tóth gabi
Dühös kifakadás.
A francia elnök a kormány minisztereivel az államháztartásról folytatott párizsi megbeszélések után dühösen fakadt ki –idézte a Magyar Nemzet a Politico hírlevelét.
Az Elysée-palotából származó forrás szerint Emmanuel Macron arra figyelmeztetett, hogy
„Ukrajna nagyon gyorsan elbukhat.”
Február végén a francia elnök nyilvánosan támogatta a NATO-csapatok Ukrajnába küldését. Márciusban pedig a Politico arról számolt be, hogy az ország megkezdte a kezdeményezés végrehajtására kész országok koalíciójának létrehozását.
Az orosz külügyminisztérium Macron nyilatkozatát kommentálva azt mondta, hogy a NATO-országok katonái már régóta Ukrajnában vannak, és segítik az ország fegyveres erőit. A Kreml ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a nyugati katonák Ukrajnába küldése helyrehozhatatlan következményekkel járna.
A francia elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ami ma Ukrajnában történik, az az ország létfontosságú érdekeit is érinti.
„Franciaország számára egzisztenciális veszély áll fenn” – magyarázta Macron.
A francia elnök után már Thierry Burkhard francia vezérkari főnök is azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz elnöknek számolnia kell azzal, hogy egy ponton nyugati csapatok érkeznek Ukrajnába.
Emmanuel Macron francia elnök az elmúlt hetekben többször is megerősítette, hogy nem zárja ki nyugati csapatok Ukrajnába telepítését, ami jelentős változást jelentett országának a háborúval kapcsolatos álláspontjában. Ez minden bizonnyal egy világháború kirobbanását okozná, amire Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is felhívta a figyelmet.
A megjegyzések élénk vitát váltottak ki a szövetségesek között: számos NATO-tag, köztük Németország és az Egyesült Államok elutasította a lehetőséget. Macron azonban nem mondott le arról, hogy belerángassa a többieket egy világháborúba, és megbízta Annalena Baerbock német külügyminisztert, hogy győzze meg Olaf Scholz német kancellárt a Taurus nagy hatótávolságú rakéták Ukrajnába telepítéséről.
Más országok, például Észtország, Csehország vagy Finnország szerint viszont nem zárható ki teljesen a csapatok bevetése.
Oroszország senkinek nem tanácsolja, hogy tesztelje felkészültségét a megfelelő és kemény válaszlépésekre
– jelentette ki a fokozódó francia háborús fenyegetésekre Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes.
Franciaország jelenlegi vezetése semmibe veszi az egyszerű franciák halálát és a tábornokok aggodalmait. Az orosz Külső Hírszerző Szolgálathoz, az SZVR-hez eljutott adatok szerint már készül az Ukrajnába küldendő kontingens, amelynek a kezdeti szakaszban a létszáma körülbelül kétezer fő lesz – mondta Szergej Nariskin a TASZSZ hírügynökség által ismertetett állásfoglalásában.
A francia fegyveres erők készen állnak a legnehezebb konfliktusokra – mondta a francia szárazföldi erők vezérkari főnöke a Le Monde-nak. Szerinte kevesebb mint 30 nap alatt húszezer katonát képesek bevetni. A parancsnok nem sokkal azután beszélt erről, hogy Emmanuel Macron francia elnök azt nyilatkozta: nem zárja ki, hogy NATO-csapatokat vessenek be Ukrajnában. Kedden az orosz hírszerző szolgálat vezetője pedig úgy fogalmazott, adataik vannak arról, hogy Franciaországban már tart egy kétezer fős katonai kontingens felkészítése az ukrajnai bevetésre.
A francia fegyveres erők készen állnak a legnehezebb konfliktusokra – ezt a francia szárazföldi erők vezérkari főnöke nyilatkozta a Le Monde című újságnak.
A cikk alapján az Origo azt írta: a parancsnokság vezetője szerint a francia fegyveres erők kevesebb mint 30 nap alatt 20 ezer katonát képesek bevetni.
„A francia hadsereg készen áll. Bárhogy is alakul a nemzetközi helyzet, a franciák bízhatnak abban, hogy katonáik készséggel válaszolnak” – szögezte le Pierre Schill, a francia hadsereg vezérkari főnöke.
Az, hogy a francia katonákat folyamatosan gyakorlatoznak, nem titok. Szakértők szerint az viszont aggodalomra adhat okot, hogy nemrég az orosz külső hírszerző szolgálat igazgatója is arról beszélt, kétezer francia katona készülhet Ukrajnába. Szergej Nariskin hozzátette: ennyi embert nem lehet észrevétlenül Ukrajnába küldeni, és a francia alakulat az orosz hadsereg kiemelt, legitim célpontja lesz.
Ukrán katonák egy SZ60 típusú, egycsövű légvédelmi gépágyúval lövik az orosz állásokat a frontvonalnál, a dél-ukrajnai Zaporizzsja megyében 2023. december 18-án (Fotó: MTI/EPA/Jakiv Liasenko)
Azt mondta: országa mindent meg fog tenni azért, hogy Oroszország ne győzzön a háborúban. Nyilatkozata nagy port kavart, ennek ellenére Emmanuel Macron később is megerősítette, hogy pontosan fogalmazott, sőt, gyakorlatilag gyávának nevezte azokat, akik nem értenek egyet a katonák bevetésével.
„Most akkor ez a mi háborúnk vagy sem? Talán el kéne fordulnunk, hogy az események maguktól lejátszódjanak? Én nem hiszem” – fogalmazott Emmanuel Macron.
Szavaira többen is reagáltak. Nemrég az orosz elnök is válaszolt arra, hogy lehetséges-e konfliktus Oroszország és a NATO között. Azt mondta: a mai világban minden lehetséges.
„Már mondtam, és mindenki számára világos, hogy ebben az esetben a világ egy lépésre kerülne a teljes körű harmadik világháborútól” – szögezte le Putyin.
„Azt kell mondanom, hogy európai előrelépésre van szükségünk, és ez az előrelépés azt jelenti, hogy többet kell tennünk. Olyan ellenféllel nézünk szembe, aki nem mondja meg, hol fog megállni. Mi miért mondanánk el minden reggel, hol fogunk megállni?” – közölte a francia elnök.
„Ha egy NATO-tagállam katonái fegyveres konfliktusban vesznek részt, az még nem jelenti azt, hogy a többi országnak a segítségére kellene sietnie” – mondta ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász a Kossuth Rádióban. A Századvég Alapítvány tanácsadója hozzátette: az azonban más helyzetet jelentene, ha Franciaország megtámadná az orosz csapatokat.
Hozzátette: „Hogyha Franciaország ilyen módon nyíltan megtámadja az orosz csapatokat, akár Ukrajna területén, és erre Oroszország reagál, mondjuk nagy hatótávolságú rakétákkal Franciaországgal szemben, az viszont egyértelműen már az ötös cikkely életbelépését eredményezi.”
„A mai európai vezetők jelentős része nem a saját országát tartja fontosnak” – erről már Földi László beszélt az M1-en. A titkosszolgálati szakértő hozzátette: előfordulhat az is, hogy ők az Amerikai Egyesült Államok érdekeit tartják szem előtt.
„Kaphat utasítást arra, hogy az Egyesült Államok érdekében próbáljon Európában egyfajta harci díszbe öltözni, de hát Franciaországban komoly gondok vannak. Mind a társadalom szintjén – hála a migrációs politikájának – és a gazdaság területén is, hála egyébként az orosz embargó okozta problémáknak, a fölemelt energiaáraknak. Tudjuk jól, a kereskedelem a feje tetejére állt ilyen értelemben” – mutatott rá a szakértő.
Ráadásul a franciák közül egyre többen látják úgy, hogy háború helyett inkább békére lenne szükség.