagy halakkal úszunk együtt az óceánban olyan területen, ahol a kapacitásokért öldöklő verseny zajlik” – fogalmazott a kormánybiztos.
A körforgásos gazdaságról egy tanulmány alapján közölte, 2050-re az Európai Unió az energiatároló és -előállító berendezésekhez szükséges kritikus nyersanyagokat 45-70 százalékban újrahasznosításból biztosítja majd. György László mindenkit arra kért, töltse ki április 15-ig a zöldenergetikai online konzultációt.
„Talán érzékenyebbek vagyunk arra, hogy a megújuló energia, a zöld energia ott legyen a mindennapi életünkben” – fogalmazott, a jövő egyik legnagyobb kihívásának nevezve azt, hogy mennyire tudunk gazdálkodni vele, illetve miből fogjuk előállítani az energiát.
A rezsicsökkentés fenntartásának szempontjából is fontos, hogy minél többen kitöltsék a zöld energiával kapcsolatos online kérdőívet az április 15-i határidőig – hívta fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára csütörtökön Pécsen, a Közös ügyünk a zöldenergia felméréshez kapcsolódó sajtótájékoztatón.
Koncz Zsófia felidézte: az Európai Unió szankciós politikája komoly energiaválságot okozott a kontinensen, ami felhívta a figyelmet a tiszta, biztonságos és megfizethető árú energiára.
Kiemelte, hogy a magyar kormány ebben a nehéz időszakban is fenntartotta a kedvező lakossági rezsidíjakat, ezzel együtt a magyarországi energiatermelésre is komoly hangsúlyt fektetett.
Februárban ugyanis 6100 megawatt (MW) fölé nőtt az ország napenergiakapacitása, március 20-án pedig egy másik rekord dőlt meg, amikor az ipari napenergiatermelés tartósan is 3000 MW felett volt – mondta.
Felhívta a figyelmet arra, hogy elektromos járművek terén is újabb határt ért el az ország februárban, amikor 50 ezer fölé emelkedett a tisztán elektromos meghajtású járművek száma.
Elmondása szerint a kormány továbbra is ösztönzi a zöld átállást, ennek megfelelően a lakosok tárolókapacitással kiegészített napelemrendszerek telepítésére szerezhetnek komoly támogatásokat, míg a vállalkozások az elektromos járművek beszerzésére nyerhetnek el forrásokat.
Kiemelte: a magyar kormány a további intézkedések meghatározása érdekében kéri a lakosság véleményét, ezért 13 kérdésből álló – április 15-ig elérhető – online kérdőívet tett elérhetővé a zoldenergia.kormany.hu oldalon. A kérdőív egyebek mellett érinti a zöld energia felhasználás fokozásának kérdését, az elektromobilitást és az atomenergiát át a geotermikus energia témakörét is – sorolta.
Koncz Zsófia aláhúzta: mivel az intézkedést folyamatosan meg kell védenie a kormánynak, a rezsicsökkentés fenntartásának szempontjából is fontos, hogy minél többen kitöltsék a kérdőívet az április 15-i határidőig.
Csizmadia Péter (Fidesz), a pécsi önkormányzat képviselője, a kormánypárt pécsi polgármesterjelöltje közölte:
Felhívta a figyelmet arra, hogy Pécs csak az utóbbi három évben mintegy félmilliárd forintos kárt szenvedett, mert egy már elkészült napelemparkját a jelenlegi ellenzéki városvezetés évekig képtelen volt üzembe helyezni.
A továbbiakban nem szabad megengedni ilyen hibákat, ellenben komoly hangsúlyt kell fektetni a napenergia-kapacitás növelésére és a megtermelt energia tárolására, felhasználására – mondta a politikus.
Utóbbiak kapcsán példaként jelezte: a dízelüzemű városi buszok elektromosra cserélésével hatalmas összegeket tudna megspórolni a baranyai vármegyeszékhely, ahogy a városi létesítmények – így egy majdani fürdőkomplexum – energiaellátásánál is érdemes lesz a napenergiára támaszkodni.