tóth gabi
Azonnal sikerült külföldre távozniuk.
Az incidens a délnyugat-londoni Wimbledon kerületben történt péntek este. A késes támadás a 36 éves Pouria Zeraatit, a londoni székhelyű, perzsa nyelven dolgozó Iran International médiatársaság újságíróját érte.
Zerati a lábán sérült meg, de néhány napi kórházi kezelés után hazatérhetett.
A Scotland Yard kedden késő este ismertetett legfrissebb tájékoztatásában megerősítette, hogy miután a sértettet foglalkoztató médiaorgánumot korábban több fenyegetés érte, a vizsgálatot a rendőrség terrorellenes ügyosztálya irányítja.
A tájékoztatás szerint a nyomozók kiderítették, hogy az újságírót két férfi támadta meg az utcán, majd egy autóval, amelyet harmadik társuk vezetett, elmenekültek a helyszínről. A kék Mazda 3-ast nem sokkal később üresen megtalálták egy közeli városrészben.
A vizsgálat feltárta azt is, hogy a három gyanúsított a támadás után egyenesen a londoni Heathrow repülőtérre utazott, és néhány órán belül külföldre távoztak.
Dominic Murphy, a Scotland Yard terrorizmusellenes parancsnokságának vezetője a tájékoztatáshoz fűzött nyilatkozatában − nevek említése nélkül − közölte, hogy a nyomozók azonosították a három gyanúsítottat.
Murphy nem említette, hogy a feltételezett támadók hova utaztak Londonból, de közölte, hogy a Scotland Yard külföldi partnerszervezetekkel együtt dolgozik a további részletek felderítésén.
A terrorizmusellenes ügyosztály vezetője hangsúlyozta: a londoni rendőrség továbbra sem tudja, hogy mi volt a támadás indítéka, és az incidensnek számos magyarázata lehet.
A brit kormány nemrégiben szankciókat jelentett be az iráni Forradalmi Gárda több vezetője ellen, elsősorban brit, illetve Nagy-Britanniában tevékenykedő újságírók és jogvédő aktivisták fenyegetése miatt.
E szankciók előzményeként az ITV News brit kereskedelmi televízió feltáró riportot közölt arról, hogy az iráni fegyveres testület egyik különleges egysége merényletterveket szőtt az Iran International két műsorvezetője ellen.
A riportműsorban elhangzott, hogy iráni hírszerzési ügynökök 200 ezer dollárt ajánlottak egy embercsempésznek az Iran International két munkatársának meggyilkolásáért, az embercsempész azonban kapcsolatba lépett az ITV-vel és beszámolt az ügyről.
A brit kormány a szankciók bejelentésével egy időben közölte, hogy az iráni rezsim 2022 januárja óta legalább tizenöt alkalommal próbálkozott brit állampolgárok, illetve Nagy-Britanniához kötődő más személyiségek meggyilkolásával.
Együttműködési megállapodást kötött a brit kormány az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynökségével (Frontex) az illegális bevándorlás elleni közös fellépésről.
Nagy-Britannia négy éve kilépett az EU-ból, de a brit belügyminisztériumban aláírt egyezmény felújítja London és az uniós határvédelmi szervezet közvetlen együttműködését.
A szerződés lehetővé teszi a felderítési és egyéb információk kölcsönös megosztását az embercsempész szervezetek tevékenységének felszámolása érdekében. A brit belügyi tárca tájékoztatása úgy fogalmaz, hogy a megállapodás alapján
A Frontexnek „példátlan rálátása” van az európai kontinensen folyó, határokon átnyúló bűnözésre és az illegális migrációra – áll a londoni belügyminisztérium ismertetésében.
James Cleverly brit belügyminiszter az egyezmény aláírásának bejelentéséhez fűzött nyilatkozatában hangsúlyozta: az illegális bevándorláshoz kötődő szervezett bűnözés és az embercsempészet globális kiterjedésű probléma, amelynek kezeléséhez közös megoldásokra és célkitűzésekre van szükség.
Médiafelületeken indított célzott információs kampányt a brit kormány az illegális határátlépéssel járó veszélyekről.
A londoni belügyminisztérium tájékoztatása szerint a profitot az emberélet elé helyező szervezett bűnözői csoportok évente tízezrekkel hitetnek el hazugságokat, és a La Manche-csatornán, a világ legforgalmasabb hajózási útvonalán csempésznek embereket Nagy-Britanniába.
A tárca éppen ezért újabb információs kampányba kezdett elsősorban a Facebookon és a YouTube videómegosztó portálon, igyekezve közvetlenül elérni azokat, akik fontolóra vették, hogy nekivágnak ennek a veszélyes és illegális utazásnak – áll a minisztérium közleményében.
A hétfőn kezdődött médiakampány az első időszakban Vietnamra összpontosít, mivel az európai kontinensről a brit partok felé csónakokkal útra kelő csoportokon belül egyre nagyobb a vietnamiak aránya.
Nemrégiben egy szlovák állampolgárt ítéltek két és fél év börtönre Angliában, miután autójának műszerfala mögött próbált Franciaországból Nagy-Britanniába csempészni egy vietnami nőt.
Négy éve egy embercsempész szervezet ugyancsak vietnamiakat próbált illegálisan Angliába juttatni. A 39 vietnami állampolgárt egy kamion légmentesen zárt rakterébe zsúfolták, és valamennyien életüket vesztették, mire a teherautó Belgiumból Angliába ért.
Abban az ügyben az ír, brit és román állampolgárságú vádlottakat 13 és 27 év közötti börtönbüntetésekre ítélték.
A londoni belügyminisztérium felidézi hétfői tájékoztatásában, hogy tavaly több mint 90 százalékkal csökkent a csónakokkal Angliába átkelni próbáló albán állampolgárok száma, és ehhez a mostanihoz hasonló, szintén közösségi médiafelületeken indított megelőző információs kampány is hozzájárult.
A tárca statisztikái szerint tavaly összességében is harmadával csökkent a Nagy-Britanniába illegálisan belépő menedékkérők száma: 2023-ban 36 704-en lépték át illegálisan a brit határt, 33 százalékkal kevesebben, mint 2022-ben.
A legjelentősebb mértékben az albán állampolgárságú illegális határátlépők száma esett vissza: 2022-ben 12 658, 2023-ban 93 százalékkal kevesebb, mindössze 924 albán érkezett Nagy-Britanniába csónakokkal a La Manche-csatornán átkelve.
vagyis az európai kontinensről Nagy-Britannia felé tengeri úton irányuló illegális bevándorlás felszámolása.
A legfrissebb belügyi statisztika szerint 2022-ben 45 755-en keltek át csónakokkal, embercsempészek szervezésében a La Manche-csatornán Angliába. Az előzetes becslések szerint 2023-ban 36 százalékkal, 30 ezer alá csökkent a Nagy-Britanniába ilyen módon bejutni próbálók száma, de ez is a tízszerese volt a korábbi évek átlagának.