kulcsár edina
Rácsaptak a lehetőségre.
Lampedusánál folyamatosan kötnek ki migránsokkal teli hajók, de a balkáni útvonal is aktív. A bosznia-hercegovinai Lipa táborban most is több százan várakoznak arra, hogy bejussanak az Európai Unióba. A külgazdasági és külügyminiszter szerint a migrációs paktum az elmúlt öt év legveszélyesebb döntése. Szijjártó Péter úgy látja, hogy ez nem megállítja a bevándorlást, hanem emberek százezreit biztatja arra, hogy induljanak meg Európa felé - írja a hirado.hu.
37 migránst mentett ki egy csónakból szerdán az olasz parti őrség Lampedusa délkeleti partjainál. Az illegális bevándorlók a jobb élet reményében indultak útnak Afrikából és nem ők az egyedüliek.
A sziget négyszáz fős befogadótábora túlzsúfolt, a múlt héten már több mint ezren várakoztak.
Brüsszel évek óta keresi a választ a migráció problémájára. Ennek a folyamatnak egyik újabb mérföldköve az a migrációs paktum, amelyet szerdán este szavazott meg az Európai Parlament. A rendelet a menedékjog iránti kérelmeket gyorsabb elbírálását írja elő, ahogy a kötelező szolidaritást is, amely alapján a legnagyobb nyomásnak kitett országokból másik tagállamokba helyeznék át a menedékkérőket.
A kormány szerint
– erről korábban Orbán Viktor miniszterelnök beszélt.
Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója a TV2 Mokka című műsorában erősítette meg, hogy
Hozzátette, hogy a magyar kormány továbbra is azon a véleményen van, hogy a menedékkérelmeket az Európai Unió határain kívül kell benyújtani.
A bosznia-hercegovinai Lipában szinte óráról-órára változik a migránsok száma, valamennyien illegálisan szeretnének átjutni a határon.
„Tízen indultunk el egyszerre Törökországból. Mindannyian eljutottunk idáig. A csoport több tagja már Európában van” – magyarázta egy szír migráns, aki arcát nem vállalta.
A bevándorlók arról is beszéltek a Híradónak, hogy korábban már elfogták őket a horvát rendőrök. A kiutasításról szóló bizonylatokat is megmutatták, de ez nem vette el a kedvüket. Azt mondják: egy papír nem fogja megakadályozni őket abban, hogy oda menjenek, ahova szeretnének.
„A horvát rendőrök elkaptak minket mielőtt elértük volna Szlovéniát. Pedig már az utat is kifizettük. Mindenkit visszaküldtek ide. Ez gond, de újra próbálkozni fogunk” – mondta egy marokkói férfi, aki nyugatra tart.
– így reagált a rendelet elfogadására a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter hozzátette:
Brüsszel zöld lámpát adott az Európába irányuló illegális migrációs folyamatoknak, ez pedig
„Hogyha az Európai Unió továbbra is arra biztatja az embereket, hogy induljanak meg Európa felé ahelyett, hogy fejlesztési programokat vinne Afrikába, akkor az Európai Uniót el fogják árasztani a migránsok, és egy beláthatatlan biztonsági kihívással fogunk szembesülni” – mutatott rá Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott: az EP döntés ismét bizonyította, hogy
A miniszter leszögezte: a jelenlegi brüsszeli vezetők leszerepeltek, ezért új politikára, új meglátásokra és új vezetőkre van szükség.
A migrációs paktum egy újabb szög az EU koporsójában – így reagált a magyar miniszterelnök arra, hogy szerda este az Európai Parlament elfogadta a migrációs és menekültügyi csomagot. Ez arra kötelezné a tagállamokat, hogy befogadják az illegális bevándorlókat, vagy ha ezt nem teszik, akkor 8 millió forintnak megfelelő eurót fizessenek minden elutasított migráns után. Orbán Viktor ismét megerősítette: Magyarország soha nem fog engedni a migrációs őrületnek.
Óriási eredmény Európa számára – így értékelte Ursula von der Leyen a migrációs paktum elfogadását. Az Európai Bizottság elnöke szerint a törvénycsomagnak köszönhetően biztonságosabbá válnak az európai határok és nagyobb szolidaritásban részesülnek a migrációnak leginkább kitett tagállamok.
A tíz nagyobb részből álló törvénycsomagról egyesével szavaztak a képviselők, volt több olyan rész is, amelyet a baloldali többségű EP éppen hogy megszavazott. Az új csomag része a migránsok szétosztásán alapuló kötelező szolidaritás. Ez azt jelenti, ha egy tagállam az Európai Bizottság előírása ellenére sem akar migránst befogadni, akkor bevándorlóként 20 000 eurót, vagyis csaknem 8 millió forintot kell fizetnie.
A migrációs paktum egy újabb szög az EU koporsójában – írta közösségi oldalán Orbán Viktor.
A miniszterelnök hozzátette:
„Az egység halott, a biztonságos határok nincsenek többé. Magyarország soha nem fog engedni a migrációs őrületnek! Változásra van szükség Brüsszelben, hogy megállítsuk a migrációt” – hangsúlyozta a kormányfő.
„Az illegális tömeges migráció a társadalom széteséséhez vezet, lerombolja az európai normákat és tönkreteszi a közbiztonságot”
– emelte ki az EP ülésén Hidvéghi Balázs. A FIDESZ európai parlamenti képviselője szerint ez a vita valójában soha nem a menekültek megsegítéséről szólt, hiszen a bajbajutottakon mindenki segíteni akar.
„Ez a vita lényegében arról szól, hogy képesek vagyunk-e megőrizni európai identitásunkat, és meg tudjuk-e védeni az európai életmódot, normákat, hagyományakt és kultúrát. A tömeges migráció támogatása mindezt veszélyezteti. Ez valójában a társadalom átalakítását célzó projekt, amelyet az európai emberekre erőltetnek a legtöbb esetben anélkül, hogy a véleményüket és a beleegyezésüket kérnék”
– mondta Hidvéghi Balázs.
„Magyarországon továbbra sem adjuk fel az életmódunk, biztonságunk és kultúránk védelmét” – tette hozzá a politikus, aki emlékeztetett: a magyar embereket többször megkérdezték erről, és minden esetben elutasították a tömeges, illegális migrációt.
„Pontosan ezért határozottan elutasítjuk ezt a paktumot” – hangsúlyozta.
Jean-Paul Garraud francia EP-képviselő, aki Hidvéghi Balázs sajtótájékoztatóján szólalt fel, azt mondta: akik a jogszabályokat szövegezték, nem lassítani vagy megállítani akarják a migrációt, sőt, még ellenőrizni sem. Jorge Buxadé Villalba spanyol EP-képviselő szerint a migrációs paktum nem tartalmaz egyetlen olyan intézkedést sem, amely valóban Európa határainak védelmére irányulna. Harald Vilimsky osztrák EP-képviselő pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a csomag csak kezelni próbálja az illegális migrációt, de nem oldja meg.
„A migrációs paktum nem a határvédelméről, az illegális migráció megakadályozásáról szól, hanem a bebocsátásról, valamint egy bonyolult bürokratikus eljárásról, hogy a beérkezett migránsokkal mit lehet kezdeni”
– mondta Mráz Ágoston Sámuel az M1-en. A Nézőpont Intézet vezetője a kötelező szolidaritást is bírálta. Szerinte komoly terhet róhat egy tagállamra a be nem fogadott bevándorlók után fejenként fizetendő 20 000 euró.
Hozzátette: Magyarország amúgy is hozzájárul a migráció elleni fellépéshez. Példaként említette a határvédelmet, amely szerinte a legjobb eszköz az illegális bevándorlókkal szemben.
Szlovákia egyértelműen elutasítja az új európai migrációs és menekültpolitikát, az EU úgynevezett migrációs paktumát – jelentette ki Juraj Blanár szlovák külügyminiszter csütörtökön Pozsonyban, az Európai Parlament (EP) által előző nap elfogadott csomagra reagálva.
A szlovák diplomácia vezetője a téma kapcsán hangsúlyozta: az egyes uniós tagországoknak maguknak kellene döntést hozniuk a tekintetben, hogy a segítség milyen formáját választják, s mindezt bármiféle kötelező anyagi hozzájárulásra vonatkozó utasítás nélkül.
„Ennek a reformnak az elfogadása valós mutatója annak, hogy mennyire fontos megtartani a vétójogot a nemzeti érdekek érvényesítésének kulcsfontosságú területein” – szögezte le Juraj Blanár, akinek szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte. A tárcavezető rámutatott: a szerdai voksolást nem lehetett megvétózni, és ez volt az oka annak, hogy azt Szlovákia és más államok egyet nem értése ellenére is jóváhagyták.
Juraj Blanár leszögezte: az unió migrációs paktum hosszú távon fenntarthatatlan módszer. Hozzátette: az illegális migráció óriási kihívás, ám azt elsődlegesen az egyes tagállamok szuverén érdekeivel összhangban kell megoldani. Kijelentette: be kellene végre ismerni, hogy a schengeni térség védelme az illegális migrációval szemben elégtelen, és a migrációs paktum ezt a problémát nem oldja meg.
„Ismét elmondom: az EU külső határai védelmének megerősítésére kell összpontosítani, illetve arra, hogy az illegális migráció kiinduló országaiban történjen közbelépés” – emelte ki Juraj Blanár.
Az EP által szerdán elfogadott uniós migrációs paktum egyebek mellett kimondja, hogy a migráció által leginkább érintett tagállamok számára a többi tagállamnak segítséget kell nyújtaniuk, vagy olyan módon, hogy bevándorlókat fogadnak be a saját területükre, vagy ha ezt nem akarják, migránsonként meghatározott összeg fizetésével.